Hitchcockovy perličky, aneb zákulisí filmu Psycho

16. února 2015

Tento týden, ve čtvrtek 19. února, proběhne v Obecním domě unikátní filmový koncert. Symfonický orchestr hlavního města Prahy totiž pod taktovkou Jana Kučery živě doprovodí promítání klasického filmu Alfreda Hitchcocka Psycho. Jaké bylo natáčení filmu, který přivodil mnoha divákům noční můry? Rozhodli jsme se podívat do kamery Alfreda Hitchcocka opačným směrem a nakouknout do zákulisí jeho tvorby.

Perlička č. 1: Sprchování pod cenzurou

Scéna ve sprše dala autorům filmu pořádně zabrat. Hned první otázkou bylo, jak to provést, aby ji americké cenzurní úřady vůbec nevystřihly z filmu? Kostymérky strávily několik dnů listováním erotickými magazíny, aby objevily možnost, jak šikovně nasimulovat nahotu herečky a při tom ji skutečně neodhalit. Nakonec zvolily krtčí kůži, kterou oblepily citlivé partie Janet Leigh a ještě jí pro jistotu sehnaly dublérku.

Perlička č. 2: Zvuk melounů

Ne, nejedná se o citlivé partie, nýbrž o zvuky ve slavné scéně. Aby nůž zabodávající se do těla Marion zněl realisticky, potřeboval Hitchcock najít trefnou alternativu. Poslal tedy svého asistenta pro vodní i cukrové melouny a další druhy ovoce jako kantalupy. Pak společně zamířili do studia, kde asistent rozbodal všechno ovoce. Až po té se režisér rozhodl, že pro nahrání zvuků nože zvolí meloun druhu casaba.

Perlička č. 3: Autor románu prodělal

Thriller Psycho byl natočen podle stejnojmenného románu autora Roberta Blocha. Ten dílo publikoval již v roce 1959 a prodal vydavatelská práva společnosti Simon & Schuster. Po zdanění a dalších poplatcích za svůj román získal asi 5 tisíc dolarů. Brzy si ale uvědomil, že obsahem smlouvy nebyl žádný zisk, pokud vydavatel prodá k dílu filmová práva. V tu dobu už je však vlastnil Alfred Hitchcock. Psycho bylo vůbec nejvýdělečnějším filmem jeho kariéry, vyneslo mu přes 15 milionu dolarů.

Perlička č. 4: Včas nebo nikdy

Při uvádění filmu do kin v roce 1960 nastavil Alfred Hitchcock velmi přísná pravidla pro vstup do kina. Nikdo totiž nesměl přijít pozdě. Pokud se tak stalo, filmu chtivý divák musel zůstat trčet za zavřenými dveřmi. Hitchcock tvrdil, že užít si Psycho mohl člověk jen od samotného začátku. Premiéry filmu byly pečlivě naplánovány ve stejný čas pouze v několika kinech ve čtyřech amerických velkoměstech New Yorku, Chicagu, Bostonu a Filadelfii. Přísná pravidla platila bez rozdílu, podle slov samotného režiséra dokonce i pro amerického prezidenta.

Perlička č. 5: Černobílá krev

Cenzuře v 60. letech minulého století nepodléhala pouze nahota a intimita, ale také drastické scény. Hitchcock si tedy nemohl dovolit ve filmu zobrazovat ani napodobeninu krve. Rozhodl se tedy, že celý film natočí v té době již netradičně černobíle. Nejen, že to snížilo náklady na produkci filmu, umlčelo to ale i přísné cenzory. Krev byla ve skutečnosti čokoládový sirup, který filmaři v černobílých snímcích používali běžně.

Perlička č. 6: Vejce jsou psycho

Zatímco někteří mají největší hrůzu z psychotického vraždění v Hitchockově filmu, autor sám měl největší fobii z vajec. „Je to taková divná bílá kulatá věc, nemá to ani jeden otvor, a když to člověk rozbije, nenajde nic jiného než divnou žlutou kulatou věc. Viděli jste někdy něco víc pobuřujícího než bílek s pomalu se rozpíjejícím žloutkem?“ štítil se Alfred Hitchcock vajec, která dokonce ani nikdy neochutnal. „Krev, ta je jiná, červená a zábavná,“ dodával ještě režisér.

Perlička č. 6: Měl to být jen vtip

To, že odborná i amatérská veřejnost považuje Psycho za vůbec nejděsivější film Alfreda Hitchcocka, může být ve skutečnosti jen jedno velké nedorozumění. Před několika lety se totiž v archivu BBC našly nezveřejněné záznamy rozhovorů se slavným režisérem z roku 1964. Popisuje na nich, že chtěl, aby obsah filmu lidi spíše pobavil. „Chtěl jsem, aby lidi křičeli a ječeli, ale to bylo tak vše. Měl to být od začátku jen vtípek. Zhrozil jsem se, když jsem zjistil, že to někteří lidé berou vážně,“ řekl k filmu sám autor.

Perlička č. 7: Týden ve sprše

Trvalo to týden, než štáb natočil a vypiloval nejdůležitější scénu celého filmu. Vražda ve sprše se natáčela celkem 7 dní od 17. do 23. listopadu v roce 1959, ačkoli její finální verze má jen tři minuty. Natočena byla z celkem 77 různých úhlů, a pokud si dáte tu práci, spočítáte celkem neuvěřitelných 50 střihů.

Perlička č. 8: O natáčení existuje kniha

Třicet let po té, co na diváky filmových sálů poprvé vykouklo Psycho, vydal Stephen Rebello knihu Alfred Hitchcock and the Making of Psycho (Alfred Hitchcock a jak vznikalo Psycho), v níž detailně popsal celý proces od zakoupení práv po prví projekci. Autor prošel všechny dostupné archivy, Hitchcockovy osobní zdroje a vyzpovídal každého člena štábu, který do roku 1990 ještě žil.

Perlička č. 10: Močový měchýř na první místě

Hitchcock byl na diváky svých filmů sice přísný, ale stejně pro ně chtěl jen to nejlepší. Vždy totiž trval na tom, že délka filmu musí být jen taková, kolik snese lidský močový měchýř. Uvidíme tedy, jak ten váš zvládne ve čtvrtek 19. února v Obecním domě 109 minut děsu v doprovodu živého orchestru. Možná, že to s malou stranou nezvládnete ne fyzicky, ale psychicky!

MEDAILONEK:

Alfred Hitchcock byl mnohokrát nominován na řadu prestižních ocenění. Obdržel dva Zlaté glóby, osm Laurel Awards a také dostal pět ocenění za celoživotní dílo. Pětkrát se ocitl v nominaci na Oscara za nejlepší režii, nikdy však cenu akademie nedostal. Film Rebecca (nominován na 11 Oscarů) získal Oscara za nejlepší film roku 1940. V roce 1980 obdržel od britské královny Alžběty II Řád britského impéria.

Vstupenky jsou v prodeji v síti Ticketstream.

Témata článku: Tiskové zprávy


Intel vrací úder. Procesory Intel Alder Lake překonávají AMD, ale konkurent to nevzdává

Intel vrací úder. Procesory Intel Alder Lake překonávají AMD, ale konkurent to nevzdává

Nová generace procesorů Intel Alder Lake dorazila na trh. Dvanáctá generace Intel Core je v mnohém revoluční a konečně přináší výkon, se kterým dokáže AMD Ryzeny překonat.

Jan Pánek
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Co s antivaxery? Psychologové radí, jak změnit náhled odpůrců očkování

Co s antivaxery? Psychologové radí, jak změnit náhled odpůrců očkování

** Lidé často jednají podle toho, co si myslí o druhých ** Odmítají očkování i proto, že jsou přesvědčeni, že stejně smýšlí většina, ale v tom se pletou ** Pokud jsou se svými omyly konfrontováni, existuje reálná šance, že své rozhodnutí korigují

Jaroslav Petr
COVID-19OčkováníPsychologie
Zapomeňte na ropu a uhlí, Evropa chce vyrábět petrolej a naftu ze vzduchu

Zapomeňte na ropu a uhlí, Evropa chce vyrábět petrolej a naftu ze vzduchu

Jakub Čížek
EnergetikaEvropaObnovitelné zdroje
Paradox je spokojen s vývojem Bloodlines 2. Vývojáře ale stále neprozradil

Paradox je spokojen s vývojem Bloodlines 2. Vývojáře ale stále neprozradil

Pokračování kultovní upírské série je na dobré cestě. Otázkou je, kdo jej má nyní na starosti.

Michal Maliarov
Vampire The Masquerade - Bloodlines 2Vampire The Masquerade - BloodlinesByznys
Izrael představil nejnovější bojové robotické vozidlo REX MK II pro pozemní operace

Izrael představil nejnovější bojové robotické vozidlo REX MK II pro pozemní operace

** Společnost Israel Aerospace Industries představila své nejnovější bojové robotické vozidlo ** Je určené pro širokou škálu pozemních bojových či logistických misí ** Jeho úkolem je především podpora pozemních jednotek

Stanislav Mihulka
IzraelVojenstvíRoboti
Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
40 sex symbolů sedmdesátých let

40 sex symbolů sedmdesátých let

Tento výběr vás přesvědčí o tom, že 70. léta byla z hlediska nahoty ve filmu velmi otevřená. Kdo je podle vás erotickým symbolem desetiletí? Překoná někdo Ornellu Muti?

Marek Čech
Filmy a seriály
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály