Heir Audio 10.A: High-end sluchátka na zakázku [test]

23. června 2015
TWEET SDÍLET
40 000 Kč za špuntová sluchátka? Šílenství? Ručně vyráběná sluchátka z exotických materiálů podle otisků uší nabídnou perfektní pohodlí, skvělou izolaci a výborný zvuk.

Špuntová sluchátka vyráběná na zakázku, v angličtině takzvané custom in-ear, jsou unikátním typem sluchátek, se kterými se v místním elektru opravdu nesetkáte. Oproti klasickým špuntům jsou totiž tyto „customy“ vyráběny speciálně pro každého zákazníka zvlášť - měniče, výhybka a akustické filtry, to vše je umístěno do speciální skořepiny (většinou z akrylu či silikonu), která je vyrobena přesně podle otisku Vašich uší.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Customy vznikly v druhé polovině osmdesátých let za účelem chránit sluch muzikantů a zároveň poskytovat dostatečně kvalitní zvuk kvůli monitoringu. V průběhu let se ale rozšířily i mezi hifisty, pro něž customy představují ten nejpohodlnější a nejlepší možný poslech, jakého lze dosáhnout na cestách.

Heir Audio bylo založeno v roce 2011 a velmi rychle se stalo jednou z nejpopulárnějších značek mezi hifisty, za což mohl kromě kvalitního zvuku i velmi unikátní vzhled jejich výrobků. Jako první totiž začali do sluchátek přidávat ozdobné destičky z exotického dřeva či karbonových vláken, což od nich v průběhu let ostatní výrobci postupně okopírovali a dnes se už jedná o standard tohoto odvětví.

Zde testovaný model 10.A aktuálně představuje vrchol nabídky firmy Heir Audio. Využívá čtyřpásmový systém s deseti měniči v každém sluchátku, čímž se řadí mezi současnou špičku na trhu. Tomu bohužel odpovídá cena 1399 USD, při současném kurzu a po přičtení daně se dostáváme na částku kolem 41 000 Kč.

Příslušenství

Základem příslušenství jsou kabely, zde Heir kromě svého skvělého kabelu Magnus 1 přidává i druhý méně kvalitní kabel vybavený ovládáním pro smartphony. Při objednání lze volit mezi variantami pro iOS a Android zařízení. S poslechem přes domácí zesilovače pomůže redukce na velký 6,5 mm jack a na cestách může být užitečná redukce do letadla. Pro pravidelnou údržbu slouží čistící nástroj, na jedné straně s malým kartáčkem a na druhé s drátkem pro odstraňování ušního mazu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Takto drahá sluchátka si ale zaslouží i odpovídající ochranu na cestách a pro tu zde máme mohutné odolné pouzdro. Pro malá sluchátka možná příliš velké a ne úplně praktické na každodenní nošení v tašce, ale opravdu skvěle chránící. A do horního víka vyryté jméno majitele se ke sluchátkům na míru opravdu hodí.

Konstrukce

Na Avmanii jsem testoval již dvoje sluchátka vyráběná na zakázku, u obou ovšem šlo o výrobu pomocí skenování otisků uší a 3D tisku. U Heir se ale setkáváme s obvyklejší metodou ruční výroby, která teoreticky není tak dokonalá (otisky uší se totiž zpracovávají ručně a né digitálně), ale nabízí výrazně bohatší možnosti úpravy vzhledu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

I když už Heir Audio není tím nejvíce kreativním výrobcem na trhu, stále si lze se vzhledem sluchátek velmi vyhrát. Kromě klasik v podobě exotického dřeva a karbonového vlákna lze zvolit hliník, destičku plošných spojů, glitrový prach, fosforeskující materiál i hrudky zlata. Na mém páru si můžete prohlédnout kombinaci exotického dřeva s glitrovým prachem, v reálu se jedná o opravdu nádherná sluchátka.

Samotné kvalitě zpracování nelze nic vytknout, sluchátka jsou přesně zpracována a nenašel jsem na nich jedinou viditelnou vadu. Kvalita Heir Audio výrazně překonává mé starší customy od JH Audio, u kterých kazí vzhled množství bublinek a špatně opracované hrany.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 

Skořepiny se vyrábí z akrylu, jehož odolnost může být v krajních případech problémem. Normální zacházení přežijí naprosto v pořádku, jedině se mohou vyskytnout miniaturní oděrky od toho, jak do sebe sluchátka občas budou narážet. Ovšem pád na chodník pod nešťastným úhlem či dokonce jejich zašlápnutí může vyústit v rozštípnutí křehké skořepiny. Doporučuji tedy sluchátka volně přenášet naprosto minimálně a uschovávat je raději do dodávaného pouzdra na cesty.

Zvuk do ucha vedou tři trubičky, jejichž konce nejsou chráněny žádnými filtry. Pravidelně se tedy musí čistit od ušního mazu, aby se předešlo zanášení vnitřností sluchátek či ucpání jedné z trubiček. Tři trubičky ovšem vyžadují určité minimální rozměry zvukovodu a ve vzácných případech tedy výroba není možná.

Kabel se ke sluchátkům připojuje přes standardní dvoupinový konektor, lze ho tedy jednoduše vyměnit v případě poškození nebo pokud chceme použít jiný kabel z odlišného materiálu či s přidaným ovládáním pro telefon. Dodávaný kabel se ale bude nahrazovat těžko, protože patří mezi jedny z nejlepších. Vyrobený z postříbřené mědi, velmi odolný s pevností v tahu přes 60 kg, poddajný,  příjemně měkký a zakončený kovovým 3,5 mm jack konektorem do L od Neutriku.

Pohodlí a izolace

Zde se dostáváme k největší výhodě custom in-earů, nepřekonatelnému pohodlí. Sluchátka jsou vyrobena přesně podle otisku ucha, kopírují každý záhyb a vyplňují celý zvukovod. Tedy nikde netlačí, v uchu mají velmi stabilní pozici a samovolně nevypadnou ani při prudkém pohybu. Po pár minutách se navíc zahřejí na teplotu těla a už je poté vůbec necítíte, ani několikahodinový poslech není nejmenším problémem. Dokonalé usazení může narušit jedině výrazný pohyb úst a tváře, stačí se tedy příliš nešklebit.

Vyzkoušel jsem za poslední léta mnoho sluchátek a ať už jde o in-eary nebo klasická sluchátka s hlavovým mostem, žádná se k pohodlnosti customů nepřibližují. Pokud je pohodlí hlavním kritériem při výběru sluchátek, customy jsou jasně tou nejlepší volbou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Podmínkou pro maximální pohodlí a správné usazení je ale dobře vyrobený otisk uší, doporučuji tedy najít zkušeného doktora a postupovat přesně dle pokynů výrobce. Pořízení co nejkvalitnějších otisků uší se velmi vyplatí, protože se tak předchází případným problémům s usazením a následné nutnosti zasílat sluchátka zpátky výrobci na předělání.

Customy poskytují také excelentní izolaci před okolním hlukem. Díky zcela vyplněnému zvukovodu a uzavřené skořepině nebude poslech vůbec ničím rušen ani ve velmi hlučných prostředích, jakými jsou metro nebo letadlo. Customy izolují více než naprostá většina klasických špuntových sluchátek, lepší izolaci lze najít jedině u modelů značky Etymotic Research, kde je to ovšem  vykoupeno výrazně horším pohodlím.

Zvuk

V každém sluchátku Heir 10.A se nachází deset měničů firmy Knowles, které se starají o čtyři pásma. Dva měniče pro bas, dva pro výšky, dva pro “vyšší výšky” a čtyři pro středy.

Pro testování jsem využil širokou škálu přenosných hudebních přehrávačů, od klasiky v podobě Sansa Clip Zip přes přehrávače firmy Fiio až po skutečně high-endové kousky Calyx M a Hifiman HM901S. A i když Heir 10.A hrají skvěle už z obyčejné Sansy, každý přechod na vyšší třídu přehrávačů přinese jasně slyšitelné zlepšení. Sluchátka této kategorie si už opravdu zaslouží kvalitnější audio řetězec a investice do drahého přenosného Hi-fi přehrávače u nich dává smysl.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Fiio X5 a Heir Audio 10.A

Zatímco mnoho jiných sluchátek se pokouší při prvním poslechu zaujmout jednou určitou oblastí, u Heir jde v první řadě o celkové podání. I když se jedná spíše o středová sluchátka, žádné pásmo není přespříliš zvýrazněně nebo naopak potlačeně, díky čemuž působí skvěle vyváženě a přirozeně. Povedeně kombinují extrémně vysokou čistotu a detailnost s příjemným a zábavným poslechem, u kterého vydržíte i dlouhé hodiny.

Basové pásmo vyniká především skvělou úderností, bas zní plně a opravdu důrazně, přitom jeho množství nikdy nepůsobí přehnaně a nezastírá ostatní pásma. Není tu žádné velké zvýraznění středo-basu a co se týče množství basu, sluchátka jsou velmi věrná nahrávce.

Opravdu špičkové jsou technické vlastnosti basu, naprosto perfektní kontrola a rychlost, se kterou jsem se u in-earů setkal jen málokdy. Ani customy JH Audio 16 se čtyřmi měniči pro bas nedokáží s Heir úplně držet krok, blíže k nim jsou Noble 4, které nabízejí stejně technicky kvalitní bas, ale v mnohem menší kvantitě a s nedostatečnou plností tónů.

Klepněte pro větší obrázek 
JH Audio JH16 a  Heir Audio 10.A

Skvělý rozsah a mírně zvýrazněný hluboký bas zaručuje nejen plnost basových nástrojů, ale především pořádný základ pro hřmotný zvuk filmových soundtracků a klasické hudby. S tímto mají tlakové měniče často problém a jde o jeden z důvodů, proč se v poslední době více setkáváme s hybridními modely využívajícími dynamický měnič pro bas. Heir to ale zvládají naprosto skvěle díky dvojici mohutných basových měničů (největších, které Knowles vyrábí).

Pokud basové pásmo těžko hledalo konkurenci, pak středy, jež jsou největší předností sluchátek, jsou už nedostižné. Střední pásmo mírně vystupuje nad ostatní a využívá špetku teplejšího zabarvení pro příjemnější poslech. Hlasy i nástroje zní plně, příjemně a neuvěřitelně živě a energicky, do zvuku opravdu vtáhnou a už nepustí.

Klepněte pro větší obrázek

I přes teplejší podání středů Heir nabízí perfektní čistotu a detailnost, v čemž překonávají i vynikající analytická sluchátka jako jsou Etymotic ER-4 či Lear LCM-4F. Zároveň jde i o velkou výhodu oproti středovým sluchátkům typu Shure SE535, které také mají velmi příjemné středy, ale platí za to výrazným zastřením tohoto pásma.

Co se týče zvýrazněných sykavek, v nahrávkách jsou jasně slyšitelné, ale nikdy nepřesáhnou určitou hranici, po které se stávají nepříjemnými.

Výšky jsou rozděleny do dvou pásem a celkem se o ně starají čtyři měniče, někdo by tedy mohl očekávat přehnaně výrazné a agresivní pásmo, ale naštěstí tomu tak není. U výšek se podařilo najít dobrou rovnováhu mezi energičností, zvýrazněním a příjemností poslechu. Nejsou ukřičené ani neznějí uměle, jdou opravdu vysoko a hrají pěkně čistě a vzdušně. Jediný problém můžou mít lidé po přechodu z některých temnějších (Sennheiser IE80, Shure SE535) či naopak výrazně světlejších sluchátek (Fischer DBA-02, Phonak, apod.). Pro ně Heir 10.A budou buď ostré příliš, nebo naopak málo. Já osobně jsem vždy preferoval výraznější výšky a na Heir jsem si musel opravdu chvilku zvykat.

Podobně jako u jiných customů, i u Heir je podání prostoru na skvělé úrovni. Samotná velikost prostoru patří mezi ty největší, se kterými jsem se setkal, ale sluchátka vynikají především v lokalizaci. Každý nástroj je jasně oddělený, má svou přesnou polohu a to co se týče směru tak i hloubky v prostoru. Pro testování lokalizace vždy používám skladbu This is Halloween z filmu The Nightmare before Christmas a Heir se s ní dokázaly vypořádat lépe než jakákoliv jiná přenosná sluchátka. A i výrazně lépe než naprostá většina domácích modelů.

Nejsou to špunty pro bassheady ani pro lidi hledající co možná nejčistší chladný zvuk. Není tu přehnané zabarvení ani super cinkavé výšky. Jsou to jednoduše hrozně příjemná, přirozená a zábavná sluchátka, se kterými bude poslech každodenní radostí.

Heir jsem porovnával s mými staršími customy JH Audio 16 (starší verze bez Freqphase), které dříve stály 1149 USD a mají osm měničů pro každé ucho. Po dlouhá léta byly mými jasně nejlepšími in-eary a ani nové high-endové modely Sennheiser IE800 a Shure SE846 se jim plně nevyrovnaly. Jaké bylo tedy mé překvapení, když přišly Heir a JH Audio znatelně přehrály. JH 16 sice nabízejí odlišné zaměření zvuku, se zvýrazněným basem a rockovějším podáním, ale na moderní vrcholové customy od Heir jednoduše nestačí, v přímém porovnání hrají zastřeně, méně přesně a zabarveně.

Verdikt

Dokonalé pohodlí, skvělá izolace a možnost získat opravdu unikátní vzhled. To jsou výhody nejen Heir Audio 10.A, ale i všech dalších špuntů na míru, které můžete mít i za zlomek ceny testovaného modelu. Ovšem Heir 10.A je převyšují díky naprosto skvělému zvuku.

Zatím jsem se nesetkal s in-eary, které by tak dokonale dokázaly sladit vysoce přesný, čistý a detailní zvuk s tak příjemným, přirozeným a zábavným podáním. Pro mě jsou tedy Heir Audio 10.A jasně nejlepšími in-eary, které jsem měl kdy možnost slyšet. Pokud jste do poslechu na cestách dostatečně zapálení a máte potřebné finanční zdroje, můžu vám Heir Audio 10.A jedině doporučit. Zklamáni nebudete.

Heir Audio 10.A

Cena orientační: 1 399 USD
Web výrobce: www.heiraudio.com

  • konstrukce intra-aurální, zakázková výroba
  • měnič čtyřpásmový systém, 10 měničů
  • impedance 26 ohmů
  • kabel výměnný, 2-pin
AVmania hodnotí
Konstrukce   10
Customizace   9
Izolace   9
Pohodlí   10
Zvuk   10

Témata článku: , , , , ,