Hyundai HDVR 5250X: test DVD/HDD rekordéru

31. října 2007
TWEET SDÍLET
Výhodný poměr cena/výkon je důležitým měřítkem pro velkou část uživatelů. Právě ty osloví testovaný přístroj.

Poměr ceny za 1 GB diskového prostoru je u rekordéru Hyundai HDVR 5250X více než výhodný a s 250GB pevným diskem vychází na příjemných 28 Kč/GB. Nízká cena se naštěstí příliš neprojevila na výbavě rekordéru a množství jeho funkcí – jediné, co může výrazněji chybět, je tuner pro digitální televizi.

Výrobci se všechny komponenty podařilo vměstnat do klasického „slim“ těla s výškou nepřesahující 50 mm. Šedo-černý design přední strany se stříbrnými lemy není sice příliš výrazný, avšak díky tomu neurazí žádný interiér.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Výklopná dvířka v prostřední části ukrývají šestici vstupních konektorů – kompozitní video a S-Video, dvojici cinchů pro stereo zvuk a konektory USB a FireWire (DV). Tlačítko pro zapnutí přístroje a čtveřici tlačítek sloužících k ovládání přehrávání doplňuje na přední straně ještě tlačítko pro rychlé spuštění nahrávání.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Ze stavového displeje nad nimi se při sledování televize dozvíte název aktuální stanice, při přehrávání ostatních médií potom ukazuje číslo aktuálně přehrávané stopy nebo pořadí souboru a čas. ID3 popisky u MP3 souborů nebo názvy přehrávaných souborů bohužel zobrazovat neumí.

Ticha si u filmů neužijete

První, co vás po zapnutí rekordéru upoutá, bohužel bude především výraznější intenzita hluku. Jemné pískání cívky v napájecí části zdatně doplňuje malý větráček, zespodu přivádějící čerstvý vzduch na pevný disk. Jeho chlazení by jistě šlo vyřešit i jiným způsobem, takhle si příliš klidu při sledování filmů neužijete.

Výrobce na krabici rekordéru slibuje pouze nahrávání na pevný disk a média DVD+R/RW, avšak i s disky DVD-R/RW si poradil zcela bez problémů – a to jak s přehráváním, tak i s vypalováním na ně. Kromě toho mu nedělají problémy ani další zvukové a obrazové formáty – z komprimované hudby si poradí s MP3 a WMA, u filmů pak s formáty DivX (má certifikaci DivX Ultra), XviD nebo MPEG-1. Poradí si také se dvěma zvukovými stopami u filmů, rozšíření QPel a GMC však nepodporuje.

Klepněte pro větší obrázek
Nestandardní chlazení vepředu umístěného pevného disku je poměrně hlučné

Čtyři možné formáty textových titulků (SRT, SUB, SMI a TXT) jsou bohatě dostačující, ale podobně jako u většiny dalších rekordérů u nich ale nenastavíte velikost písma, barvu či jiné vlastnosti. Při přehrávání filmů se titulky zobrazují přibližně po 35 znacích na řádku, a pokud jsou delší, samy se zalamují na nový řádek. Ty mohou být maximálně tři. Titulky se klidně mohou jmenovat úplně jinak, než soubor s filmem – stačí, když je v seznamu souborů před spuštěním filmu aktivujete.

Rekordér Hyundai HDVR 5250X podporuje samozřejmě také prohlížení fotografií JPEG. Ovládání pomocí správce souborů je jednoduché, k souborům se však nezobrazují jejich náhledy. Pokud si ještě před fotkami pustíte nějakou hudbu, můžete poslouchat a sledovat oboje naráz, samozřejmostí je otáčení obrázků i funkce slideshow. Jediným záporem je tak jen rychlost načítání jednotlivých fotografií.

Nalaďte se na správnou vlnu

Ladění televizních stanic vám rekordér nabídne hned při prvním startu a vše probíhá automaticky a bez problémů. Stanice si poté můžete ručně pojmenovat či jemně doladit. Pro nahrávání si lze vybrat z pěti stupňů kvality, díky nimž nahrajete 60–360 hodin záznamu na pevný disk nebo 1–6 hodin na DVD. Funkci timeshift můžete použít pro pozastavení maximálně na hodinu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Menu je přehledné a v češtině

Plánování nahrávání se provádí ručně a kromě televizních pořadů můžete nastavit nahrávání i z dalších vstupů. ShowView, VPS či PDC tento rekordér neumí, musíte si tak vystačit s ručním nastavením začátku a konce nahrávání a s nastavením opakování, stejně tak je třeba brát v úvahu možný posun vysílání. Nechybí však šikovná funkce „rychlého časovače“, kdy po spuštění nahrávání pomocí tlačítka na rekordéru nebo dálkovém ovladači prodlouží každý další stisk tlačítka Record dobu nahrávání o 30 minut.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Programování nahrávek je vždy potřeba nastavit ručně a chybí položka VPS/PDC

Záznam je možné rovnou při nahrávání nechat automaticky dělit na kapitoly po 5, 10, 20 nebo 30 minutách. To samé samozřejmě zvládnete i ručně při následné editaci záznamu, kdy je možné jednotlivé kapitoly neomezeně stříhat, mazat nebo schovávat (při přehrávání budou takové kapitoly přeskočeny). Po dokončení nahrávání a úprav pak do mechaniky vložíte prázdné DVD a stiskem tlačítka Record/Dub na něj začnete kopírovat záznam. Kromě videa umožňuje rekordér kopírovat na DVD také hudbu a fotky z pevného disku a z USB vstupu.

Přehledné uživatelské rozhraní je celé v češtině a jeho graficky strohé nabídky jako by z oka vypadly rekordéru Yamada DTR-1000HX. Oba výrobci tak pravděpodobně u svých přístrojů vycházeli ze stejného základu.

Zkratka HD je mu cizí

Výbava konektorů na zadní straně přístroje odpovídá jeho nižší ceně. Najdete zde sice oba typy digitálního výstupu zvuku – koaxiální i optický, už ale chybí analogový výstup na soustavu reproduktorů 5.1 či výstup S-Video. Dva konektory SCART (jeden jako vstupní) a trojice cinchů komponentního videa však nechybí. Konektor antény je zde zdvojen, druhý slouží jako výstupní konektor pro připojení dalšího zařízení k televiznímu signálu.

Klepněte pro větší obrázek
Majitelé obrazovek s HD rozlišení se bohužel budou muset spokojit s běžným rozlišením, upscaling na vyšší rozlišení tento rekordér nepodporuje
Klepněte pro větší obrázek 
Lehký dálkový ovladač vcelku příjemně padne do ruky a tlačítka na něm jsou dostatečně tvarově i barevně rozlišena. Pouze u několika z nich je jejich popisek umístěn nad tlačítkem, tedy opačně, než u většiny ostatních. Dálkovým ovladačem bohužel nemůžete regulovat hlasitost zvuku

Na co se nám nepodařilo přijít, bylo, proč se rekordér po určitém čase (přibližně každou hodinu) sám od sebe zapnul, chvíli běžel a pak se zase sám vypnul. V tiché místnosti je každé takovéto zapnutí ihned poznat a i když jej můžete hned vypnout, není to příjemné.

+ cena za 1 GB
+ přehrávání z USB
+ podpora češtiny a titulků

- hlučnost
- náhodné zapínání
- pomalé prohlížení fotografií
- ovládání hlasitosti na dálkovém ovladač

Hyundai HDVR 5250X

Cena 6 990 Kč

 • pevný disk 250 GB
 • kvalita záznamu HQ (58 hod. HDD, 1 hod. DVD), SP (120 hod. HDD, 2 hod. DVD), LP (165 hod. HDD, 3 hod. DVD), EP (230 hod. HDD, 4 hod. DVD), SLP (350 hod. HDD, 6 hod. DVD)
 • formát záznamu MPEG-2
 • podporovaná média DVD+R/RW
 • dekodéry zvuku Dolby Digital, PCM
 • TV tuner analogový
 • vstupy RF, SCART, S-Video, kompozitní, stereo, DV
 • výstupy RF, SCART, komponentní a kompozitní video, optický a koaxiální digitální audio výstup, stereo
 • čelní panel DV, USB, stereo (2× cinch), S-Video, kompozitní video
 • podporované formáty DVD, DivX 3.x, 4.x, 5.1, XviD (bez QPel, GMC, podpora více zvukových stop), MPEG-1, MP3, WMA, JPG, titulky SRT, SUB, SMI, TXT
 • audio D/A převodník 192 kHz, 24 b
 • příkon normální/standby: 41/2 W
 • rozměry (v × š × h) 50 × 430 × 325 mm
 • hmotnost 3,6 kg
 • příslušenství napájecí kabel, anténní kabel, kabel SCART, dálkový ovladač, manuál

Zapůjčil

HP Tronic, Zlín
kontakt www.hptronic.cz
záruka 2 roky

AVmania.cz hodnotí
nahráváníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
přehráváníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
kompatibilitaKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
výbavaKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek5/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10

Témata článku: Test, HD přehrávače, Rekordéry

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Před zhruba rokem jsem měl v testu staršího bratra TCL 65C825. Vyčetl jsem mu pár chyb. Televizor mě přesto hodně oslovil. Dnes přichází nástupce. Dokáže porazit svého staršího sourozence?

Alexandr Bray
Google TVminiLEDTCLRecenzeTest4K TVLCD a LEDTestyTelevizory
Recenze televizoru TCL 65C935. Překrásný křižník s prostorovým burácením

Recenze televizoru TCL 65C935. Překrásný křižník s prostorovým burácením

Když jsem dopisoval článek o nižším modelu C835, vyřkl jsem myšlenku, že budu s napětím čekat na modely roku příštího, roku 2023. Proč? Abych zjistil, zda TCL byla schopna udržet mimořádnou kvalitu. Ale proč čekat tak dlouho?

Alexandr Bray
Google TVTCLRecenzeTestAndroid TVLCD a LEDTestyTelevizory
Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka