Hunger Games: Síla vzdoru 1. část – recenze filmu

23. listopadu 2014
TWEET SDÍLET
Dvouhodinový předkrm, který se ctí, ale trochu marně svádí boj s komerčním rozhodnutím rozdělit třetí díl do dvou částí. Hlavní chod se bude servírovat až za rok.

Teenagerské dystopie, odehrávající se v orwellovském světě Velkého bratra, jsou v současnosti v kurzu. Nejúspěšněji si z těchto filmových adaptací knižních sérií pro mládež vede trilogie Hunger Games americké spisovatelky Suzanne Collins (1962).První díl vydělal 690 milionů dolarů, druhý ještě o takřka dvě stě milionů víc.

Není se proto čemu divit, že třetí díl s podtitulem Síla vzdoru byl po vzoru závěrečné části Harryho Pottera nebo Twilight ságy rozdělen z komerčních důvodů do dvou částí. A podobně jako v případě první části Relikvií smrti se objevují oprávněné výtky, že v důsledku tohoto obchodního triku nedostává divák plnohodnotný chod, ale jen předkrm.

Třetí díl Hladových her nebo přesněji jeho první část tedy berte jako natažený, dvouhodinový prolog k vyvrcholení celého příběhu v podobě závěrečné bitvy. Ocení ho zejména fanoušci knižní předlohy nebo ti, kteří se nechtějí s touto ságou tak snadno rozloučit. Za sebe mohu říci, že ho akceptuji jen s přihlédnutím k tomu, že si budeme moci ještě jednou vychutnat herecké mistrovství Philipa Seymoura Hoffmana.

Vzbouřenecký 13. kraj

S přesunutím děje z arénových soubojů, které tvořily náplň předchozích dvou dílů, do prostředí podzemního komplexu a pozemských ruin vyprávění výrazně potemnělo a zdrsnělo. A stalo se také komornějším, protože bitvy, o něž tu jde, se vesměs odehrávají v lidském nitru.

Katniss Everdeen (Jennifer Lawrence) byla z Her čtvrtstoletí zachráněna skupinou rebelů, kteří se postavili na odpor proti Kapitolu, ovládanému prezidentem Snowem (Donald Sutherland). Vzbouřenci našli své útočiště ve třináctém obvodu, o němž si všichni mysleli, že byl před oněmi 75 lety Kapitolem do posledního obyvatele vyhlazen.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Prezidentka 13. kraje Alma Coin (Julianne Moore) má spolu s přeběhnuvším architektem her Plutarchem Heavensbeem (Phillip Seymour Hoffman) pro Katniss úkol. Alma si uvědomuje, že statečná dívka má na lidi mnohem větší vliv než ona sama a rozhodne se jí využít ke svým záměrům.

Nástroje propagandy

Coby symbol odporu proti totalitní moci se má Katniss stát nástrojem propagandy, sloužícím k verbování rebelů z ostatních krajů, kteří by se pak společně sjednotili ve válce proti Kapitolu. Na dívku je tak náhle položena obrovská zodpovědnost, jíž neví, zda bude umět dostát. Je na pochybách, zda cesta, na kterou se vydala, je správná a zda by nebylo lepší se domluvit na příměří s prezidentem Snowem, aby se zabránilo obrovskému krveprolití.

Její matku a sestru Primrose (Willow Shields) se podařilo zachránit, její domov (12. kraj) ne. Přežilo z něj s výraznou pomocí Galea Hurikána (Liam Hemsworth) asi 800 lidí, kteří se stanou občany 13. kraje. Do zajetí Kapitolu ale padl její milý pekař Peeta Mellark (Josh Hutcherson), kterého začne protistrana po důkladném brainwashingu využívat naopak ve své propagandě.

Katniss vyjedná pro Peetu a další, jež byli v aréně zajati, imunitu pro případ, že by byl Kapitol poražen a stává se Reprodrozdem. S Galem, Finnickem (Sam Claflin) a režisérkou Cressidou (Natalie Dormer) natáčí tzv. proklamy, jež jsou pirátským způsobem vysílány do ostatních krajů a jimiž se vzbouřenci nabourávají i do oficiálního kapitolského televizního vysílání.

Z arény ve světě politiky

Katniss je ale přitom pod neustálým tlakem, který se odráží na její psychice. Na jedné straně chce v lidech utlačovaného Panemu probouzet revoluční nadšení, na druhé straně touží zachránit Peetu a osvobodit ho s ostatními vítězi Hladových her z Kapitolu. Což byla ostatně její hlavní podmínka, pokud se stane hlásnou troubou vzbouřenců.

Než se tedy ve druhé části třetího dílu naplno rozhoří válka mezi jednotlivými podřízenými kraji a vládnoucím Kapitolem, musí Katniss s filmovým štábem za pomocí propagandistických spotů vybudit obyvatelstvo těchto krajů z všeobecné apatie. Což není v situaci, kdy je obyvatelstvo těchto zdecimovaných regionů zastrašované a manipulované státní propagandou, tak jednoduché.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Z arény jsme se ve trojce přesunuli do vyššího světa politiky, v němž se propaganda stává nástrojem udržení mocenského status quo na jedné straně a občanského vzedmutí v boji za svobodu na té druhé. Toto téma by divákům v čase připomenutí událostí 17. listopadu i debat o tom, zda prezident republiky ještě ctí prozápadní orientaci naší země nebo nadbíhá už zcela jiné, mohlo přijít aktuální. Zvlášť když se obě strany obviňují z toho, která podléhá jaké propagandě nebo jak ji pomáhá aktivně vytvářet.

Nejistý symbol revoluce

Nečekejte ale od Hunger Games přílišnou sofistikovanost, tohle opravdu není politické drama, spíš pokus o to charakterové. Konflikty, které jsou zde nastoleny, se odehrávají v důsledku rozhodnutí, jež přináší život v nesvobodě.

Jejich nositelem se stává Katniss, jejíž psychiku podkopává nejen posttraumatický stres, způsobený zážitky v aréně, ale i vědomí toho, že její vzpoura přispěla k vyhlazení kraje, v němž se narodila. Symbolem revoluce se stává někdo, kdo citově tápe mezi dvěma muži a jenž si není jistý, zda jeho motivace na cestě ke svobodě nejsou vedeny spíš egoistickými zájmy.

K tomuto vnitřně nejistému symbolu změny lidé upínají své naděje a věří, že dokáže zázrak, který změní i jejich životy. Tento symbol se ale současně snaží využít, a jak se ukáže i zneužít, lidé, kteří mu sice navenek poskytují ochranu, ale jen do té doby, dokud to bude vyhovovat jejich zájmům. Opět dějinná symbolika, která nám nebude neznámá.

Vykreslení atmosféry zkázy

Na jednu dívku je té historické i osobní odpovědnosti zkrátka až moc. A Jennifer Lawrence umí její tíhu za pomocí slz, vnitřní odhodlanosti i písně, s níž táhnou vzbouřenci do boje, divákovi prodat. Motivace jednotlivých postav, jejich pochyby i zprvu tajené záměry, jsou nám přiblíženy celkem zevrubně. Horší už je to se samotným spádem vyprávění, který zvlášť v první polovině značně stagnuje.

Bylo tomu tak i v předchozích dvou dílech, kde první půle sloužila k tomu, aby si postavy vyjasnily svou strategii pro boj i vzájemné vztahy, aby se pak v té druhé rozehrál jejich boj život. Zde se zas sbírá odvaha, váhá se mezi zájmy osobními a většinovými a do toho probíhají přípravy na revoluci, která ale vypukne až v druhé části třetího dílu za rok.

Bez té efektní koncovky se režisér Francis Lawrence (Constantine, Já, legenda, Vody pro slony) může snažit jak chce, ale divákovi to asi bude připadat málo. Přitom vizuální ztvárnění, laděné do ponurých odstínů šedé a hnědé, velmi dobře koresponduje jak s vnitřním rozpoložením hlavní hrdinky, tak se situací dalších obyvatel podzemního bunkru 13. kraje i okolních krajů.

Režisér umí zprostředkovat míru zpustošenosti těchto krajů, kde rebelové natáčí svá propagandistická videa i emoce, které se jich v té chvíle zmocňují. S akcí ale tentokrát šetří a mimo sestřelení bombardéru zápalným šípem a závěrečného osvobození zajatců z Kapitolu, se spíš soustředí na vykreslení atmosféry nespravedlnosti, zmaru a zkázy v Panemu, jež nemůže hlavní hrdinku nezasáhnout.

Prolog, bez něhož bychom se obešli

Vše toto hraje režisérovi do karet. Bohužel z celého díla je až příliš patrné, že se tu na dvouhodinovou stopáž natahuje něco, co šlo odvyprávět během půl nebo tři čtvrtě hodiny. Aniž by tím nějak výrazně utrpěl vývoj nebo rozkreslení postav.

Herci dělají, co můžou. Jennifer Lawrence předvádí celou škálu emocí, aby ukázala, že ty tři Oscary a Zlaté glóby nemá doma náhodou. Stejně jako v předchozích dvou dílech se stává přirozeným tahounem vyprávění, který se ocitá v průsečíku manipulátorských politických her. Ty rozehrává Julianne Moore i Donald Sutherland.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Přesto nemůžu jít výš než na průměrné hodnocení. Na místo plnohodnotného díla dostáváme prolog k němu, bez něhož bychom se v této samostatné podobě klidně obešli. Režisér i herci odvedli dobrou práci, ale jejich bitva byla z důvodů komerčních prohraná už trochu dopředu.

Znalci knižní předlohy tento rozdělený útvar nenabídne víc než jen ilustraci toho, co zná. A divák, který s ní obeznámen není, zas bude mít po právu pocit, že nedostal nebo byl oddálen od toho, co vidět chtěl. V obou případech je to taková klausovská nevýhra.

Hunger Games: Síla vzdoru 1. část
 

  • Žánr: teenagerská dystopie
  • Původní název: The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • www.thehungergamesexplorer.com/us/epk/mockingjay-part1/
  • USA 2014
  • Scénář: Danny Strong, Peter Craig (podle předlohy Suzanne Collins)
  • Režie: Francis Lawrence
  • Hrají: Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Liam Hemsworth, Woody Harrelson, Elizabeth Banks, Julianne Moore, Philip Seymour Hoffman, Stanley Tucci, Donald Sutherland
  • Distribuce: Forum Film CZ
  • Distribuční premiéra v ČR: 20. 11. 2014

Hunger Games: Síla vzdoru 1.
Film 5

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze

Tecno vylepšilo nejvyšší řadu Phantom. Přidává výkonnější procesor, na zádech překvapí výsuvný portrétní objektiv

Tecno vylepšilo nejvyšší řadu Phantom. Přidává výkonnější procesor, na zádech překvapí výsuvný portrétní objektiv

** Značka Tecno uvedla na trh vylepšenou řadu Phantom ** Novinky mají AMOLED displeje, větší výkon a nové foťáky ** Hlavním lákadlem je výsuvný portrétní objektiv se světelností F1.5

Martin Chroust
Trojitý fotoaparátOLED
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Toto je nejzajímavější telefon za tři tisíce. Smartphonu do terénu chybí snad jen podpora 5G sítí a 3,5mm jack

Toto je nejzajímavější telefon za tři tisíce. Smartphonu do terénu chybí snad jen podpora 5G sítí a 3,5mm jack

** Odolný telefon dnes nemusí stát mnoho ** Robustní novinka od BlackView nestojí ani tři tisíce **Nenáročným uživatelům zřejmě nic podstatného chybět nebude

Martin Chroust
BlackViewZvýšená odolnostSmartphony
Need for Speed Unbound můžete hrát už dnes. Co očekávat od pokračování legendárních závodů?

Need for Speed Unbound můžete hrát už dnes. Co očekávat od pokračování legendárních závodů?

Pokud si pořídíte Palace edici, nemusíte čekat do pátku, abyste si zahráli nové Need for Speed. Zatím jsme pro vás připravili souhrn toho, co od Unbound můžete očekávat.

Jindřich Landa
Need for Speed UnboundPreview
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

** Internet se roky bavil uměle rozčtverečkovanými místy v mapách ** Postupně jich ale ubývá, nebo se jedná o běžné chyby ** Výjimkou je Evropa. Tady čtverečkujeme až až

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Ruské střely s plochou dráhou letu začíná likvidovat nový protivník. Během sekundy z nich udělá ementál

Ruské střely s plochou dráhou letu začíná likvidovat nový protivník. Během sekundy z nich udělá ementál

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní seznam ** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály