Ikea Symfonisk: Rám na obraz, který hraje? Otestovali jsme další výsledek spolupráce IKEA a Sonos

22. července 2021
TWEET SDÍLET
Proč mít v místnosti černé kvádříky, když vám může nenápadně na stěně viset hrající obraz. Hudbu do něj pustíte přes Wi-Fi z mobilu nebo počítače.

Plusy

  • Zvuk, který není vidět
  • Široký poslechový úhel
  • Chytře řešené upevnění

Minusy

  • Velikost reproduktoru omezuje možnosti umístění
  • Chybí Bluetooth a AUX
  • Pro někoho menší maximální hlasitost
8/10
Hodnocení

Zadání „vyrobit reproduktor, který vypadá jak obraz“ bylo dalším úkolem pro partnerství firem IKEA a Sonos. Po poličce a lampičce tu máme rám a opět se o zvukovou část postaral Sonos a design včetně vychytávek pro začlenění do domácnosti si pod sebe vzala IKEA.

Na novém reproduktoru Symfonisk Rám na obraz je popravdě nejzajímavější právě konstrukce. Na první dojem vás překvapí především jeho velikost. Čelní plocha 56,9 × 40,7 cm je ještě o kousek větší jak formát A2. Rozměry se tedy opravdu blíží spíše obrazu, než nějakému nenápadnému reproduktoru. Tloušťka se pak dělí na zhruba centimetr tenký rám a silnější hlavní tělo. Díky tomu z boku nevnímáte plnou tloušťku reproduktoru a na letmý pohled připomíná obraz.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Obraz na přední straně drží na plastové mřížce. Rozměry přesahuje formát A2

Průzvučnou látku nalepenou na plastovou mřížku lze snadno vycvaknout a Ikea vám ráda prodá různé náhradní obrázky, kterými můžete personalizovat reproduktor. Výchozí bílý nebo černý povrch s decentním vzorem přece jen víc působí jako reproduktor než výtvarné umění.

Klepněte pro větší obrázek
V nabídce se objeví i barevnější přední kryty reproduktoru

Můj domácí test, kdy jsem reproduktor doma jen vybalil, opřel o skříň a zmizel do práce, proběhl překvapivě dobře. Nikdo doma neodhadl, co je ta nová věc v obýváku, a i když jsem z ní později pustil hudbu, jen opatrně určili, že zrovna hraje tato placka.

Chytrost jménem Ikea

Příspěvek Ikey je vidět na drobných detailech reproduktoru. Připojuje se třímetrovým opleteným kabelem, který tedy dobře vypadá a současně má dostatečnou délku. Pokud tak dlouhý kabel nevyužijete, můžete jej smotat a schovat do prostorné dutiny na zádech reproduktoru. Díky různým žlábkům si pak můžete vybrat roh či stranu, kudy povede napájecí kabel ven.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Prostorná dutina na zadní straně pojme přebytečný kabel. Připojením dalšího kabelu můžete napájet z reproduktoru další reproduktor 

Navíc si můžete dokoupit propojovací kabel, kdy z jednoho reproduktoru vyvedete napájení do dalšího. Tedy dvojice obsadí jen jednu zásuvku.

Po obvodu celého rámu jsou oválné otvory, díky kterým snadno vycvaknete nasazený čelní kryt. Současně ale do nich můžete zasunout silikonové nožky, když reproduktor nebudete věšet, ale jen jej opřete o zeď.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Silikonové nožky využijete při postavení reproduktoru na podložku. Držák se dvěma šroubky a tlumící vrstvou pevně udrží reproduktor visící na zdi

Pro pověšení najdete v balení masivní držák a můžete si vybrat s umístěním na výšku či naležato. V rozích zadní strany jsou pak přilepené filcové podložky, aby se do stěny nepřenášely nežádoucí vibrace.

Možná schválně zvolila Ikea takové rozměry, abyste reproduktor nedokázali dostat do její běžné skříně. Delší rozměr je nepatrně větší jak vnitřní šířka 60cm modulu Bestå, šířka přesahuje 40 cm, aby se nevešla do dalších skříněk z nabídky Ikea. Samozřejmě z pohledu zvuku dává větší smysl pověšení na stěnu nebo opření o poličku Lack než utopení v hluboké skříňce. 

Zvuk pro celý prostor

Zvukové vyladění reproduktoru odpovídá požadavku na nenápadný zdroj hudby, která má přitom vyplnit celou místnost. Toto není reproduktor, před který si sednete do jediného ideálního místa. Tento má vytvořit zvukovou kulisu, příjemnou bez ohledu na to, kde zrovna sedíte.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Možná byste čekali větší měniče, ale Sonos to má dobře vypočítané. Plastová mřížka na výškovém měniči se stará o rozprostření výšek do prostoru

Sonos tu použil podobné měniče jako ve svém základním reproduktoru Sonos One, tedy spíše menší, než byste u tak velkého reproduktoru čekali. Basům pomáhá bassreflex vyvedený na přední stranu a výškový měnič kryje plastová hvězdička pro rozšíření výšek do širšího úhlu.

Tam, kde by ostatní použili větší středobasový měnič pro větší efekt, Sonos přesně ví, jakou velikost potřebuje u dostupného vnitřního prostoru ozvučnice pro kvalitní zvukový projev a z reproduktoru nemáte pocit slyšitelných nedostatků. Plochá plastová ozvučnice si zachovává tuhost množstvím šroubků po celé ploše.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Bassreflex na přední straně zajistí hlubší basy. Na drobném výstupku se schovává stavová dioda svítící dle potřeby skrz krycí látku

Ve skladbách, kde jsme už dokázali základní poličkový reproduktor Symfonisk Bookshelf dostat do úzkých, zvládá Rám přednes s dostatečnou rezervou bez zkreslení. Někdy by se hodila vyšší maximální hlasitost, ale zase máte přednes bez pazvuků.

Při srovnání s kompaktním reproduktorem Sonos One, který ve verzi SL bez mikrofonu stojí podobně jako tento Rám, vynikne odlišné zaměření reproduktorů. Sonos One podá výraznější hlasitější zvuk se směrovějšími ostřejšími výškami. Rám zase prohloubí podání basů a jeho výšky dostanou teplejší charakter vnímaný v širokém úhlu bez výraznějších změn. Protože Sonos v nastavení standardně zapíná Loundness, dostanete i při nižších hlasitostech příjemně dávkované basy.

Rám Symfonisk byste měli použít tam, kde nechcete přitahovat pozornost na samotný reproduktor. Dva Rámy ve stereo páru pak rozšířením prostoru tuto neviditelnost ještě zlepší. Třeba v ložnici, kde nechcete žádnou viditelnou elektroniku, dokáží ozvučit prostor a přitom na první pohled nepřipomínají reproduktor. Ve spojení se soundbarem z nich mohou být výborné zadní efektové reproduktory, které na zadní stěně doplníte filmovými plakáty pro nenápadný vzhled. Osobně bych doporučil reproduktor pověsit na zeď, ale pokud razíte minimalismus a sedíte prakticky přímo na zemi, o zeď opřený reproduktor bude také znít v pohodě.

Je to pořád Sonos 

Reproduktory Ikea Symfonisk se řadí mezi základní Sonos reproduktory a tento na tom nic nemění. Stále tedy potřebujete aplikaci Sonos, na reproduktoru jsou jen tři tlačítka Play/Pause, Hlasitost nahoru a Hlasitost dolů. Tlačítka jsou tady navíc na zadní straně rámu, při pověšení na zeď budou o to hůře dostupná. Výběr hudby tedy vždy proběhne na telefonu či v aplikaci pro počítač, přímo na reproduktoru jen pustíte naposledy přehrávanou hudbu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Tři ovládací tlačítka nejsou z přední strany vidět, díky různému povrchu je ale bezpečně rozeznáte i jen pohmatem. Připojit můžete i drátovou síť, ale u tohoto reproduktoru se nejspíš spolehnete na Wi-Fi

Reproduktor nepodporuje Bluetooth, jen Apple Airplay 2, není tu AUX vstup pro externí zdroj zvuku a nemá mikrofon pro hlasového asistenta. Výbava tedy odpovídá základním reproduktorům Sonos.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Reproduktor se v aplikaci Sonos rychle najde a připojí,
ovládá se jako každý jiný reproduktor Sonosu

Pokud vám na Sonosu něco vadí, Ikea Symfonisk to tedy nezlepší. Pokud ale na Sonosu oceňujete nabídku služeb a ovládání, dostanete to i na Ikea Symfonisk.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Bílá nebo černá varianta se liší jen vnějším rámem a krytem. Kabel je vždy bílý. Výměnný kryt bude stát necelou pětistovku
 

Protože tento velký plochý reproduktor stojí stejně jako dva malé poličkové Symfonisk Bookshelf, vůbec se vám nebudeme divit, když raději sáhnete po stereo páru menších reproduktorů. Tento si svými větší svými rozměry už žádá přece jen větší nemovitost a popravdě až ve stereu dokážete ocenit, jak je zdroj zvuku v místnosti prakticky neviditelný. 

Symfonisk Rám na obraz s WiFi reproduktorem 

Témata článku: Testy, Reproduktory, Multiroom, Sonos, Symfonisk, IKEA, Reprosoustavy a reproduktory na Heureka.cz