I mistr Lucas se někdy utne aneb chyby ve filmech (video)

I mistr Lucas se někdy utne aneb chyby ve filmech (video)

Kapitoly článku:


Harry Potter

Ale to už jinde jsme, je to jiná vesnice. Bradavice. Ano, přesně tak, i příběhy malého kouzelníčka s rozšafnou jizvou na čele mají své mušky, na které si lehce posvítíme. Rekordmanem v jejich počtu je hned díl první z roku 2002, který jich od pozorných diváků sesbíral přes dvě stovky. A jelikož má tahle série pokračování opravdu mnoho, tak se omezíme jen na jeden jediný kiks v každém díle. Pokusím se vybírat moudře.

Až magicky působí v Kameni mudrců Ronův zrzavý účes, který se při cestě vlakem mění z úhledné patky v oduševnělou pěšinku a zpět. V Tajemné komnatě pak může pozorný divák zamávat druhému kameramanovi, který je naprosto čistě viditelný po souboji, kdy Snape zvedá Malfoye zpět na nohy. Ve Vězni z Azkabanu nejenže děcka často pobíhají v záběru s velkou boulí na zádech, značící místo, kde mají ukryté baterie pro skrytý mikrofon, ale dějí se tu i podivnější věci.

 

Například dům Dursleyových neustále mění vzhled svého průčelí, okno se objevuje a zase mizí, stejně jako zdánlivě nepohyblivá cihlová zeď. Ohnivý pohár je, i přes fakt, že jde o nejslabší díl, co do počtu a zajímavosti filmařských přešlapů asi nejméně zajímavý a veškeré objevy se omezují na změny ve tvaru ručníku či košile v tom kterém záběru, což je mimochodem jedna z nejklasičtějších chyb obecně.

Najdeme ji i ve Fénixově řádu, kdy během několika vteřin změní Harryho triko kompletně svůj střih a přibudou na něm dokonce knoflíky. Inu, je to čaroděj. Možná i proto vlastně nepotřebuje čočky do svých sexy brýlí, a ty tak zcela viditelně chybí v několika scénách Prince dvojí krve.

Zpátky do budoucnosti

Dost už bylo té přiteplalé fantasy! křičí teď jistě nejeden fanda sci-fi a má vlastně pravdu. Chceme-li prozatím zůstat věrni větším filmovým sériím, a to chceme, protože nám to připadá jako dobrý nápad, zkusíme se vrátit do budoucnosti. A to rovnou s Martym McFlyem, respektive hercem, který ho měl původně hrát. Eric Stoltz byl nakonec (po šesti týdnech natáčení) nahrazen Michaelem J.

Foxem, ale některé scény, ve kterých řídí auto a není mu příliš vidět do tváře, si producenti ponechali a zakomponovali je i do finálního filmu. Diváci ale záměnu rychle odhalili.

 

A co třeba slavná scéna, ve které Marty vystupuje před svým otcem coby Darth Vader, jestlipak jste si všimli, jak mizí fén, který má původně podivná postava ve žlutém za pasem? Svou podobu ve filmu mění dokonce i tak zásadní věc, jakou je tachometr Martyho DeLoreanu.

Pěknou chybkou pro zvídavé fyziky pak je doba, za jakou rozjetý vlak ujede vzdálenost čtvrt míle. Při rychlosti kolem sedmdesáti kilometrů by to mělo být asi třináct vteřin, ale pro vybudování dostatečného napětí vrcholné scény filmaři holt potřebovali celou minutu. Možná měli v minulosti jinak dlouhé míle.

Do trochu jiného ranku pak spadá komparzista, který ve scéně Biffova dvoření se Lorraine projde třikrát za sebou ve stejném oblečení v pozadí. Asi chtěl také cestovat do budoucnosti. Chudák, kdyby věděl, jaká je... Je totiž sakra neveselá, takže trochu přitvrdíme.

Matrix

Oblečte si svůj oblíbený černý SM hábit, pusťte Rammstein a pokračujte ve čtení. Jasně, ponoříme se do Matrixu. Možná vůbec nejvýraznějším přehmatem není rozhodnutí natočit k originálu další dvě pokračování (i když...). Nejznámější chybová scéna se odehrává během Neova výslechu Agenty, kdy mu jsou doslova zalepena ústa, aby se vzápětí v celé své kráse ukázala v odlesku slunečních brýlí hlavního záporáka série.

Ony ty černé okuláry jsou vůbec zrádné, ve scéně na střeše, kdy Neo zachraňuje Trinity z vrtulníku, vidíme v odlesku černých skel prakticky celý filmový štáb. To není ale nic v porovnání s největší otázkou, kterou Matrix podává. Pokud žil Neo celý život v kádi a vyráběl elektřinu, jak je možné, že měl v uchu díru po náušnici? Je to záhada.

 

Mimochodem, aniž bych se chtěl nějak obšírně zmiňovat o dalších dvou nepovedených dílech, jen naznačím, že ony „cool“ černé brýle jsou opravdu prokletím celé série, a takřka kdykoli je na ně blízký záběr, lze v nich zahlédnout tu kameramana, támhle mikrofon či osvětlovače. A naopak, když by se hodilo, aby se v černých sklech agenta Smithe odrážely tři postavy stojící přímo před ním (v Matrix Reloaded), je v nich vidět jen prázdná chodba.

Stmívání

Původně jsem chtěl tenhle úvod do filmového chybování uzavřít něčím mně bližším, tedy samozřejmě hororem, ale nakonec jsem se rozhodl, že to tak neudělám a hororům se budu věnovat třeba někdy příště. Na závěr jsem si proto vybral zatím krátkou, ale o to zásadnější sérii Stmívání, jejíž samotná existence je samozřejmě jednou z největších chyb v rámci našeho časoprostoru vůbec a která se vyznačuje také pěknou sbírkou přešlapů a chyb.

Drtivá většina z nich vznikla jednoduchou nepozorností filmařů, ono taky když máte na jeden díl necelý rok, musíte se sakra ohánět a na nějakou kontrolu barvy trička či správně pověšený talisman nad postelí prostě není čas. Takřka polovina z chybiček této „emo“ série vznikla díky neposednosti vlasů hlavní hrdinky, respektive nepozornosti jejího vlasového stylisty. A tak se během jedné krátké scény několikrát vystřídají záběry, ve kterých má smutná Bella vlásky za ouškem a hned zase před ním, případně vesele rozhozené a hned zase úhledně schované pod bundou.

 

Holt, když jste zamilováni do svítícího upíra, není na takové prkotiny čas. Na druhou stranu se ale dá najít chvilka na umytí od bláta zaneřáděného terénního auta tak, aby na konec své noční cesty skrz lesy a pole dojelo ještě čistší, než když vyjíždělo.Pro druhý díl romantické ságy je pak charakteristická neposednost uzlů na oblíbených šátcích jedné z vedlejších upírských postav, stejně jako ještě méně pochopitelná neposednost tetování na pravé paži polosvlečeného indiánského vlkodlaka.

A s touhle hrůznou představou vás pro dnešek opustím. A nezapomeňte, že všechny chyby, které v tomto článku naleznete, jsou jistojistě záměrné.

Určitě si přečtěte

Články odjinud