27
Fotogalerie

GoGen TV 37831: test Full HD LCD televizoru

Chcete televizor, který má plné vysoké rozlišení, úhlopříčku 94 cm a stojí méně než 15 000 Kč? Jaká je kvalita obrazu?

Full HD je moderní zaklínadlo, které spousty lidí přitahuje. GoGen má v nabídce cenově velmi zajímavý televizor, který za nižší cenu nabídne větší rozlišení, než má většina televizorů se stejně velkou obrazovkou. Plné vysoké rozlišení 1920 x 1080 za tak nízkou cenu je velkým lákadlem, ale obraz netvoří jen rozlišení. V čem televizor za dražšími kolegy s menším rozlišením zaostává a kde se ušetřené peníze projeví?

Popis a připojení

Jestliže předpokládáte, že rozdíl mezi televizorem od některého světového výrobce a televizorem Gogen poznáte okamžitě, tak se pletete. Už i menší značky používají klasický design s reproduktory pod obrazovkou, stejně tak čelo televizoru tvoří kvalitní lesklý černý plast, přesně dle zvyků v poslední době. Na druhý pohled si asi všimnete, že televizor má možná trošku širší rám kolem obrazovky a postrádá drobné okrasné prvky, kterými se výrobci snaží odlišit jeden od druhého. Zkrátka designem určitě ostudu Gogen neudělá.

DSC04731.jpg DSC04732.jpg

Základní ovládací prvky spolu s hlavním vypínačem jsou na pravé straně. Jedná se o klasická tlačítka (nikoliv jen doteková), takže na tlačítka nemusíte vidět, stačí je jen nahmátnout. Na levé straně se dále za hranou pak nachází klasický kompozitní AV vstup (třeba pro kameru), výstup pro sluchátka, CI slot a trochu netradičně umístěn je i koaxiální digitální výstup pro připojení AV přijímače s dekodérem prostorového zvuku. I když to na první pohled vypadá, že stojan není pevný a televizor se dá natočit, není tomu tak, a tudíž přístup k bočním konektorům usnadněn nemáte.

DSC04735.jpg DSC04740.jpg

S horším přístupem je třeba počítat i u zadních konektorů, které jsou otočeny směrem dolů, což sice uvítáte při montáži na stěnu, nikoliv již při zapojování. K dispozici jdou dva SCARTy a HDMI vstupy. Ty doplní jen komponentní a PC vstup (umí max. 1360 x 768), obojí se zvukem. Výstup zvuku zde je analogový, navíc naleznete i výstup pro subwoofer. Zadní S-video a kompozitní videovstupy padly za oběť nižší ceně, stejně nepočítejte s USB vstupem.

DSC04743.jpgdálka.jpg 

Dálkový ovladač je vcelku bezproblémový, některá tlačítka by sice mohla být větší či více odlišena. Někdy budete muset kontrolovat, co vlastně mačkáte, zejména v dolní části, kde malé popisky naznačují, ke které funkci jaké tlačítko vlastně patří.

Menu a nastavení

Po prvním zapnutí vás televizor pěkně celou větou uvítá a po volbě českého jazyka nabídne prvotní naladění digitálního i analogového tuneru, které je bezproblémové a poměrně rychlé. Menu působí jednoduše, funkčně a přehledně. Výtku mám k nastavení dalších funkcím při sledování digitální televize. DTV má totiž jiné menu, které slouží výhradně pro nastavení digitálního tuneru (ladění, výběr kanálu atd.), pro nastavení například obrazu a zvuku již musíte přepnout do standardního menu, jenž je vám k dispozici při sledování analogu či videa z externího zdroje. EPG česky umí a je velmi přehledé, také si můžete nastavit nahrávání až pěti digitálních programů na externí rekordér.

