Hudební kanály ze satelitu a zdarma

26. září 2008
TWEET SDÍLET
Digitální satelitní vysílání, které samozřejmě již nyní pokrývá celou republiku, nabízí i spoustu dobré hudby rozličných žánrů.

V minulém díle našeho seriálu o digitálním vysílání ze satelitů jsme se podívali na volně vysílané filmové kanály. Nedílnou součástí satelitního vysílání jsou určitě také hudební kanály, o které je velký zájem. Dnes se podíváme podrobněji na pozice 28.2, 23.5 a 19.2 a pochopitelně se zmíníme i o těch dalších. Mezi nejznámější, o kterých si dnes povíme, je např. hudební televize Óčko, kanály MTV nebo Viva.

Hudební televize Óčko

Nejznámějším kanálem z této kategorie je pro tuzemského diváka na satelitu bezesporu hudební televize Óčko, kterou vede Jiří Balvín. Televize hraje 25 % české a slovenské hudby a zbytek většinou aktuální zahraniční hity. Podle výsledků sledovanosti je televize Óčko dlouhodobě nejúspěšnějším kabelovým a satelitním televizním programem v České republice. Televize se definuje zejména jako mladistvá, moderní a svěží. Ve vysílání se objevují také různé lifestylové magazíny. Tomu odpovídá i její cílová skupina, kterou tvoří zejména dospívající mládež a mladí lidé ve věku 12 až 35 let. Stanici lze naladit volně na pozici 23.5 st. vých.

Atraktivní kanály z Británie

Óčku jsem se chtěl věnovat jako prvnímu, protože je pro českého diváka nejbližší. Pojďme se ale podívat na hudební kanály postupně. Začněme na Astře 28.2 vých. Ta je velmi atraktivní právě zejména díky svým hudebním programům. Mezi nejznámější stanice je tu možné jmenovat např. Flava, Chart Show TV, The Vault a Bubble Hits. První ze jmenovaných kanálů se zaměřuje na aktuální i starší hity tzv. black music, Chart Show TV a Bubble Hits monitoruji dění na světových hitparádách.

The Vault je naopak dle názvu kanálem, který uchovává ve své „pokladnici“ starší hity. Objevují se zde songy především z 90. let. Na své si ale přijdou také milovníci tvrdšího rocku, a to na stanici Scuzz. Pokud máte rádi taneční hudbu, pak byste neměli opomenout Flaunt. Astra 28.2 myslí i na zamilované v podobě stanice Bliss. Najít tu můžete ale také další hudební stanice - Channel U, Clubland atd.

Co nabízí pozice 19.2 st. vých.?

Francouzský hudební kanál NRJ Hits je jedním z prvních, který vysílá na hlavní pozici Astry - 19.2 st. vých. NRJ je akronymem energie. Nejdříve šlo o jedinou stanici hrající populární hudbu, ale nakonec vznikl mediální dům NRJ Group. NRJ hraje moderní hudbu zaměřenou na mladé diváky. Jejich mottem je "Hit Music Only", tedy "Pouze Hity". Kromě NRJ Hits provozují také televizi NRJ 12, kterou je možné zachytit ze satelitu Hotbird.

Dalším kanálem je MTV Germany a je jedním z mála, který je z mediálního koncernu Viacom šířen volně. Vysílá od března 1997 a sídlí v Berlíně. MTV byla založena ve Spojených státech 1. srpna 1981. Tento hudební gigant stál u zrodu hvězd, jako byly a jsou Madonna nebo Michael Jackson. MTV dokázalo vytvářet hvězdy mnohem jednodušeji než rozhlasové stanice nebo televize, které hrály hudbu jen okrajově. Americký gigant dnes nabízí především a pouze zábavu. Mezi nejpopulárnější pořady dnes patří především Pimp My Ride, Room Riders nebo Fabulous Life of.

VIVA je dalším německým hudebním kanálem se sídlem v Berlíně, který ve svém vysílání nabízí také různé reality show, hudební pořady a magazíny ze světa celebrit. Dle výčtu obsahu už je tedy jasné, že kanál je zaměřený na mladého diváka, který poslouchá populární hudbu a rád se baví. Cílovou skupinou jsou především ženy. VIVA měla být již od začátku protipólem k MTV. Zatímco to se mělo soustředit na anglicky zpívající interprety, VIVA měla být zaměřena na ty německé, respektive německy hovořící. S nadsázkou se dá říci, že jde v podstatě o německou verzi Óčka.
Neopomeňme ani rakouskou hudební televizi gotv. Ta vysílá od 1. října 2002 a svůj program stavěla téměř výhradně na hudbě. Chtěla být především alternativou k MTV Germany a Vivě, z nichž se hudba ve velké míře vytratila. Kromě již jmenovaných televizí vysílají na pozici 19.2 i další hudební kanály. Za zmínku stojí minimálně iMusic1 a Deluxe Music. iMusic1 se zaměřuje především na starší hudbu, a to hlavně devadesátá léta a hity, které zapadly u diváků v zapomnění. Deluxe Music, potěší ty, kteří mají rádi minoritní styly, především groove, lounge a jazz, ale i rockovou hudbu.

Hledáme mezi dalšími satelity

Pokud by si chtěl satelitní divák rozšířit obzory, co se týká polské hudby, může ladit kanály na pozici 13 st. vých., satelit Hotbird. Zde vysílá např. 4fun TV, která večer nabízí, ač primitivní grafikou, tak jinak velmi vtipná animovaná videa, která si neberou servítky, a tak zde uvidíte např. krkajícího a sprostě mluvícího medvěda i hajlujícího Adolfa Hitlera. Taneční scénu spolu s místní muzikou monitoruje Viva Polska. Na družici Hotbird je možné naladit také některé italské stanice jako např. 102.5 Hit Channel (tuzemská plus zahraniční hudba) nebo Video Italia (pouze italské hity).

Pokud byste chtěli naopak zaslechnout něco z Ruska, můžete si pustit Music Box Russia. Dá se říci, že v podstatě co satelitní pozice, to několik hudebních kanálů. Zajímavou se může jevit např. na 16. st. vých. také televize s názvem Balkanika Music TV. Její název již hovoří za vše. Na 9 st. vých., satelit Eurobird 9, pak vysílá v současné době volně např. portugalská mutace MTV. Ukrajinskou je možné najít na 4 st. záp. Na této pozici pak vysílá také zajímavý kanál MusicMax Adult, ale pouze v době od 23 do 5 hodin ráno. Nabízí videoklipy pro dospělé. Slovenskou hudbu pak zastupuje na Thoru 3 (0.8 st. záp.) Music Box. Nerad bych na stejném satelitu zapomněl na moji oblíbenou City TV, která přesto, že je z Bulharska, zaměřuje se na taneční scénu mimo toto území a zahraniční hity.

Příště se už konečně podíváme na zpravodajské satelitní kanály.
Autor je redaktorem serveru DigiZone.cz.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Témata článku: Televizory, Televize na Heureka.cz

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Na displej budeme přikládat až tři prsty. Samsung chce do tří let výrazně zlepšit bezpečnost poddisplejové čtečky

Na displej budeme přikládat až tři prsty. Samsung chce do tří let výrazně zlepšit bezpečnost poddisplejové čtečky

** Čtečka jednoho otisku prstu je dnes nepsaný bezpečnostní standard ** Výrobci se dvěma otisky najednou jen experimentují ** Samsung má do tří let na telefonech skenovat tři prsty najednou

Martin Chroust
Čtečka otisků v displejiTechnologie
Nokia 9210 Communicator. Před 22 lety hi-tech, dnes by se nám z tolika tlačítek zamotala hlava

Nokia 9210 Communicator. Před 22 lety hi-tech, dnes by se nám z tolika tlačítek zamotala hlava

** Přesně před 22 lety představila Nokia svůj legendární model 9210 ** Třetí generace komunikátorů přinesla mnohá vylepšení ** Jako první Nokia běžel na Symbianu (S80), uměl fungovat jako fax

Tomáš HolčíkFilip Kůžel
RetroLegendyVideo
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
To si už předem říkalo o malér. Krátce po půlnoci koupil 300 iPhonů, hned za rohem ho přepadli a přišel o miliony

To si už předem říkalo o malér. Krátce po půlnoci koupil 300 iPhonů, hned za rohem ho přepadli a přišel o miliony

** Půlnoční nákup iPhonů není dobrý nápad ** Kupujícího v New Yorku po cestě z Apple Storu přepadli ** Odcizili mu pytel s iPhony v hodnotě 95 tisíc dolarů!

Martin Chroust
USAiPhone
Nejošklivější telefony všech dob aneb když dáte designérům volnou ruku, skončí to fiaskem

Nejošklivější telefony všech dob aneb když dáte designérům volnou ruku, skončí to fiaskem

** Obludky, příšerky, monstra a paskvily mobilního světa ** Když dáte designérům volnou ruku, vrátí se to jako bumerang ** Zavzpomínejte s námi na nejošklivější telefony všech dob

Martin ChroustFilip Kůžel
TelefonyHistorieKuriozita
Nvidia jde za hranice možností. Technologické pozadí kouzel skrytých za zkratkou DLSS 3.0

Nvidia jde za hranice možností. Technologické pozadí kouzel skrytých za zkratkou DLSS 3.0

S novou generací GeForce představila Nvidia další evoluci DLSS pro zvyšování výkonu. Umělá inteligence se naučila generovat rovnou celé snímky.

Adam Vágner
Nvidia
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály