Hitachi vyvíjí ovládání TV pomocí mozku

Japonská společnost Hitachi pracuje na revolučním ovládání televizoru a další elektroniky pomocí mozku. Zařízení pracuje na principu optické topografie – pomocí malého množství infračerveného světla mapuje tok krve v mozku.

Zařízení bylo předvedeno ve výzkumné laboratoři Hitachi v Hatoyamě, kdy člověk ovládal model vlaku jen pomocí svého mozku. Pokud byl v klidu a relaxoval vlak stál, jestliže reportér začal provádět jednoduché výpočty, mozková aktivita v čelním laloku spustila vlak a ten se rozjel. Když přestal počítat, model vlaku se zastavil.

Hlavní výhodou technologie Hitachi je, že snímač nemusí být fyzicky v mozku – technologie dříve vyvinutá v USA vyžadovala implantaci čipu do lebky. Nicméně vzhledem k váze „čelenky“ (přibližně 0, 9 kg) a potřebě přesněji odečítat správné signály při ignorování ostatní mozkové činnosti, má zařízení do praktického využití v praxi zatím daleko.

Nejdříve se počítá s využitím u ochrnutých lidí, kteří tímto způsobem budou moci ovládat elektrické invalidní vozíky, postele či protézy. Hitachi plánuje, že později nahradí také dálkové ovladače u televizorů a klávesnice u PC.

070622_ap_brain_remote_02.jpg 

Zdroj: livescience

Určitě si přečtěte

Články odjinud