Heco Celan Revolution 3: vyladěné, zábavné regálové Hi-Fi reprobedny [test]

17. prosince 2020
TWEET SDÍLET
Celan Revolution 3 není produkt pro striktního audiofila, ale dobře vyladěná, zábavná reprosoustava pro široké publikum, které chce stejně koukat na filmy, jako chce poslouchat rádio nebo rockovou hudbu a hned vzápětí komorní jazz.

Plusy

  • Za danou cenu pozoruhodný „kus materiálu“
  • Plný zvuk
  • Vstřícný, živý a celkově příjemný přednes
  • Možnost lehkého doladění zvuku
  • Univerzálnost

Minusy

  • Mají tendenci hrát trochu těžším způsobem
9/10
Hodnocení

S německou značkou Heco se mohou milovníci dobrého zvuku setkávat na trhu již od roku 1949, dnes svými výrobními řadami míří hlavně do dostupných a středních hi-fi sfér, kde se snaží nabízet „hodně za málo“, aby se tak řeklo. Jde to vlastně ruku v ruce s filozofií „mateřského“ koncernu Magnat, s nímž firma sdílí sídlo v Pulheimu. Mezi plnými sedmi řadami je druhou nejvyšší Celan Revolution, přičemž jméno Celan se objevuje v katalogu již dlouhé roky a je zaměřená na všestrannost při stereofonním poslechu i užívání si domácího kina.

Vzhled a konstrukce

Dvoupásmové Heco Celan Revolution 3 od pohledu slibují autoritu a sílu, patří mezi větší regálové modely a jejich skříně budí na první dobrou pocit tuhosti a robustnosti. Vlastně jen kolmá čelní stěna jsou spolu s celkem úzkou plochou stěny zadní jedinými souběžnými plochami, boční stěny jsou lomené a horní stěna ubíhá šikmo vzhůru, takže už samotným tvarem se předchází vzniku vnitřního stojatého vlnění.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
 
 

Estetika poměrně velkých Heco staví na širokém použití kovových prvků, ať už jde o vlnkovaný zvukovod tweeteru nebo orámování středobasu na čelní ploše, kovová je ale i plaketa u zadního konce vrchní desky, kde se pyšně skví firemní logo.

Zadnímu pohledu dominuje široký výdech bassreflexu, jímž lze nahlédnout do exponenciálně se zužujícího nátrubku s hrubým, matným povrchovým provedením. Ani tady výrobce nešetřil na kovu – ať už na obrubě nátrubku, nebo na velké obdélníkové destičce, skrze níž vedou reproduktorové terminály. Těch je netypicky pět, protože jednak umožňují bi-amping / bi-wiring, jednak lze přehozením můstkové propojky kladných terminálů zesílit výstup tweeteru o 2 dB.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Konstrukce skříně je samozřejmě z běžných MDF profilů, které jsou uvnitř zpevněny pomocí žeber. Na povrchu si můžete vybrat buď lesklý či polomatný lak, ale také přírodní dýhu, což ani v tomto cenovém segmentu není úplnou samozřejmostí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Celan Revolution 3 se vyznačují poměrně vysokou charakteristickou citlivostí 90 dB / 2,8 V / m, jejich „německá“ impedance, udávaná v rozsahu 4 – 8 ohm jim zase zajišťuje schopnost fungovat s širokou paletou elektroniky. Dělení dvou pásem na úrovni 2 800 Hz je taktéž vcelku standardní záležitostí. Zajímavé je, že výrobce specifikuje frekvenční rozsah, padající až do hloubky 30 Hz, což je i s ohledem na velikost působivá hodnota, neméně zajímavý je i druhý pól, stoupající až k 52 000 Hz.

Témata článku: , , , ,