8
Fotogalerie

Hra peněz: recenze filmu

Kapitoly článku:


Jodie Foster si vedle světa financí bere na paškál i mediální realitu. Televizní pořad Money Monster je inspirován pořadem stanice CNBC Mad Money, který moderuje Jim Cramer. Nejde jí ale jen o kritiku charakteru podobných zábavně vzdělávacích pořadů, jako spíš o lidskou netečnost, s níž diváci sledují i nejdrastičtější dění jakoby to byla nějaká reality show.

moneymonster-mv-15.jpgmoneymonster-mv-2.jpg

Lee Gates si je toho vědom a tak se rozhodne ve stavu ohrožení zariskovat. Vyzve diváky k solidární akci, aby nákupem akcií společnosti IBIS zvrátili její nepříznivý stav. Čímž by rozhodli i o jeho osudu. Reakcí je mu ale spíš lhostejnost. Ta ho přivede k morální katarzi, od níž se odvíjí i finále filmu.

Nevěrohodnost situací

V něm ale režisérčin zručně budovaný thriller dostává ještě víc na frak, co se týče uvěřitelnosti dění, než předtím. První dvě třetiny vyprávění se odehrávají v sevřeném prostoru studia, kde není nouze o napínavé, překvapivé i humorné momenty.

K těm překvapivým, jež čerpají z narušování diváckých očekávání nebo předpokladů, patří výstup Kyleovy těhotné přítelkyně Molly (Emily Meade) nebo již zmíněná solidární sbírka. K těm humorným soulož v zákulisí studia po použití viagry zrovna ve chvíli, kdy policie evakuuje budovu.

moneymonster-mv-11.jpgmoneymonster-mv-12.jpg

Film Jodie Foster ale bohužel obsahuje spoustu situací, které tomu svižnému, v reálném čase se odehrávajícímu thrilleru, nebudete věřit. V prvních dvou třetinách je to chování lidí ve studiu. Není příliš věrohodné, že by většina technického personálu, odbavujícího přímé vysílání, neopustila prostory studia, kdyby se jim ta šance naskytla. Zvlášť za situace, kde může studio vyletět do povětří.

Rovněž Lee se po počátečním úleku chová až příliš klidně a sebevědomě. Před sebou má nervózního a viditelně improvizujícího ozbrojence s bombou a on ho ještě provokuje, hádá se s ním a sarkasticky vtipkuje. Po čase se víc dostane do jeho psychiky, ale to spíš až v závěru jejich studiové anabáze.

Chyba jednotlivců, nikoliv systému

Když ze studia oba vyjdou ven, vyprávění opět nabírá nepříliš realistických rysů. Dva muži, z nichž jeden má na sobě výbušniny a druhý je ozbrojen, se pohybují v rušných manhattanských ulicích New Yorku za přihlížení civilistů i médií. A zásahovka situaci jen monitoruje.

Míří do budovy Federal Hall na křižovatce Wall Street a Broad Street. Což je sice efektní místo z hlediska obžaloby systému finančních korporací a velkých fondů, ale režisérka ono ostří na ně namířené mírní. Tím, že se už v průběhu vyprávění ukazuje, že za chyby nemůže systém, nýbrž hamižné machinace jedinců v něm, kteří ho reprezentují.

Proti nim pak stojí obyčejní lidé jako Kyle nebo civilně statečný kameraman Lenny (Lenny Venito), který neuprchl ze studia a při zaznamenávání celého dění „jen dělal svou práci“. Kdo nakonec skončí jako oběť a kdo dojde i bez tikající vesty morálního prozření je nabíledni.

Jodie Foster se rozhodla zpracovat ambiciózní látku, v níž se dotýká finanční i mediální reality současnosti. Z jejího provedení žánru thrilleru, odehrávajícího se v reálném čase, čiší režijní zručnost. Méně už ta scenáristická, která způsobuje, že množství situací nepůsobí věrohodně. Její svižně podaná směs napětí, humoru a katarzní morality se ale může opřít o herecké představitele (George Clooney, Julia Roberts, Jack O'Connell), kteří film vytahují do nadprůměrného hodnocení.

Hra peněz

  • Žánr: thriller
  • Původní název: Money Monster
  • www.moneymonster-movie.com/site/
  • USA, 2016
  • Scénář: Alan DiFiore, Jim Kouf, Jamie Linden
  • Režie: Jodie Foster
  • Hrají: George Clooney, Julia Roberts, Jack O'Connell, Dominic West, Caitriona Balfe, Christopher Denham, Giancarlo Esposito, Liz Celeste
  • Distribuce: Falcon
  • Distribuční premiéra v ČR: 30. 06. 2016
AVmania hodnotí
film   6

Určitě si přečtěte

Články odjinud