Hifiman RE-262: test IEM sluchátek

Nový nejvyšší model čínského výrobce míří na západní konkurenci. Jak se mu to podařilo, se dozvíte v našem testu.

Hifiman se pokoušel proniknout do kategorie nejlepších IEM sluchátek a v roce 2009 se mu to povedlo s modelem RE-252. Letos přichystal nový nejvyšší model RE-262. Má přívětivější design a odlišný přístup k reprodukci zvuku. Zachová i příznivou cenu.

Na začátku musím upozornit na jeden problém Hifimanů, a tím je jejich vysoká impendance 150 ohmů v kombinaci s nízkou citlivostí 95 dB. Tyto čísla jsou mezi in-ear sluchátky velmi neobvyklá a řekněme i nepraktická. Kvůli nim jsou totiž sluchátka velmi náročná na vybuzení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

U některých méně výkonných MP3 přehrávačů, mezi něž patří kupříkladu přehrávače od Sony, Sandisku nebo Microsoftu, budete mít problém dosáhnout dostatečnou hlasitost, o kvalitě zvuku ani nemluvě. Slušného poslechu lze dosáhnout teprve na výkonnějších zařízeních, mně se osvědčil iPhone 3G a Cowon D2. Své maximum sluchátka předvedou až po připojení na přenosný sluchátkový zesilovač.

Pokud vlastníte méně výkonný MP3 přehrávač a máte zájem o přenosný sluchátkový zesilovač, dají se sehnat kvalitní výrobky za poměrně nízkou cenu. Zde je pár mých tipů. Okolo dvou tisíc pořídíte Fiio E7, za nedlouho přibude model E11. Bastlíři si mohou levně vyrobit kvalitní zesilovač jménem AMB Mini3, pokud chcete něco lepšího, můžete se podívat po Meier Corda Headsix za cenu kolem 140 €.

V balení sluchátek Hifiman RE-262 výrobce dodává 3 páry klasických silikonových nástavců a 2 typy dvojitých nástavců. Dále pak 5 párů náhradních nalepovacích filtrů a klips pro uchycení kabelu k oblečení.

Vzhledem nenadchnou

Výrobce použil poměrně standardní konstrukci, kdy sluchátko leží uvnitř ucha a přibližně pod úhlem 45° z něj vychází zvukovod. Tato konstrukce bude ideální, pokud nosíte sluchátka s kabelem vedeným rovnou dolů. Při této poloze je nošení velmi pohodlné, se sluchátky vydržíte klidně několik hodin. Menší problém nastane, když chcete kabel vést za uchem – poté buď sluchátka vyčnívají z uší, nebo jste nuceni prohodit levý a pravý kanál. Ani jedno není ideální, musíte volit menší zlo.

Sluchátka asi nikoho svým designem neohromí, vzhled „pomačkaná fazole“ momentálně v módě není. Materiál také není nic extra, většina těla je vyrobena z obyčejného lesklého plastu, kovový je pouze zvukovod, a ten bude většinu času zakryt nástavci. Pokud vám na vzhledu záleží, raději doporučím sluchátka Shure nebo Monster Turbine Pro.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Kabel také působí poněkud rozporuplnými pocity. Je sice dobře ohebný a silnější, než všechny předchozí kabely výrobce, ovšem mikrofonní efekt představuje velkým problémem. Ten můžete řešit vedením kabelu za uchem, případně připnutím k oděvu, v balení se k tomuto účelu nachází plastový klips. Konektor je zahnutý a najdeme ho i u ostatních modelů výrobce, podle mě působí dostatečně odolně, nějakou dobu by mohl vydržet.

RE-262 dobře izolují okolní ruchy, jen pozor na silný protivítr. Na sluchátkách se totiž nacházejí dva malé otvory (typické pro většinu sluchátek s dynamickým měničem), protivítr je proto docela výrazně slyšet.

Musím znovu pokárat výrobce za použití levně vypadajících papírových filtrů proti ušnímu mazu. Doufám, že někdy konečně přijde doba, kdy i Hifiman nabídne sluchátka s kovovou mřížkou, jako to dělají ostatní výrobci.

Zvukem ohromí

Ve srovnání s předchozími modely, nabízejí RE-262 poměrně odlišné podání zvuku. Nenajdeme zde světlý zvuk zaměřený na výšky, zde jde hlavně o středy a bas. Sluchátka se dost blíží neutrálnímu podání, ale najdeme u nich mírné teplé zabarvení. Některá sluchátka se zabarvením jsou vhodná pouze pro určité hudební žánry, ale to není případ Hifimanů, ty znějí skvěle snad se vším.

