Grooveshark: Poslouchejte hudbu zdarma na internetu

22. února 2013
TWEET SDÍLET
Hudební služba Grooveshark nabízí k poslechu zcela zdarma obrovské množství hudby. A na rozdíl od některých svých konkurentů je bez omezení dostupná i z Česka.

O hudební službě Grooveshark se u nás nemluví tolik, kolik by si zasloužila. K poslechu přitom zcela zdarma nabízí obrovskou hudební sbírku, ve které je značným dílem zastoupena i zdejší produkce.

Hudba přes internet: za málo peněz hodně muziky

Hudba přes internet: za málo peněz hodně muziky

Donedávna bylo muziku snazší stáhnout než si ji koupit. Příchod obchodů v minulém roce to změnil, firmy se rozhoupaly k činům, hudbu přes internet lze pořídit už pohodlně.

Co nabídky hudby může Groovesharku konkurovat snad jedině YouTube, uvažujeme-li v rovině služeb, které jsou dostupné z Česka, aniž byste přitom museli používat různé kličky. Jenže YouTube není pro delší poslech muziky zrovna dvakrát vhodné: krom zvuku se zbytečně streamuje i video, které je navíc prošpikováno dotěrnými reklamními spoty. I Grooveshark je samozřejmě živ reklamou, blikající bannery ale na rozdíl od „uřvaného mimozemšťana“ alespoň neutrhnou uši.

Klepněte pro větší obrázek
Webový jukebox Grooveshark nabízí k poslechu přímo z internetového prohlížeče
obrovské množství muziky

Nabídka muziky je na Groovesharku tak pestrá jako málokde jinde, protože ji vytvářejí samotní uživatelé. To je pochopitelně trnem v oku hudebním labelům a důvodem, proč službě byl od jejího začátku v roce 2007 již po mnohokrát věštěn brzký konec. Že má skutečně na kahánku, to vypadalo ale loni, když se nedohodla s německou obdobou organizace OSA, a přestala být v zemi našich sousedů dostupná.

Tehdy se zdálo, že trpký osud v podobě hlášky o nedostupnosti bude v dalších státech jen otázkou času. Jiné země ovšem Německo k překvapení všech nenásledovaly, a kolem Groovesharku jako by se na čas uklidnily bouřlivé vody. Ale ne snad, že by tím tenhle webový jukebox přestal ležet v žaludku nahrávacím společnostem, které na něj střílejí žalobu za žalobou.

Miliony písniček v jednoduchém kabátu

V pozadí Groovesharku hledejte technologii Flash, její přítomnost ale není už tak bolestivě znát jako dříve. Vyzkoušet můžete i značně odlehčenou verzi služby fungující v HTML5, kde ovšem budete muset oželet pokročilé funkce, neb je určena hlavně pro mobily a tablety. Po přihlášení nicméně nabídne alespoň přístup k vlastním seznamům skladeb.

Muziku je možné poslouchat bez registrace, připravíte se tím ale o možnost ukládání seznamů skladeb. Registrační formulář naleznete pod nepřehlédnutelným tlačítkem Create account. Stačí vyplnit přezdívku, e-mail a heslo, více údajů – s výjimkou data narození – po vás web vyžadovat nebude. Zadávání těchto informací se můžete vyhnout tím, že se přihlásíte přes účet na Googlu nebo Twitteru.

Ovládání je jednoduché. K vyhledávání skladeb využijte políčko v horní části webu. Stránka s výsledky vyhledávání pak nabídne přepínače, kterými můžete určit, jestli hledáte konkrétní skladbu, celé album nebo samotného interpreta. Za zmínku zde stojí především záložka Playlists, která vás nechá nahlédnout do seznamů skladeb ostatních uživatelů, všechny jsou totiž veřejné. Pokud se vám něčí seznam zalíbí, můžete si jej přehrát, popřípadě ho klepnutím na volbu Subscribe přidat do své sbírky playlistů, kterou vždy naleznete v panelu napravo.

Klepněte pro větší obrázek
Přehrávač Groovesharku obsahuje obvyklé ovládací prvky

Pro přehrání vybrané skladby klepněte na její náhledový obrázek. Funguje zde také známý chvat, kdy klepnete na položku písničky a přetáhnete ji do fronty, což se hodí tehdy, když chcete změnit pořadí přehrávaných skladeb. Samotný hudební přehrávač obsahuje obvyklé ovládací prvky, které není třeba blíže představovat.

V rámečku s aktuálně přehrávanou skladbou pak naleznete několik užitečných voleb. Klepnutím na ikonu srdce uložíte skladbu mezi své oblíbené, pod šipkou zase naleznete možnosti sdílení. Stejně jako na YouTube si můžete zkopírovat přímý odkaz nebo kód pro vložení na webové stránky. Písničku lze také přímo sdílet na propojené sociální sítě.

Klepněte pro větší obrázek
Skladbu můžete stejně jako na YouTube sdílet pod přímým odkazem

Jakmile začnete na Groovesharku více poslouchat muziku, vyplatí se sledovat hlavní stránku, kde můžete objevit neznámé, leč zajímavé umělce, které služba doporučuje na základě poslouchaných skladeb.

Rádio na míru uším

Pokud zrovna nebudete mít nápad co poslouchat, přidejte do fronty dvě nebo více skladeb, na které máte náladu. Z nabídky Queue poté vyberte možnost Turn radio on a nechte se překvapit tím, jakou hudbu vám služba naservíruje. Její výběr můžete průběžně ovlivňovat, pokud najedete ukazatelem myši na položku dané skladby ve frontě a klepnete na ikonu šipky. Z nabídky poté vyberte možnost Nah, skip it!, pokud se vám skladba nelíbí, popřípadě volbu More of this!, jestliže vás písnička naopak zaujala.

Klepněte pro větší obrázek
Pokud vás zrovna nenapadá co poslouchat,
přidejte do fronty pár oblíbených písniček a nechte Grooveshark vybírat za vás

K poslechu se nabízejí i „žánrové“ stanice, jejichž přehled najdete na hlavní stránce pod záložkou Genres. Pouze nebuďte překvapení tím, že rozptyl umělců je v tomto případě mnohdy až překvapivě velký.

Aktuální frontu písniček si můžete uložit jako seznam skladeb. V nabídce Queue klepněte na možnost Save songs | Save as playlist | New playlist a zadejte jméno seznamu. Pokud byste chtěli skladby uložit do již existujícího seznamu, využijte sousední volbu Add to playlist a poté vyberte příslušný seznam.

Doplňky usnadní ovládání přehrávače

Ovládání přehrávače si můžete usnadnit doplňky, které naleznete v katalogu internetového prohlížeče. Grooveshark Control (Chrome, Firefox) vám umožní řídit přehrávání skladeb, i když se zrovna pohybujete v jiných záložkách prohlížeče. Díky doplňku keySharky (Chrome, Firefox, Opera) zase můžete přehrávač ovládat klávesovými zkratkami. Těch atraktivních je k dispozici ale docela málo, takže někdy ovládání přes klávesnici bude připomínat spíše pokus o zlámání si prstů.

Klepněte pro větší obrázek
Drobný doplněk umožní ovládat přehrávání skladeb, i když se zrovna
nacházíte v jiné záložce prohlížeče

Na iPhone a telefony s Androidem si můžete nainstalovat aplikaci Grooveshark Remote (v případě iPhonu Remote for Grooveshark), která vám umožní použít váš mobil jako dálkový ovladač přehrávače. Do prohlížeče je poté nutné přidat zvláštní doplňek, který spárujete s aplikací.

Témata článku: Hudba

Určitě si přečtěte

Marantz PM7000N: výborný univerzální stereo Hi-Fi zesilovač a síťový streamer/DAC [test]

Marantz PM7000N: výborný univerzální stereo Hi-Fi zesilovač a síťový streamer/DAC [test]

Marantz PM7000N je skvělé zařízení - ač integrace streamování není revoluční myšlenkou, je to spolu s univerzální sadou analogových a digitálních konektorů poslední krůček k tomu, abyste mohli mít prakticky vše "pod jednou střechou", navíc v designu a kvalitě, kterou značka Marantz zaručuje. Pokud hledáte pohodovou muzikálnost a výtečnou univerzálnost představuje PM7000N excelentní nabídku.

4 Daniel Březina

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Co všechno umí set-top-box od populárního výrobce (nejen) satelitních přijímačů? Znamená vyšší cena i vyšší kvalitu?

39 Alexandr Bray

Sony: přehled nových řad OLED a LCD televizorů pro rok 2020

Sony: přehled nových řad OLED a LCD televizorů pro rok 2020

Japonská společnot Sony představila na CESu nové modelové řady svých televizorů pro rok 2020. Mezi novinkami jsou nový 8K televizor ZH8 Full Array LED, dvě řady 4K OLED televizorů A8 (55” a 65”) a A9 (48”) 4K OLED, na které navazují 4K HDR LCD řady XH95 a XH 90 s Full Array LED podsvícením.

26 Jaromír Puk

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

Pokud nemůžete už naladit ČT D/ART, tak se připravte, že vám zmizí ČT Sport. Důvodem je přechod z DVB-T na nové digitální vysílání DVB-T2. Poradíme, jak to vyřešit, případně jaké problémy vás mohou potkat.

105 Jaromír Puk

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

12 nejlepších dramat roku 2019, která musíte vidět

12 nejlepších dramat roku 2019, která musíte vidět

Nikdy neodvracej zrak, Irčan, Joker, Sbohem, synu, Poslední večery na Zemi, Le Mans '66, Bolest a sláva, Narušitel systému. Čtvrté ohlédnutí za nejlepšími snímky, které se letos objevily v našich kinech nebo na streamovacích platformách.

4 Marek Čech

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

66 Jaromír Puk