Hitchcockovy perličky, aneb zákulisí filmu Psycho

Tento týden, ve čtvrtek 19. února, proběhne v Obecním domě unikátní filmový koncert. Symfonický orchestr hlavního města Prahy totiž pod taktovkou Jana Kučery živě doprovodí promítání klasického filmu Alfreda Hitchcocka Psycho. Jaké bylo natáčení filmu, který přivodil mnoha divákům noční můry? Rozhodli jsme se podívat do kamery Alfreda Hitchcocka opačným směrem a nakouknout do zákulisí jeho tvorby.

Perlička č. 1: Sprchování pod cenzurou

Scéna ve sprše dala autorům filmu pořádně zabrat. Hned první otázkou bylo, jak to provést, aby ji americké cenzurní úřady vůbec nevystřihly z filmu? Kostymérky strávily několik dnů listováním erotickými magazíny, aby objevily možnost, jak šikovně nasimulovat nahotu herečky a při tom ji skutečně neodhalit. Nakonec zvolily krtčí kůži, kterou oblepily citlivé partie Janet Leigh a ještě jí pro jistotu sehnaly dublérku.

Perlička č. 2: Zvuk melounů

Ne, nejedná se o citlivé partie, nýbrž o zvuky ve slavné scéně. Aby nůž zabodávající se do těla Marion zněl realisticky, potřeboval Hitchcock najít trefnou alternativu. Poslal tedy svého asistenta pro vodní i cukrové melouny a další druhy ovoce jako kantalupy. Pak společně zamířili do studia, kde asistent rozbodal všechno ovoce. Až po té se režisér rozhodl, že pro nahrání zvuků nože zvolí meloun druhu casaba.

Perlička č. 3: Autor románu prodělal

Thriller Psycho byl natočen podle stejnojmenného románu autora Roberta Blocha. Ten dílo publikoval již v roce 1959 a prodal vydavatelská práva společnosti Simon & Schuster. Po zdanění a dalších poplatcích za svůj román získal asi 5 tisíc dolarů. Brzy si ale uvědomil, že obsahem smlouvy nebyl žádný zisk, pokud vydavatel prodá k dílu filmová práva. V tu dobu už je však vlastnil Alfred Hitchcock. Psycho bylo vůbec nejvýdělečnějším filmem jeho kariéry, vyneslo mu přes 15 milionu dolarů.

Perlička č. 4: Včas nebo nikdy

Při uvádění filmu do kin v roce 1960 nastavil Alfred Hitchcock velmi přísná pravidla pro vstup do kina. Nikdo totiž nesměl přijít pozdě. Pokud se tak stalo, filmu chtivý divák musel zůstat trčet za zavřenými dveřmi. Hitchcock tvrdil, že užít si Psycho mohl člověk jen od samotného začátku. Premiéry filmu byly pečlivě naplánovány ve stejný čas pouze v několika kinech ve čtyřech amerických velkoměstech New Yorku, Chicagu, Bostonu a Filadelfii. Přísná pravidla platila bez rozdílu, podle slov samotného režiséra dokonce i pro amerického prezidenta.

Perlička č. 5: Černobílá krev

Cenzuře v 60. letech minulého století nepodléhala pouze nahota a intimita, ale také drastické scény. Hitchcock si tedy nemohl dovolit ve filmu zobrazovat ani napodobeninu krve. Rozhodl se tedy, že celý film natočí v té době již netradičně černobíle. Nejen, že to snížilo náklady na produkci filmu, umlčelo to ale i přísné cenzory. Krev byla ve skutečnosti čokoládový sirup, který filmaři v černobílých snímcích používali běžně.

Perlička č. 6: Vejce jsou psycho

Zatímco někteří mají největší hrůzu z psychotického vraždění v Hitchockově filmu, autor sám měl největší fobii z vajec. „Je to taková divná bílá kulatá věc, nemá to ani jeden otvor, a když to člověk rozbije, nenajde nic jiného než divnou žlutou kulatou věc. Viděli jste někdy něco víc pobuřujícího než bílek s pomalu se rozpíjejícím žloutkem?“ štítil se Alfred Hitchcock vajec, která dokonce ani nikdy neochutnal. „Krev, ta je jiná, červená a zábavná,“ dodával ještě režisér.

Perlička č. 6: Měl to být jen vtip

To, že odborná i amatérská veřejnost považuje Psycho za vůbec nejděsivější film Alfreda Hitchcocka, může být ve skutečnosti jen jedno velké nedorozumění. Před několika lety se totiž v archivu BBC našly nezveřejněné záznamy rozhovorů se slavným režisérem z roku 1964. Popisuje na nich, že chtěl, aby obsah filmu lidi spíše pobavil. „Chtěl jsem, aby lidi křičeli a ječeli, ale to bylo tak vše. Měl to být od začátku jen vtípek. Zhrozil jsem se, když jsem zjistil, že to někteří lidé berou vážně,“ řekl k filmu sám autor.

Perlička č. 7: Týden ve sprše

Trvalo to týden, než štáb natočil a vypiloval nejdůležitější scénu celého filmu. Vražda ve sprše se natáčela celkem 7 dní od 17. do 23. listopadu v roce 1959, ačkoli její finální verze má jen tři minuty. Natočena byla z celkem 77 různých úhlů, a pokud si dáte tu práci, spočítáte celkem neuvěřitelných 50 střihů.

Perlička č. 8: O natáčení existuje kniha

Třicet let po té, co na diváky filmových sálů poprvé vykouklo Psycho, vydal Stephen Rebello knihu Alfred Hitchcock and the Making of Psycho (Alfred Hitchcock a jak vznikalo Psycho), v níž detailně popsal celý proces od zakoupení práv po prví projekci. Autor prošel všechny dostupné archivy, Hitchcockovy osobní zdroje a vyzpovídal každého člena štábu, který do roku 1990 ještě žil.

Perlička č. 10: Močový měchýř na první místě

Hitchcock byl na diváky svých filmů sice přísný, ale stejně pro ně chtěl jen to nejlepší. Vždy totiž trval na tom, že délka filmu musí být jen taková, kolik snese lidský močový měchýř. Uvidíme tedy, jak ten váš zvládne ve čtvrtek 19. února v Obecním domě 109 minut děsu v doprovodu živého orchestru. Možná, že to s malou stranou nezvládnete ne fyzicky, ale psychicky!

MEDAILONEK:

Alfred Hitchcock byl mnohokrát nominován na řadu prestižních ocenění. Obdržel dva Zlaté glóby, osm Laurel Awards a také dostal pět ocenění za celoživotní dílo. Pětkrát se ocitl v nominaci na Oscara za nejlepší režii, nikdy však cenu akademie nedostal. Film Rebecca (nominován na 11 Oscarů) získal Oscara za nejlepší film roku 1940. V roce 1980 obdržel od britské královny Alžběty II Řád britského impéria.

Vstupenky jsou v prodeji v síti Ticketstream.

Určitě si přečtěte

Články odjinud