HbbTV: univerzální Smart TV aplikace budoucnosti

23. listopadu 2012
TWEET SDÍLET
Stejné aplikace na všech chytrých televizorech, jednoduché a přehledné ovládání pomocí běžného ovladače, rychlé reakce. Že to zní jako pohádka? Kdepak, je HbbTV.

Výrobci už několik let skloňují pojem Smart TV a doufají, že právě chytré televizory s připojením k internetu budou tím pravým lákadlem. O konečný pořádek a obecnou kompatibilitu se ale asi postará až nezávislý hráč – HbbTV (Hybrid Broadcast Broadbad TV), hybridní televizní vysílání, využívající nejen digitálního televizního signálu, ale také síťového připojení k internetu.

Klepněte pro větší obrázek 

Důležité je, že platforma HbbTV představuje schválený standard TS 102796 pro zobrazování a poslech vyžádaného audiovizuálního obsahu. Poprvé HbbTV bylo veřejnosti představeno v roce 2009 na veletrhu IFA, o rok později byla schválena technická specifikace.

Na té se podílely organizace CENELEC, ETSI, EBU, HbbTV podporuje konsorcium televizních společností (Canal+, France Televisions, TF1 atd.), satelitní operátoři (SES Astra), výrobci televizorů i poskytovatelé a dodavatelé softwarových a mediálních služeb. Právě tato obecná shoda otevírá novou oblast univerzálních aplikací.

Jak funguje HbbTV

Základem je samozřejmě televizní vysílání (TV Broadcast), využít lze jakékoliv digitální vysílání (DVB-T/T2, DVB-S/S2, DVB-C). Jde o jednosměrný datový rok audiovizuálního obsahu, dat aplikací a kontrolních informací směrem do TV.

Druhou částí je pak širokopásmové připojení k internetu (Broadband, IP). Slouží jako obousměrné síťové připojení vhodné pro hybridní terminál s dostatečnou šířkou pásma pro stahování audiovizuálních dat (například videa na vyžádání). Důležité je, že HbbTV může fungovat, i když televizor není připojen k internetu, divák má přístup jen k části aplikace, k informacím, které jsou součástí vysílání; zde záleží na televizní stanici, zda toto nabídne, či nikoliv. Nicméně právě širokopásmové připojení k síti je nutné pro plný chod aplikací a HbbTV obecně.

Klepněte pro větší obrázek

Aplikace mohou být dvojího druhu. První jsou aplikace související s TV vysíláním, což mohou být například interaktivní reklamy, soutěžní otázky, ale i aktuální skóre sportovního utkání, digitální teletext či informace o programu. Ty mohou být spuštěny automaticky nebo na základě volby diváka a lze je stahovat prostřednictvím širokopásmového připojení či TV vysílání.

Druhou variantou jsou aplikace nezávislé na TV vysílání, které nejsou asociovány s žádným TV vysíláním (službou). Tento typ aplikace se stahuje jen přes širokopásmové připojení, typicky půjde o videa na vyžádání, hry, sociální služby, sdílení fotografií a může je nabízet i nezávislý poskytovatel. Pokud ale televizor nebude přijímat televizní vysílání, tedy HbbTV s instrukcemi a řídícími příkazy „kde televizor aplikace najde“, tak se samozřejmě k nezávislé aplikaci nedostanete.

Klepněte pro větší obrázek 

Jak HbbTV spustíte? Předpokládejme, že máte televizor podporující HbbTV. V současné době u televizorů najdete automatické spuštění aplikace HbbTV,související s TV vysíláním, která je nabízena divákovi bezprostředně po přepnutí na nový kanál nebo po nové signalizaci na aktuálním kanálu. Po chvíli, kdy je HbbTV detekováno, se na obrazovce zobrazí informace o jeho přítomnosti a nabídne možnost spuštění pomocí červeného tlačítka na dálkovém ovladači. Tak přepnete do režimu hybridního vysílání, tj. do nabídky, která je součástí digitálního vysílání.

Pro HbbTV se využívá CE-HTML (XHTML 1.0, DOM2, CSS TV profil 1.0). CE-HTML obsahuje také prvky jako např. definici klíčových kódů pro běžné dálkové ovladače televizorů. Grafické rozhraní aplikace tedy bude vždy stejné, stejně tak ovládání. Standard navíc specifikuje, že formát videí poskytovaných přes internet musí být MP4 nebo TS, zvuk MPEG2 Layer 3, E-AC3, HEAAC, video využívá kodek H.264 AVC a může mít rozlišení až 1080p. Samotná systémová architektura a vnitřní struktura HbbTV je také pevně specifikována.

Od Smart TV k HbbTV

Základním problémem jednotlivých Smart TV bývá, že aplikace musí být připravena na míru odpovídající televizní platformě, proto také Samsung nabízí něco jiného než LG nebo Panasonic; svůj podíl zde mají i exkluzivní smlouvy. O určitý standard se pokouší sdružení výrobců LG, Philips a Sharp, nicméně vývoj aplikace není jednoduchý, například Samsung přístup do archivu ČT slibuje už rok a půl.

Klepněte pro větší obrázek 

Nevýhodou Smart TV bývá i nejednotné ovládání a chování aplikací. Nemáte přístup přímo z televizního vysílání, nejdříve musíte přepnout na grafické uživatelské rozhraní s ikonami aplikací připomínající počítačovou plochu; zde si mezi Smart aplikacemi vybíráte. Když k tomu připočteme dlouhou dobu načítání on-line obsahu a nevyváženou kvalitu aplikací, nelze se divit, že běžný uživatel Smart TV nevyužívá často.

Záporem aplikací Smart TV bývá ovládání, které si říká spíše o počítačovou myš a klávesnici než o běžný dálkový ovladač. Výrobci se proto snaží vymyslet a nabídnout ovladač, který zmíněnou funkci „ukazovátka“ a klávesnice splní – LG má pohybový dálkový ovladač Magic Motion, Samsung nabízí modely s vestavěnou kamerou a mikrofony, Philips nabídne svoji verzi pohybového ovladače, Panasonic zkouší ovladače s touchpadem. U HbbTV je kladen naopak důraz na jednoduché ovládání pomocí standardního dálkového ovladače, kdy skutečně využijete jen směrová a barevná tlačítka.

Velkým kladem klasických Smart TV aplikací zůstane naprostá nezávislost na televizním vysílání, nemusíte hledat kanál s HbbTV. Právě „počítačový“ základ je zde výhodou; Smart TV aplikace tak nyní najdete nejen v televizorech, ale i Blu-ray přehrávačích, domácích kinech, zkrátka všude, kde je připojení k internetu a dostatečný výkon procesoru.

Na čem si HbbTV pustíte

Pro sledování HbbTV potřebujete televizor, který HbbTV podporuje – jejich aktuální seznam najdete na webu České televize, kde je průběžně aktualizován. HbbTV služby nabízí v podstatě až letošní (2012) modely televizorů se síťovým připojením, ale nikoliv všechny. Pokud svůj televizor v seznamu najdete a HbbTV vám nefunguje, zkontrolujte si, zda máte aktualizovaný firmware a zda funkce HbbTV je aktivovaná.

Způsob aktivace v jednotlivých přijímačích se liší, podívejte se do návodu, případně na web výrobce pro další informace. Například v září tohoto roku námi zkoušený televizor Philips sice podporu měl, ale s naším HbbTV vysíláním zatím nefungoval, nyní již je k dispozici aktualizace, která HbbTV zprovozní i zde v ČR.

Jestli televizor s HbbTV nemáte, levný a jednoduchý způsob, jak TV o HbbTV rozšířit, neexistuje. Zatím ani externí tunery HbbTV podporovat nebudou, situace se ale může změnit. Set-top-box podporující DVB-T a HbbTV byl sice představený, ale neprodává se.

HbbTV s ČT především pro sportovní fanoušky

U nás HbbTV vysílání spustila Česká televize v květnu tohoto roku, HbbTV je vysíláno na všech čtyřech programech ČT, a to prostřednictvím pozemního digitálního vysílání prvního multiplexu. Dále HbbTV nabízí satelitní digitální vysílání ČT (družice Astra 3B, pozice 23,5° E).

Česká televize aktuálně prostřednictvím HbbTV vysílá teletext nové generace (tzv. superteletex), který využívá grafické rozhraní místo textového. Výhodou je větší zobrazovací plocha, přehledné grafické rozhraní, ale i neomezené množství stránek a vynikající rychlost. Stránky se nemusí ukládat do paměti, na nic nečekáte, vše je hned. Pro přístup ke stránce nemusíte vyťukávat číslo stránky. ČT jej chce dále vylepšovat, přibudou fotografie a videa.

Klepněte pro větší obrázek 

V plánech ČT najdeme EPG nové generace, která by mělo nabídnout upoutávky na jednotlivé pořady, fotografie či další informace – takový rozsah standardní EPG neumí. Velké plány také ČT má se svým rozsáhlým archivem televizních pořadů, který je aktuálně dostupný přes internet – ten má být dostupný prostřednictvím HbbTV na každém televizoru s HbbTV. Zatím se mluví o druhé polovině roku 2013, ČT o zpoplatnění neuvažuje, takže se máme na co těšit.

Sportovní výsledky, statistiky, sestavy a další informace nabídla HbbTV aplikace během LOH v Londýně, MS v hokeji i Evropském fotbalovém šampionátu. Ta olympijská je stále dispozici, tak si na ní můžete HbbTV vyzkoušet. Plánuje se, že divák bude mít k dispozici i videa, v budoucnosti bychom se mohli dočkat díky HbbTV příjmu extra streamů z velkých sportovních událostí (letos jich ČT na internetu nabízela osm). Pro zajímavost: HbbTV aplikaci ČT během LOH využilo přes 15 tisíc majitelů chytrých televizorů.

HbbTV s kabelovou televizí a budoucnost

Kabelové televize nezůstávají stranou. UPC nabízí celkem pět HbbTV aplikací v rámci kanálů Express, HD+ či hudebního Fun 1. Zde najdete program až na třicet dní dopředu, jednoduchý videoarchiv filmových ukázek, RSS čtečku vybraných českých zpravodajských serverů s informacemi o dopravě a počasí, tipy na programy z placených kanálů a aktuální nabídku služeb UPC.

Klepněte pro větší obrázek 

Další komerční stanice zatím s využitím HbbTV váhají. Dá se ale předpokládat, že rostoucí počet majitelů televizorů s HbbTV nakonec přiměje i ostatní stanice, aby se do HbbTV pustily. Kromě využití pro reklamu jde o možnost nabídnout placené video na vyžádání, službu opožděného sledování některých pořadů. HbbTV velmi rychle získává své místo na slunci a po vyřešení počátečních neduhů, případných problémů s kompatibilitou získají televizní stanice prostředek pro nabízení moderních audiovizuálních služeb. A to nemluvíme o tom, že i běžný divák konečně bude mít pocit, že má smysl připojit televizor k internetu.
 

 

 

 

Témata článku: Televize, Smart TV, HbbTV, Televize na Heureka.cz

Google v Česku skryje náhledy článků. Co to znamená pro uživatele, co to znamená pro vydavatelství

Google v Česku skryje náhledy článků. Co to znamená pro uživatele, co to znamená pro vydavatelství

**Novela autorského zákona čeká na podpis prezidenta. **Zákon má posílit pozici vydavatelů vůči technologickým platformám. **Google už ale řekl, že v Česku raději omezí služby.

Petr Urban
ČeskoAutorské právoPrávo
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečná „díla“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Před 30 lety byla odeslána první SMS. I když jsou textovky vynález z mobilního pravěku, rychlý konec je nečeká

Před 30 lety byla odeslána první SMS. I když jsou textovky vynález z mobilního pravěku, rychlý konec je nečeká

** Už tři desítky let datlujeme do mobilu písmenka a posíláme jako SMS ** Češi ve své době SMS milovali, byla to totiž nejméně drahá služba ** I přes obstarožnost této služby se s ní jen tak loučit nebudeme

Jan Láska
VýročíSMS
Google vdechne starým brýlím Glass Enterprise 2 nový život. Jen díky tomu, že je propojí s nejnovějšími Pixely

Google vdechne starým brýlím Glass Enterprise 2 nový život. Jen díky tomu, že je propojí s nejnovějšími Pixely

** Od první generace Google Glass uplynulo už 10 let ** Druhá generace pro firmy je s námi tři roky ** Jaký smysl má nově uvedená párovací aplikace pro brýle a Pixely?

Martin Chroust
Chytré brýleMobilní aplikace
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Dříve nebo později to čeká i vás. Návod, jak založit a nastavit Datovou schránku

Dříve nebo později to čeká i vás. Návod, jak založit a nastavit Datovou schránku

Od nového roku začne stát automaticky zřizovat datové schránky všem živnostníkům, spolkům nebo třeba nadacím. Nečekejte na to, až to za vás udělají úředníci a založte si datovku sami.

Jan Spěšný
Datová schránkaNávody