Hyundai FL50S372 SMART: levný, chytrý, vybavený [test LED TV]

10. října 2014
TWEET SDÍLET
Hyundai FL50S372 SMART: levný, chytrý, vybavený [test LED TV]
Nízká cena, bohatá výbava a velká úhlopříčka jsou jednoznačné důvody, proč Hyundai bude lákat. Kde se nízká cena projeví? V čem je levný televizor lepší, než ty dražší?

Menu a nastavení

Rychlé, přitažlivé, šedo-zlaté menu obdrželo do základní části šestici ikon pro Obraz/Zvuk/Nastavení/Instalaci/Seznam kanálů/Prohlížeč médií. Sedmou, méně zřetelnou částí, která se nachází v dolním prostranství, byl piktogram „i“ naznačující vstup do návodu. Bohužel se v menu nenachází informace v českém jazyce, a to v dnešní době bereme, jakožto výrazné negativum.

Klepněte pro větší obrázek

Příjemné, rychlé a sympaticky barevně provedené menu.

Ostatní submenu dále byly vytvořeny v klasické textové podobě.

A co nás tedy čeká? Obrazová část nabízí pět uživatelských profilů (Dynamický/Přirozený/Kino/Hra/Sport). Rozsah nastavení lze nazvat skromným. Pokročilá obrazová „štelovátka“ chybějí, barevnou linii nenapravíte, na kalibraci zapomeňte. Podobně nevybídnete obraz k plynulejšímu pohybu, ač by na něco takového sám panel jistě pomýšlet mohl. V „Pokročilém nastavení“ řešíte „Dynamický kontrast“ ve čtyřech krocích, prvním jest deaktivace. „Teplota barev“ upraví alespoň trochu barevný nádech, a to ve třech krocích (Studený/Normální/Teplý). „Zvětšení obrázku“ není nic jiného, než nastavení poměru stran (Auto/Úplný/16:9/Titulky/14:9/14:9 Zoom/4:3/Kino). U „Titulků, 14:9 Zoom a Kina“, posouváme obraz nahoru a dolů, podle osobních preferencí.

Zbytek tvoří „Režim Film“, „Barva pleti“, „Barevný posun“ a „RGB zesílení“, jenž připomíná ruční úpravy z dob CRT televizorů. Tápající, kteří nastavili nechtěné, vybírají „Původní“, přičemž vše obrazové bude navráceno do továrních hodnot.

Zvuková část zahrnula šest profilů (Neutrální/Klasický/Uživatel/Hudba/Film/Řeč) s individuálním nastavením zvuku v pětipásmovém ekvalizéru. Navyšte dynamické basy, rozšiřte prostor surround efektem. „AVL“ utlumí skoky v hlasitosti. Právě ve zvukovém submenu přepínáme mezi linkovým a sluchátkovým výstupem, přičemž ještě individuálně u sluchátkového volíme hlasitost. „Digitální zvukový výstup“ poskytuje dvě variace – „PCM/Komprimovaný“.

V submenu „Nastavení“ vybíráme nejzajímavější části. Po zmíněném nastavení satelitu se zde setkáme s vyvoláním aktualizace softwaru (Další nastavení). Konfigurujeme záznam, nastavujeme časovač, aktivujeme/deaktivujeme zdroje (výstupy), přehazujeme jazyk, datum, čas, nastavíme síť. „Další nastavení“ vybízí k aktivaci Media Renderu, funkce Follow me TV. Určujeme čas zobrazení OSD, aktivujeme tzv. modré pozadí, při přepínání/bez signálu. Aktivujeme CEC režim pro HDMI (HDMI-Consumer Electronics Control – řízení spotřebně/elektronických přístrojů) a variantu ovládání virtuálním dálkovým ovladačem. Možností máme vícero – stačí zajít do obchodu a menu si projít.

Klepněte pro větší obrázek

Další dvě části jsou poměrně jasné. „Seznam kanálů“ poskytne prostor pro určení oblíbených s následným řazením atd. atd. „Prohlížeč médií“, opět v režimu ikon, chce nechat prezentovat videa, hudbu, obrázky, knihovnu záznamů společně s individuálním settingem pro „Styl prohlížení“ (Složka/Seznam), zobrazení titulků, jejich jazyk, velikost a určení zda se budou objevovat v horní/spodní části obrazovky. Právě zde si, jednoduše řečeno, přehráváte záznamy z televizoru, ale také vyvoláváte oblíbené filmy z flešky/HDD anebo z PC, prostřednictvím naznačeného DLNA „proudu“.

Obraz

Obrazové chudé nastavení společně s méně zdařilým nastavením obrazových parametrů z továrny, podráží nohy jinak slušnému panelu. Občasně dává znát, že má na víc – víc, než si chceme přiznat. Škoda.

Lehce nadprůměrné pozorovací úhly vytvářejí při odklonu od kolmice barevný úbytek, nástupuje fialový„závoj“ a pleťová bojuje s přepalem. Barvy obecně mají pro oko šťavnatější a hrubější podobu, která byla znát zvláště u SD vysílání. Pleťová se jeví více dobarvená, se sklonem k červené, místy lehce nafialovělé. Výrazná zelená u trávy také nevypadá zcela v rovině čisté přirozenosti. Kontrastní černá byla důstojná a plná, plošnou pak místy (hlavně při odklonu od kolmice) kalí lehký fialový přídech.

