Hifiman RE0: uživatelský test IEM

Zajímavá špuntová sluchátka čínského výrobce s příznivou cenou, dobrým zpracování a výbornou pověstí.

Společnost Hifiman, dříve známá jako Head-Direct, na trh přinesla již několik povedených intraaurálních sluchátek řady RE. Ty se vyznačovaly kvalitním zvukem, na čínského výrobce dobrým zpracováním a rozumnou cenou. V této recenzi se podíváme na model RE0, který si mezi sluchátkovými nadšenci vybudoval vynikající pověst. Ale je oprávněná?

Prakticky každá vyrobená várka se od té předchozí v něčem liší, může se tedy stát, že budete mít jiný obsah balení, odlišný přívodní kabel a ani cena není stálá. Recenzovaná sluchátka byla zakoupena počátkem tohoto roku.

Design a konstrukce okopírovány z Ameriky

I když se většinou u Hifimanu setkáte s jejich vlastním designem ( kupříkladu model RE252), v případě RE0 výrobce očividně okopíroval americké špunty V-Moda Vibes. Čínský výrobce použil i stejné výrobní materiály, v tomto případě kov. Sluchátka tak působí hodnotněji a budou i odolnější náročnějším podmínkám.

Použitá konstrukce patří mezi nejjednodušší, jež mezi intraaurálními sluchátky najdeme. Umožňuje pohodlné nošení, možnost vést kabel za uchem a jednoduchý způsob nasazování. Pokud jste někdy používali jakékoliv levné špunty, kupříkladu Creativ EP-630, nebudou pro vás RE0 ničím novým.

Předchozí modely výrobce (RE1 a RE2) měly na zadní straně těla sluchátek větrací otvory přivádějící vzduch k měniči. Byly to vlastně špunty otevřené konstrukce. Díky tomu měl zvuk velmi široký prostor, alespoň na poměry intraaurálních sluchátek. Ovšem také to mělo výrazný vliv na snížení izolace před okolním ruchem. U RE0 se s průduchy již neexperimentuje a nabídnou tedy dokonalejší izolaci, která do hromadné dopravy a podobných hlučných míst bohatě postačuje. Izolace je na stejné úrovni jako u Sennheiser CX300. Dokonalého odhlučnění, jako se špunty od Etymotic Research, zde nehledejte.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Testovaná verze má relativně tuhý 128 cm dlouhý kabel. Je poměrně náchylný na mikrofonní efekt (lze omezit vedením kabelu za uchem), ale na druhou stranu odolný proti zamotání. Zahnutý konektor 3,5 mm jack působí bytelným dojmem. U dřívějších várek se vyskytoval i kabel opletený nebo výrazně tužší s jinak tvarovaným konektorem. Momentálně prodávaná verze by měla mít kabel popisovaný v této recenzi.

Poněkud mě zklamaly použité filtry proti nečistotám z uší. U sluchátek s dynamickým měničem se většinou používá kovová mřížka, s nalepovacími filtry mizerné kvality se u dražších sluchátek často nesetkáte. Dávejte si tedy pozor při výměně nástavců, mohlo by se vám povést filtr protrhnout nebo ho nějak jinak zničit.

RE0 jsou poměrně náročné na vybuzení, oproti takovým Sennheiser CX300 budete mít nastavenou hlasitost v přehrávači klidně na dvojnásobku. Některé slabší přehrávače dokonce mohou mít problém sluchátka vůbec rozehrát na dostatečnou hlasitost. Tato náročnost má ale i své plus, sluchátka díky ní v podstatě ignorují jakýkoliv šum, který může vycházet z přenosného přehrávače.

Tip: Můžete k RE0 vyzkoušet Fiio E1 nebo E5. Dodá jim to potřebný výkon.

Na svou cenu výborný zvuk

Jak už bylo řečeno v úvodu, Hifiman RE0 provází pověst skvěle hrajících špuntů. Někteří lidé je dokonce kladou na úroveň vrcholových modelů, jako jsou Sennheiser IE8 nebo Ultimate Ears triple.fi 10. Přistupoval jsem k nim tedy s velkým očekáváním, ovšem už po prvním poslechu jsem byl mírně zklamán. Sluchátka nabízejí na svou cenu až neuvěřitelnou kvalitu zvuku, směle mohou konkurovat i mnoha dražším špuntům, ale za vrcholovými modely ostatních výrobců přeci jen zaostávají.

Sluchátka nabídnou zvuk zaměřený na střední a výškové pásmo. Výšky se svým rozsahem a detailností řadí k tomu nejlepšímu co mezi in-eary najdeme. RE0 zvládnou frekvence, o kterých se jiným špuntům může jenom zdát. Problémem může být pro někoho přílišná agresivita výšek, jsou ostré, zařezávají se do uší. Ale existují i lidé, kteří toto naopak vyhledávají. Středy jsou mírně zvýrazněné, hlasy jsou posunuty blíže a celé středové pásmo je bohaté na detaily. Oproti jiným sluchátkům s podobným zabarvením zvuku, jako jsou kupříkladu Etymoticy HF5, nabízejí středy RE0 větší váhu a nejsou tak analytické. Měl bych jedinou výtku ke středům a tou je jejich náchylnost na sykavky ve špatných nahrávkách.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

A teď asi nejslabší pásmo - basy. Vůbec by nevadilo jejich menší množství, problémem je nedostatečný rozsah a malá důraznost. Hluboký bas, například u děl Hanse Zimmera, jednoduše neuslyšíte. A to je, alespoň pro mě, u sluchátek aspirujících na umístění v nejvyšší třídě, nepřípustné. Basu chybí i důraznost a při rychlejších pasážích hudby je díky tomu bas přehlušen středy a výškami.

Podáním prostoru nijak nevybočují z průměru špuntů, není to klaustrofobický pocit jako u Etymoticů, ani naopak velký prostor, který poskytují UE triple.fi 10 nebo Sennheiser IE8 . Lokalizace nástrojů a jejich separace je na dobré úrovni, až v opravdu výrazně rychlé hudbě přestanou stíhat.

Zabiják obrů?

Podle mne nikoliv. RE0 nabízejí výborný poměr cena/výkon, čistě porazí i mnoho špuntů o pár tisíc dražších, ale do nejvyšší třídy, vedle Ultimate Ears triple.fi 10, Shure SE530, Sennheiser IE 8 a dalších, prostě nepatří. Na to mají příliš nedostatků v basu, rychlosti, osobně mi přijdou i příliš ostrá. I přes své chybičky jsou však RE0 výbornou koupí. Špunty, které u nás koupíte za podobnou cenu, se jim podle mého názoru nemohou rovnat.

Pozn.: Nesmíte opomenout pouze roční záruční dobu a nutnost nákupu ze zahraničí. Když už jsme u nákupu ze zahraničí, v podobné ceně se dají najít i další špunty, která stojí za zvážení. Příkladem můžou být sluchátka Etymotic Research HF5 objevující se za ceny okolo 100$, zvukově jsou o trochu lepší než Hifimany RE0 a navíc máte dvouletou záruku u spolehlivějšího výrobce. RE0 tak nemusí být jasnou koupí ve své cenové kategorii, jak se někdy na diskusních fórech prezentuje.

Hifiman RE0

Cena internet: cca 1 700 Kč
 
  • konstrukce intraaurální, uzavřená
  • typ měniče dynamický
  • průměr měniče 9 mm
  • frekvenční rozsah 15 – 22 000 Hz
  • citlivost 100 dB (1 mW)
  • impedance 64 Ohm
  • přívodní kabel 1,28 m symetrický 
  • konektor jack 3,5 mm L
Hodnocení
designKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
provedeníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
komfortKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10

 

Témata článku: Hi-Fi, Sluchátka, Přenosné, Test, Hifiman, V-Moda, Hi-Fi systémy na Heureka.cz

Recenze hry Choo-Choo Charles. Hororovka o pavoučím vlaku, která neumí pořádně postrašit

Recenze hry Choo-Choo Charles. Hororovka o pavoučím vlaku, která neumí pořádně postrašit

Charles přinesl neokoukané téma a zajímavý gameplay v otevřeném světě. Na druhou stranu, se ale nedá zbavit pocitu, že hra postrádá hloubku, pocit strachu nebo dokonce samotného Charlese.

Matouš Sychra
HororRecenzePC
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Na Netflixu jsme vybrali nejlepší seriály, které mají české titulky a často i dabing. Vycházeli jsme z hodnocení na filmových webech a přidali i trochu svého vlastního vkusu. Naprostou většinu seriálu nikde jinde než na Netflixu nenajdete.

Jaromír Puk
Proč si předplatit?
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály