Hifiman & UM RE1000: unikátní špunty na zakázku [test]

Hifiman & UM RE1000: unikátní špunty na zakázku [test]
Špuntová sluchátka na míru nabízí perfektní pohodlí, vysokou izolaci i špičkový zvuk. Novinka od Hifimanu přidává osazení dvojicí dynamických měničů.

Zvuk

Sluchátka nejsou nijak výrazně náročná na vybuzení, i průměrně výkonný telefon nebude mít s hlasitostí žádný problém. Testování probíhalo především s přenosnými Hi-res přehrávači Cowon Plenue D, Fiio X3mkII a Opus#1.

Custom in-eary v naprosté většině případů využívají měniče tlakové, poslední dobou se občas objeví konstrukce hybridní, ale osazení využívající čistě dynamické měniče jsou v současnosti vzácností. Hifimany navíc využívají neobvyklý dvoupásmový systém s dvojicí dynamických měničů, kdy se větší 9mm měnič stará o nízký bas, zatímco druhý 8,5 mm měnič pokrývá vyšší bas a zbylá pásma. Výrobce se u použitých měničů chlubí membránou s titanem a nanovláknem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Je zajímavé sledovat, jak se vyvíjí podání zvuku u špuntů Hifiman. Začalo se s až Gradovskými RE-1 a RE-2, následoval úspěšný přesun na světlejší a agresivní zvuk RE-0 a RE-Zero, poté se ustoupilo k tmavšímu u RE-262, aby ho brzy nahradil vynikající světlejší a neutrálnější zvuk RE-272(stále mé nejoblíbenější Hifiman in-eary). Aktuální generace ale zase směřuje do teplejšího a temnějšího podání. RE-400 ten posun začalo, RE-600 přitvrdilo a RE-1000 jdou ještě o něco dále.

Hifiman RE1000 podávají temnější a velmi hutný zvuk, jenž staví na výrazném basovém podkladu. Jedná se spíše o ladění pro normálního posluchače než pro zatvrzelého Hi-fistu, ale i tak má zvuk své silné kouzlo a mezi mou sbírkou špičkových in-earů si Hifimany své místo rychle našly. Fanoušci špuntů Sennheiser IE80, JVC HA-FX850 či Sony MH1C zde budou jako doma.

Přirozenější podání dynamických měničů se skvělou texturou a reálností nástrojů bude pro mnohé největší předností Hifimanů a hlavním důvodem, proč je upřednostnit před konkurenčními špičkovými in-eary s tlakovými měniči. Zvuk nenabízí nejvyšší čistotu, detailnost ani rychlost, ale poslech krásně plyne, dokáže roztancovat a příjemně se poslouchají i o něco méně kvalitní nahrávky.

Bas představuje základ a také největší přednost zvuku Hifimanů RE100. Zvýraznění středobasu i nízkého basu není přehnané, zajišťuje dostatečně důrazný bas pro všechny žánry i nahrávky, ale nikdy posluchače nezahltí ani se nezačne přelévat do středního pásma. Bas má dobrou rychlost a kontrolu, čímž je docílena ostrá a mohutná údernost s typicky reálnějším podáním dynamického měniče. Jako naprosto špičkový hodnotím rozsah a rozlišení nejnižšího basu, díky čemuž basové nástroje znějí plně, reálně a autoritativně. Ocení především fanoušci filmové hudby Hanse Zimmera, která k RE1000 pasuje naprosto perfektně.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Střední pásmo má teplejší, hladké a velmi hutné podání, což pomáhá mužským vokálům k plnosti, ale u ženských to může být občas problematické a mohou postrádat určitou lehkost a křehkost. Nástroje znějí plně, s vynikající texturou a stále velmi nadprůměrnou čistotou. Sykavky nejsou vůbec zvýrazněné, a i když se tu dají najít nějaká nepříjemná zvýraznění, jsou limitována pouze na malé procento nahrávek a posluchač se musí na jejich hledání dost soustředit.

Výškové pásmo představuje nejslabší oblast zvuku Hifimanů. Chybí zde trochu potřebné energie, výšky nikdy nezačnou poslech otravovat, ale znějí až příliš neútočně a utopeně. To se bohužel projevuje i na čistotě a rozlišení, které úplně neodpovídají této třídě sluchátek. Nepříjemně překvapí i slabší rozsah, normálně jedna z hlavních předností dynamického měniče oproti tlakovému. Ale nejedná se o žádný výrazný nedostatek a část posluchačů tento styl poklidných výšek uvítá.

I když RE1000 nepatří k těm nejvzdušnějším in-earům, podání prostoru nejspíše výrazně pomáhá konstrukce s větracím otvorem. Sluchátka tak potěší nadprůměrně velkým prostorem s velmi dobrou lokalizací a excelentní separací nástrojů.

Konkurence

Nejbližší konkurencí Hifimanů bude vrcholový model IE800 německého Sennheiseru. Oba modely využívají dynamické měniče, mají basovější zvuk a pohybují se v podobné cenové hladině.

Po stránce pohodlí a izolace budou jasným vítězem Hifimany, nejen kvůli obecným výhodám customů, ale především kvůli opravdu nepraktické konstrukci IE800 s krátkým kabelem, speciálními nástavci a větracími otvory. Konstrukci mají IE800 lepší díky keramickému tělu, ale k čemu je odolná konstrukce sluchátek, když se nedá vyměnit celý kabel?

Zvuk obou modelů se zaměřuje na basovější podání, ale zde se projeví rozdíl technologií mezi 9mm dynamickým měničem Hifimanů a dynamickým mikroměničem Sennheiserů. Větší měnič Hifimanů dokáže rozhýbat větší množství vzduchu a basu dát tu potřebnou údernost, kterou Sennheisery částečně postrádají. Velmi rozdílné jsou výšky, kde Hifiman sice nevyniká, ale podává je alespoň příjemně a přirozeně. Oproti tomu výšky Sennheiserů jsou nepříjemné a působí velmi uměle. Sennheisery to zachraňují pouze o něco dokonalejším měničem, který dokáže zahrát o trochu přesněji a s vyšším rozlišením. Osobně mi to ale nestačí a upřednostňuji celkově lépe vyladěné Hifimany RE1000.

Verdikt

Jako vždy musím zmínit základní výhody customů. Skvělé usazení, nepřekonatelné pohodlí, špičková izolace a možnost opravdu unikátního vzhledu. Jakmile člověk jednou zkusí customy, ke klasickým špuntům se vrací jen nerad.

Po zvukové stránce Hifiman zvolilo ne úplně tradiční cestu a nabízí zvuk, který není příliš Hi-fi a který v této kategorii příliš často nenajdeme. A právě v tom může být klíč k úspěchu, protože ne každý má zájem o co nejčistší a nejpřesnější podání, což platí především na cestách, kdy může být basovější a plnější podání naopak tím preferovaným. Pokud takový zvuk hledáte, pak Hifiman RE1000 ho nabízí v té nejvyšší formě.

A pro čtenáře v Čechách a na Slovensku je obrovskou výhodou lokální distributor, jenž z normálně velmi složitého pořízení customů dělá skoro obyčejný nákup. A to může být rozhodující.

Hifiman & UM RE1000

Cena: 19 990 Kč + příplatky za design

Sluchátka do testu zapůjčil český distributor Ketos.cz

  • Konstrukce Intraaurální, zakázková výroba z akrylu
  • Měniče dvoupásmový systém, 9 mm a 8,5 mm dynamický měnič
  • Impedance 12 ohmů
  • Frekvenční rozsah 20 až 20 000 Hz
  • Citlivost 105 dB
  • Kabel výměnný, zapuštěný dvoupinový konektor
  • Záruka 24 měsíců, bezplatná možnost opravy usazení během prvních 30 dní

Témata článku: Testy, Hi-Fi, Sluchátka, Test, Fiio, Hifiman, Grado

Určitě si přečtěte

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbar.

9 Jaromír Puk

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

Vybrali jsme 20 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 20 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Bezdrátová sluchátka už dokážou nabídnout kvalitní zvuk, dlouhou výdrž. Vybrat si můžete z dostupných modelů kolem tisíce korun, ti náročnější si rádi připlatí nejen za kvalitnější zvuk, ale i za aktivní potlačení okolního hluku.

39 Jaromír Puk

Netflix je oficiálně v češtině. Ztratily se z něj některé filmy, takhle je vrátíte zpět

Netflix je oficiálně v češtině. Ztratily se z něj některé filmy, takhle je vrátíte zpět

Konečně se naplno rozjíždí i v České republice souboj Netflixu proti HBO GO. Dosavadní náskok HBO v lokalizovaném obsahu se začíná zmenšovat.

18 Tomáš Holčík

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

15 Ondřej Králík

15 tipů na nejlepší levná a kvalitní sluchátka pro mobily

15 tipů na nejlepší levná a kvalitní sluchátka pro mobily

Levná přenosná sluchátka s kabelem nabízejí za málo peněz hodně muziky. Vybrali jsme nejlepší modely v ceně od 200 Kč do 1100 Kč.

11 Jaromír Puk

Ad Astra: Brad Pitt ve sci-fi o cestě k vnějšímu okraji sluneční soustavy [recenze filmu]

Ad Astra: Brad Pitt ve sci-fi o cestě k vnějšímu okraji sluneční soustavy [recenze filmu]

Inteligentní sci-fi o vzdálenostech mezi planetami i lidmi, v níž režisér James Gray umně propojuje osobní, psychologickou linii vyprávění s tou žánrovou, epickou.

2 Marek Čech