28
Fotogalerie

GoGEN TV LCD 26761 HD: test LCD televizoru

Malý plochý televizor vybavený nadstandardními funkcemi se dá koupit i za 9 000 Kč. Kde se ušetřené peníze projeví?

Nejen drahými a luxusními výrobky oplývají naše obchody s elektronikou. Právě ty levné jsou častou volbou nejednoho zájemce, který nahrazuje svůj obstarožní odcházející CRT televizor. V této kategorii naleznete nejen ty celosvětově známé značky, ale samozřejmě i místní značky, které mezinárodní proslulostí již neoplývají. Jedním z nich je tuzemský GoGen.

LCD televizor pod číselným označením 26761 HD má samozřejmě úhlopříčku 26 palců (66 cm), ale zajímavostí je, že má většího bratříčka shodných vlastností, jen s úhlopříčkou 32 palců (81 cm). Dle vyjádření výrobce se jedná o modely shodné konstrukce, takže i když budou mít drobné odlišnosti lze tento test vztahovat na obě dvě úhlopříčky, tj. 26 a 32 palců.

Vzhled, připojení a ovládání

Ani tentokrát výrobce nevybočuje z klasického černého vzhledu. Levnější cenová třída se tentokrát pozná podle silnějšího černého lesklého rámu a viditelného černého pruhu s reproduktory pod obrazovkou. Robustnější vzhled umocňuje právě menší úhlopříčka. Ve středu spodního pruhu je pak umístěna modrá dioda indikující stand-by režim. Příliš jasná není, v ložnici ale její jas rušit už může.

DSC08579.jpg DSC08580.jpg DSC08583.jpg

Základní ovládání je umístěno na pravé straně za hranou, je řešeno klasickými tlačítky, takže i když podstavec není otočný, jsou celkem dobře dostupná. Co ale nadchne budoucího majitele již méně, je umístění konektorů pro vstup další zdrojů signálu. Boční konektory nenaleznete a vše je umístěno na zadní stěně. A bohužel nikoliv přímo vzad, ale všechny konektory jsou otočeny směrem dolů, takže jejich přístupnost je špatná. Z toho důvodu je dobré všechny přístroje připojit na jednou a pokud chcete například připojit kameru, tak na stálo připojit kabel, který schováte někde stranou. Výčet konektorů je dobrý, dva SCARTy doplňuje dvojice HDMI vstupů, komponentní a kompozitní videovstup nechybí také. CI slot je nepsaným standardem, stejně jako VGA vstup.

DSC08584.jpg DSC08588.jpg

Zadní stěna skýtá milé i nemilé překvapení. Nejdříve to milé – naleznete nejen analogový a digitální výstup zvuku pro připojení AV přijímače, ale neobvykle i výstup pro aktivní subwoofer. Velmi nemilé pak je, že na špatně přístupném místě vzadu naleznete i výstup na sluchátka (!). Budete-li chtít sluchátka připojovat, tak řešením je připojit prodlužovací kabel, do kterého následně v případě potřeby sluchátka připojíte. Ovládání hlasitosti sluchátkového výstupu je nezávislé, takže o zvuk z reproduktorů nepřijdete.

dálka.jpg
Dálkové ovládání je vcelku slušné, tlačítka by mohla být větší, tak to ale u levných přístrojů chodí. Výtku mám pouze k čtrnácti tlačítkům dole, neboť bez osvětlení budete jejich funkce ze začátku odhadovat těžko a zapamatovat si, které je na co, vám chvilku potrvá.

Menu, nastavení a funkce

Televizor má vestavěn digitální i analogový tuner pro příjem pozemního vysílání. Oba dva jsou naladěny sice pomalu, ale dobře. Menu je počeštěno, grafické zpracování je velmi jednoduché. Pohyb v položkách a jejich nastavení by mohlo být přehlednější, nicméně to není nic, co by výrazně vadilo. Drobnou výtku mám pouze k nepříliš přehlednému značení externích vstupů.

DSC08598.jpg DSC08602.jpg DSC08603.jpg

Jednotlivá nastavení obrazu jsou dostačující, zajímavostí televizoru je možnost další optimalizace v režimu Pixellence. Pro běžné nastavení obrazu lze zvolit jeden ze tří přednastavených režimů – Přirozený, Kino a Dynamický. Na možnosti nastavení redukce šumu výrobce nezapomněl, účinnost není ale příliš vysoká. Spotřeba televizoru se prakticky nemění, dle nastavení obrazu se pohybuje mezi 80 (kino) až 100 W (dynamický).

DSC08609.jpg DSC08611.jpg DSC08617.jpg

Z možností televizoru určitě stojí za zmínku v této cenové relaci neobvyklé režimy obraz v obraze (PIP) a obraz a obraz (PAP). Lze si vybrat velikost okna i jeho umístění, i dvojice obrazů působí dobře. Sledujte-li v jednom okně obraz z vestavěného tuneru, v druhým okně lze sledovat pouze obraz z externího vstupu a to ještě nikoliv ze všech, ale pouze z komponentního nebo z některého HDMI vstupu (ze SCARTu nikoliv). Osobně nevím, co vedlo výrobce u tohoto televizoru použít pouze tuto kombinaci, neboť lze předpokládat, že typický kupující bude vlastnit spíše VHS rekordér a či obyčejný DVD přehrávač, nikoliv poslední model s HDMI výstupem. V praxi je tedy využitelnost velmi malá. Ostře to kontrastuje s nedávno testovaným Full HD modelem stejného výrobce, který naopak zobrazení signálu v okně ze SCARTu umožňuje, ale z HDMI nikoliv. Osobně bych předpokládal, že možnosti volby vstupů budou opačné.

DSC08622.jpg DSC08627.jpg DSC08633.jpg

Elektronický programový průvodce u digitálního vysílání je zpracován hezky a přehledně, k dispozici máte přehled programů na sedm dní dopředu. Chybička se ale výrobci vloudila do možnosti připomínky pořadu (automatické spuštění zvoleného programu). Možnost vybrat si pořad u testovaného přístroje byl k dispozici jen u základního zobrazení aktuálního a příštího pořadu. U jiného zobrazení tuto zjednodušenou možnost nemá, pak musíte využít možnost ručně zadat čas spuštění vybraného programu.

Obraz pro laiky

Menší obrazovky jsou vždy milosrdné k chybám obrazu a horšímu nastavení, stejně jako není tolik vidět případná horší obrazová kvalita vysílání. GoGen v tomto případě není výjimkou a nutno předeslat, že subjektivně působí velmi dobře, ba dokonce v určitých ohledech lépe, než jsem očekával. Nutno také předeslat, že komentář k obrazu rozdělím na dvě části a to pro laiky a pro odborníky. Nejdříve tedy pro ty, kdo hledají něco levného a chtějí vědět, jak obraz bude vypadat a nechtějí být zahrnuti odbornými termíny.

Celý obraz je o něco světlejší než by mělo být, nicméně vše vypadá na první pohled velmi dobře. Navíc je trochu rozostřen, což příjemně potlačuje horší obrazovou kvalitu našeho digitálního vysílání. Jak je zvykem u levých LCD černá barva bude zobrazená jako tmavá šedá, velmi překvapivě jsou velmi dobře čitelné i tmavé noční scény, které bývají běžně nejen v této cenové kategorii téměř nečitelné. Za to výrobce chválím, neboť je zcela jasné, že divákovi asi bude jedno, zda je obraz věrný, ale určitě bude chtít vidět z filmu co nejvíce. A to se zde (narozdíl od jiných LCD televizorů) jednoznačně daří.

DSC08606.jpg DSC08616.jpg DSC08634.jpg

Omezení televizoru jsou dvě. Především úhel pohledu pod osou obrazovky je velmi špatný a barvy se mění velmi rychle, takže děti se zespodu na televizor příliš nepodívají. Z jiných stran to již tak dramatické není, nicméně na sledování z větších úhlů to příliš není. Druhé upozornění se týká rychlosti obrazovky, kdy se projevuje typická vlastnost LCD televizorů a dochází k drobnému rozmazání obrazu při rychlých změn obrazu či pohybech kamery. U normálního sportu je ale téměř neznatelné a i fotbal či hokej na ČT Sport byl dobrý.

Dynamický režim je jako vždy příliš přesaturovaný a kontrastní (má příliš jasný obraz i barvy), takže použitelný příliš není, nicméně režimy Kino a Přirozený vypadají subjektivně dobře. Pokud máte rádi jasný obraz ve dne, tak vězte, že i tento levný televizor vám udělá radost. Při sledování večerního filmu ale už zapomeňte na černou a bude lepší obraz ručně ztmavit – nicméně režim Kino poskytuje relativně dobrý obraz s dostatkem detailů.

Něco pro náročnější

Naměřený maximální jas televizoru dosahoval skutečně 500 cd/m2, v režimu Kino klesl na rozumných 213 cd/m2. Drobným šokem pro mne byla slabá hodnota černé, kdy neklesla pod 0,59 cd/m2. Také gama křivka je velmi nestandardní. V dynamickém režimu má nepoužitelných 1,7 (ztratí se všechny nejsvětlejší odstíny šedé), ale v režimu kino vykazuje téměř ideálních 2,22. V režimu Kino je také odchylka barev od správných hodnot nejmenší. Nicméně při pohledu na grafy je jasné, že hodnot je dosaženo nestandardním průběhem gama křivky. Paradoxem pak je, že to na obrazovce vypadá subjektivně dobře a velmi to pomáhá čitelnosti obrazu. Barevný prostor také není ideální a posun proti normě je vcelku velký, nicméně opět vizuálně to na první pohled nepředstavuje žádný problém a barvy jsou i dle měření korektnější, než u některých dražších konkurentů.

gamut dynamic.png gama dynamic.png 
Dynamický režim: barevný prostor a gama
gamut kino.png kino gama1.png
Režim Kino: barevný prostor a gama

Zvuk a verdikt

Po zvukové stránce GoGen nevybočuje ze standardu a ke zkreslení dochází až při nejvyšší hlasitosti. Zvuk lze upravit díky ekvalizéru, kdy máte k dispozici několik přednastavených křivek, nebo si můžete zvolit svoji vlastní, hutnější basy vám pomůže vyloudit funkce Dynamické basy. Simulaci prostoru nabízí televizor také, není však příliš účinná.

Abychom si odpověděli na otázku ze začátku, co nebude u levného „neznačkového“ televizoru a co získáte. Za cenu nižší o pár korun nabídne starší technologii, taktéž trochu zastaralé ovládací prostředí a nalezete pár i prohřešků proti ergonomii (např. sluchátkový výstup vzadu). Naopak získáte více funkcí, které vás mají motivovat k nákupu tohoto televizoru, za zvážení určitě stojí i jeho 32" verze. GoGen mne potěšil, že přes zápory dané použitou LCD technologií působí obraz dobře a díky velmi rozumnému nastavení v určitých aspektech (když pomineme slabou černou) předstihuje i konkurenci v podobné cenové relaci.

GoGEN TV LCD 26761 HD DVBT

Cena internet (orientační) 8 990 Kč

 • Úhlopříčka 66 cm ( 26")
 • Rozlišení 1366 x 768
 • Poměr stran 16:9, přepínání 4:3
 • Jas 500 cd/m2
 • Dynamický kontrastní poměr 3000:1
 • Pozorovací úhel (horizontálně/vertikálně) 176°/176°
 • Doba odezvy 8 ms (tuner)
 • Tuner analogový a DVB-T - zabudovaný digitální tuner s podporou EPG
 • Předvoleb 100
 • Dekodér MPEG2 pro DVB-T
 • Televizní normy PAL, SECAM
 • PIP a PAP ano, jednotunerový
 • Zvukové normy B/G, D/K, I, I/I´a L/L´
 • Hudební výkon 2 x 10 W
 • Konektory 2 x HDMI vstup, 2 x SCART, PC vstup (VGA), PC audio vstup, audio výstup, komponentní vstup, výstup pro sluchátka, subwoofer
 • Příkon (naměřeno) 100 W
 • Rozměry bez podstavce (š x v x h) 675 x 488 x 117 mm
 • Rozměry s podstavcem (š x v x h) 675 x 524 x 180 mm
 • Váha 10,3 kg
 • Příslušenství dálkové ovládání

Zapůjčil

AVmania.cz hodnotí
designHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
obrazHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png6/10
funkceHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png6/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0,5_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.png7/10

Při testu byl použit Blu-ray přehrávač a herní konzole PlayStation 3.
Za zapůjčení děkujeme společnosti Sony.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud