IAMM NTD37HD: test síťového přehrávače

28. března 2008
TWEET SDÍLET
Když máte kvalitní LCD nebo plazmu, DVD vám bude naráz připadat ošklivé. Musíte ale hned kupovat Blu-ray?

Multimedální síťové přehrávače s podporou přehrávání videa ve vysokém rozlišení se v poslední době stávají zajímavou a poměrně cenově dostupnou variantou nejenom k HTPC, ale také k Blu-ray přehrávačům. Nabízí mimo jiné i videovýstup s rozlišením 1080i/p. Jedním z takových přístrojů je také IAMM NTD37HD.

Nová verze 37 vychází ze svých předchůdců. Opět tedy připomíná externí pevný disk, uvnitř může být až 750GB SATA disk a na zadní straně čeká na své využití kompletní nabídka konektorů, včetně dekódovaného prostorového zvuku, DVI a komponentního obrazu. S okolím se přístroj domluví přes drátovou nebo bezdrátovou síť, navíc k němu můžete připojit dva další USB disky nebo externí DVD mechaniku – pak přehrává i klasická DVD.

AVI už nestačí, vábítkem je MKV

Hlavní novinkou je podpora formátu H.264. Ten využívají Blu-ray i HD DVD disky, používá se také u kopií disků ve vysokém rozlišení. A protože se tyto kopie objevují především ve formátu MKV, podporuje NTD37HD i tento kontejner.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

První majitelé tohoto přehrávače byli právem naštvaní. Firmware s podporou MKV měl být původně uveden už v průběhu loňského října a byl uveden až téměř po půl roce, přes neustálé ubezpečování výrobcem, že to „bude během několika málo dní“.

Podpora DivX, Xvid a obecně kodeku MPEG-4 AVC, včetně vysokého rozlišení je na velmi dobré úrovni. Jedinou slabinou je tříbodová varianta GMC, s tím ale mají problém snad všechny přehrávače a v běžném životě na takové video ani nenarazíte. Samozřejmostí je i podpora WMV, včetně vysokého rozlišení, což ale zvládaly i starší verze. Díky novému firmwaru je podpora MKV už na docela dobré úrovni, při přehrávání ze sítě je sice u MKV vhodnější spoléhat na verze 720p s nižším datovým tokem, ale úspěšnost ze sítě je vyšší než třeba u Tvixu. Přehrávač umí i většinu zvukových kodeků (někomu snad může chybět FLAC).

Klepněte pro větší obrázek
Do jednoho ze dvou USB konektorů můžete připojit externí DVD mechaniku, a tak zcela nahradit DVD přehrávač. Majitelé aktivních reproduktorů 5.1 bez vestavěného DD dekodéru (například oblíbené levné repro Genius) budou nadšeni z 5.1 kanálového audiovýstupu

Formát MKV: zatím tajná revoluce

Tu samou revoluci, kterou znamenal formát DivX pro šíření a archivaci videa z DVD, představuje formát MKV pro novou éru HD DVD a Blu-ray filmů. Je mezi nimi ale výrazný rozdíl. DivX je kodek, tedy řídí, jakým způsobem bude video komprimováno, MKV je oproti tomu jen kontejner – popisuje, z jakých částí se skládá celkové video (obraz, zvuk, titulky …).

V současnosti nejznámějším takovým kontejnerem je AVI, ten ale přestává stačit, nedokáže pojmout nové kodeky, začlenit do souboru více titulků a zkrátka naráží na svůj strop. Má ho nahradit právě MKV, označovaný také jako Matrjoška; díky open source je dobře zdokumentovaný a má podstatně širší možnosti. Na druhou stranu právě kvůli jeho bohatým možnostem se špatně nasazuje do praxe. Na počítačích jej navíc musíte přehrávat ve specializovaných přehrávačích (Mplayer, VLC), Windows Media Player jej neumí. Formát MKV je ale už dnes standardem pro distribuci HD videa na internetu.

DVD i z pevného disku

Líbilo se mi přehrávání DVD, kdy nemusíte mít disky zabalené v ISO souborech, stačí je nakopírovat na disk přehrávače nebo do sdílené složky na počítači. Příjemná je dvojí velikost DivX titulků a jejich různé barvy nebo automatické rozpoznání kódování (Win1250, Latin2, UTF-8). Jen u kódování Windows se stále nezobrazuje, vzhledem k „rychlosti“ implementace MKV bych nerad sliboval brzkou nápravu novým firmwarem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Podpora hudby se omezuje hlavně na bohatství kodeků, grafické provedení je zcela minimalistické a neuvidíte žádné informace

Soubory na disk přehrávače dostanete přes USB nebo počítačovou sítí po instalaci ovladačů (NDAS). Doposud jsem nepochopil, proč výrobce nepoužil sdílení z Windows nebo alespoň FTP a volí nemotorný a složitý NDAS, zvlášť když přehrávač umí pohodlně přehrávat obsah ze sdílených složek. Je to ale asi jediná větší výtka na adresu přehrávače.

V současné době přehrávači na trhu přímo konkuruje Popcorn Hour za stejnou cenu. Popcorn lépe přehrává videa ze sítě, lépe se do něj přes síť kopírují data, má HDMI výstup a podporuje režim 24p, Iamm naopak nabídne integrovaný dekodér prostorového zvuku (dekódovat DTS neumí Popcorn ani Iamm) nebo možnost připojení přes USB k počítači. 

klady
+ podpora H.264
+ výborný upscaling až na 1080p
+ možnosti připojení
 
zápory
- připojování přes NDAS
- zvětšování videa na 4:3 televizi
- zatím nedotažená podpora MKV
 

IAMM NTD37HD

Cena 5 999 Kč

 • Síťový přehrávač
 • formáty videa: DivX (3/4/5), XviD, MPEG, MPG, VCD (DAT), DVD (VOB, IFO), ISO, WMV, WMV9, ASF.TS, TP, TRP, H.264
 • formáty audia: MP3, WMA, AAC, OGG, PCM, AC3
 • formáty obrázků: BMP, JPEG/JPG, PNG
 • video výstupy: kompozitní, S-Video, komponentní (480p, 576p, 720p, 1080i), DVI (480p, 576p, 720p, 1080i, 1080p)
 • audio výstupy: stereo analogový, 5.1 analogový, digitální koaxiální a optický
 • titulky: SRT, SMI, SUB (podpora českých titulků CP 1250, Latin 2 a UTF-8)
 • síť: Ethernet 10/100, 802.11 b/g (5dBi anténa)
 • zabezpečení sítě: WEP a MAC adresa
 • pevný disk: 3.5" interní SATA, až 750 GB (není součástí balení)
 • USB rozhraní: USB 2.0 Slave, 2× USB Host
 • rozměry (v × š × h): 190 × 95 × 145 mm
 • příslušenství: dálkový ovladač, anténa WiFi, AV kabel, USB kabel, manuál, CD

Zapůjčil

AVmania.cz hodnotí
výbavaKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
přehráváníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
cenaKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10

 

Témata článku: Domácí kino, Test


20 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

20 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy a seriály s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, jejichž hlavní hrdinové jsou astronauti, nebo se jinak věnují průzkumu vesmíru. Snažili jsme se vyhnout nerealistickému sci-fi, některé snímky na pomezí této kategorie jsme ale nakonec do výběru zařadili.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka od těch nejlevnějších po nejdražší. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2021/2022

EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2021/2022

I letos se všechny velké akce a veletrhy se spotřební elektronikou zrušily, ale vyhlášení nejlepších produktů dle asociace EISA jsme se dočkali. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší.

Jaromír Puk
Televizory