Nejsilnější stránkou sluchátek bezpochyby bude podání hlasů. Diana Krall, Katie Melua, Allan Taylor, všichni znějí neuvěřitelně hladce a příjemně, hudba vás okamžitě vtáhne. Nikde náznak sykavek, vždy hlasy znějí plně a vytváří skvělou atmosférou. Prostě úžasné, poslech vokálů na Hifimanech byl jednoduše zážitek. Pro mne byly králem v této oblasti IEM Shure SE530, ale Hifimani je z tohoto trůnu nekompromisně svrhly do hlubin zapomnění. I zbytek středního pásma stojí za poslech – nabídne mnoho detailů, nástroje znějí plně, s vynikající texturou.

Z modelů Hifiman, co jsem slyšel, jsou RE-262 první, které nabídnou i velmi dobré podání basového spektra. Bas příliš nevystupuje, vždy si zachovává dobrý objem a důraz. Jde stejně hluboko jako u sluchátek UE triple fi nebo Sennheiser IE8, jen nejnižší kmitočty nejsou podle mne tak zvýrazněné.

Při použití přenosného zesilovače nabídnou i vynikající přesnost basu, avšak se projevuje zmiňovaná nízká citlivost, neboť při přehrávání pouze z MP3 přehrávače není bas již tak přesně definovaný. Výšky naopak můžou na první poslech působit poněkud utopeně, nejsou nijak zvýrazněné a jejich množství velmi záleží na přehrávané skladbě. Na některých nahrávkách mají skvělý rozsah a energii, ale na jiných už zněly poněkud mdle.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Prostor je podle mne další předností Hifimanů. I když není tak velký jako u UE triple fi nebo Sennehiser IE8, RE-262 nabídly lepší lokalizaci a separaci nástrojů. Drobné detaily byly snad nejlepší, jaké jsem u klasických IEM slyšel, budete překvapení, co všechno se ve známých nahrávkách skrývá. Opět ale upozorňuji, že dynamika dost záleží na použitém zdroji zvuku. Při použití zesilovače je naprosto vynikající, s obyčejným MP3 přehrávačem v tomto ohledu trochu ztrácí.

Jediná oblast, kde mají tříměničové modely od UE a Shure výhodu, je rychlost. Zde i tak velmi rychlý dynamický měnič Hifimanů na technologii tlakových měničů nestačí.

Verdikt

Hifiman předvedl, že patří mezi absolutní špičku v oblasti sluchátek. Pro mě osobně jsou RE-262 dalším důkazem toho, že i špunty s dynamickým měničem můžou patřit do nejvyšší kategorie.

Samozřejmě, že nemusí být pro každého, někdo dá přednost basovějším Sennheiserům, UE a jejich zábavnějšímu zvuku, Shure kvůli vzhledu, Etymoticům kvůli světlejšímu zvuku. Někomu zase může vadit náročnost sluchátek na vybuzení a není ochotný sebou nosit přenosný zesilovač.

Sluchátka půjdou do prodeje za cenu 199$, i když k použitým materiálům a designu mám výhrady, za obdobnou cenu se podobně zvukově kvalitních sluchátek moc neobjevuje. V současnosti vlastně jen UE triple fi a exotičtější věci typu Radius TWF 11 nebo Fischer DBA-02.

Hifiman RE-262

  • konstrukce intraaurální
  • typ měniče dynamický
  • průměr měniče 9 mm
  • impendance 150 ohm
  • citlivost 95 dB SPL/mW
  • konektor jack 3,5 mm zahnutý
  • zapůjčil internetový obchod head-direct.com
AVmania hodnotí
design 5
zvuk 10
provedení 7
komfort 9
izolace 7

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Sluchátka, Test, Hifiman, Hi-Fi systémy na Heureka.cz

Recenze televizoru TCL 65C935. Překrásný křižník s prostorovým burácením

Recenze televizoru TCL 65C935. Překrásný křižník s prostorovým burácením

Když jsem dopisoval článek o nižším modelu C835, vyřkl jsem myšlenku, že budu s napětím čekat na modely roku příštího, roku 2023. Proč? Abych zjistil, zda TCL byla schopna udržet mimořádnou kvalitu. Ale proč čekat tak dlouho?

Alexandr Bray
Google TVTCLRecenzeTestAndroid TVLCD a LEDTestyTelevizory
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Nejlepší filmy o cestování časem, které byste měli vidět. Víme, kde je najdete on-line

Nejlepší filmy o cestování časem, které byste měli vidět. Víme, kde je najdete on-line

Kdo by nechtěl vrátit čas a něco změnit? Vybrali jsme nejlepší komedie, sci-fi, vážnější i zamilované filmy, které mají společné téma cestování v čase.

Jaromír Puk
Filmy, které musíte vidět
Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Před zhruba rokem jsem měl v testu staršího bratra TCL 65C825. Vyčetl jsem mu pár chyb. Televizor mě přesto hodně oslovil. Dnes přichází nástupce. Dokáže porazit svého staršího sourozence?

Alexandr Bray
Google TVminiLEDTCLRecenzeTest4K TVLCD a LEDTestyTelevizory
Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka