GoPro Hero2: Předveďte své hrdinské kousky ve Full HD

26. června 2012
TWEET SDÍLET
Bývá zbožňována jako nejlepší sportovní videokamera. Rozhodli jsme se zjistit, co sportovce na této kameře netradičního tvaru baví a zda ji doporučit na vaše letní hrátky.

Sportovní kamery se těší stále větší oblibě: působí zde ruku v ruce rozmach stále exotičtějších sportů s rostoucí oblibou YouTube a dalších videoportálů. Hrdinou virálních videí chce být zkrátka každý, sportovní videa jsou velmi oblíbená a „on-board“ kamery jsou vynikajícími zprostředkovateli těchto jedinečných adrenalinových zážitků.

 Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
 

S tykadlem na hlavě

Na trhu samozřejmě působí několik výrobců sportovních kamer, přičemž GoPro patří bezesporu mezi ty nejskloňovanější. A přiznám se, že jsem dlouho nechápal důvod této obliby. Vždyť jde o hranatou, naprosto neaerodynamickou kameru v podivném pouzdru, která na hlavě odstává jako tykadlo na hlavě brouka Pytlíka. A co teprve ten obal? Vždyť například konkurenční kamera Contour se bez pouzdra obejde, nejdete-li tedy rovnou pod vodní hladinu.

 

Nejprve tedy ke zpracování: ve většině případů uvidíte kameru právě v průhledném pouzdru s udávanou voděodolností až do hloubky 60 metrů. Což je vynikající, skvěle se hodí na šnorchlování, potápění i na pláž, kde by vám běžnou kameru zničil jemný písek. Zároveň ale musím upozornit na klíčovou nevýhodu, v tomto pouzdru v podstatě zapomeňte na záznam zvuku. Neuslyšíte nikoho, kdo bude od kamery stát dále než půl metru.

Zde se zkrátka počítá s tím, že vaše efektní výsledná videa doprovodí hudba a ne více či méně vtipné hlášky vašeho okolí. S kamerou ale obdržíte i druhá „záda“ s otvory, které již nějaký ten zvuk propustí, stále to však není žádná sláva. A co hůř, kamera s tímto zadním krytem pozbývá jakékoliv voděodolnosti a už při prvních kapkách deště ji musíte schovat do batohu (do kapsy kraťas ne, tam se vám bude velmi pravděpodobně srážet vlhkost). Kameru můžete z pouzdra zcela vyjmout a to doporučuji v případech, kdy chcete zvukový záznam kvalitnější.

Kamera zvládá doprovodné funkce jako (sekvenční) focení a několik dalších, ke kterým se dostaneme. To je další klíčový rozdíl oproti konkurenčním kamerám Contour, které zkrátka pouze natáčí. Pro nastavení veškerých funkcí najdete na těle všehovšudy dvě tlačítka, z nichž jedno je spoušť, a miniaturní, přitom postačující LCD displej. Veškeré nabídky jsou kruhové, což v součinnosti s pouhými dvěma tlačítky znamená občasné překliknutí – nevíte, jaká bude další položka. Nicméně strukturu celé nabídky se brzy naučíte nazpaměť a poté bude ovládání hračkou.

Klepněte pro větší obrázek

Na těle samotné kamery najdeme ještě celou řadu zajímavostí: mini HDMI výstup, analogový TV výstup, slot pro SDXC kartu (zkoušeli jsme 64 GB Kingston a funguje) a dokonce nechybí vstup na mikrofon. Opět, nic z toho u konkurence nenajdete. Na přední, zadní a dokonce i horní hraně najdete červenou diodu, která při záznamu bliká – ihned tedy vidíte, zda natáčíte či nikoliv.

Na zadní straně má své místo i systémový konektor. GoPro nabízí celou řadu zajímavých doplňků – například malý LCD panel pro snadnější ovládání a kontrolu videí anebo se chystá Wi-Fi pack umožňující živý přenos přímo z kamery.

Nejoriginálnější záběry!

S klidným svědomím ale mohu říci, že nic z doposud uvedeného není tou správnou ingrediencí stojící za úspěchem GoPro. A možná bude překvapující, že ona ingredience není ani samotná kamera, ba dokonce ani kvalita záznamu. Ono se totiž u těchto kamer tak nějak s kompromisem kvality počítá, navíc výsledek snažení uvidí 99 % diváků na internetu. Kdepak. Tou hlavní příčinou úspěchu jsou držáky, úchyty a nejrůznější pásky umožňující uchytit kameru tím nejroztodivnějším a zároveň nejoriginálnějším způsobem.

Klepněte pro větší obrázek

Může být něco zajímavějšího, než kamera snímající přední kolo závodního vozu? Kamera na přilbě blázna řítícího se padesátkou v lese mezi stromy na zabahněné trati? A pojďme dál – na špičce surfovacího prkna? Na pádlu kajakáře ba dokonce na hůlce lyžaře? Právě z těchto míst vznikají záběry, které diváky zaujmou, které jim vyrazí dech.

Klepněte pro větší obrázek

A právě v ohledu držáků hraje GoPro první ligu. Kamera se dodává v několika variantách, které se liší přidaným příslušenstvím. Testovali jsme verzi Outdoor, ve které dostanete dva lepící držáky s plochým spodkem, dva s prohnutým (např. na lyžařskou přilbu), dále pásový popruh na libovolnou jinou přilbu a konečně fajnový držák na cyklistickou přilbu s otvory. K držákům dále dostanete ramínka umožňující uchycení vymazlit do ideální pozice, navíc najdete celou řadu zajímavých držáků i u výrobců třetích stran.

Klepněte pro větší obrázek

Držáky jsou pevné, neobával bych se jejich zrady ani při vyšších rychlostech. Ona aerodynamika kamery zřejmě není zcela ideální, na stranu druhou ji používají hopsaři z letadel, base jumpeři, wind suiteři a další „teři“, kteří se řítí šílenými rychlostmi a kamera jim nevadí.

 
Klepněte pro větší obrázek 
 

Přestože je přichycení a zacvaknutí kamery jisté, odhalili jsme u držáku na cyklistickou přilbu drobnou vůli (mezi držákem a kamerou), která způsobovala ve videu jak slyšitelné nepříjemné klepání, tak zbytečné roztřesení obrazu. Pro dosažení co nejlepších záběrů musí být spojení kamery s předmětem co nejpevnější bez této vůle. Zde to vyřešil kousek papíru, případně lepící pásky.

Kamera váží okolo 200 g a na přilbě ji dozajista pocítíte, má totiž vinou stopky vyšší těžiště. Při natáčení jsem si zvykl přilbu až příliš utáhnout, opět pro omezení třesu v obraze.

Témata článku: Testy, Vysoké rozlišení, Video, Videokamery