17
Fotogalerie

Greyhound: působivý střet spojeneckých lodí s německými ponorkami v rozbouřeném Atlantiku [recenze filmu]

Tom Hanks jako kapitán, který zajišťuje konvoj zásobovacích lodí a vojáků z USA do Anglie. Ve válečném dramatu, jež se stalo nejúspěšnějším titulem streamovací platformy Apple TV+.

Plusy
Tísnivá atmosféra souboje v rozbouřených vlnách.
Minusy
Charakteristika a vykreslení postav působí velmi plochým dojmem.
6  /10

Koronavirová krize zahýbala s nasazením mnoha filmů, což je i případ válečného dramatu Greyhound, který měl být původně uveden do kin společností Sony Pictures 12. března. Ta ale distribuční práva k němu prodala streamovací platformě Apple TV+, na níž byl uveden 10. července a stal se jejím nejúspěšnějším titulem.

Civilní hrdinství

Tom Hanks začal tento projekt připravovat už v roce 2016, kdy oznámil, že k němu píše scénář podle novely anglického spisovatele C. S. Forrestera Dobrý pastýř z roku 1955. K pozici scenáristické si přibral i tu hereckou a produkční a jde opravdu především o jeho projekt. O tom jak moc mu na něm záleželo, svědčí skutečnost, že jde o jeho třetí scenáristický počin, po To je náš hit! a Moje krásná učitelka, které i režíroval.

Tady režii svěřil kameramanovi (Sběratel polibků, Simon Birch) a režisérovi Aaronu Schneiderovi, pro něhož jde o jeho druhý celovečerní film po jedenácti letech od mysteriózně laděného dobového příběhu Snížit se. Za předchozí krátkometrážní válečný snímek Two Soldiers dostal Oscara.

Zkušenost s tímto žánrem tedy nějakou má, stejně jako Tom Hanks, který zde ztvárňuje kapitána lodi. Toho si zahrál i v thrilleru podle skutečných událostí Kapitán Phillips. Postavy v obou filmech jsou si ostatně podobné oním základním nastavením, za pomocí něhož definují podobu civilního, obyčejného heroismu.

V Kapitánu Phillipsovi k tomu Hanksovi pomohlo jisté „zfotrovatění“, tedy bříško, šediny a brýle, které se ale pojilo s přirozenou autoritou velitele, který se ve špatný čas ocitl na špatném místě a musel podle toho jednat. V Greyhound se opět stává oním obyčejným chlápkem, který se musí postavit čelem k výzvě, již pro něho představuje pozice velitele operace, který musí doprovodit během druhé světové války přes severní Atlantik 37 zásobovacích lodí z USA do Anglie. A s nimi i tisíce vojáků na frontu.

Pocit odpovědnosti

Ač jde o letitého profesionála v námořnictvu, toto je jeho první válečná mise a první plavba přes Atlantik, na níž se navíc lodě, které zajišťuje, musí obejít na pár dní bez letecké ochrany. Loď, jíž velí, je americký torpédoborec třídy Fletcher USS Keeling, kódově označovaný jako Greyhound. Další dva, které konvoj doprovází, jsou polského a kanadského původu.

Z jejich kapitánů je Ernst Krause (Tom Hanks) služebně nejstarší, ale s nejmenšími zkušenostmi na moři. To u něj vede k zvýšenému pocitu odpovědnosti za své muže i celou operaci. V knižní předloze je tento konflikt mnohem víc rozpracován, včetně peripetií ohledně jeho oddalovaného povýšení, tady ho musí Tom Hanks odehrát svou mimikou.

A činí tak uvěřitelně a plasticky, takže vidíme velitele, který navenek musí působit rozhodně, ale uvnitř ho svírají velké pochybnosti. Během těch pěti dní a nocí, kdy ho sledujeme, takřka nespí, nejí a soustředí se jen na to, aby neudělal nějakou chybu a ochránil jak lodě, tak posádku na nich.

Zatímco posádka se střídá ve svých službách, on neumí vypnout. Před svými podřízenými svou nejistotu a strach, spojenou s únavou, skrývá, v momentě, kdy dojde k zabití nepřátel, se s ní ale zároveň z toho neumí radovat, protože to odporuje jeho křesťanské víře. Ví, že jsme ve válce a v té neexistují dobrá řešení a trpí za každého ztraceného muže.

Plochá charakteristika postav

Jeho vnitřní prožívání se odráží od průběhu válečného střetnutí, které hraje ve vyprávění prim. Tom Hanks jako scenárista dal postavě kapitána Krauseho opravdu jen základní definici. Že miluje ženu jménem Evelyn (Elisabeth Shue) a že je věřící. Co ho k oné ženě váže, jaká je minulost jejich vztahu, stejně jako ta jeho, nic z toho se z vyprávění nedozvíme.

Postavám chybí zázemí, které by nám je nějak blíže přestavilo, i charakterová prokreslenost. Stávají se tak zcela zaměnitelnými a platí to i pro Krauseho prvního důstojníka Colea (Stephen Graham), kterého si spolu s černošským kuchařem aspoň zapamatujete.

Z hlediska charakteristicky a vykreslení postav scénář působí velmi plochým dojmem, o nějaké stavbě vyprávění se také nedá mluvit, vše v něm se podřizuje vyobrazení námořních manévrů při obraně před „vlčí smečkou“ německých ponorek. Krause jako velitel lodi přitom bojuje nejen s nimi, ale i s rozbouřeným oceánem.

Tísnivá atmosféra

Film se skládá z opakovaných vojenských hlášení, manévrů při vyhýbání se torpédům německých ponorek a házení náloží do oceánu ve snaze zneškodnit protivníka. Dojde k ztrátám na životech i potopení lodě, již měl Greyhound chránit a celé to působí jako na hodinu a něco natažená akční scéna.

Triková stránka námořních bitev je spíš obstojná než něčím výjimečná, přesto to dobře funguje. Zásluhu na tom má jednak délka filmu, ta hodina a půl je na takto plochý scénář tak akorát a pak to, že se režisérovi podařilo podat celou tu námořní naháněnou napínavě.

Tísnivou atmosféru podporují nejen stísněné prostory uvnitř torpédoborce, ale i do šedé, modré a černé oděné záběry tmavých vln vzbouřeného oceánu, z něhož se vynořují siluety německých ponorek a v němž se ztrácí trosky zničených lodí.

Kamera a střih zakryjí trikové nedokonalosti, hudba pak zvyšuje pocit napětí, spolu s velrybími zvuky, evokujících přítomnost nepřátelských ponorek. A v neposlední řadě je tu spolehlivý Tom Hanks, v jehož tváři se zračí všechna dilemata, s nimiž je jako velitel lodě v dramatické hře o přežití konfrontován.

A tak i když vyprávění postrádá hloubku a o jeho košatosti si můžeme nechat zdát, přesto nás dovede vtáhnout do válečného manévrování, které vykresluje. Jde o sled působivých obrazů, doplněných námořnickým žargonem, v němž není čas řešit minulost postav, ani je blíže představit, ale kde je třeba splnit úkol a ochránit konvoj se zásobami a posilami spojeneckých sil. Přímočarosti takového vyprávění pak nahrává úměrná stopáž a to, že si na film nehraje na víc, než čím je.

Greyhound

  • Žánr: válečné drama
  • Původní název: Greyhound
  • www.greyhound.movie/
  • USA / Čína / Kanada, 2020
  • Scénář: Tom Hanks (C. S. Forester)
  • Režie: Aaron Schneider
  • Hrají: Tom Hanks, Elisabeth Shue, Stephen Graham, Lee Norris, Manuel Garcia-Rulfo, Karl Glusman, Dave Davis, Rob Morgan, Tom Brittney
  • Distribuce: Apple TV+
  • Distribuční premiéra v ČR: 10. 07. 2020

Určitě si přečtěte

Články odjinud