Několik postřehů a druhá část fotogalerie zastoupených dodavatelů a značek z devátého patra udělá tečku za HEP 2008.
Co stálo za viděnou i slyšenou...
Pozitivní reakce se v zástupech návštěvníků při krátké pracovní návštěvě výstavy High End Praha 2008 hledají těžce, zato ty negativní lehce. Proto zde uvedu jen několik kladných příkladů z mnoha, na které jsem narazil ihned, nebo jsem na ně byl upozorněn odborníky z oboru.
Celkově solidní vyznění měla kombinace Primare a Audio Physic. Rozhodně špatně si nevedly v konkurenci ani Revely, konkrétně Studio 2 (v kombinaci s Meridianem). A polodomácí Xavian zřejmě nabírá druhý dech, protože v zahraniční konkurenci se také neztratil.
Za hřích by stály určitě i malé sloupy Monitor Audio řady RS, navíc za cenu téměř lidovou. Když už jsem pořád u těch reprosoustav – Opera Callas a Wilson Benesch byly také velmi dobré, ale lidová cena zde již nebyla.
Dokonce o číselné chaosu se nedá hovořit v případě nádherných a i technicky dobrých, ale opravdu ukrutně předražených, kabelech Nordost. Například linkové kabely Nordost Odin v ceně 16 000 USD za pár neomlouvá ani kvalita, ani nízký kurz dolaru, ani přibalená krásná marketingová pohádka.
A z pozitiv to nej? Kdo si nechal ujít Noble Audio, udělal chybu. A to velkou chybu, protože v téhle expozici to hrálo asi nejlépe (s ohledem na dané podmínky). Stejně tak dobře si vedla ve vedlejším pokoji kombinace Gryphon a Dali.
Nesmím ještě zapomenout zmínit sluchátka Stax, protože zde návštěvník měl výbornou možnost porovnat klasické dynamické sluchátka a elektrostaty. Kdopak to u návštěvníků asi vyhrál?
Za očekáváním
A teď to ne příliš povedené. Doufám že mi Luděk Šroll promine, ale expozice připravená společně s Media Controlem nebyla úplně kosher a tak pravděpodobně nejlepší zesilovač na celé výstavě nemohl dokázat, co v něm doslova dříme za potenciál. Ale expozice aspoň zaujala.
A bohužel opět Media Control, který letos neměl příliš šťastnou ruku na koncepci jednotlivých expozic, protože ani Marantz s Trianglem se neukázali v nejlepším světle – tahle kombinace má určitě na víc.
Novinky Master Serie NADu zaujaly, ale taktéž příliš nepřesvědčily. A stejně tak na tom byl i McIntosh se Sonus Faber Cremonou. I kombinace Martin-Logan a unylý jazz z gramofonu nebyla zrovna tím nejlepším pro ucho, ale oko nejednoho návštěvníka bylo spokojeno.
Dalším z řady ne příliš potěšujících prezentací byly Focaly Berylium, kdy cena jednoznačně nekoresponduje s přidanou hodnotou. A krok držela překvapivě nepřesvědčivá kombinace Lyngdorfu s Aurem Cantusem.
I přes některá negativa je potřeba vyřknout podstatné – výstava neumožňuje nerušený poslech za ideálních prostorových podmínek!
Noble Audio, zvukově jedna z nejlepších expozic
Velmi dobrá byla i kombinace Densen, Dali a Gryphon v expozici Mark Audio Electronic
Značky Audioimage, Dynaudio a Standfon u Audio Studia
Elektrosystem prezentoval Vincenty na Compactech
Audiolab, Groove Note, cenově i zvukově zajímavé Monitor Audio a WireWorld v podání Finale Audio
Babex Audio, Luxman a Usher byli k vidění u Erby Praha
Beyerdynamic u nás distribuuje Horák Electronic
Hi-Fi studio MeLiSSA přivezlo Aurum Cantus, Lyngdorf a Vincenty
U KAS Audio byly k vidění i slyšení ATC, Naim, Passlabs a VPI
Výstavka za ohradníkem; tak by šlo nazvat seskupení ACE-ACC, Marsh Sound Design a na dotek citlivé Xaviany u Studia Esa
Sešikované Cantony pod vedením Denonu u BIS Audia
Eurostar a jejich prezentace značek AudioQuest, Denon a Pure Acoustics
Hanzel Audio měl asi nejvíce různých značek na nejmenším prostoru z celé výstavy, namátkou Bel Canto, Rega, Synthesis...
Nechyběl samozřejmě ani KrautWire s F. Krautem osobně, včetně „zázračných“ vodiček
U Altei byla možnost si na uši dát několik stovek kilovoltů a porovnat rozdíl oproti magnetu
Na uslyšenou příští rok.