Hobit: Bitva pěti armád – recenze filmu

13. prosince 2014
TWEET SDÍLET
Po třinácti letech a šesti filmech se zdá, že i Peter Jackson si už od hobitů a trpaslíků rád odpočine. Možná proto, aby znovu vykřesal tu tvůrčí vášeň, již jsme u něj na počátku obdivovali.

Třináct let uplynulo od chvíle, kdy nás novozélandský režisér Peter Jackson poprvé vzal na výlet do Středozemě. Zatímco ale trilogie Pán prstenů vznikala z opravdové vášně, která Jacksona poháněla k tomu, aby sobě samému i celému světu dokázal, že údajně nezfilmovatelný román J. R. R. Tolkiena se v jeho rukou v magické a podmanivé dílo, Hobit vznikal už více s kalkulačkou v ruce.

Uspěchaný závěr

Závěrečná část hobití trilogie se v tomto ohledu příliš neliší od svých dvou předchůdců. Platí pro ni všechny klady a zápory, jež byly uplatňovány už na Neočekávanou cestu a Šmakovu dračí poušť.

Můžeme tedy znovu opakovat, že ani ne třísetstránková novela, kterou oxfordský profesor literatury Tolkien koncipoval jako jednoduché pohádkové vyprávění pro děti, v sobě nezahrnuje potenciál pro převedení do tvaru tří takřka tříhodinových samostatných filmů. A že pokud se tak děje, je to jen za cenu umělého natahování některých situací (návštěva trpaslíků v Bilba Pytlíka na Dně pytle v jedničce), které šly odvyprávět mnohem rychleji a žánrového posunu směrem k hrdinské fantasy. Tak aby vynikla provázanost s LOTR trilogií.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Při tomto inscenačním velikášství ale trochu zarazí, že u trojky se na konci dostavuje pocit, že je příliš uspěchaná a že režisér nenechal doznít dopad ústřední bitvy na její hlavní aktéry. U série, která tři roky buduje nějaký dramaturgický oblouk, pak v rozhodujícím momentu dochází k tomu, že nejsou dohrány osudy důležitých postav a dějové linie s nimi spjaté.

Platí to zejména pro trpaslíky a nejsem si jist, zda obstojí argument, že tento dojem napraví prodloužená a lépe dramaturgicky vysoustružená verze na DVD a Blu-Ray nosičích. Bitva pěti armád má sice ze všech dílů nejkratší stopáž (144 min.), ale tento kino sestřih se mi nezdá úplně šťastný.

Videoherní znecitlivění

Už proto, že ve mně nebudí žádné emoce. V závěru umírá několik zásadních postav, ale s vámi to nic moc nedělá. Těch důvodů je více. O tom, že se scenáristkám Fran Walsh a Philippě Boyens, spolu s Peterem Jacksonem nepodařilo jednotlivé trpaslíky charakterově více odlišit a polovina z nich zůstala v našich myslích víceméně anonymní, už byla řeč v minulých dílech.

O hrdiny se rovněž moc nebojíme, protože ti, kteří mají přežít, se například při pádech z velké výšky vždy o něco zachytí nebo se od něčeho odrazí. Meče nepřátel a šípy se jim jako zázrakem vyhýbají a oni vyprávěním procházejí jak videoherními levely.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Příkladem budiž Legolas (Orlando Bloom), který prováděl gravitaci se vzpírající kousky už v Pánovi prstenů. Stačí si vzpomenout na jeho parkur z Návratu krále. Zde využívá nepřátelského netopýra jako letecké taxi na cestě do bitvy. V ní pak vybíhá vzhůru po bortícím se mostě, jehož jednotlivé odlamující se kameny tvoří schody.

Elfí princ Legolas se objevil už v předchozím díle jako jeden z hrotů milostného trojúhelníku, jehož další dvě strany tvořila elfí lučištnice Tauriel (Evangeline Lilly) a trpaslík Kili (Aidan Turner). Mezidruhová láska nakonec zvítězila a ve třetí části ji pochopitelně nemůže nepoznamenat průběh bitevní vřavy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Postavy Legolase a Tauriel v ději knižního Hobita nebyly a scenáristé je sem implantovali nejen k posílení romantické linie vyprávění, ale i té akční, jež díky nim získává videoherní charakter. Okázale lunaparkový charakter akčních scén působí odvázaně, ale zároveň trochu zbytečně odvádí pozornost od skutečného moralistního jádra vyprávění.

Dračí nemoc

Thorin (Richard Armitage) propadá hamižnosti, která mu v kombinaci s jeho dalšími negativními vlastnostmi, jako je pýcha, paličatost a chorobná ctižádost, zcela zatemní mozek. Tzv. dračí nemoc, sloužící jako nastavené zrcadlo těm, kteří se jí poddávají, vede u něj k proměně v paranoidního šílence. Na Bilbovi Pytlíkovi (Martin Freeman) jako ztělesnění zdravého rozumu pak je, aby ho přivedl zpět na správnou cestu.

Protože situace je vážná. (Pro ty, kdo neznají knižní předlohu, upozorňuji: pozor spoilery!) Chamtivost trpaslíků po smrti draka Šmaka vzroste. Thorin odmítne vyjednávání s vůdcem elfů Thranduilem (Lee Pace), který má podobné vlastnosti jako on. Pýcha, přezíravá arogance, hamižnost. Hrubě též zamítne Bardovu (Luke Evans) prosbu o část pokladu, který by lidé z Jezerního města Esgaroth, kteří trpaslíkům pomohli, použili na opravu svých požárem zničených domovů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Trpaslíci se na místo vyjednávání opevní v Osamělé hoře. Thorin vyšle do Železných hor, kde sídlí se svým lidem jeho bratranec Dáin (Billy Connolly), havrany s žádostí o pomoc. Bilbo s postojem trpaslíků nesouhlasí a vydá spojencům, v jejichž táboře před Osamělou horou se objevuje i Gandalf (Ian McKellen), klenot Arcikam, kterého si Thorin z celého pokladu cení nejvíce.

Spojenci se připravují k boji a trpaslíci vyrážejí do útoku. Nesmyslný boj zastavuje Gandalf, který se náhle zjevuje mezi znesvářenými vojsky. Všem třem velitelům oznámí, že se k Ereboru od východu řítí obrovská armáda skřetů, netopýrů a vrrků. I oni tuší tučnou kořist a navíc je žene pomsta za smrt Velkého skřeta. (Konec spoileru.)

Střídání bitevních perspektiv

Děj tedy navazuje přesně tam, kde se minule cliffhangerem skončilo. Drak Šmak (Benedict Cumberbatch) se mstí za své vyhnání z Osamělé hry na nevinných obyvatelích Jezerní města a jeho tlama se v té chvíli proměňuje v nemilosrdný plamenomet.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jeho řádění ukončí za pomocí synka a superšípu až Bard a zpráva o drakově smrti se rychle šíří krajem. Síň s pokladem je nyní volná a zájem o její obsah má snad každý z obyvatelů Středozemě. A to nejen díky cennostem, jež ukrývá, ale také kvůli její strategicky výjimečné poloze, ze které by se dalo ovládnout obrovské území.

Od úvodního žhnoucího a destrukčního prologu, jímž se Peter Jackson vypořádává s největší atrakcí druhého dílu, se posouváme k obsahu vyprávění třetího, jež tvoří ona v názvu zmíněná bitva pěti armád. To, co ale Tolkien popíše doslova na pár řádcích své knihy, zde Peter Jackson rozvádí do epicky velikášského měřítka.

V něm neustále střídá perspektivu mnohatisícihlavého davu s detailnějšími souboji lidí, elfů a trpaslíků se skřety. Toto přeskakování ale není úplně šťastně vyřešené. Ve chvíli, kdy začnou být osobní souboje napínavé, dochází k přesměrování pozornosti k těm masových. V nich dochází k mnoho úmrtím, které ale ani pořádně nezaznamenáme.

Z těchto komornějších soubojů se pak výrazně vyděluje jeden, který si určitě zapamatujete. Bílá rada ve složení Galadriel (Cate Blanchett), Elrond (Hugo Weaving) a proradný Saruman (Christopher Lee) přichází Gandalfovi na pomoc při magickém střetnutí se sílícím Sauronem a jeho duchy.

Digitální omalovánky

Než k ústřední bitvě dojde, sledujeme vývoj charakterů a motivací jednotlivých postav, které se pak do ní promítnou. A nejde jen o Thorinovo šílenství, ale i o Legolasovu vzpouru proti jeho otci a králi lesních elfů z Temného hvozdu Thranduilovi, lásku Kiliho a Tauriel nebo oportunistické jednání bývalého pomocníka starosty Jezerního města Alfrida (Ryan Gage).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Samotná bitva je rozdělena do několika lokací. Zřejmě proto, aby nepůsobila po čase monotónně. Že nemá velikost třeba té u Helmova žlebu z Dvou věží by až tolik nevadilo, horší mě připadá její okatě digitální charakter. Oproti Pánovi prstenů vypadá celý Hobit mnohem víc jako digitální omalovánky a není to myslím jen tím, že například ve třetím díle se režisér nemůže v takové míře spoléhat na kouzelnou krajinu Nového Zélandu.

Prvotní vášeň nelze zopakovat

Spíš mám dojem, že si počíná víc jako rutinér, který sice s velkou láskou stvořil magický svět, ale po šesti dílech už toho má trochu dost a jede zkrátka na autopilota. Je to vidět i na způsobu, jakým se s touto trilogií a s celou bitvou pěti armád, do níž opět vstoupí zásah deus ex machina, loučí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Místo toho aby ji nechal emotivně doznít, tak ji značně překotně ukončuje s tím, že na lesklých Blu-ray či DVD nosičích dostanou diváci v rozšířené verzi víc. Je v tom komerční kalkul, který se vznáší nad celým tímto projektem, rozděleným z pragmatických důvodů do tří částí.

V Pánovi prstenů stvořil Peter Jackson své opus magnum, kterým si vytesal nesmazatelný pomník do dějin kinematografie. V Hobitovi provazuje obě série a potvrzuje svůj status mimořádně schopného tvůrce, který ale už k milované látce přistupuje více profesionálně a méně s vášní, která nás před lety všechny tak ohromila.

Hobit: Bitva pěti armád
 

  • Žánr: fantasy
  • Původní název: The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • www.thehobbit.com
  • USA / Nový Zéland 2014
  • Scénář: Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson, Guillermo del Toro (podle předlohy J. R. R. Tolkiena)
  • Režie: Peter Jackson
  • Hrají: Benedict Cumberbatch, Martin Freeman, Elijah Wood, Evangeline Lilly, Hugo Weaving, Orlando Bloom, Luke Evans, Cate Blanchett, Ian McKellen, Christopher Lee, Richard Armitage
  • Distribuce: Warner Bros. CZ
  • Distribuční premiéra v ČR: 11. 12. 2014

Hobit: Bitva pěti armád
Film 7

 

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

** Internet se roky bavil uměle rozčtverečkovanými místy v mapách ** Postupně jich ale ubývá, nebo se jedná o běžné chyby ** Výjimkou je Evropa. Tady čtverečkujeme až až

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Astronomové poprvé zmapovali „podsvětí“ Mléčné dráhy

Astronomové poprvé zmapovali „podsvětí“ Mléčné dráhy

** Tým astronomů vyhotovil první ucelenou rekonstrukci „podsvětí“Mléčné dráhy ** To tvoří neutronové hvězdy a černé díry ** Výsledky jsou ohromující

Stanislav Mihulka
Astronomie
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy

Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy

Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace říjen 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace říjen 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět