Nejste spokojeni se zvukem svého televizoru? Novinka s digitálním vstupem a procesorem je přímo určená, aby vám pomohla. Podaří se jí to?
Stále se ztenčující ploché televizory vedly známého výrobce PC příslušenství a levných reproduktorů k obohacení své nabídky o další ve své cenové kategorii unikátní výrobek – aktivní reproduktory pro TV s vestavěným digitálním vstupem.
Reproduktory Genius SP-HF2020 jsou neobvyklé ve více směrech. Předně za cenu necelé 2 000 dostanete poměrně velké a vysoké reprobedny, z nichž každá je osazena čtyřmi měniči. K tomu přidejte digitální zvukový procesor, digitální vstup a bezdrátové dálkové ovládání, zajímavý vzhled a máte produkt vymykající se průměrné šedi na světě. Každá mince má ale dvě strany, tak si je prohlédněme.
Vzhled
Přes 40 cm vysoké “bedýnky“ působí poměrně zajímavě. Stěny jsou z 9 mm dřevotřísky s hezkou povrchovou úpravou velmi dobře imitující dřevo. Čelní stěna je pak zhotovena z lesklého černého plastu, na kterém vidíte každé smítko. Čelní stěna je osazena jedním 1“ výškovým měničem a třemi 3“ shodnými středobasovými měniči. Basům pak má pomáhat malý basreflexový otvor o průměru 2,7 cm. Celá reprobedna stojí na pevně připevněném plastovém podstavci, který bedny lehce naklání vzad. Demontovat podstavec nelze, s instalací na stěnu asi výrobce příliš nepočítá.
Z levé reprobedny je na pevno vyveden 180cm dlouhý kabel, který pomoci konektoru Cinch připojíte do pravé bedýnky, ve které je umístěn zesilovač a ovládací prvky. Pravá reprobedna má ve spodní části velký volič hlasitosti, který je symetricky obklopen několika indikátory a spínači. Vše vypadá hezky, přehledně a logicky. Hlavní kolébkový vypínač je sice umístěn na zadní straně, pomocí dálkového ovladače však lze aktivní bedny vypnout naštěstí také. Na zadní straně najdete dva analogové vstupy (1x jack 3,5 mm, 2x cinch) a jeden digitální koaxiální (cinch). Vzhledem k tomu, že většina televizorů má digitální výstup optický, tak ve většině případů pro propojení s TV zůstanete u analogového propojení. Výstup na sluchátka budete hledat marně.
Na levé straně od voliče hlasitosti je umístěn přepínač digitálního vstupu a volič režimu digitální úpravy zvuku. Všechno je však indikováno pro Genius obvyklými jasnými modrými LEDkami, které se ve tmě silně ruší. Hlavní volič je elektronický s nekonečným chodem, nikde není indikace nastavené hlasitosti. Navíc i minimální hlasitost je stále dost hlasitá, takže zcela potichu bedýnky prostě hrát neumí. Po zapnutí beden se nastaví minimální hlasitost, zruší se také přednastavený režim.
Dálkové ovládání je typické malinké počítačové, umožní ovládat vše potřebné, potěší hlavně to, že vůbec nějaké je.
Zvuk
Na výběr máte tři úpravy zvuku. WideSound, DeepBass, AudioAlign. Klasické korekce výšek a basů nenajdete – velká škoda. WideSound rozšíří stereoprostor do šíře, efekt je čitelný a musím uznat, že u filmu velmi příjemný. DeepBass pro změnu utlumí výraznější středy a zesílí basy (snaží se o akčnější zvuk), vzdáleně připomíná CinemaEQ z dospělých AV přijímačů. Poslední režim, AudioAlign, má prý optimalizovat zvukové pole, subjektivně mám pocit, že zvýrazní dialogy. Takže volba EQ skutečně nějaký dopad má, a to poměrně dost výrazný.
Efekty využijete samozřejmě zejména u filmů, pro něž jsou Geniusy určeny, což poznáte i na charakteristice zvuku. Hlavní jsou čitelné středy a nižší výšky – výsledkem jsou čisté a perfektně čitelné dialogy, a to ve všech scénách. Prostor scény je také hezky čitelný, sice je lehce stáhnutý do stran a není zcela celistvý, ale o to více vyniknou dialogy, které jsou naopak slyšet jakoby z obrazu. Takže zde chválíme.
Spodní část zvukového spektra už je slabší. Zvláště při nižších hlasitostech jsou basy poněkud potlačené, filmových basů otřásajícími zemí se nedočkáte. Například na začátku Dne nezávislosti, kdy se třese tabulka na Měsíci a normálně vám skleničky cestují po policích, zde o basech ani nevíte – útěchou budiž, že s touto scénou mají problém i levnější domácí kina. Zkrátka s pravým filmovým zvukem nepočítejte. Na to musíte vzít jiný kalibr.
Hudba ukazuje, že Genius SP-HF2020 jsou levné, a že větší rozměry a výbava něco výrobce stály. Spodní basy jsou potlačené, výšky jsou rozdrobené, klasická hudba, zvláště housle, to je téměř utrpení. U jazzu je opět poznat agresivnější zvuk a horší podání prostoru. U běžné hudby vás ale za uši nic vysloveně tahat nebude, a když nevíte, jak má hudba správně znít, tak minimálně pro vytvoření hudební kulisy Geniusy určitě užijete.
Verdikt
Vzhledem k vyššímu výkonu, 2x 30 W, větším měničům a rozměrům samotných beden Genius SP-HF2020 spolehlivě přehrají většinu televizorů. U těch menších bude rozdíl velmi značný, zvláště díky tomu, že samotné bedny mohou být dále od sebe. Těžit posluchač bude i ze čtyř reproduktorů na každé straně, tj. z větší plochy, která zvuk vydává. Zkreslení ani při nejvyšší hlasitosti nepředstavuje problém. Zkrátka jako levné vylepšení zvuku televizoru si Geniusy dokážu živě představit.
Fanouškům domácího kina, kteří touží po prostorovém zvuku s výraznými basy, bych tyto bedny nedoporučil. Ti se koupi domácího kina minimálně 2.1, ale raději klasického 5.1, nevyhnou.
Genius SP-HF2020
- Cena orientační 1990 Kč
- Počet pásem 2.0
- Kmitočtový rozsah udávaný 50 Hz až 20 000 Hz
- Odstup s/š více než 85 dB
- Výkon 60 W
- Rozměry 115 x 407 x 144,5 mm
- Příslušenství dálkové ovládání, propojovací kabel
- Stránky výrobce www.geniusnet.com
AVmania hodnotí |
---|
design | | 8 |
zvuk film | | 9 |
zvuk hudba | | 5 |
ovládání a funkce | | 7 |
Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.
Doporučujeme také redakční výběry televizorů: