IKEA a její bezdrátové reproduktory. Jak se liší od Sonosu, jak hrají, co umí a který vybrat

9. března 2023
TWEET SDÍLET

Řetězec IKEA neprodává jen nábytek, kuchyně, židle, stoly, peřiny a skleničky, ale také reproduktory. Nejde o žádnou novinku, v nabídce jsou už několik let. V posledním roce nebo dvou ale nábytkový gigant rozšířil nabídku. Má proto smysl podívat se, jaké reproduktory IKEA vlastně nabízí a jestli stojí za to.

Než začneme, musíme si ujasnit pojmy. IKEA nabízí bezdrátové reproduktory ve dvou odlišných řadách. Ty levnější využívají pro bezdrátové připojení výhradně Bluetooth a hrají pouze po přímém propojení se smartphonem, notebookem či jiným zdrojem zvuku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Vlevo je reproduktor s Bluetooth, vpravo policový Symfonisk s Wi-Fi

Dražší řada Symfonisk se připojuje výhradně přes Wi-Fi. A protože vznikly ve spolupráci se společností Sonos, využívají její multiroom systém a ovládací aplikaci. Případně lze využít AirPlay2 či Spotify Connect. Protože ale vůbec nemají Bluetooth, hudbu do nich neposíláte přímo z mobilu, vždy se streamuje ze sítě. Na smartphonu máte pouze aplikaci, kterou reproduktor či celý systém řídíte. 

Ikea Symfonisk vs. Sonos

Základní výhodou Sonosu jsou integrované mikrofony a podpora asistentů. Ikea také může mít trochu jiných charakter zvuku, než Sonos (má neutrálnější zvuk), Nicméně ani reproduktory Sonos nehrají stejně, takže kombinace je možná. Na reproduktoru od IKEA můžete pouze měnit hlasitost a pozastavit/spustit přehrávání, Sonos má navíc možnost přeskakovat mezi skladbami vpřed i vzad. Aplikace S2 je stejná.

Řada bezdrátových reproduktorů Symfonisk je plně kompatibilní s produkty Sonos a lze je s nimi libovolně kombinovat. Výběr tedy nemáte omezen pouze na repro IKEA. Ba naopak někteří dražší sestavy Sonos rozšiřují právě o dostupnější reproduktory Symfonisk. 

Přehled na dalších stránkách začneme od nejlevnějších a nejzákladnějších reproduktorů, budeme pokračovat k těm dražším. Nezapomeneme ani různé příslušenství, které IKEA ke svým reproduktorům nabízí. Reproduktory jsme testovali, přidáme proto odkazy na recenze.