Clouding, či jiná obdoba nesourodosti jednobarevného obrazu, neruší. Je vidět u zcela světlé scény, kdy krajní rohy panelu mají temnější podobu. Výraznější „flek“ se na testovaném modelu objevuje také v pravé části panelu. Tady promlouvá nejznatelněji. Místy při jednolité barevné ploše vidíme lehká „oblaka“. Obecně nic, co by nebylo zaznamenáno u konkurence. Pro méně znalé – nesourodost podsvícení je/může být spíše kusová záležitost.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pohybová část se snaží o plynulost. Právě zde panel vytváří dobrý základ. Nepodpoření elektronikou/softwarem mu ale berou vítr z plachet. Projíždějící auta mají čitelné poznávací značky, nicméně na jejich hranách se vyskytuje lehký pohybový třes. Tento byl znatelnější u celoplošného posunu scény, kdy hrany objektů nejsou klidné a plocha může být mírně neostřejší.

Obraz má velmi dobrý prostor a obecný klid. Vychází jednoznačně lépe u HD děl, která jsou prezentována s určitou dávkou lehkosti a smyslu pro detail (statická/nehybná část). Pomocnou ruku obrazové radosti podáme individuální volbou ostrosti, redukcí šumu a MPEG artefaktů, ale například snížením barevné sytosti, které napomůže ošálit oko – barvy vnímáme korektněji.

Obrazový projev tak bude jednoznačně vyhovovat zejména starším lidem, kteří jsou dlouhodobě zvyklí na barevnou hru starších, méně kvalitních CRT televizorů. Vyhovovat bude svoji blízkostí, šťavnatostí, neagresivním přechodem z technologie staré na novou. U HD jim pak vytváří radost z něčeho neběžného, dříve nepoznaného. Pro náročnějšího diváka denní sledování potírá negativa a vypadá slušně, večerní v temné místnosti prozradí nedostatky.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě se neobejdete bez podpory DVB-T2. Pomůžeme vám našimi redakčními články s radami, tipy a novinkami.

Doporučujeme: Nejvýhodnější televizoryNejlepší televizory

Témata článku: Testy, Televizory, Test, LCD a LED, LED

Určitě si přečtěte

Ad Astra: Brad Pitt ve sci-fi o cestě k vnějšímu okraji sluneční soustavy [recenze filmu]

Ad Astra: Brad Pitt ve sci-fi o cestě k vnějšímu okraji sluneční soustavy [recenze filmu]

Inteligentní sci-fi o vzdálenostech mezi planetami i lidmi, v níž režisér James Gray umně propojuje osobní, psychologickou linii vyprávění s tou žánrovou, epickou.

2 Marek Čech

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

15 Ondřej Králík

EISA: nejlepší audio a Hi-Fi zařízení pro rok 2019/2020

EISA: nejlepší audio a Hi-Fi zařízení pro rok 2019/2020

Jaké reproduktory jsou letos nejlepší? Jaký zesilovač si odnesl ocenění EISA? Podívejme se na kategorii Hi-Fi produktů, jejichž cílem je nabídnout kvalitní zvuk.

16 AVmania.cz

SillverCrest Bluetooth s ANC: levná sluchátka s aktivním potlačením hluku z Lidlu [test]

SillverCrest Bluetooth s ANC: levná sluchátka s aktivním potlačením hluku z Lidlu [test]

Jezdíte denně půl hodiny vlakem a nechcete utrácet deset tisíc za značková sluchátka? Ano, jde o levný model, ale za 1 490 Kč jsou téměř dokonalá. Po mechanické stránce svoji cenu překročí, ANC odstraní otravné hučení, jen zvuk už odpovídá ceně.

5 Jakub Michlovský

Vybrali jsme 14 nejlepších bezdrátových reproduktorů

Vybrali jsme 14 nejlepších bezdrátových reproduktorů

Vybrali jsme 13 nejzajímavějších bezdrátových reproduktorů. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

33 Jaromír Puk

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

Nejdelší den, Tucet špinavců, Generál Patton, Sophiina volba, Jdi a dívej se, Zachraňte vojína Ryana nebo Černá kniha. Nejlepší filmy s tématikou druhé světové války?

43 Marek Čech

Magnat Transpuls 1500: skvělé Hi-Fi reprobedny pro milovníky starých dobrých časů [test]

Magnat Transpuls 1500: skvělé Hi-Fi reprobedny pro milovníky starých dobrých časů [test]

Magnat Transpuls 1500 fungují skvěle jako pocta myšlenkám konstrukcí čtyřicet (a více) let starých a také ukazují, že staré neznamená zastaralé. Jakkoliv dnes umí technika nabídnout podobné frekvenční rozsahu nebo dynamiku z malých a tedy snáze umístitelných ozvučnic, zvuk z velkých proporcí je prostě trochu jiný. Tohle je skutečně příkladná nabídka "hodně muziky za málo peněz".

Daniel Březina