Hoďte obraz na zeď aneb malé i velké projektory

28. prosince 2011
TWEET SDÍLET
Hoďte obraz na zeď aneb malé i velké projektory
Malý kapesní LED projektor za pár tisíc nejen vykouzlí obraz jako televizor, ale přehraje i filmy. A za cenu středního televizoru už můžete konkurovat místnímu kinu.

Třeba Benq u modelu W1060 slibuje v ekonomickém režimu životnost až šest tisíc hodin: zhlédnete-li poctivě každý den dvouhodinový film, měla by lampa vydržet přes osm let a velmi pravděpodobně by přesloužila morální životnost projektoru. Nicméně lampy jsou náchylné na otřesy a změny teploty, časté přenášení tak jejich životnost značně snižuje. Navíc výkonnost lampy postupně klesá.

Klepněte pro větší obrázek
Jeden z prvních „stolních“ projektorů s LED lampou je Samsung SP F10M se světelným
výkonem 1 000 ANSI lumenů.

Zahodit klasické lampy a vrhnout se výhradně na LED však zatím výrobci nemohou – jejich světelná výkonnost na klasické lampy nestačí. Průkopníkem LED technologie mezi klasickými projektory je Samsung SP-F10M, který dosahuje udávaného světelného výkonu 1 000 ANSI lumenů. Tedy polovinu až třetinu projektorů s klasickou lampou. V LED technologii je jednoznačná budoucnost, parametry této technologie se však musí ještě výrazněji zlepšit. Hlavní příliv klasických LED projektorů očekáváme spíše až v příštím roce.

Domácí kinoprojektory

Před několika lety existovaly především klasické projektory určené do přednáškových místností, učeben či zasedacích místností. Ne že by neexistovaly specializované projektory pro domácí kina, jejich ceny se však pohybovaly od vyšších desítek tisíc do několika statisíc.

V současné době jsme však svědky vzniku samostatné kategorie – téměř všichni výrobci mají nové řady projektorů určené právě do domácnosti a domácí kina. Jejich ceny startují na desíti tisících, přičemž za nejlevnější model s Full HD rozlišením zaplatíte asi dvojnásobek.

Kinoprojektory se od těch klasických, řekněme prezentačních, liší především nativním rozlišením a poměrem stran promítaného obrazu. Poměr 16:9 (Full HD, HD ready) se skvěle hodí pro promítání moderních filmů natočených v širokém záběru. Pokud si ale budete pouštět filmy starší, v poměru stran 4:3, budete ošizeni o velkou část obrazu.

S projektorem s poměrem stran 4:3 bude situace opačná: starší filmy uvidíte na celém plátně, nicméně nové filmy budou menší, navíc projektor nad a pod obrazem zobrazí velkou část černé plochy. Jak známo, černá u projektorů bývá obecným problémem, což zhoršuje celkový dojem. Před výběrem zvažte, jaké filmy chcete sledovat, a podle toho vybírejte poměr stran nativního rozlišení.

 Klepněte pro větší obrázek
Pokud netrváte na Full HD rozlišení, zvolte výhodný Epson EH TW450 s HD ready

Nelze se také nezmínit o 3D projektorech. Ty jsou zatím až na výjimky absolutní novinkou, zejména kinoprojektory s aktivní spínanou technologií v těchto měsících na trh přicházejí. Hodí se pro hry i filmy – počítejte ale s tím, že v 3D režimu jejich světelný výkon poklesne minimálně o polovinu, je třeba mít dobře zatemněnou místnost.

Technologie, na té záleží

Doposud jsme řešili pouze technologii vzniku bílého světla v projektoru. Bílé světlo se samozřejmě musí zbarvit a zde přichází na scénu tři různé technologie: nejrozšířenější DLP, LCD či 3LCD a konečně LCoS. Každá má své přednosti, ale i klíčové nevýhody.

V DLP projektoru vznikne barva průchodem světla přes rotující kotouček s barevnými segmenty, přičemž o tom, zda konkrétní barva opustí objektiv projektoru a dopadne na plátno, nebo zanikne uvnitř projektoru, rozhodují rychle kmitající zrcátka. Ta jsou s rotací kotoučku přesně synchronizována. Výhodou technologie zůstává nízká cena a dobrý kontrast (černá je opravdu černá), výraznou nevýhodou je ale tzv. rainbow (duhový) efekt.

Na kontrastních hranách může citlivější zrak rozpoznat mihotání barev, případně pokud při sledování rychleji pohnete hlavou anebo mrknete, můžete zpozorovat barevné pruhy. Protože obraz není stabilní, ale je vytvářen velmi rychlým kmitáním, může citlivějším divákům sledování obrazu vadit. Zde je třeba skutečně osobně daný projektor vyzkoušet naživo, s různými filmovými žánry a po dobu minimálně délky jednoho filmu.

Klepněte pro větší obrázek

Jeden z nejlevnějších Full HD projektorů na trhu nabízí Benq, konkrétně model W1060.

3LCD technologie propagovaná především společností Epson kmitáním ani duhovým efektem netrpí. Především po stránce kontrastu ale LCD technologie zatím DLP konkurovat nemůže a projektor je náchylnější na prašné prostředí – musíte pravidelně čistit vzduchové filtry. Náhradní lampa do LCD projektoru bývá také výrazně dražší než do DLP.

Spojení výhod obou technologií přináší technologie LCoS nabízející jak stabilní obraz, tak vysoký kontrast a vysoký jas. Ceny těchto projektorů však startují na padesátitisícové hranici, technologie je tak určena skutečně pro kinofilmové fajnšmekry.

Hlučnost, kterou výrobce neprozradí

Vedle rozlišení, ceny a udávaného světelného výkonu by vás samozřejmě měly zajímat i další parametry. V souvislosti s domácím kinem vyvstává především otázka hlučnosti. Přestože výrobci udávají určitou hlučnost, není dobré se jí slepě řídit. Hlučnost totiž může nabývat více „barev“ a stejná intenzita může být vyloženě nepříjemná i akceptovatelná, o čemž jsme se opět přesvědčili ve velkém testu projektorů. Zde nezbude, než si projektor před koupí pořádně proklepnout. Pozor také na nízké hodnoty, ty se uvádí zpravidla pro ECO režim, kdy je světelný výkon lampy snížen.

Dbejte samozřejmě i na možnosti připojení: HDMI konektor již bývá samozřejmostí, nicméně pamatujte na omezení délky kabelu. Budete-li na HDMI kabelu šetřit, nemusí se vám povést přenést Full HD obraz na vzdálenost větší, než pět metrů. Kvalitnější kabely dovolí zvýšit tuto vzdálenost na 10–15 m (Epson za příplatek u některých projektorů nabízí i bezdrátový přenos Full HD signálu).

Konkrétní projektory se liší možnostmi korekce obrazu, přičemž standardem bývá elektronická korekce lichoběžníkového zkreslení. Tomu se však doporučujeme při instalaci videoprojektoru vyhnout. Jednak se připravujete o pixely zobrazení a za druhé se okolo obrazu objeví velmi rušivý nepravidelný světlejší rámeček. Teprve dražší projektory nabízí mechanické nastavení objektivu, které tuto nectnost eliminují. Každý projektor má jinou vysílací vzdálenost a ne každý nabízí široký rozsah zoomu.

Proto před koupí konkrétního projektoru zavítejte na www.projectorcentral.com a zde vyberte zvolený projektor. Zadejte velikost svého promítacího plátna, načež vám kalkulátor prozradí, v jaké vzdálenosti a do jaké výšky je třeba projektor umístit, abyste se vyhnuli jakýmkoliv korekcím obrazu. Pokud jsou vaše prostory omezené, zaměřte se na projektory s blízkou projekční vzdáleností.

Koupí projektoru investice nekončí

Koupě projektoru pro domácí kino není tak jednoduchou záležitostí jako koupě plazmové či LCD televize. Projektor vyžaduje pečlivou přípravu pro instalaci, včetně vedení kabelů, napojení zdrojů videa a zvukového výstupu. Chcete-li navíc na projektoru sledovat televizní vysílání, musíte opět pořídit externí vstup videa. Vše je třeba důmyslně promyslet.

Odměnou za tyto útrapy vám však bude ohromná promítací plocha a především skutečný kinofilmový zážitek. Také nejrůznější hry vám ve velkém obraze poskytnou mnohem intenzivnější zážitek, než na směšně malých monitorech počítačů. Obraz promítaný na bílé plátno zkrátka nemohou sebevětší televizory ani přes veškeré jejich přednosti nahradit.

Kompletní přehled projektorů a aktuálních cen naleznete na projektory.heureka.cz.


Článek byl převzat z časopisu Computer

Témata článku: Průvodce nákupem, Projektory

Určitě si přečtěte

Marantz Melody X: nejlepší bezdrátový Hi-Fi mikrosystém roku 2019/2020 [test]

Marantz Melody X: nejlepší bezdrátový Hi-Fi mikrosystém roku 2019/2020 [test]

Asociace EISA letos v kategorii kompaktní audiosystém titulem ocenil "nejlepší" populární mikrosystém Marantz Melody X. Možná to není zařízení pro náročného audiofila, ale při běžném poslechu vám radost z hudby určitě neodepře.

23 Daniel Březina

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

Netflix je oficiálně v češtině. Ztratily se z něj některé filmy, takhle je vrátíte zpět

Netflix je oficiálně v češtině. Ztratily se z něj některé filmy, takhle je vrátíte zpět

Konečně se naplno rozjíždí i v České republice souboj Netflixu proti HBO GO. Dosavadní náskok HBO v lokalizovaném obsahu se začíná zmenšovat.

18 Tomáš Holčík

15 nejlepších komedií roku 2018

15 nejlepších komedií roku 2018

Ztratili jsme Stalina, BlacKkKlansman, Psí ostrov, Tři billboardy kousek za Ebbingem, Čtverec, Úžasňákovi 2, Oni a Silvio, Já, Simon, Pěkně blbě. Třetí letošní výběr se nese v uvolněném duchu silvestrovské zábavy.

13 Marek Čech

Vybrali jsme 14 nejlepších bezdrátových reproduktorů

Vybrali jsme 14 nejlepších bezdrátových reproduktorů

Vybrali jsme 13 nejzajímavějších bezdrátových reproduktorů. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

33 Jaromír Puk