Horáček, Putin a Gorbačov na festivalu dokumentárních filmů v Ji.hlavě

10. listopadu 2018
TWEET SDÍLET
Reflexe 22. ročníku festivalu dokumentárních filmů, který se na týden promění v místo, kde je nejen radost Myslet filmem, ale i vnímat všechny ty přesahy, které festival nabízí směrem k dění nejen v naší společnosti.

22. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava 2018 je za námi. Shrňme si ho nejprve řečí čísel, která jsou poměrně vypovídající o jeho rostoucí oblibě. Akreditovalo se na něj 5310 návštěvníků, tedy skoro o tisícovku víc než loni, kdy jich bylo 4386. Z nich bylo 1185 filmových profesionálů. Celkem pak ji.hlavský program navštívilo čtyřicet tisíc lidí.

V osmi kinosálech v Jihlavě a Třešti bylo uvedeno 327 filmů, z toho 100 ve světové, 17 v evropské a 23 v mezinárodní premiéře. O ceny vybraných porot se 161 snímků utkalo v jedenácti soutěžních sekcích, z nichž v té pro domácího diváka asi nejatraktivnější Česká radost zvítězil film Uzamčený svět režiséra Karla Žaluda, který reflektuje život ve vězení.

Tento kompilát stejnojmenného seriálu České televize o českém vězeňském systému dle vyjádření poroty pod vedením dokumentaristky Apoleny Rychlíkové „naléhavým způsobem nutí k zamyšlení nad tím, jak je v současné společnosti chápána a realizována spravedlnost.“

Budoucnost žurnalistiky

Program nabídl také skoro na dvě stě diskuzí. Sto třicet se jich odehrálo po filmových projekcích a téměř čtyřicet v rámci Inspiračního fóra. To letos hostilo osmdesát hostů z celého světa. Nechyběl mezi nimi například dvaasedmdesátiletý polský novinář, historik a šéfredaktor deníku Gazeta Wyborcza Adam Michnik, který byl jednou z předních postav Solidarity a za své postoje proti komunistickému režimu strávil takřka šest let ve vězení. Dnes stejně vášnivě vystupuje proti konzervativně-nacionalistické vládě Práva a spravedlnosti v Polsku.

Dalším hostem byl dlouholetý starosta města Hirošima Tadatoshi Akiba, který část svého života zasvětil boji za jaderné odzbrojení a byl desetkrát v řadě nominován na Nobelovu cenu míru. V Ji.hlavě řekl, že „i když nevidíte hned výsledky toho, co děláte, je i tak důležité smysluplné věci dělat, protože výsledky se nakonec dostaví.“ Co řekl, trochu připomíná slavnou větu Václava Havla, že „Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“

Klepněte pro větší obrázek

Každý z festivalových dnů byl v rámci Inspiračního fóra zasvěcen jednomu sjednocujícímu tématu, v rámci něhož pak probíhalo několik moderovaných diskuzí s hosty. V pátek to bylo téma Budoucnost žurnalistiky, kdy jste mohli debatovat například s britským novinářem českého původu Johnem Tusou, který v letech 1986 až 1993 působil jako šéf zahraničního vysílání BBC World Service.

Účastníky druhé panelové diskuze byli šéfredaktor Reportéra Robert Čásenský a ředitel vydavatelství nově vzniklého Deníku N Ján Simkanič, který tohoto prostoru využil k jeho propagaci. Zajímavá a lehce kontroverzní byla i diskuze s trojicí novinářů Martin Fendrych, Kateřina Šafaříková a Josef Pazderka, kteří všichni pracují pro vydavatelství Economia, a levicové novinářky Saši Uhlové, která se stala aktérkou dokumentu Hranice práce, který loni na festivalu získal hlavní cenu v soutěžní sekci Česká radost.

Moderátorem debaty byl vedoucí kulturní redakce zpravodajství České televize Petr Vizina, který se trojice novinářů, pracujících v Economii ptal, jak se eticky srovnávají s tím, že majitelem toho vydavatelství je Zdeněk Bakala, z něhož prezident Miloš Zeman dělá veřejného nepřítele číslo jedna. Sám přitom zmínil, že léta působil v Hospodářských novinách. Trojice oslovených jakýkoliv zásah majitele do jejich práce odmítla s tím, že kdyby se tak dělo, nemohli by v těchto médiích působit.

Střední Evropa a krize levice

Sobotní téma bylo Vzdělávání a škola zítřka a jeho hlavním hostem byla Mexičanka Emiliana Rodríguez Morales. V den státního svátku 28. října se diskutovalo, například s Vladimírem Špidlou, Danielem Prokopem nebo právě Sašou Uhlovou, o krizi levice a tématu levné práce.

Jedním z účastníků polední debaty byl i Karel Schwarzenberg, který s humornou nadsázkou zmínil, že Václav Klaus by měl určitě radost, že právě on debatuje s představiteli levicového politického smýšlení, kam ho Klaus léta řadí. Schwarzenbergova účast na této debatě v Jihlavě měla i symbolický význam, že je právě zde a ne na oslavách na pražském Hradě, kam nebyl prezidentskou kanceláří pozván.

Klepněte pro větší obrázek

„Hvězdou“ pondělního Inspiračního fóra na téma Střední Evropa mezi dvěma světy byl politolog a historik Jacques Rupnik, to závěrečné v úterý pak bylo věnováno tématu umělé inteligence. Heslo jihlavského festivalu „Myslet filmem!“ se tu tak naplňovalo nejen v přítmí kinosálů, ale i v těchto debatách.

Vedle programu Inspiračního fóra jste mohli navštívit i tradiční „masterclasses“, tedy přednášky filmových profesionálů. Svou práci zde přiblížil polský klasik Krzysztof Zanussi, rakouský režisér Gustav Deutsch, letošní držitel Křišťálového globu z karlovarského festivalu Radu Jude nebo režisér Vitalij Manskij.

Česká radost v českých kinech

Festival trval šest dní, od čtvrtka do úterka, přičemž došlo ke změně oproti předchozím ročníkům, kdy program začínal v úterý a končil v neděli. Největší nápor na něm bylo možné zaznamenat během pátku a soboty, na začátku pracovního týdne po nedělním státním svátku už se před kiny netvořily tak velké fronty, jako při promítání těch nejvyhledávanějších titulů, jako byly snímky Svědkové Putinovi Vitalije Manského nebo Máme na víc režiséra Robina Kvapila.

Recenzi Svědků Putinových vám přineseme příští týden, dokumentu o zákulisí prezidentské kampaně Michala Horáčka s názvem Máme na víc pak v lednu, kdy film přijde do kin v rámci projektu Česká radost v českých kinech. Už teď vám ale nabídneme pozvánku na něj.

Klepněte pro větší obrázek

Vedle Máme na víc půjdou do kin po celé republice v rámci tohoto projektu i další tři dokumenty. Politickou situaci v současném Orbánově Maďarsku přiblíží film Iluze režisérky Kateřiny Turečkové, o životě sokolů vypráví pozitivně vyznívající dokument Dobrý život sokola Bendy a diváci se mohou těšit i na Pasažéry Jany Borškové, která na letošní Ji.hlavě získala cenu studentské poroty.

Svědectví o politice

Zajímavé filmy s politickou tématikou nabídla i sekce Svědectví o politice, v níž se objevilo šest titulů. Porota, v níž zasedla politoložka Anna Durnová, politický analytik Petr Lebeda a předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský nakonec vybrala za vítěze snímek Mlčení těch druhých španělsko-americké dvojice Almudena Carracedo a Robert Bahar o obětech Frankova režimu ve Španělsku a snaze o vytěsnění tohoto tématu ve společnosti.

Klepněte pro větší obrázek

Aktuálně a divácky velmi vděčně díky své odlehčené formě působil americký dokument Alt-Right: Doba vzteku, který sleduje myšlenkový svět příznivců teorie nadřazené bílé rasy, kteří s prezidentováním Donalda Trumpa nabírají na síle, a aktivistů z hnutí Antifa. Jejich potýkání pak vrcholí tragickými událostmi v Charlottesville. A z této sekce je i dokument o prezidentské volbě Kurta Waldheima ve stínu odhalení, že za druhé světové války sloužil jako důstojník Wehrmachtu, který vám také blíže představíme.

Putinův kůň v Adamově

Slavnostním zahajovacím i zakončovacím večerem, na němž byly uděleny festivalové ceny, nás provedla dvojice herců a dokumentaristů Tereza Nvotová (Mečiar) a Jan Foukal a nesly se oba v připomínce výročí naší státnosti v prvorepublikovém duchu. Oproti minulým ročníkům působily tyto večery noblesněji, se stoly a židlemi v bílém a hudebním doprovodem swingového orchestru Zatrestband Petra Píši, ale také konvenčněji, než když je měli v „režii“ herci z divadla Vosto5, neodmyslitelně spjatého s tímto festivalem.

Klepněte pro větší obrázek

Na slavnostním zahájení byla vyhlášena cena časopisu Respekt za nejlepší investigativní reportáž, kterou získali Aneta Snopová a Vojtěch Srnka za svůj příspěvek v pořadu Reportéři ČT s názvem Putinův kůň v Adamově. Přináší v něm jedno z prvních konkrétních zjištění o klientelistickém propojení prezidentské funkce s byznysem a ruskými penězi, potažmo o neprůhledném financování Hradu, jak zní verdikt poroty. Tato cena byla letos udělená podvanácté a porotci v ní hodnotili investigativní reportáže, vysílané v období mezi loňským a letošním 1. říjnem.

Platforma pro dialog

Na filmech, debatách po nich i v rámci Inspiračního fóra, i těch mezi návštěvníky festivalu v přilehlých jihlavských podnicích, se projevuje, že jedna z nejvýznamnějších akcí svého druhu ve středoevropském prostoru se stává platformou, kde je možné vést dialog nejen o filmech, ale i tématech celospolečenských a globálních.

Dobře to vyjádřil ředitel festivalu Ji.hlava Marek Hovorka slovy: „Dokumentární film není určen k tomu, abychom v kině na chvíli zapomněli na vlastní život, ale naopak abychom si ho uvědomili.“ Jemu a jeho týmu se za těch dvaadvacet let podařilo ze skromné akce, již založili v roce 1997 studenti jihlavského gymnázia s Hovorkou na čele, vybudovat největší festival, věnovaný autorskému dokumentárnímu filmu ve střední a východní Evropě.

Zájem o něj stále roste, o čemž svědčí nejen účast filmových profesionálů z celého světa, ale i filmových nadšenců, kteří skoro na týden zaplní nejen sály, ve kterých se promítá, ale i hotely, penziony a tělocvičny v Jihlavě a okolí, v nichž jsou ubytováni.

Podobně jako v létě Karlovy Vary nebo Uherské Hradiště během Letní filmové školy se i Jihlava na podzim promění v místo, kde je nejen radost Myslet filmem, ale i vnímat všechny ty přesahy, které festival nabízí směrem k dění nejen v naší společnosti.

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Dokument

Nejpirátěnější filmy roku 2022. U všech víme, kde si je můžete legálně pustit online

Nejpirátěnější filmy roku 2022. U všech víme, kde si je můžete legálně pustit online

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou filmy, o které byl na světě v roce 2022 největší zájem – které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy on-line
12 tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon. Třeba pod stromeček

12 tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon. Třeba pod stromeček

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

Jaromír Puk
Televizory
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix