Hra o trůny: začíná nová sezóna. Proč byste se na ni měli dívat?

Game of Throne je nejznámější, nejsledovanější a podle svých fanoušků i nejlepší současný seriál. Také vás zajímá, kdo zvítězí a kdo zemře?

Napínavá sága plná intrik, krve a sexu z prostředí fantasy říše vstupuje letos do své páté sezóny. Zatím se podle úspěchu minulých čtyř sezón zdá, že její úspěch nemůže nic zastavit. Nebo ano?

Klepněte pro větší obrázek

Když se původně čistě kabelový operátor HBO rozhodl začít v polovině devadesátých let minulého století s vlastní seriálovou tvorbou, vypadalo to původně jako šílená akce. O to šílenější, že zatímco většina seriálů tehdejší doby byly většinou nenáročné standardní komedie či dramata točené za levno ideálně ve studiu, HBO šlo do výpravných, morálně nevyhraněných a násilních témat. Tak vznikly válečné minisérie Bratrstvo neohrožených či Pacifik, tak vznikly krimi seriály typu Rodina Sopránů nebo The Wire. Nemalé náklady, riziko, ale o to větší úspěch a zásluhy. Ale žádný z nich neměl takový společenský dopad jako Hra o trůny.

Pot, krev a … sex

Mezi fantasy fanoušky byla sága Píseň ledu a ohně a ledu (Hra o trůny je název pouze první knihy) už nějakou dobu známá, ostatně ihned po svém vydání na konci devadesátých let získala dobré kritiky, několik cen a nehynoucí lásku malého, ale o to tvrdšího jádra fanoušků.

Nikdy z ní nebyla taková masovka jako Pán prstenů či Harry Potter, ale to není žádné překvapení. Války o Prsten či čarodějnické dospívání je ve srovnání s tím, co se děje v knihách od George R.R.Martina, jen slabý odvar. Sekání hlav, neustále intriky, zabíjení pro kus žvance, incestní sex, skoro žádný ideální hrdina, a to všechno jen v prvních kapitolách. Takhle má vypadat pořádná fantasy pro dospělé.

HBO mělo nejen dobrý čich, aby si vyhlédla takovou knihu, také dost peněz, aby ji mohla natočit a především dost svobody v tom, aby ji mohla natočit v co nejvěrnější podobě. V běžné americké televizi by se totiž musela většina drsnějších scén poroučet už při psaní scénáře. Ale na kabelovce? Žádný problém, tam panují jiná pravidla. Navíc HBO mělo i díky seriálům jako Řím potvrzení, že diváci chtějí na kabelovce vidět víc. Vlastně chtějí vidět více krve a více sexu. A obojího knihy nabízí vrchovatě.

Valar Morghulis

Je nutno přiznat, že jen bezhlavý koktejl krve a sexu by diváky dlouho neudržel. Zde je náležitě vidět kvalita tvorby George R.R.Martina. Své příběhy staví pomalu, skoro až nepříjemně natahovaně. Dlouhé dialogy, mnoho postav, postupné budování mytologie. Spojenectví o vládu nad Železným trůnem, středobodu vládnutí v mýtické Západozemi, se kvůli intrikám mění neustále.

Které ze sedmi království nakonec zvítězí? A kdo z hrdinů usedne nakonec na Železný trůn - tedy vlastně, kdo tam usedne a udrží se? Nikdo nemá nic jisté, všichni mohou zemřít.  A George R.R.Martin potvrdil, že umí své slovo držet. Překvapivá úmrtí, obzvláště těch nejsympatičtějších postav, se stala výsostným znakem celé ságy. Valar Morghulis. Všichni musí zemřít.

Klepněte pro větší obrázek

Ani samotné HBO zřejmě nečekalo, jak moc úspěšný materiál se zrodí. Prvních deset dílů se úspěšně zapsalo, ale do fenoménu to mělo ještě daleko. Mezitím George R.R.Martin dokončil pátou ze svých knih ze ságy Píseň ledu a ohně, a tak noví fanoušci vzali hned všechny předchozí knihy útokem. Zajímavé je, že Martin původně plánoval pouze trilogii, poté to protáhl na pět a poslední verze je, že celkem bude sedm (základních) knih. Pro HBO i fanoušky to byla dobrá zpráva, bude dostatek materiálu na dlouhou dobu dopředu.

Do druhé sezóny vstupovala sága znovu jako Hra o trůny (i když druhá kniha se jmenuje Střet králů), tempo co sezóna, to kniha vydržela ale jen právě tuto sezónu. Třetí knihu (Bouře mečů) už tvůrci rozdělili do třetí a čtvrté sezóny. A mohli si dovolit i mírné odklony od knihy (včetně prvků z mnohem novějších knih), které se podle aktuálního vyjádření budou jen zvětšovat. Sám Martin nedávno prozradil, že brzy začnou v seriálu umírat i postavy, které jsou v knihách naživu.

Klepněte pro větší obrázek

Proč takový odklon? Má to svoji logiku v tom, že poté, co se začal seriál vysílat, znalci knih mohli být ve značné výhodě oproti divákům seriálům a zkazit jim překvapení tím, že jim prozradí zásadní zvraty každé knihy. A protože v mnohem případěch to jsou zvraty opravdu zásadní, vyšli by tímto krokem socialistky střední cestou a budou tak nové diváky i znalce pro budoucí vývoj držet stejně napnuté. Pokud to tedy není jen další hra Martina s fanoušky, kteří dychtivě hltají každý jeho výrok.

Když se rodí fenomén

Že mají tvůrci diváky v hrsti poznali hned po začátku druhé sezóny, kdy se fenomén Hry o trůny naplno projevil. Z výborných výsledků sledovanosti se staly výsledky rekordní. Zatímco první sérii sledovaly v průměru necelé tři milióny, druhá už pod tři milióny neklesla, třetí sezóna už měla okolo pěti miliónů a poslední čtvrtá už dávala v průměru sedm miliónů diváků. Po skončení sezóny navíc pro tvůrce čekala sladká odměna v podobě ocenění na cenách Hugo nebo Emmy. Najednou byl okolo seriálu obrovský povyk, herci ze seriálu začali dostávat nabídky do filmů, vznikaly nápady na rozšiřující knihy, komiks či počítaovou hru.

Na seriál, který se vysílá “jen” na kabelovce s omezeným dosahem docela solidní úspěch, že ano? Problém, na který je často upozorňováno je, že seriál se k většina diváků nedostává skrz kabelovku, nýbrž skrz různorodé pirátské kanály. Hra o trůny suverénně vede žebříčky nejstahovanějších a nejvíce pirátěných seriálů bez ohledu na lokalitu. O to překvapivější bylo vyjádření producentů seriálu, kteří se nechali slyšet, že podobný zájem fanoušků vítají a pirátství jim nevadí.

V sídle HBO to asi neslyšeli rádi, ale je fakt, že bez "pirátské" podpory by seriál těžko získal takovou oblibu. A HBO zatím umožňuje pouze omezený způsob, jak seriál sledovat. Buď pouze prostřednictvím kabelovovky (kde bývá vysílán většinou celosvětově ve stejný den) nebo prostřednictvím online služby HBO GO. Tu ale mají k dispozici jen předplatitelé, změnu - zřejmě právě díky úspěchu Hry o trůny - chystá HBO už na tento rok, kdy tyto dvě služby oddělí a začne jen nabízet odděleně. I fanoušci v USA totiž měli dosti omezenou možnost seriál získat - iTunes nebo Amazon v době vysílání seriál online nenabídli a na DVD/BD byl k dostání až s velkým zpožděním.

Budoucnost Hry o trůny tak vlastně vypadá růžovější než kdy předtím. Rekordní čísla se dají očekávat i od aktuální páté série, nástup HBO GO umožní nové fanoušky i zpeněžit. Ihned po odvysílání páté série se začne natáčet šestá, která dorazí na obrazovky na jaře 2016. I poté bude díky neustále příbývajícím knihám G.R.R. Martina pořád odkud čerpat. Tvůrci sice plánují sedm sezón, ale materiálu do osmé či dokonce desáté série by bylo dost a HBO by proti určitě nebylo.

Může vůbec něco tento rozjetý vlak zastavit? Zatím se zdá že ne. Buď by se musel zájem fanoušků vyčerpat (což se asi nestane) nebo přijít nový konkurent (ale hledejete další tak kvalitní a rozsáhlou předlohu). Případně by sami tvůrci mohli zájem rozmělnit protahováním seriálu do více sérií, než je plánováno. Nic takového ale zatím nehrozí. A proto můžeme po právu říkat aktuálním letům v televizi jako doba “kdy vládla Hra o trůny”.

Témata článku: Seriály

Recenze televizoru TCL 65C935. Překrásný křižník s prostorovým burácením

Recenze televizoru TCL 65C935. Překrásný křižník s prostorovým burácením

Když jsem dopisoval článek o nižším modelu C835, vyřkl jsem myšlenku, že budu s napětím čekat na modely roku příštího, roku 2023. Proč? Abych zjistil, zda TCL byla schopna udržet mimořádnou kvalitu. Ale proč čekat tak dlouho?

Alexandr Bray
Google TVTCLRecenzeTestAndroid TVLCD a LEDTestyTelevizory
19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Před zhruba rokem jsem měl v testu staršího bratra TCL 65C825. Vyčetl jsem mu pár chyb. Televizor mě přesto hodně oslovil. Dnes přichází nástupce. Dokáže porazit svého staršího sourozence?

Alexandr Bray
Google TVminiLEDTCLRecenzeTest4K TVLCD a LEDTestyTelevizory
Nejlepší filmy o cestování časem, které byste měli vidět. Víme, kde je najdete on-line

Nejlepší filmy o cestování časem, které byste měli vidět. Víme, kde je najdete on-line

Kdo by nechtěl vrátit čas a něco změnit? Vybrali jsme nejlepší komedie, sci-fi, vážnější i zamilované filmy, které mají společné téma cestování v čase.

Jaromír Puk
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory