Gogen Jazzboo: test MP3/MP4 přehrávače

20. září 2007
TWEET SDÍLET
Malý přenosný stereo společník přehávající hudbu i videa, kterému ale více než cestování sluší polička nebo noční stolek.

Řeč je o MXB 990 FM Jazzboo od firmy GoGEN. Nejedná se o klasický MP3/MP4 přehrávač, ale univerzální vyspělý "mikrosystém". Zaměřím se především na jeho hlavní výhody a nedostatky.

Jsem malý, ale šikovný

Na první pohled se jedná o elegatní přístroj. Před očima se totiž objeví slušivý přední hliníkový panel, v jehož rozích jsou umístěné dva miniaturní reproduktory a uprostřed 2“ barevný TFT displej. Při bližším zkoumání už nadšení ale opadá. Zbytek přístroje již vyroben ze stříbrně lakovaného plastu, jehož výlisky nejsou zrovna synonymem dokonalosti. Celohliníkové provedení by bylo dozajista příjemnější. V horní části se nachází nepřesně centrované "ovládací středisko". V části zadní pak pod plastovou krytkou "středisko přípojné".

Klepněte pro větší obrázek 
Přední strana vypadá skvostně a jak je na tom zadní?

Velikost přehrávače se dá přirovnat k menšímu radiobudíku. Ostudu tedy neudělá na poličce či nočním stolku. Funkce buzení bohužel chybí, což považuji vzhledem k množství ostatních funkcí za velkou škodu. Jazzboo je také velice dobrým společníkem na cestách. Není samozřejmě vhodný pro každodenní nošení, na to je příliš velký a těžký. Hodí se spíše tam, kde nemáte možnost připojení do elektrické sítě a nelze tedy připojit větší soustavu. Akumulátor vydrží při občasné reprodukci na střední hlasitost i několik dní. Nepřetržitě pak dle výrobce až 20 hodin, podle testu přibližně 16 hodin.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Ovládání mi zatím moc nejde, za to připojit se umím

Dlouhým stisknutím tlačítka pro spuštění přehrávání (play) přístroj probudíte k životu. Po přehrání uvítacího videa v podobě rotace loga GoGEN se dostanete do hlavního menu. Na výběr máte z devíti možností. Od přehrávání hudby a videa, přes zobrazování textu a obrázků, až po nahrávání zvuku či hraní hry. Nechybí volba nastavení a jednoduchý průzkumník usnadňující správu souborů. Podržením tlačítka play přehrávač také vypnete. Pokud to ale uděláte během reprodukce, ozve se  nepříjemný zvuk – písknutí s následujícím lupnutím.

Klepněte pro větší obrázek 
Grafické menu je přehledné a dobře čitelné.

Ovládání pomocí hlavního ovladače a jeho šesti kolegů pochválit nemohu. Ze začátku je až příliš nejisté a chvíli trvá než se zorientujete. Po delším čase užívání si lze pravděpodobně zvyknout, mně se to ale během testování nepoštěstilo. K potvrzování i vracení slouží tlačítko menu, to po dlouhém stisku odkáže do hlavní nabídky. Často se tedy přihodí, že "skočíte" úplně jinam, než bylo v plánu. Na místo tohoto systému, bych raději uvítal separované tlačítko OK a zpět. Reakce na stisk je poměrně svižná, přes to občas dojde k menšímu „zaklopýtnutí“. Za velký nedostatek považuji zpoždění začátku reprodukce při prvním spuštění. V praxi to znamená, že stopa zvuku běží, ale z reproduktorů se hudba začne ozývat až cca 2 sekundy.

Klepněte pro větší obrázek 
Z obrázku je patrné mírné vyosení středového ovladače

Konektivita přístroje je poměrně slušná. Pod krytkou přípojných míst naleznete zdířku pro nabíjecí adaptér a dále pak dva konektory pro jack 3,5 mm. Jeden slouží pro připojení sluchátek nebo FM antény. Druhý je line in, umožňuje připojení externího zařízení např. mikrofonu. Samozřejmostí je mini USB pro datový přenos. A nebylo opomenuto ani na slot pro SD/MMC paměťové karty. 1GB integrované paměti (existuje i 2GB verze) lze rozšířit až na celkových 5 GB (6 GB). 

Klepněte pro větší obrázek
Zadní panel ukrývá mimo jiné i tlačítko reset. Využijete ho, když přestane přehrávač poslouchat

Dokáži toho mnoho, mám však nedostatky

Jazzboo podporuje MP3, WMA a WAV. Dokáže přehrát video ve formátu AVI (MPEG-4). Umožňuje prohlížení JPEG fotografií a textu ve formátu TXT. Obsahuje také FM tuner a dokonce jednu hru pro volné chvíle.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ladění rádia je přehledné. U iPodu v ceně Tetris není

Zvuk je vzhledem k rozměrům měničů až neuvěřitelně živý. Konstrukce přehrávače se však podepisuje na plastovém a dunivém nádechu reprodukce. Miniaturní dvoupásmové reproduktory k mému překvapení přehrávají část basového pásma. Nedaří se jim to ideálně, ale to od nich ani nikdo nemůže očekávat. Výšky jsou mírně agresivní, což lze vhodnou korekcí nepatrně vylepšit. Prostor je úzký, žádnou větší lokalizaci pravého a levého prostoru neočekávejte. Ani maximální hlasitost reproduktory "neunaví". Nedochází tedy k praskání a "chrčení", které je charakteristické pro levné výrobky. S pohodlností ozvučíte menší místnosti do 20m čtverečných.

Zkoušel jsem i sluchátkový výstup, k čemuž dobře posloužila přenosná sluchátka Koss PortaPro. Zvuk se podle předpokladu posunul o třídu výše. Neprojevovaly se neduhy, jako při hlasitém poslechu. Reprodukce neurazila, ani nenadchla. Dá se přirovnat k MP3 přehrávačům nižší střední třídy. Co mě ale zarazilo bylo 3 sekundové hluché místo po odpojení sluchátek.

Možnost přehrávání videa, zobrazování fotografií a čtení knih beru spíše jen jako doplňkové funkce. Nečekejte, že byste si na malém displeji o rozlišení 220x176 pixelům užili filmová představení, prezentaci fotek z dovolené, či literární chvilky. FM tuner by mohl být citlivější, bez připojení “antény” v podobě krátkého kabílku jsem nebyl samozřejmě schopen naladit ani jednu stanici. S anténou se situace zlepšila, najít ale správnou polohu, která pomůže zvuk vyladit k dokonalosti, bylo takřka nemožné. Pomocí funkce nahrávání lze zaznamenat integrovaným mikrofonem například rozhovor, pořídit můžete i záznam oblíbené skladby z FM tuneru.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Nenáročného oslovím, náročného neurazím

Elegantní vzhled, množství funkcí a cena zaujme především nenáročné uživatele. Verzi s menší pamětí 1 GB má doporučenou cenu 2 990 Kč, 2GB verze 3990 Kč. Situace na e-shopech je přibližně o tisíc korun příznivější. Ani pro náročnější ale nemusí být výrobek propadákem. Dobře poslouží jako druhotné ozvučení menšího pokoje, popřípadě lze využít jako přenosné rozšíření zvukové reprodukce notebooku.

Klepněte pro větší obrázek 

Gogen MXB 990 FM Jazzboo

Cena 2 990 Kč (1 GB), 3 990 Kč (2 GB)

 • podporované formáty MP3, WMA, WAV, AVI (MPEG-4), JPEG, TXT
 • displej 2” TFT, 220x176 pixelů, 65 tisíc barev
 • výkon reproduktorů 2 x 2W (dvoupásmové)
 • paměť 1 GB/2 GB, rozšířitelná pomocí SD/MMC o velikosti max. 4 GB
 • konektivita USB 2.0, line in, sluchátkový výstup
 • ekvalizér přednastavené režimy, uživatelský 5 pásmový
 • jazyk čeština
 • operační systém Windows 98/SE/ME/2000/XP
 • doba přehrávání až 20 hodin
 • hmotnost 308g
 • rozměry (v × š × h) 57 × 185 × 62mm
 • další FM tuner, upgrade firmwaru, hry, ID3-Tag a Lyrics
 • příslušenství AC adaptér 5V/2A, USB kabel, Line in kabel, FM anténa, instalační CD

Zapůjčil

HP Tronic, Zlín
kontakt 800 110 111,
www.gogen.cz
záruka
2 roky

AVmania.cz hodnotí
designKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek6/10
obrazKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek4/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
funkceKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek5/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek6/10

Témata článku: Přenosné, Test, MP3 a MP4, GoGEN

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Recenze systému Audio Pro A48. Příjemné aktivní repro, které dokáže nahradit Hi-Fi sestavu

Recenze systému Audio Pro A48. Příjemné aktivní repro, které dokáže nahradit Hi-Fi sestavu

Tohle aktivní repro víceméně nahradí základní hi-fi sestavy a to s výrazně menším počtem kabelů a starostí, v balení, které je pro běžné domácnosti esteticky přijatelnější, než souprava klasického střihu. Z toho vychází zvukové ladění, měkčí, příjemnější a velmi tolerantní, což zaručuje univerzálnost a hlavně neúnavnost.

Daniel Březina
Reproduktory
Databáze 487 milionů telefonních čísel z WhatsAppu je na prodej. Mezi nimi je i přes milion čísel z Česka

Databáze 487 milionů telefonních čísel z WhatsAppu je na prodej. Mezi nimi je i přes milion čísel z Česka

** Na hackerských fórech se prodává balík 487 milionů telefonních čísel ** Jedná se o aktivní uživatele komunikátoru WhatsApp ** V balíku je i 1,3 milionu čísel s předvolbou +420...

Martin Chroust
ÚnikSoukromíWhatsApp
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
To si už předem říkalo o malér. Krátce po půlnoci koupil 300 iPhonů, hned za rohem ho přepadli a přišel o miliony

To si už předem říkalo o malér. Krátce po půlnoci koupil 300 iPhonů, hned za rohem ho přepadli a přišel o miliony

** Půlnoční nákup iPhonů není dobrý nápad ** Kupujícího v New Yorku po cestě z Apple Storu přepadli ** Odcizili mu pytel s iPhony v hodnotě 95 tisíc dolarů!

Martin Chroust
USAiPhone