Horáček, Putin a Gorbačov na festivalu dokumentárních filmů v Ji.hlavě

10. listopadu 2018
TWEET SDÍLET
Horáček, Putin a Gorbačov na festivalu dokumentárních filmů v Ji.hlavě
Reflexe 22. ročníku festivalu dokumentárních filmů, který se na týden promění v místo, kde je nejen radost Myslet filmem, ale i vnímat všechny ty přesahy, které festival nabízí směrem k dění nejen v naší společnosti.

22. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava 2018 je za námi. Shrňme si ho nejprve řečí čísel, která jsou poměrně vypovídající o jeho rostoucí oblibě. Akreditovalo se na něj 5310 návštěvníků, tedy skoro o tisícovku víc než loni, kdy jich bylo 4386. Z nich bylo 1185 filmových profesionálů. Celkem pak ji.hlavský program navštívilo čtyřicet tisíc lidí.

V osmi kinosálech v Jihlavě a Třešti bylo uvedeno 327 filmů, z toho 100 ve světové, 17 v evropské a 23 v mezinárodní premiéře. O ceny vybraných porot se 161 snímků utkalo v jedenácti soutěžních sekcích, z nichž v té pro domácího diváka asi nejatraktivnější Česká radost zvítězil film Uzamčený svět režiséra Karla Žaluda, který reflektuje život ve vězení.

Tento kompilát stejnojmenného seriálu České televize o českém vězeňském systému dle vyjádření poroty pod vedením dokumentaristky Apoleny Rychlíkové „naléhavým způsobem nutí k zamyšlení nad tím, jak je v současné společnosti chápána a realizována spravedlnost.“

Budoucnost žurnalistiky

Program nabídl také skoro na dvě stě diskuzí. Sto třicet se jich odehrálo po filmových projekcích a téměř čtyřicet v rámci Inspiračního fóra. To letos hostilo osmdesát hostů z celého světa. Nechyběl mezi nimi například dvaasedmdesátiletý polský novinář, historik a šéfredaktor deníku Gazeta Wyborcza Adam Michnik, který byl jednou z předních postav Solidarity a za své postoje proti komunistickému režimu strávil takřka šest let ve vězení. Dnes stejně vášnivě vystupuje proti konzervativně-nacionalistické vládě Práva a spravedlnosti v Polsku.

Dalším hostem byl dlouholetý starosta města Hirošima Tadatoshi Akiba, který část svého života zasvětil boji za jaderné odzbrojení a byl desetkrát v řadě nominován na Nobelovu cenu míru. V Ji.hlavě řekl, že „i když nevidíte hned výsledky toho, co děláte, je i tak důležité smysluplné věci dělat, protože výsledky se nakonec dostaví.“ Co řekl, trochu připomíná slavnou větu Václava Havla, že „Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“

Klepněte pro větší obrázek

Každý z festivalových dnů byl v rámci Inspiračního fóra zasvěcen jednomu sjednocujícímu tématu, v rámci něhož pak probíhalo několik moderovaných diskuzí s hosty. V pátek to bylo téma Budoucnost žurnalistiky, kdy jste mohli debatovat například s britským novinářem českého původu Johnem Tusou, který v letech 1986 až 1993 působil jako šéf zahraničního vysílání BBC World Service.

Účastníky druhé panelové diskuze byli šéfredaktor Reportéra Robert Čásenský a ředitel vydavatelství nově vzniklého Deníku N Ján Simkanič, který tohoto prostoru využil k jeho propagaci. Zajímavá a lehce kontroverzní byla i diskuze s trojicí novinářů Martin Fendrych, Kateřina Šafaříková a Josef Pazderka, kteří všichni pracují pro vydavatelství Economia, a levicové novinářky Saši Uhlové, která se stala aktérkou dokumentu Hranice práce, který loni na festivalu získal hlavní cenu v soutěžní sekci Česká radost.

Moderátorem debaty byl vedoucí kulturní redakce zpravodajství České televize Petr Vizina, který se trojice novinářů, pracujících v Economii ptal, jak se eticky srovnávají s tím, že majitelem toho vydavatelství je Zdeněk Bakala, z něhož prezident Miloš Zeman dělá veřejného nepřítele číslo jedna. Sám přitom zmínil, že léta působil v Hospodářských novinách. Trojice oslovených jakýkoliv zásah majitele do jejich práce odmítla s tím, že kdyby se tak dělo, nemohli by v těchto médiích působit.

Střední Evropa a krize levice

Sobotní téma bylo Vzdělávání a škola zítřka a jeho hlavním hostem byla Mexičanka Emiliana Rodríguez Morales. V den státního svátku 28. října se diskutovalo, například s Vladimírem Špidlou, Danielem Prokopem nebo právě Sašou Uhlovou, o krizi levice a tématu levné práce.

Jedním z účastníků polední debaty byl i Karel Schwarzenberg, který s humornou nadsázkou zmínil, že Václav Klaus by měl určitě radost, že právě on debatuje s představiteli levicového politického smýšlení, kam ho Klaus léta řadí. Schwarzenbergova účast na této debatě v Jihlavě měla i symbolický význam, že je právě zde a ne na oslavách na pražském Hradě, kam nebyl prezidentskou kanceláří pozván.

Klepněte pro větší obrázek

„Hvězdou“ pondělního Inspiračního fóra na téma Střední Evropa mezi dvěma světy byl politolog a historik Jacques Rupnik, to závěrečné v úterý pak bylo věnováno tématu umělé inteligence. Heslo jihlavského festivalu „Myslet filmem!“ se tu tak naplňovalo nejen v přítmí kinosálů, ale i v těchto debatách.

Vedle programu Inspiračního fóra jste mohli navštívit i tradiční „masterclasses“, tedy přednášky filmových profesionálů. Svou práci zde přiblížil polský klasik Krzysztof Zanussi, rakouský režisér Gustav Deutsch, letošní držitel Křišťálového globu z karlovarského festivalu Radu Jude nebo režisér Vitalij Manskij.

Česká radost v českých kinech

Festival trval šest dní, od čtvrtka do úterka, přičemž došlo ke změně oproti předchozím ročníkům, kdy program začínal v úterý a končil v neděli. Největší nápor na něm bylo možné zaznamenat během pátku a soboty, na začátku pracovního týdne po nedělním státním svátku už se před kiny netvořily tak velké fronty, jako při promítání těch nejvyhledávanějších titulů, jako byly snímky Svědkové Putinovi Vitalije Manského nebo Máme na víc režiséra Robina Kvapila.

Recenzi Svědků Putinových vám přineseme příští týden, dokumentu o zákulisí prezidentské kampaně Michala Horáčka s názvem Máme na víc pak v lednu, kdy film přijde do kin v rámci projektu Česká radost v českých kinech. Už teď vám ale nabídneme pozvánku na něj.

Klepněte pro větší obrázek

Vedle Máme na víc půjdou do kin po celé republice v rámci tohoto projektu i další tři dokumenty. Politickou situaci v současném Orbánově Maďarsku přiblíží film Iluze režisérky Kateřiny Turečkové, o životě sokolů vypráví pozitivně vyznívající dokument Dobrý život sokola Bendy a diváci se mohou těšit i na Pasažéry Jany Borškové, která na letošní Ji.hlavě získala cenu studentské poroty.

Svědectví o politice

Zajímavé filmy s politickou tématikou nabídla i sekce Svědectví o politice, v níž se objevilo šest titulů. Porota, v níž zasedla politoložka Anna Durnová, politický analytik Petr Lebeda a předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský nakonec vybrala za vítěze snímek Mlčení těch druhých španělsko-americké dvojice Almudena Carracedo a Robert Bahar o obětech Frankova režimu ve Španělsku a snaze o vytěsnění tohoto tématu ve společnosti.

Klepněte pro větší obrázek

Aktuálně a divácky velmi vděčně díky své odlehčené formě působil americký dokument Alt-Right: Doba vzteku, který sleduje myšlenkový svět příznivců teorie nadřazené bílé rasy, kteří s prezidentováním Donalda Trumpa nabírají na síle, a aktivistů z hnutí Antifa. Jejich potýkání pak vrcholí tragickými událostmi v Charlottesville. A z této sekce je i dokument o prezidentské volbě Kurta Waldheima ve stínu odhalení, že za druhé světové války sloužil jako důstojník Wehrmachtu, který vám také blíže představíme.

Putinův kůň v Adamově

Slavnostním zahajovacím i zakončovacím večerem, na němž byly uděleny festivalové ceny, nás provedla dvojice herců a dokumentaristů Tereza Nvotová (Mečiar) a Jan Foukal a nesly se oba v připomínce výročí naší státnosti v prvorepublikovém duchu. Oproti minulým ročníkům působily tyto večery noblesněji, se stoly a židlemi v bílém a hudebním doprovodem swingového orchestru Zatrestband Petra Píši, ale také konvenčněji, než když je měli v „režii“ herci z divadla Vosto5, neodmyslitelně spjatého s tímto festivalem.

Klepněte pro větší obrázek

Na slavnostním zahájení byla vyhlášena cena časopisu Respekt za nejlepší investigativní reportáž, kterou získali Aneta Snopová a Vojtěch Srnka za svůj příspěvek v pořadu Reportéři ČT s názvem Putinův kůň v Adamově. Přináší v něm jedno z prvních konkrétních zjištění o klientelistickém propojení prezidentské funkce s byznysem a ruskými penězi, potažmo o neprůhledném financování Hradu, jak zní verdikt poroty. Tato cena byla letos udělená podvanácté a porotci v ní hodnotili investigativní reportáže, vysílané v období mezi loňským a letošním 1. říjnem.

Platforma pro dialog

Na filmech, debatách po nich i v rámci Inspiračního fóra, i těch mezi návštěvníky festivalu v přilehlých jihlavských podnicích, se projevuje, že jedna z nejvýznamnějších akcí svého druhu ve středoevropském prostoru se stává platformou, kde je možné vést dialog nejen o filmech, ale i tématech celospolečenských a globálních.

Dobře to vyjádřil ředitel festivalu Ji.hlava Marek Hovorka slovy: „Dokumentární film není určen k tomu, abychom v kině na chvíli zapomněli na vlastní život, ale naopak abychom si ho uvědomili.“ Jemu a jeho týmu se za těch dvaadvacet let podařilo ze skromné akce, již založili v roce 1997 studenti jihlavského gymnázia s Hovorkou na čele, vybudovat největší festival, věnovaný autorskému dokumentárnímu filmu ve střední a východní Evropě.

Zájem o něj stále roste, o čemž svědčí nejen účast filmových profesionálů z celého světa, ale i filmových nadšenců, kteří skoro na týden zaplní nejen sály, ve kterých se promítá, ale i hotely, penziony a tělocvičny v Jihlavě a okolí, v nichž jsou ubytováni.

Podobně jako v létě Karlovy Vary nebo Uherské Hradiště během Letní filmové školy se i Jihlava na podzim promění v místo, kde je nejen radost Myslet filmem, ale i vnímat všechny ty přesahy, které festival nabízí směrem k dění nejen v naší společnosti.

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Dokument


Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály