Gran Torino: recenze filmu

20. dubna 2009
TWEET SDÍLET
Clint Eastwood prostřednictvím blízkého setkání mezirasového druhu účtuje s minulostí postav, jež kdysi pomáhal vytvářet.

Herecká a režijní legenda, jež na konci příštího měsíce oslaví své devětasedmdesáté narozeniny, se naposledy objevila před kamerou před pěti lety ve svém oscarovém dramatu Million Dollar Baby. Mimořádnou aktivitu, podobnou té, jíž oplývá slavný newyorský neurotik Woody Allen, ale prokazuje Clint Eastwood na poli režijním. Gran Torino je jeho čtvrtým filmem v řadě od roku 2004, přičemž v dvouletkách po sobě následujících nás oblažuje hned dvojitou porcí neselhávající a v dobrém slova smyslu starosvětsky elegantní zábavy.

Patriot v multikulturním kotli

Walt Kowalski (Clint Eastwood) je patriot, jehož dům zdobí americká vlajka. Celý život pracoval jako dělník v automobilce Ford a nyní čerstvě ovdověl. Se svými syny i jejich rodinami si moc nerozumí a v osobě své manželky přišel o jedinou bytost, jež mu byla blízká. Více než příchylností k lidem oplývá úctou k tradicím. Změny vnímá nevraživě a jeho mysl bloumá někde v období padesátých let, kdy mohl pozdravit své domorodé sousedy a pozvat je na ranní kávu. Žije na předměstí Detroitu a s nelibostí nese, jak se jeho čtvrť proměňuje pod vlivem stále hustšího zabydlování imigranty z různých koutů světa.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

S pečlivostí oprašuje jednu z mála jistot v jeho životě, nablýskaného forda Gran Torino, který je vedle věrné labradorky dalším, byť neživým společníkem jeho osamělého stáří. O výstavního veterána se ho jedné noci pokusí připravit nový přistěhovalec ze sousedství, šestnáctiletý asijský mladík Thao (Bee Vang). Naveden pouličním gangem, vedeným jeho bratrancem Spiderem (Doua Moua), se pokusí plachý kluk, vychovávaný v čistě ženském rodinném prostředí, změřit síly s „otcovskou“ autoritou, jež mu tolik chybí.

Nevrlý morous, mezi jehož pravidelné rituály patří údržba domu a jeho okolí, k níž přispívá pečlivě vybavená kutilská dílna, si rád čte noviny na zápraží při slastném potahování cigarety a popíjení plechovkového piva. Touží po klidu a nenarušování svého soukromí.

Filmy na DVD/Blu-ray si můžete zakoupit na www.Filmopolis.cz

Přes počáteční averzi se seznamuje s rodinnou komunitou svých nových sousedů, kterou zachrání před šikanou gangsterů, kterým ještě teče mléko po bradě, ale se zbraní v ruce mohou být nebezpeční svému okolí. Poznamenán traumatickou válečnou zkušeností, cítí k příslušníkům asijského etnika, s nímž byla kdysi jeho vlast ve válce, směs přezíravosti i svědomím potlačené viny za skutky, jež nemůže ospravedlnit ani válečný stav.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V přibyvších cizincích z horského kmene Hmongů ale poznává lidi, kteří jsou mu svou úctou k tradicím a kulturními zvyklostmi bližší než jeho příbuzenstvo. Emancipovaná, inteligentní a sympaticky otevřená Thaova sestra Sue (Ahney Herová) i její neprůbojný bratr se mu stávají průvodci do neznámého světa, jež mu přináší obohacení vnímání nejen na poli kulinářském.

Výchova v muže

Stařec poznává, že citlivý chlapec, hledající v pubertálním věku vlastní identitu a prostor pro seberealizaci, nemá šanci obstát v prostředí ozbrojených pouličních gangů, maskujících vlastní lenost a zbabělost za silácké pózy, odkoukané z gangsterských filmů. Rozhodne se ho proto vybavit osobním příkladem, který ho zocelí do míry, jež mu umožní poprat se s výzvami, jež ho v životě potkají. To přináší i půvabně sarkastické humorné momenty, kdy je udivený „žluťák“ u holiče podroben lingvistické výuce, jak se má vyjadřovat a jednat správný chlap.

Nápodoba mluvy jedinců, jež dělí věková, profesní a hlavně zkušenostní hráz, dovádí situaci do absurdní zkratky, jež je zároveň osobitým komentářem k frazeologii odosobněně působící politicky korektní mluvy. Eastwoodova postava převrací naruby rasistické stereotypy jemným posunem emocionálního zabarvení svého nevybíravého slovníku a zbavuje ho zátěže pokrytectví.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Rozmrzelý bručoun postupně k jinochovi přilne jako k vlastnímu synovi a je nucen přehodnotit svůj postoj ke všem těm rozpínavým „rákosníkům, mexikánům a čokoládám“, kteří v jeho zemi nalezli útočiště tak jako kdysi jeho polští předci. Poznává, že individualita, charakter a silná lidská vůle nachází své útočiště v tělesných schránkách napříč rasami a etniky a že je třeba neposuzovat chování jedince prizmatem kolektivních předsudků.

Sebereflexivní účtování s vlastní minulostí

Prostřednictvím postavy pensiovaného veterána korejské války režisér sebereflexivně účtuje s typem postav, jež kdysi pomáhal vytvářet. V deziluzivním westernu Nesmiřitelní demytizoval svou postavou málomluvného tuláka odnikud, který v ponču a s nezbytným kusem žvára v koutku úst putuje vyprahlou krajinou. V Gran Torinu se s humanistickým revizionismem staví čelem k symbolu reaganovské Ameriky, inspektorovi Harry Callahanovi, jenž více než na psychologický rozbor zločinu spoléhal na svůj ostře nabitý Magnum.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zmoudřelý Walt Kowalski vyměnil cynismus za pokoru a soucit a už ví, že adekvátní odpovědí na zločin nemusí být nutně přiblížení se metodám protivníka. Násilí plodí vždy jen další násilí a on namísto odplaty, provázené eskalací nenávisti, nabízí pokání ve vykupitelském gestu, kterým ze sebe alespoň částečně smývá vinu a nabízí šanci na lepší osud druhým. Toto vyznění stvrzuje i závěrečný melancholický song, linoucí se pod titulky, jenž svým obsahem shrnuje nosnou myšlenku filmu. Pop-jazzová hvězda mladé generace Jamie Cullum tu změřila pěvecké síly se stárnoucím veteránem, který se tak často podílí na hudbě ke svým filmům a výsledkem je emotivně nabitá tečka za celým vyprávěním.

Eastwood postavu zahořklého mrzouta Kowalskiho modeluje minimalistickými, ale o to účinnějšími prostředky. Z pomalého pohybu šlachovitého muže je cítit, že klouby už si odžily svoje, ale když se napřímí, stojí před námi ztělesněná důstojnost důchodového věku. Úsporná gesta, tlumená mimika a chrčivý hlasový projev, který se ve chvílích zlosti mění v jakési psí zavrčení, drcené mezi stisknutými zuby, řeknou o naladění jeho postavy vše podstatné. Jedním pohrdavým pohledem, doprovázeným přimhouřením očí a nenávistným uplivnutím, dovede vyjádřit, že „tahle země už opravdu není pro starý“ a že multikulturalita je pojem, který se v jeho konzervativním myšlenkovém slovníku zatím nenachází.

Předsudky a xenofobie, jež bránily oběma stranám v bližším poznání, ale postupně tají a proměna se nese v intencích klasických vyprávění o sblížení přitahujících se protikladů. Kowalski seznámením s mladým přistěhovalcem vyplňuje prázdnou bublinu své stařecké prázdnoty a aktivně řeší krizi, jež u něj nastala po smrti manželky. Vzájemné obohacení je nasnadě a Eastwood si ho užívá se sebeironickým nadhledem, jímž si utahuje ze všech nelichotivých nálepek, kterými byl v průběhu kariéry častován. Nevlídná slupka odpadává a pod ní se vyjevuje vlídná a přemýšlivá tvář muže, jenž svými mentorskými rolemi z posledních let účtuje s minulostí svou i historií vlastní země.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Opravdu poslední role?

Nenásilná rekapitulace se odvíjí pozvolna, neuspěchaně a s důsledným prokreslením charakteristiky postav vyprávění, tak jak jsme u pana režiséra zvyklí. Prvky westernového napětí i s jejich ironizujícím odlehčením propojuje do působivého melodramatu, jehož moralistní a protirasistické poselství mu nic neubírá z jeho emotivní síly. Právě naopak. Westernové schéma konfrontace dobra a zla zůstává zachováno, jen dostává humanistickou pointu, v níž se odráží věk a zkušenost ústředního protagonisty příběhu v silně rezonující a neočekávané katarzi, která propojí a zpětně dá smysl všem scénáristicky precizně vysoustruženým nitkám příběhu.

Eastwood se stal uznávaným oscarovým režisérem a ikonou, k níž vzhlíží s obdivem nejen pamětníci „dolarových trilogií“ a pentalogie o nesmlouvavém detektivovi Harry Callahanovi, ale i nejmladší generace diváků, která spaghetti westerny zná jen jako inspirační zdroj pro Tarantinovy žánrové pocty. Pokud zůstane skutečností, že Gran Torinem završil „málomluvný pistolník“, o němž kdysi Sergio Leone v nadsázce prohlásil, že má jen dva herecké výrazy (s kloboukem a bez), svou hereckou kariéru, je to rozloučení více než důstojné a popírající Leoneho ironické tvrzení. Přirovnání ke zrajícímu vínu netřeba dodávat, neboť se nabízí samo a já už se těším na „mandelovský“ Lidský faktor.

Gran Torino

  • Žánr: melodrama
  • www.thegrantorino.com
  • Původní název: Gran Torino
  • USA 2008
  • Scénář: Nick Schenk, Dave Johannson
  • Režie: Clint Eastwood
  • Hrají: Clint Eastwood, Christopher Carley, Bee Vang, Ahney Herová, Brian Howe, John Carroll Lynch, William Hill, Scott Eastwood,
  • Distribuce: Warner Bros.
  • Distribuční premiéra v ČR: 16. 4. 2009

AVmania.cz hodnotí
filmKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10

Témata článku: Filmy, Recenze filmů, Recenze

Určitě si přečtěte

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

Láska je láska, Vrcholné umění, Loving Annabelle, Děcka jsou v pohodě. Proč vyobrazení vášně v lesbických romancích působí opravdověji?

29 Marek Čech

Terminátor: Temný osud – recyklace toho, co měli diváci rádi na prvních dvou dílech série [recenze filmu]

Terminátor: Temný osud – recyklace toho, co měli diváci rádi na prvních dvou dílech série [recenze filmu]

Dobře zvládnutý akční film s fungující chemií mezi hereckými protagonisty, který obohacují subtilnější tóny v rámci ústředního ženského trojlístku.

13 Marek Čech

16 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

16 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

Jako domácí sluchátka označujeme rozměrnější a pohodlnější sluchátka pro dlouhodobější poslech: například hudby u počítače, domácího Hi-Fi, ale i televizoru. Vybrali jsme ta nejlepší.

16 Jaromír Puk

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Máme zde Miracast, Google Cast, ale co dělat, když ani jedno nefunguje? Pokud potřebujete zobrazit obsah telefonu na velké obrazovce televizoru, recept je jednoduchý.

7 Tomáš Holčík

Viděli jsme nový Shield Android TV a víme, co nabídne

Viděli jsme nový Shield Android TV a víme, co nabídne

S novým Shieldem jsme mohli strávit pár hodin a získat tak nejen technické specifikace, ale i pár prvních dojmů. Na trh přichází právě nyní.

29 Tomáš Holčík

Dual DT-450: dobrý dostupný gramofon pro ty, kdo chtějí naskočit na vinylovou vlnu [test]

Dual DT-450: dobrý dostupný gramofon pro ty, kdo chtějí naskočit na vinylovou vlnu [test]

Dual DT-450 přináší velmi solidní protihodnotu za investované peníze - získáte pocit, že máte "kus gramofonu". Když vám navíc v rozpočtu zbude něco peněz na lepší přenosku, tak dostanete díky vibrace dobře absorbujícímu šasi opravdu dobrý základní Hi-Fi gramofon

1 Daniel Březina

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

18 Ondřej Králík