Horší už to nebude: recenze DVD

29. října 2007
TWEET SDÍLET
Inteligentní a povedený scénář, velmi dobré herecké výkony a opravdu citlivá režie. Je výsledkem dobrý film?

Will Ferrell překvapuje v novince Marca Forstera coby úředník, který bere osud do svých rukou poté co zjišťuje, že se stal postavou příběhu, který kdosi právě píše. Půjde o tragédii nebo komedii?

Zaměstnanec daňového úřadu Harold Crick žije stereotypní a přesně nalinkovaný život, tvořený počty a tristně neměnnými rituály. Svou existenci i svět okolo něj si zvykl vměstnat do číselné podoby a moc o něm nepřemýšlet. To se změní ve chvíli, kdy prostřednictvím tajemného hlasu v jeho hlavě (spisovným a vzletným jazykem až příliš připomínající stylistiku literárních děl) slyší komentář k jeho vlastnímu nevzrušivému a předvídatelnému chování.

Tento film na DVD/Blu-ray si můžete zakoupit na www.Filmopolis.cz

Zjišťuje, že je postavou v románovém příběhu, který právě kdosi píše a že jeho figura má záhy zemřít. Když nepomůže psychiatr vyhledá literárního teoretika, s jehož pomocí se snaží přijít na to, kdo ze současných autorů by mohl být strůjcem jeho trudného osudu. A my paralelně sledujeme neurotickou spisovatelkou, která deset let zápasí s nedopsaným a možná nejlepším dílem své kariéry. Ovšem aktuální tvůrčí blok ji znemožňuje vymyslet kloudnou smrt hlavního hrdiny – daňového kontrolora Harolda.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Dochází k prolnutí dvou světů, jež se takto fatálně střetávají jen velmi zřídka, světa autora a jeho literární postavy, světa reality a fikce. Nebohý a zoufalý Harold se rozhodne o svůj osud bojovat tím, že konečně začne jednat i žít. Při běžné kontrole se seznámí se sympatickou neplatičkou části daní a s ní objevuje pro něj dosud neznámý svět emocí. Děj je situován do dvou rovin, jež se setkávají až v poslední třetině filmu – do té doby se jedná o dva samostatně separované celky, které se prolínají hlasem, jenž hlavní postava slyší.

Milou atmosféru snímku dotváří humor

Film Marca Forstera (Ples příšer, Hledání Země-Nezemě) působí velmi svižně a svěže a vyniká vypravěčskou i vizuální nápaditostí. Základem je především scénář debutujícího Zacha Helma, který snese srovnání s opusy asi nejrafinovanějšího scenáristy současného Hollywoodu Charlieho Kaufmana. I film Horší už to nebude disponuje sympaticky zauzleným a neokoukaným příběhem se zvláštní atmosféru a osobitým humorem. Oproti Kaufmanovým scénářům, které mají pevnější a důmyslnější narativní základ, ale trpí občas překombinovaností a emoční odtažitostí, míří Horší už to nebude spíše než na hlavu tak na srdce.

S Adaptací jej spojuje téma tvůrčího bloku jako výchozího momentu vyprávění, s Věčným svitem neposkvrněné mysli fakt, že za všemi scénáristickými důmyslnostmi a hrátkami s realitou se skrývá obyčejná lovestory. Právě romantická zápletka, vkusně balancující na hranici klišé, se stává nosnou dějovou linií a další součástí hry na žánrovou nejednoznačnost, kdy se rozvíjený příběh může v rukách jeho stvořitele zhoupnout ze situační komedie v melodrama.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Film končí happy-endem, jenž můžeme brát jako trochu vynucené nadbíhání divákovi. Ten touží po pohlazení a pocitu, že láska zvítězí nad ranami osudu. Stejně tak nelze u závěrečného rozuzlení nevnímat přiznanou sebeironi, pomoci níž se nám tvůrci snaží sdělit, že ví, že tím umělecká hodnota jejich, po artových filmech pomrkávajícího příběhu, klesá, ale oni nemají to srdce sprovodit ze světa své dítě. Slovy literárního vědce Gilberta: „Čím lepší konec, tím horší umění.“

Úsměvně milou atmosféru snímku dotváří humor, který není prvoplánově podbízivý, ale inteligentní. Vtipné dialogy, slovní a situační absurdity a literární styl vyprávění, doprovázený krásně zastřeným hlasem Emmy Thompsonové, vytvářejí kontrast k výtvarné stylizaci snímku, která prozrazuje režisérův hravý smysl pro detail a nadsázku. Hned ve slibném úvodu se na plátně zhmotňují různé gafy, přímky a početní operace, jež demonstrují Haroldovu technokratickou posedlost čísly.

Hudba ilustruje děj pomocí dobových šlágrů i vkusně užitého kytarového doprovodu, který zrcadlí Haroldovu snahu žít život konečně podle svého.

Chytré, hravé, pozitivní, dojemné

Nápaditý scénář i jeho vizuální zpracování je korunován sehraným hereckým týmem. Skvělému obsazení vévodí těžkotonážní a v Americe nesmírně oblíbený komik, který po Allenově Melindě a Melindě v roli Harolda opět zjišťuje, zda se život víc podobá komedii nebo tragédii. Will Ferrell překvapuje a dokazuje, podobně jako před ním Jim Carrey (Truman Show, Věčný svit neposkvrněné mysli) nebo Adam Sandler (Opilí láskou), když zůstaneme u žánrově spřízněných snímků, v nichž se realita prolíná s fikcí, že vedle zběsilého pitvoření zvládá i mnohem civilnější polohy.

Ukazuje úplně jinou tvář, než na jakou jsme u něj zvyklí, rozjívené výstřelky a úšklebky nahrazuje soustředěný, uměřený a srdečný herecký výkon, v němž má stejný prostor charakterní herectví jako jemný a nevtíravý humor. Ferrell se dokonale popasoval se změnami charakteru, jimiž prochází jeho osudem zmítaný kontrolor. Zpočátku působí jako novodobý Buster Keaton, strnule, bez mimiky, gest i emocí, jako nehybně dokonalá součástka systému, v níž jsou čísla důležitější než lidé. Na výrazu přidává postupně, s tím jak jeho pravidelnými rituály sešněrovaná osobnost s láskou taje a nachází radosti života.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
 
Rovnocenné spoluhráče nachází takřka ve všech postavách hybatelů jeho osudem a na hercích je vidět, že si své role, podpořené jiskrně napsanými dialogy, zjevně užívají. Dustin Hoffman je v úloze profesora Literární teorie Julese Hilberta sebejistě chladnokrevným a cynicky věcným požitkářem, pro kterého je kniha víc než lidský život a samotný proces vyprávění a odhalování jeho skrytých i zjevných zákonitostí staví nad skutečný život. V tom je mu dost podobná i neurotická a depresivní spisovatelka Kay Eiffelová v podání tradičně výborné Emmy Thompsonové, která je nucena tváří v tvář své literární postavě poprvé v životě přemýšlet o odpovědnosti umělce vůči svému výtvoru.

Vedle zkušených hereckých matadorů se rozhodně neztrácí ani Maggie Gyllenhaalová, která s každým dalším snímkem potvrzuje, jak dobrý má čich na role. Její potetovaná, vládou opovrhující (daňový úřad od ní dostává dopisy s oslovením „Milé imperialistické svině“), ale dobrosrdečná pekařka a cukrářka Ana Pascalová, která vyměnila studia práv za malý krámek s pochutinami, jež přinášejí zákazníkům radost, prozáří každý záběr, ve kterém se jen mihne. Gyllenhaalová romanci koření svou vtipnou prostořekostí i okouzlující roztomilostí a vsadím se, že i ti, kteří nijak neholdují sladkému, dostanou po shlédnutí filmu chuť na bavorské cukrové sušenky s polevou, podávané z rukou cukrářky Any v jejím voňavém obchůdku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Horší už to nebude je filmem, za jehož zdánlivě komplikovanou vyprávěcí strukturou, k níž existuje množství klíčů, se vynořuje chytré, hravé, pozitivní, dojemné a emocionálně působící vyznání lásky k vyprávění příběhů. V teple pokoje u domácího kina prozáří současné pošmourné dny a překvapí vás, ať už od něho budete čekat cokoliv.

DVD

Disk je vybaven kompletní češtinou, má jednoduché a přehledné menu, které nás vítá absurdní ukázkou z děje, doplněnou punkově přiostřeným hudebním podkresem, jež nás má navnadit na celkové ladění snímku. Dabing filmu je kvalitní, i když malinko uhlazený a některé jiskřivé slovní výměny (hlavně u postav ztvárněných Dustinem Hoffmanem a Maggie Gyllenhaalovou) si lépe vychutnáte díky titulkové podpoře.

Českou podporou jsou vybaveny i bonusy, které tvoří kromě upoutávky na horor Prokletí domu slunečnic a nezbytného traileru dva krátké a nepříliš zajímavé pohledy do zákulisí natáčení Forsterova filmu. V rozhovorech, které nezapřou svůj promo účel, se pak během necelých pětadvaceti minut představí všech pět hereckých hvězd snímku, aby pohovořili o charakteru svých postav a spolupráci s kolegy. Jejich pohled doplňuje režisér, scenárista a producentka Lindsay Doranová, která se rozhovoří o komickém talentu Emmy Thompsonové, již většina diváků vnímá jako vážnou a charakterní herečku z dobových filmů jako Howards End.

Horší už to nebude

Klepněte pro větší obrázek

Parametry DVD

  • Čas: 113 minut
  • Obraz: 16:9
  • Zvuk: Česky DD 5.1, Anglicky DD 5.1,
  • Titulky: české, slovenské
  • Bonusy: rozhovory, ze zákulisí, z natáčení, trailer, upoutávka
  • Distributor: HCE
  • Cena: 399 Kč

AVmania.cz hodnotí
filmKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
obrazKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
bonusyKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek5/10
DVDKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze

Toto je nejzajímavější telefon za tři tisíce. Smartphonu do terénu chybí snad jen podpora 5G sítí a 3,5mm jack

Toto je nejzajímavější telefon za tři tisíce. Smartphonu do terénu chybí snad jen podpora 5G sítí a 3,5mm jack

** Odolný telefon dnes nemusí stát mnoho ** Robustní novinka od BlackView nestojí ani tři tisíce **Nenáročným uživatelům zřejmě nic podstatného chybět nebude

Martin Chroust
BlackViewZvýšená odolnostSmartphony
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nový herní monitor od AOC se pochlubí QHD rozlišením a frekvencí 300 Hz

Nový herní monitor od AOC se pochlubí QHD rozlišením a frekvencí 300 Hz

Protože hráči potřebují každou vteřinu k dobru.

Doupě
TechnologieHardware
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

** Internet se roky bavil uměle rozčtverečkovanými místy v mapách ** Postupně jich ale ubývá, nebo se jedná o běžné chyby ** Výjimkou je Evropa. Tady čtverečkujeme až až

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Instagram je plný selfíček vytvořených umělou inteligencí. S aplikací Lensa je můžete mít taky

Instagram je plný selfíček vytvořených umělou inteligencí. S aplikací Lensa je můžete mít taky

** Hitem Instagramu posledních dní jsou umělecká selfíčka ** Stojí za nimi aplikace Lensa a engine Stable Diffusion ** Za selfíčka si samozřejmě zaplatíte, stojí to ale za to?

Martin Chroust
SelfieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět