Hudba na Radiožurnálu zblízka, v číslech a grafech

21. ledna 2016
TWEET SDÍLET
Hudba na Radiožurnálu je téma věčných debat. Zjistili jsme, že stanice skladby sice tolik neopakuje, ale když je v playlistu drží celé roky, je výsledek stejný. Analýza a komentář.

Vždyť to jsou hezké písničky… 

Viděli jste, že z pohledu opakovanosti skladeb je na tom Radiožurnál celkem dobře. Potíž je ale v tom, že je mu líto vyřazovat z playlistu starší skladby. Právě kvůli tomu si při poslechu řeknete, že jste tohle slyšeli už aspoň stokrát. 

Mimochodem opravdu to mohlo být stokrát. Takhle vypadá žebříček nejhranějších skladeb a interpretů na Radiožurnálu v roce 2015:

Klepněte pro větší obrázek

Ale zpět ke struktuře playlistu. Skladby vysílané v každém měsíci loňského roku jsem porovnal s loňským lednem. Zjistil jsem, jaká část byla stejná jako v lednu a kolik Radiožurnál v měsíci odvysílal nových skladeb (modré sloupce grafu): 

Klepněte pro větší obrázek

Tak třeba loňský únor: 95 % skladeb bylo stejných jako v lednu, objevilo se jen 5 % novinek.

Každý měsíc Radiožurnál přidával průměrně jen 2,9 % nových skladeb – 35 kousků. A to průměr vytlačil nahoru velmi netypický červenec, kde bylo nečekaně 90 novinek. To pak ale znamená, že pouze 21 % skladeb hraných v prosinci jste nemohli slyšet začátkem roku v lednu; a že 79 % skladeb bylo stejných.

Někdo by mohl namítnout, že porovnávám jen počty unikátních skladeb. Že kdybych se podíval na počty jejich přehrání, mohlo by to dopadnout jinak. Mohlo, ale nedopadlo: jen čtvrtina z 6333 prosincových přehrání hudebních skladeb byla jiná než v lednu.

Klepněte pro větší obrázek

Rok není žádná míra 

Že už to nemůže být horší? Prozkoumejte tedy grafy, kde porovnávám playlist v prosinci 2015 s lednem 2015, 2014 a 2013. Před třemi roky, v lednu 2013, hrál Radiožurnál 60 % stejných skladeb jako teď v prosinci! Když místo počtů unikátních skladeb porovnám počty přehrání, je to jen o 3 % lepší.

Klepněte pro větší obrázek

Nevěříte? Inu, podívejte se. Toto je výpis 766 skladeb, které Radiožurnálu vydržely v playlistu 33 měsíců, hrál je v lednu 2013 i prosinci 2015. 

Uznávám námitku, že Radiožurnál mohl některé skladby během této doby stáhnout a pak zase vrátit, že nemusely být slyšet každý měsíc. Když si ale projdete následující šestici grafů, na kterých jsou nejhranější skladby od července 2012 (šel jsem ještě dál do minulosti) do prosince 2015, zjistíte, že stahování a opětovného nasazování tam moc není.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Jak Radiožurnál v jednotlivých měsících hrál svou necelou stovku nejčastěji opakovaných skladeb 

Myslím, že od třetího grafu v předchozí sadě začíná být vidět problém. Radiožurnál nasadil skladbu a v téměř stejné frekvenci opakování ji držel následujícího tři a půl roku. Asi i déle, protože nevím přesně, kdy ji do vysílání zařadil. Nejvíc je to vidět na šestém grafu.

Nyní jsem vzal všechny skladby, které Radiožurnál hrál v červenci–srpnu 2012 a současně také v listopadu-prosinci2015. Těch, které ani jednou nevypadly z playlistu, bylo 326. Průměr směrodatných odchylek počtu jejich přehrání v každém ze čtyřiceti dvou měsíců byl 1,55, medián 1,4. I to ukazuje, jak Radiožurnál nasadí… a drží.

V poslední kapitole Radiožurnál a jeho aktualizaci playlistu srovnám s ostatními rádii. Budou lepší, nebo horší?

Témata článku: Hudba, Český rozhlas