DSC04954.jpg DSC05004.jpg

Množství nastavitelných funkcí není příliš mnoho, ale je jich dostatek, vyjma značení vstupů. U televizoru nelze změnit název vstupu, ani k němu přiřadit název připojeného přístroje, takže si musíte vždy pamatovat co kam máte připojené (například DVD na AV2). Dále mne překvapila nemožnost stále častějšího samostatného nastavení podsvětlení, což má vliv na obraz – o tom ale dále.

DSC04977.jpg DSC04992.jpg
Při využití PIP a PAP je potřeba počítat s některými omezeními

Jednou z nadstandardních funkcí televizoru je PIP a PAP, neboli obraz v obraze a obraz a obraz. Ta je příjemná, ale máte omezení jen na určité vstupy, z čehož nejvíce zamrzí nemožnost využití HDMI vstupu, stejně tak nelze sledovat v jednom okně analog a v druhém digitál. 100 Hz technologii televizor nemá.

DSC04981.jpg DSC04986.jpg
DSC04988.jpg DSC04990.jpg

Co se obrazových režimů týče, uživatel má k dispozici tři – kino, dynamický a přirozený, což (jak si vysvětlíme) stačí, osobně bych ale uvítal větší přednastavené rozdíly. Režimů roztažení obrazu je dostatek; uživatel má k dispozici hned šest: plné, 4.3, panorama, 14:9 přiblížení, kino, 16:9 titulky (posunutý). HDMI umí samozřejmě i 1080p/24Hz a dá se zvolit buď plný obraz 1:1 (vhodné například pro PC), nebo klasický s ořezem okrajů. Pokročilá nastavení obrazu budete ale hledat zbytečně.

DSC04997.jpg DSC05001.jpg

Spotřebu jsme také ověřili a odpovídá papírovým údajů. Nejvyšší je dynamickém obrazovém režimu – pohybuje kolem 200 až 205 W; nejnižší je režimu kino – 137 W.

Obraz

Kvalitu obrazu bych zhodnotil raději v několika bodech, neboť jak jistě tušíte je jasné, že někde se nízká cena projevit musí (a pouze výbava to není). Citlivost digitálního tuneru je velmi dobrá, poněkud hůř je na tom končící analog, který je spíše průměrný. Zpracování obrazu (tj. převod z SD na Full HD) není samozřejmě ideální – celý obraz působí neostře, naštěstí neostrost zase schová chyby v obraze.

DSC04998.jpg DSC05003.jpg

Drobným záporem je i vyšší šum v obraze, který se ani volitelnou redukcí šumu nedá zcela odstranit. K redukci šumu mám i další výtku. Při aktivaci se obraz samozřejmě trochu rozmaže (což je normální), problém ale je, že při aktivaci zůstávají v obraze viditelné artefakty, které vymaže až následující změna obrazu, což je velmi viditelné a rušivé zvláště v tmavých scénách u filmů, jako je například Matrix. Z toho důvodu radím redukci šumu vypnout.

Pokud si laik myslí, že levnější televizor bude mít nižší jas, opak je pravdou. Papírové hodnoty televizor překonává a jas nabízí skutečně velmi vysoký (v dynamickém režimu naměřeno dokonce 557 cd/m2 oproti papírovým 500). To, co uvítáte ve dne, může ale v noci může rušit. Přece jen i režim kino má stále velmi vysoký jas (naměřeno 303 cd/m2), takže při naprosté tmě je televizor moc jasný, částečně však pomůže další ruční stáhnutí jasu (zde by právě pomohla samostatná regulace podsvětlení).

barevny prostor.pngcinema gama 1.png
Nastavení režimu Kino

Budoucí majitel se bude muset smířit s faktem, že GoGen trpí také obvyklým problémem převážné většiny LCD televizorů, a to jest slabá černá. Ta je spíše do šeda, což při osvětlené místnosti nevadí, nicméně u večerního kina při zhasnutém světle na černou už zapomeňte (v režimu kino měla černá nejméně, tj. 0,29 cd/m2). Spolu s šedou je posunutá celá šedá škála, takže obraz je celkově o chlup světlejší, než by měl být, což na druhou stranu zajistí vcelku dobou čitelnost tmavých scén, i když se u nich nejtmavější odstíny šedé slévají (to je u LCD technologie ale obvyklé).

(šedá - přirozeny.png
Zobrazení šedé u přirozeného nastavení

Detailista, který bazíruje na přesném zobrazení barev, nadšen nebude. Barevné přechody jsou vcelku dobré, barvy jsou saturovanější, pleťová barva je trochu červenější, drobné ubrání barev to však řeší a výsledek je hned lepší. Základní nastavení barev je dost studené, takže teprve při nastavení barev na Teplé se dostanete na neutrální barevnou teplotu.

Výsledná kvalita obrazu je dost závislá na kvalitě a rozlišení záznamu, který zobrazujete. Pokud použijete video s vysokým rozlišení (nejlépe Blu-ray), tak výsledky jsou dobré a při korektním nastavení obrazu téměř zapomenete, že máte před sebou velmi levný televizor. V opačném případě (při nevhodném nastavení a špatném záznamu) televizor naopak zvýrazní všechny chyby.

Zvuk

Nastavení zvuku výrobce nikterak neošidil a poskytnutý výkon je více než dostatečný, a tak i při vyšší hlasitosti zvuk není zkreslený, navíc pokud vám nestačí samostatné posílení basů, k dispozici je i ekvalizér s několika přednastavenými režimy zvuku (například zvýraznění mluveného slova). Filmovým fanouškům bez domácího kina udělá radost virtuální režim prostorového zvuku, který přiměřeně přidá zvuku na filmovosti. Ohlušujících výbuchů se sice nedočkáte, zklamáni ale nebudete.

Verdikt

Pokud chcete televizor jen na televizní vysílání, tak budete zklamáni, neboť zde vám tento televizor nic převratného nepřinese, ba naopak. Full HD rozlišení televizoru využijete jen tehdy, pokud máte i filmy ve vysokém rozlišení, které na velkém televizoru dostanou ty správné rozměry. Poměr cena/výkon nabízí GoGen TV 37831 skvělý. Příliš vysoký jas a slabší černá zamrzí, ale u tak nízké ceny nelze mít vše, navíc pro high-tech fandy s vyššími nároky Gogen jednoduše určen není. Zájemce o koupi tohoto televizoru si musí uvědomit, že si nekupuje technologickou špičku a také si bude muset pohrát s nastavením přístroje, aby z něj „vymáčkl“ maximum. Máte-li však hluboko do kapsy a toužíte po velkém plochém LCD televizoru s plným vysokým rozlišením, tak GoGen může být pro vás to pravé.

Gogen TV LCD 37831


Cena orientační 14 990 Kč

 • Úhlopříčka 94 cm ( 37")
 • Rozlišení 1920 x 1080
 • Poměr stran 16:9, přepínání 4:3
 • Jas 500 cd/m2
 • Dynamický kontrastní poměr 5000:1
 • Pozorovací úhel (horizontálně/vertikálně) 176°/176°
 • Doba odezvy 6 ms (tuner)
 • Analogový a DVB-T - zabudovaný digitální tuner s podporou EPG
 • Předvoleb 100
 • Dekodér MPEG2 pro DVB-T
 • Televizní normy PAL, SECAM
 • PIP a PAP ano, jednotunerový
 • Zvukové normy B/G, D/K, I, I/I´a L/L´
 • Hudební výkon 2 x 10 W
 • Konektory 2 x HDMI vstup, 2 x SCART, PC vstup (VGA), PC audio vstup, audio výstup, komponentní vstup, výstup pro sluchátka
 • Příkon 205 W
 • Rozměry bez podstavce (š x v x h) 1036 x 560 x 121 mm
 • Rozměry s podstavcem (š x v x h) 1036 x 737 x 284 mm
 • Váha 21,5 kg
 • Příslušenství dálkové ovládání

Zapůjčil

AVmania.cz hodnotí
designHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
obrazHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
funkceHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png6/10
ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0,5_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.png7/10

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud