Hyundai MSD 513 DR aneb levná AV technika

9. ledna 2009
TWEET SDÍLET
Také při někdy přemýšlíte, jestli neznačkové levné mikrověže stojí za povšimnutí, zda se je vyplatí koupit? Občas ano.

Dnešní test nebude standardní. Nepůjde ani tak o recenzi přístroje, jako spíše o obecnější pohled na levnou spotřební elektroniku tzv. supermarketovou, kterou v hi-fi studiích nenajdete. Jako zástupce mám výborně poslouží Hyundai, neboť patří mezi modely, které se v obchodech na pár měsíců objeví a pak zase zmizí, aby byly nahrazeny jiným, něčím velmi velmi podobným. Doba, kdy je model na pultu může být u „neznačkových“ modelů různá – dva roky, ale také jen dva tři měsíce a pak už ho neseženete.

Mikrověž Hyundai MSD 513 DR, kterou jsem si půjčil, se pohybuje či pohybovala v cenách od 1 600 do 2 200. Znamená to, že částka zaplacená za celou mikrověž se rovná ceně samostatného DVD přehrávače. V čem je háček a kdy se vyplatí koupit takový přístroj?

DVD mikrověž za 2 tisíce? Hloupost?

I když na první pohled vypadá přístroj jako klasická mikrověž, není tomu tak. Jako základ slouží v podstatě klasický DVD přehrávač, který jen výrobce doplnil malým koncovým zesilovačem, FM tunerem a bedničkami. A je vystaráno.

Klepněte pro větší obrázek

Centrální jednotka má čelo z plastu a naleznete tam základní ovládání DVD, modře podsvícený otočný volič hlasitosti s nekonečným chodem, USB vstup a mechanický vypínač. Ano, čtete správně, režim stand-by se zapnout nedá, a to ani pomocí dálkového ovládání, protože zde vůbec není. Když chcete tedy věžičku vypnout, musíte vždy udělat pár kroků k ní a ručně provést požadovaný úkon – odměnou je nulová spotřeba energie ve vypnutém stavu, o čemž si u mnoha přístrojů můžete bohužel nechat jen zdát (tedy bez vytažení přístroje ze zásuvky).

Klepněte pro větší obrázek

Na zadní straně pak naleznete levné reproduktorové svorky pro připojení reproduktorů, koaxiální digitální výstup zvuku, anténní vstup, komponentní, S-video a kompozitní videovýstup a nakonec klasický SCART. U posledně jmenovaného moc výrobce nepřemýšlel nad orientací a umístěním, neboť po připojení konektoru směřuje kabel ven a je vidět.

Klepněte pro větší obrázek

Reproduktory jsou mírným překvapením. Ano, jsou z tenké dřevotřísky, ale krycí rámeček s průzvučnou tkaninou se dá oddělat, na zadní straně kromě basreflexového otvoru naleznete klasické (byť nejlevnější) pérové svorky. Zepředu se tváří jako dražší dvoupásmovky, ve skutečnosti je funkční jen spodní větší reproduktor. I u dražších systémů často nelze přední mřížka sejmout a reprokabel je připevněný tzv. „napevno“, takže zde má výrobce drobné plus.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Menu mikrověže je vlastně jen to, co znáte z jiných levných DVD přehrávačů. Je počeštěno, nastavíte zde všechny potřebné věci, stejně jako u normálního DVD přehrávače, oproti některým je přidána možnost nastavení obrazu. O nastavení velikosti a barvy titulků pro DivX filmy si můžete u mnoha dražších strojů nechat jen zdát, zde to ale překvapivě je.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Dálkový ovladač je středně přehledný s malými tlačítky, naštěstí vše je více méně na svém místě, je dostatečně velký, takže není problém si rychle zvyknout.

Klepněte pro větší obrázek

No, vždyť je to docela dobré! Fakt?

Tím bychom měli základní popis za sebou a můžeme se věnovat kritice. Jak jsem předestřel, jedná se vlastně spíše o rozšířený levný DVD přehrávač, než o klasikou mikrověž, a to sebou přináší i odpovídající vlastnosti.

Předně: DVD filmy přehraje bez problému, stejně jako vypálené DivX soubory, české titulky jsou také v pořádku, přehrávač zobrazí až 7 řádků po 47 znacích (přebytečné zalomí). Co se hudby týče, CD a MP3 je také v pořádku, rádio funguje, stanice ukládá, fotografie načítá také svižně, můžete je zvětšit, zmenšit či otočit, žádná nepravost se nekoná. Takže první kolo – výtečně.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Dostáváme se do kola druhého aneb, kde levný přístroj neobstojí? Předně USB vstup se nechová zrovna hezky, neboť mu nechutnají všechny USB paměti. U 32 GB nenačetl vše, jednu jinde bezproblémovou odmítl úplně, několik dalších bylo však v pořádku. Dalším záporem je pouhých osm znaků z názvu souboru, které dokáže zobrazit (samozřejmě, že na TV – na displeji máte jen číslo a čas). ID3 popisky se také nekonají. USB také nezvládá největší datové toky a video se trhá, ale například klasické DivX ripy seriálů byly bez problémů. No bez problému... někde se trochu zpožďoval zvuk.

A jak to hraje? Žádné zázraky se nedějí. Mikrověž nemá žádný ekvalizér, korekce basů a výšek také budete hledat zbytečně, takže jak je to nahráno, tak je to zahráno. Hlasitost je docela vysoká a překvapivě ani při nejvyšší hlasitosti zkreslení výrazně nenarůstá. Na hlubší basy můžete zapomenout a výšky jsou také ořezané, nicméně reprodukce je poměrně vyrovnaná a vcelku příjemná. Zvukově připomíná levnější bedničky k PC, ale s větším výkonem.

Zajímavost: Nastavení hlasitosti reguluje jak hlasitost reproduktorů, tak hlasitost výstupu do TV. Co z toho plyne? Že nelze jen zeslabit bedničky a poslouchat zvuk z TV, ale musíte udělat velmi rafinovaný hmat: vytáhnout dráty z reproduktorů.

Levné audio-video do každé rodiny?

Když jsem přístroj objednával na test, bylo to záměrně. Zajímalo mne, jaké jsou věžičky, které vídám vedle rohlíků v Bille. A světe div se, nakonec z toho bylo příjemné překvapení. Poté, co jsem to vybalil a začal zkoušet, okolo chodící kolegové z jiných redakcí (čili nehifisti) se podívali a konstatovali, že to vypadá docela hezky, a že to docela hezky hraje. Někteří se mne zeptali i na cenu a když se ji dozvěděli, tak jim zasvítila očička (ne rudě).

Takže chcete-li levnou věžičku ze supermarketu, za kterou nechcete dávat moc peněz, toužíte ji dát jen dítku do dětského pokoje či do kuchyně k malému televizoru, a přejete si na ní občas pustit film, hudbu, MP3 či Frekvenci 1, tak klidně k rohlíkům a mléku přihoďte v potravinách i Hyundai (či něco jiného). Svoji službu to splní, neutratíte za to víc, než je nutné a kdyby to dítko rozbilo, srdce vám to nezlomí.

Pokud máte trošku větší nároky a chcete si to vyzkoušet, raději to stejné do vozíku přihoďte ve vedlejším supermarketu, kde to můžete vyměnit za jiným model či vrátit, pokud zrovna u toho vašeho kusu bude zlobit třeba USB, či se ozve dítko nebo manželka, že chtěli něco menšího/ většího/ tmavějšího/ světlejšího (nehodící škrtněte). Ti kdo tomu přece jen chtějí trošku času věnovat, tak si mohou zajít do některé elektroprodejny, kde jsou všechny věžičky vystaveny, a nemusí se s ratolestmi dohadovat doma.

Klepněte pro větší obrázek

Také se potvrdila slova jednoho kolegy, který pravil, že normální DVD přehrávač není potřeba řešit, ale stačí koupit cokoliv. Zde konkrétně dostanete za cenu DVD přehrávače rovnou celou mikrověž. Jak je vidět české titulky a DivX podpora je už všude a jen když chcete bezproblémové USB, přehledné zobrazování celých názvů s ID3 tagy, je potřeba trochu zkoušet a zjišťovat. Skutečný výběr nastává, až pokud chcete HDMI výstup a kvalitní přepočet na 1080p, či všemožné nastavení titulek. Pak teprve nesáhnete po čemkoliv, ale vyberete si něco kvalitního a osvědčeného.

Hyundai tentokrát nedostane hvězdičkové hodnoceni, neboť zde nemám žádné porovnání. Dokážu si představit, že pro spoustu nenáročných posluchačů a především diváků může být dobrý a za málo peněz dostanou hodně muziky. O něco dražší levné „značkové“ věže nehrají o moc lépe, jen uživatelská přívětivost či možnosti nastavení zvuku jsou lepší, či design bývá nápaditější, ale zaplatí se třeba i dvakrát tolik. Pokud chcete opravdu něco lepšího, pak nekupujte ani ty nejlevnější modely známých značek a raději se podívejte ještě o pár tisíc výše.

Hyundai MSD 513 DR

Cena orientační 2 000 Kč

  • přehrává DVD, CD (-R, -RW), MP3, JPG
  • odstup S/Š 76 dB
  • frekvenční rozsah zesilovače 20 Hz až 20 kHz ± 3 dB
  • výkon 2x 10 W
  • tuner FM
  • výstupy S-video, SCART, video, dig. audio out., sluchátka
  • vstupy USB

Zapůjčil


Nejlepší objektivy a příslušenství pro fotografy. Tipy pod stromeček

Nejlepší objektivy a příslušenství pro fotografy. Tipy pod stromeček

Správné fotografické příslušenství může v mnoha situacích značně ulehčit práci. S objektivy je to velmi podobné, proto přinášíme několik tipů, po čem sáhnout.

Petr Březina
Objektivy
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Vybrali jsme 17 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod stromeček, nejen na koledy

Vybrali jsme 17 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod stromeček, nejen na koledy

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Herní dělo Asus ROG Phone 5s Pro uhrane výkonem i dvěma barevnými displeji

Herní dělo Asus ROG Phone 5s Pro uhrane výkonem i dvěma barevnými displeji

** Asus ROG Phone 5S pro je opět to nejlepší pro mobilní hráče ** Má dva barevné displeje a ještě vyšší výkon ** Za skvělý zážitek si ale připlatíte

Martin Miksa
ROGHerní mobilyVideo
40 sex symbolů sedmdesátých let

40 sex symbolů sedmdesátých let

Tento výběr vás přesvědčí o tom, že 70. léta byla z hlediska nahoty ve filmu velmi otevřená. Kdo je podle vás erotickým symbolem desetiletí? Překoná někdo Ornellu Muti?

Marek Čech
Filmy a seriály
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice

Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice

Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Nejlepší aplikace pro tento týden: Tvorba Stop motion videí, úleva od úzkosti a motivační karty

Nejlepší aplikace pro tento týden: Tvorba Stop motion videí, úleva od úzkosti a motivační karty

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Netflix: 25 nejoblíbenějších filmů a seriálů v listopadu 2021

Netflix: 25 nejoblíbenějších filmů a seriálů v listopadu 2021

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix