IKEA Eneby 20: skvělý, levný bezdrátový reproduktor od nábytkářů [test]

10. září 2018
TWEET SDÍLET
Ikea je společnost, jejíž výrobky si dokážeme představit prakticky v celém domě, ovšem primárně v podobě nábytku nebo domácích spotřebičů. Jak ale bude hrát bezdrátový reproduktor s cenovkou pod 1300 Kč?

Překvapivě dobře, dalo by se říct velmi stručně. Ovšem s takovou odpovědí se nespokojíme, takže jsme si vypůjčili novinku v nabídce Ikea a několik dnů ji poslouchali v různém prostředí. V nabídce společnosti jsou bezdrátové reproduktory hned dva.

Jeden nese označení Eneby 20, je osazen dvěma měniči a rozměry činí 20×20×8 cm, druhý nese označení Eneby 30 – délka strany činí 30 cm a je osazen celkem třemi měniči. Vedle velikosti je samozřejmě odlišný také výkon jednotlivých modelů a také cena.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

V rámci související nabídky obchodu najdete ještě několik doplňkových produktů – od konzoly pro zavěšení reproduktoru na zeď, přes stojánek určený pro stylové umístění kamkoli v prostoru až po samostatný akumulátor, kterým můžete napájet model Eneby 20 a udělat z něj bezdrátový reproduktor s výdrží 10 hodin přehrávání hudby, bez nutnosti shánění zdroje elektrické energie.

Minimalismus ze všech stran

Provedení reproduktoru je minimalistické v pravém smyslu slova. Tvarově se jedná o kvádr v bílé nebo černé barvě, který je doplněn na čelní straně textilní mřížkou ve světle šedé nebo černé barvě. Pro výrobu ozvučnice byl použit plast, který však působí příjemným dojmem, za nímž stojí jemná jako by semišová struktura povrchu na bočních stranách. Přední a zadní strana je více hladká.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Vespod najdete čtveřici gumových nožiček pro lepší stabilitu, boční strany ukrývají v horní části otvory (z výroby je na nich přišroubovaná záslepka) k nimž je možné přišroubovat dodávané plastové madlo. Na zadní straně je pak symetricky umístěná dvojice závitů pro upevnění zmiňované konzole. Hlavní napájení je také připojeno na zadní straně (klasický konektor ukončený vidlicí do zásuvky bez zemnícího kolíku) a nad ním je pak zásuvka pro externí vstup zvuku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Na čelní straně je pouze jeden otočný volič a dva měniče – jednopalcový tweeter a jeden 3,2" širokopásmový měnič. Poslední, čeho si na konstrukci můžete povšimnout, je kryt otvoru pro baterii ve spodní části reproduktoru. Baterie se prodává samostatně a její cena je 499 Kč – podle informací výrobce by měla zvládnout napájen Eneby 20 po dobu 10 hodin s nastavenou přibližně poloviční hlasitostí.

Jedno kolo vládne všem

Ovládání reproduktoru je nadmíru jednoduché a zvládne to opravdu každý. Jakmile jej zapojíte do sítě a stisknete hlavní a jediné otočné kolečko, tak reproduktor zapnete. A to rovnou do párovacího režimu, chcete-li se tedy připojit telefonem nebo počítačem, postačí už jen vyhledat v daném přístroji okolní zařízení a zvolit si připojení.

Toto řešení má obrovskou výhodu v tom, že jakmile reproduktor zapnete a v okolí se nachází již dříve spárované zařízení, nemusíte nic dělat a připojí se k telefonu nebo tabletu. Ovšem pokud reproduktor zapnete a v dosahu není dříve spárované zařízení, může se k němu de facto připojit kdokoli.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Vzhledem k zaměření reproduktoru zde najdete pouze jeden ovládací prvek, kterým je otočný volič s integrovaným tlačítkem (stiskem). Vedle zapnutí a vypnutí slouží primárně k nastavení hlasitosti a také k úpravě zvuku. Dlouhým stiskem se aktivuje režim úpravy basů a opětovným krátkým stiskem režim úpravy výšek. Třetím stisknutím kolečka se opět vracíte do režimu nastavení hlasitosti.

Mobilní aplikaci byste zde hledali marně, stejně tak další pokročilejší funkce. Chytře je provedeno připojení kabelové – pokud do konektoru na 3,5mm jack na zadní straně zapojíte kabel, pak dojde k automatické deaktivaci bezdrátového rozhraní a hudbu můžete přehrávat pouze prostřednictvím připojeného kabelu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Z mého pohledu je mírným nedostatkem absence spárování dvojice reproduktorů, kdy by si posluchač mohl vychutnat nejen vyšší výkon, ale také stereofonní poslech. Na druhou stranu je chybějící režim pochopitelný, neboť se výrobce snaží jít cestou maximální jednoduchosti. Co bych také ocenil, je automatické probuzení reproduktoru v okamžiku, kdy v okolí detekuje spárované zařízení. Tato funkce je sice v nabídce obvykle jen u mikro a minisystémů s bezdrátovým rozhraním, ovšem v případě Eneby by dávala smysl.

Hudební překvapení

Od reproduktoru velikosti 20 × 20 × 8 cm nelze očekávat žádné zvukové zázraky, jelikož fyziku nepřelstíme a ozvučnice opravdu velká není. Ovšem dojem z poslechu tohoto malého kousku je velmi dobrý, což bude zásluha nejen výkonnějšího zesilovače (díky přímému napájení ze sítě), a pravděpodobně také spolupráce se společností Sonos, která se specializuje na domácí audio a ladění malých reproduktorů.

Po prvním zapnutí je reproduktor ve výchozím nastavení jednak z pohledu hlasitosti a jednak z pohledu doladění dvoupásmovým ekvalizérem (basy a výšky). Pokud upravíte zvuk ekvalizérem a reproduktor pouze přepnete do stand by režimu, bude si toto nastavení pamatovat až do okamžiku, kdy jej odpojíte ze sítě. V případě hlasitosti se tato při každém vypnutí nebo přepnutí do stand by režimu vynuluje na výchozí nastavení.

Zvukový projev je velmi příjemný, spíše zábavnějšího charakteru – je však třeba přidat basy a výšky, v opačném případě je projeve poměrně plochý. Ani při vysoké hlasitosti však není zvuk zkreslený a je v něm relativně dost detailů. Snad jen střední pásmo je mírně zastřené. Velkým překvapením je hutnost, síla, rychlost a přesnost basů při vysoké hlasitosti. Reproduktor bez problémů uhraje místnost o rozloze cca 25 m2

Verdikt

Za cenu kolem tisíce korun většina známějších výrobců nabízí nejlevnější modely. A Ikea je celkem s přehledem válcuje, zkrátka Eneby 20 je velmi povedený bezdrátový reproduktor s výborným zvukem v dané cenové hladině. Za cenu pod 1 300 Kč pravděpodobně nekoupíte reproduktor, který by hrál podobně čistě a měl obdobný výkon. 

Tento fakt je samozřejmě vykoupen několika málo negativy, která se však dají zkousnout – absence spárování více reproduktorů, nutnost dokoupit baterii pro poslech v exteriéru, další nákup příslušenství, pokud nemá reproduktor pouze stát na komodě – v případě, že vám jde primárně o ambientní ozvučení obývacího pokoje či kuchyně.

Zajímavou alternativou jistě bude i výkonnější Eneby 30, který pořídíte za cenu 2 290 Kč, nabídne však větší rozměry a jeden měnič navíc což by mělo pomoci nejen v lepším podání a širším zvukovém spektru, ale také v lepší reprodukci prostoru. Ostatní vlastnosti (a s nimi i negativa) jsou však shodné.

AVmania.cz
SIkea Eneby 20   9

Ikea Eneby 20

Cena: 1 290 Kč

  • Reproduktory: 1× 1" tweeter, 1× 3,2" širokopásmový
  • Baterie: volitelná s dobou přehrávání až 10 hod.
  • Bezdrátové připojení: Bluetooth 4.2
  • Připojení: 1× zásuvka pro jack 3,5 mm, 1× napájecí konektor 
  • Ovládací prvky na zařízení: otočný volič hlasitosti a nastavení zvuku
  • Rozměry: 20 × 20 × 8 cm
  • Hmotnost: 1500 gramů

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Reproduktory, Bluetooth, Test, IKEA, Hi-Fi systémy na Heureka.cz