Gone Baby Gone: recenze filmu

7. dubna 2008
TWEET SDÍLET
Affleck vytřel zrak všem posměváčkům a přesvědčil, že za kamerou mu to jde mnohem lépe než před ní.

Stýská se vám po napínavé kriminálce, v níž není do poslední chvíle nouze o překvapivé zvraty? Rodinný podnik bostonských rodáků, zaobírající se ožehavým tématem pohřešovaných dětí, plně uspokojí vaše očekávání. 

Celovečerní režijní debut Bena Afflecka, který se spolu s kamarádem ze střední školy Aaronem Stockardem podílel i na scénáři, ukazuje, že z oscarového scenáristy (Dobrý Will Hunting) a bohužel právem podceňovaného herce (Armaggedon, Pearl Harbor) může být brilantní režisér.  

Návrat ke kořenům

Affleck se vrací ke svým kořenům a osvědčuje důkladnou znalost města, ve kterém, podobně jako autor literární předlohy Dennis Lehane, vyrůstal. Oživuje ulice velkoměstského předměstí Dorchester, které nikdy nepatřilo k těm prominentním a přináší střídmý pohled na hierarchizované uspořádání dnešní Ameriky. Boston ukazuje jako prostředí velkých sociálních rozdílů, společnost rozdělenou podle původu, etnika a míry bohatství. 

Tento film na DVD/Blu-ray si můžete zakoupit na www.Filmopolis.cz

Chudinskou dělnickou čtvrť, plnou pasáků, prostitutek, narkomanů, drogových dealerů a pedofilů, má dokonale osahanou a dovede její tep přenést do strhujících obrazů. Kamera Johna Tolla (Legenda o vášni) nás s až dokumentární neučesaností provádí po zaplivaných barech, feťáckých brlozích a nehostinných bytech a nesentimentálně poukazuje na fakt, že za naleštěnou fasádou sousedské pospolitosti, kde se každý s každým tak trochu zná, se skrývají malá dramata a domácí pekla, jejichž rozpletení připomíná píchnutí do vosího hnízda. Nezaměstnanost a z ní plynoucí problémy s drogami, kriminalitou a násilím již pronikly do běžného života zdejších obyvatel, kteří si na tento patologický stav zvykli. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 

O to větší šok způsobí zpráva o zmizení čtyřleté holčičky Amandy, jež je dcerou feťačky, která více než zodpovědností vyniká náchylností k vymetání barů. Poté, co policie i po několikadenním pátrání není schopna objevit žádnou stopu, propukne hysterie, přiživovaná senzacechtivými médii. Teta holčičky se s žádostí o pomoc obrací na dvojici soukromých detektivů, kteří jsou shodou okolností i partnery v osobním životě. Jejich důvěrná znalost terénu, neoficiální kontakty na podsvětí a zákulisní hry pomůžou v pátrání ostříleným veteránům policejní práce (Morgan Freeman, Ed Harris) a způsobí, že v polovině snímku se zdá, že je případ vyřešen. Nebyla by to ale správná detektivka, kdyby bylo řešení tak jednoduché a tak se vyšetřování přesouvá do mnohem niternější roviny, která jeho protagonistům řekne hodně především o nich samotných. 

Zachycení života ulic irského předměstí Bostonu s jejich obyvateli, kteří zde více přežívají než žijí, působí díky kameře a typově vhodně zvoleným nehercům, vybraným z řad Bostoňanů, velmi autenticky. Režisér neherce funkčně zkombinoval s hereckými hvězdami, jež podávají bez výjimky přesvědčivé herecké výkony.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Cassey Affleck dokazuje jako soukromé očko Patrick Kenzie, že není jen protekčním dítkem, jehož obsazení si vyžádal jeho bratr Ben, ale nadaným hercem. Kňouravým hlasem a nevinnou tváři nabourává stereotypy okázalého hrdinství a odzbrojuje svým civilním projevem. Jeho kolegyně Michelle Monaghanová bohužel doplácí na malý prostor, věnovaný její postavě Angie ve scénáři. Na Oscara nominovaná Amy Ryanová v roli zoufalé matky vzbuzuje stejně tak soucit, jako opovržení, když si začne v roli oběti libovat. V úlohách dvojice unavených a zcyničtělých policejních praktiků odvádějí svůj vysoký standart známá jména, z nichž nad mentorským Morganem Freemanem v roli policejního náčelníka ční razantní vyšetřovatel Ed Harris.
 

Podceňovaný herec za kamerou

Oproti žánrově i tematicky spřízněné Eastwodově Tajemné řece, jíž herecký a režisérský klasik upozornil na autora předlohy Lehanea, působí Affleckovo sociální krimidrama ještě vybroušenějším, celistvějším a emocionálně působivějším dojmem. Opět dochází k relativizaci dobra a zla a nastolení otázky, jestli můžeme brát zákon jako něco, co nám tyto dvě věci jasně definuje a zda zákon opravdu stojí nad svědomím?

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Příběhy jsou si v mnohém podobné, od základní konstrukce přes nápadně podobné zvraty, nemilosrdné odhalování šokujících zjištění až po úlohu epilogu. Ten příběhu přináší nečekaný přesah v podobě morálního dilematu, na nějž si bude divák odpovídat ještě dlouho po odchodu z kina, kdy bude zvažovat, jak by v podobné situaci jednal a obstál on. 

Ben Affleck se projevuje jako zdatný vypravěč a svou střídmou a jistou režií, která na sebe nestrhává pozornost, se velmi podobá již zmíněnému Clintu Eastwoodovi. Atmosféru stupňuje pomalu, umně buduje napětí a překvapuje nás stále novými zvraty, jež nás nutí průběžně přehodnocovat vyznění a motivovanost předchozích scén.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Výtky lze mít snad jen k expozici, kde scenárista představí až příliš postav, jejichž osudy nedovede adekvátně dovést k plnohodnotnému rozvinutí, a k až přílišnému nadužívání flashbacků v druhé půli vyprávění, jež vyprávění zbytečně zatěžují. Pochvalu si naopak zaslouží vedení herců a už ve scénáři dobře napsané postavy. Jejich jednání je v rámci rozehraných charakterů uvěřitelné a odůvodnitelné, čemuž napomáhají i dialogy, jež v mluvě věrně odráží prostředí, ve kterém se příběh odehrává. 

Affleck vytřel zrak všem posměváčkům a přesvědčil, že za kamerou mu to jde mnohem lépe než před ní. Při jeho hledání kořenů násilí na předměstích amerických velkoměst ukazuje deziluzi plynoucí z faktu, že ne všechna morálně správná rozhodnutí musí být v danou chvíli ta nejlepší. Rozšířil tak řady herců, úspěšně přesedlávajících na jiný post ve výrobě filmu (Redford, Gibson, Clooney) a my můžeme být jen zvědavi, zda se mu precizní provedení jeho debutu podaří v dalších filmech zopakovat. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Gone Baby Gone

  • Žánr: kriminální drama
  • www.gonebabygone-themovie.com
  • Původní název: Gone Baby Gone
  • USA 2007
  • Scénář: Ben Affleck, Aaron Stockard
  • Režie: Ben Affleck
  • Hrají: Casey Affleck, Michelle Monaghanová, Amy Ryanová, Morgan Freeman, Ed Harris
  • Distribuce: Falcon
  • Distribuční premiéra v ČR: 3. 4. 2008
AVmania.cz hodnotí
filmKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Na Netflixu jsme vybrali nejlepší seriály, které mají české titulky a často i dabing. Vycházeli jsme z hodnocení na filmových webech a přidali i trochu svého vlastního vkusu. Naprostou většinu seriálu nikde jinde než na Netflixu nenajdete.

Jaromír Puk
Proč si předplatit?
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Recenze hry Choo-Choo Charles. Hororovka o pavoučím vlaku, která neumí pořádně postrašit

Recenze hry Choo-Choo Charles. Hororovka o pavoučím vlaku, která neumí pořádně postrašit

Charles přinesl neokoukané téma a zajímavý gameplay v otevřeném světě. Na druhou stranu, se ale nedá zbavit pocitu, že hra postrádá hloubku, pocit strachu nebo dokonce samotného Charlese.

Matouš Sychra
HororRecenzePC
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix