11
Fotogalerie

In-EarZ Pro 450: špunty na zakázku s pořádným basem [test]

I špičkové špunty nabídnou zábavnější podání s pořádným basem. In-EarZ Pro 450 přesně takový zvuk nabízejí a navíc k němu přidávají maximální pohodlí a izolaci.

Špuntová sluchátka vyráběná na zakázku, v angličtině takzvané custom in-ear, jsou unikátním typem sluchátek, se kterými se na pultech obchodů opravdu nesetkáte. Oproti klasickým špuntům jsou totiž tyto „customy“ vyráběny speciálně pro každého zákazníka zvlášť - měniče, výhybka a akustické filtry, to vše je umístěno do speciální skořepiny (většinou z akrylu či silikonu), která je ručně vyrobena přesně podle otisku Vašich uší.

DSCF1057 (1280x960).jpg DSCF1058 (1280x960).jpg

V tomto testu se podíváme na customy od Americké firmy In-EarZ. Na trh vstoupila již v roce 2003 a patří tak mezi jedny ze starších a osvědčených výrobců tohoto odvětví.

Cena modelu Pro 450 začíná na 475 USD, k té je nutné připočítat mezinárodní Fedex poštovné 37 USD a případně další poplatky za prémiové ozdobné materiály použité při výrobě. A protože se kupuje z USA, musí se počítat s nutností platit Clo a DPH. Dohromady se pohybujeme lehce přes 15 000 Kč při volbě základních možností vzhledu.

Objednání

Koupě takovýchto customů se od normálního nákupu sluchátek výrazně liší, ale nejde o nic extrémně složitého. Základem jsou kvalitní otisky uší, s čímž pomůže místní ordinace ORL či výrobce sluchadel.

DSCF1054 (1280x960).jpg DSCF9836 (1280x960).jpg

Poté už jen stačí si vytisknout objednávkový formulář z webu výrobce a ten poslat s otisky na udanou adresu v USA. Po doručení k výrobci proběhne platba přes kartu či Paypal a následuje už jen šestitýdenní čekání na vyrobení sluchátek.

Konstrukce

Customy se vyrábí ručně podle otisku uší zákazníka, každé tak mají naprosto unikátní vzhled plný záhybů a výstupků a můžou se velmi výrazně lišit i celkovou velikostí. Design sluchátek plně závisí na vůli zákazníka. Je možné volit z velkého množství barev, speciálních třpytivých barev, dřevěných vložek a mnoha dalších ozdob. Všechny si lze prohlédnout na webu a Facebooku výrobce. Můj pár patří mezi ty usedlejší, kombinující základní průhlednou žlutou s kouřovými zakončeními a vnější deskou.

DSCF9848 (1280x960).jpg

Skořepiny se vyrábí z akrylu, jehož odolnost může být v krajních případech problémem. Normální zacházení přežijí naprosto v pořádku, jedině se mohou vyskytnout miniaturní oděrky od toho, jak do sebe sluchátka občas budou narážet. Ovšem pád na chodník pod nešťastným úhlem či dokonce jejich zašlápnutí může vyústit v rozštípnutí křehké skořepiny. Doporučuji tedy sluchátka volně přenášet naprosto minimálně a uschovávat je raději do dodávaného pouzdra na cesty.

Zvuk do ucha vedou tři trubičky, jejichž konce nejsou chráněny žádnými filtry. Pravidelně se tedy musí čistit od ušního mazu, aby se předešlo zanášení vnitřností sluchátek či ucpání jedné z trubiček. Tři trubičky ovšem vyžadují určité minimální rozměry zvukovodu a ve vzácných případech tedy výroba není možná.

DSCF9852 (1280x960).jpg

Kabel se ke sluchátkům připojuje přes standardní dvoupinový konektor, lze ho tedy jednoduše vyměnit v případě poškození nebo pokud chceme použít jiný kabel z odlišného materiálu či s přidaným ovládáním pro telefon. Dodávaný kabel představuje standard na trhu s customy a využívá ho většina výrobců. I když se dají najít kabely kvalitnější, už i tento patří mezi ty nejlepší na trhu. Motaný ze tří vodičů, velmi poddajný bez snahy se namotávat, lehký, přitom velmi odolný a zakončený 3,5 mm jack konektorem do L.

Pohodlí a izolace

Zde se dostáváme k největší výhodě custom in-earů, nepřekonatelnému pohodlí. Sluchátka jsou vyrobena přesně podle otisku ucha, kopírují každý záhyb a vyplňují celý zvukovod. Tedy nikde netlačí, v uchu mají velmi stabilní pozici a samovolně nevypadnou ani při prudkém pohybu. Po pár minutách se navíc zahřejí na teplotu těla a už je poté vůbec necítíte, ani několika hodinový poslech není nejmenším problémem. Dokonalé usazení může narušit jedině výrazný pohyb úst a tváře, stačí se tedy příliš nešklebit.

DSCF1061 (1280x960).jpg 

Vyzkoušel jsem za poslední léta mnoho sluchátek a ať už jde o in-eary nebo klasická sluchátka s hlavovým mostem, žádná se k pohodlnosti customů nepřibližují. Pokud je pohodlí hlavním kritériem při výběru sluchátek, customy jsou jasně tou nejlepší volbou.

Podmínkou pro maximální pohodlí a správné usazení je ale dobře vyrobený otisk uší, doporučuji tedy najít zkušeného doktora a postupovat přesně dle pokynů výrobce. Pořízení co nejkvalitnějších otisků uší se velmi vyplatí, protože se tak předchází případným problémům s usazením a následné nutnosti zasílat sluchátka zpátky výrobci na předělání.

DSCF1062 (1280x960).jpg

Customy poskytují také excelentní izolaci před okolním hlukem. Díky zcela vyplněnému zvukovodu a uzavřené skořepině nebude poslech vůbec ničím rušen ani ve velmi hlučných prostředích, jakými jsou metro nebo letadlo. Customy izolují více než naprostá většina klasických špuntových sluchátek, lepší izolaci lze najít jedině u modelů značky Etymotic Research, kde je to ovšem  vykoupeno výrazně horším pohodlím.

Zvuk

Model Pro 450 využívá čtyři měniče v třípásmovém systému, dva pro bas a po jednom pro středy a výšky. Pro vyšší kvalitu zvuku jsou pásma oddělena co nejdéle a do ucha tak každé pásmo vede samostatná trubička.

Sluchátka nejsou nijak náročná na vybuzení, i podprůměrně výkonný telefon nebude mít s hlasitostí žádný problém. Kvalitnější Hi-fi přehrávač bude vítaným společníkem, ale není vůbec nutností.

DSCF1060 (1280x960).jpg  

Celkové podání může být při prvním poslechu velmi nezvyklé, především pokud přecházíme z neutrálních monitorů či do V laděných hybridů. Model Pro 450 svým laděním cílí především na bubeníky a tak tu máme zvýrazněný a plný bas ve spojení s velmi hutným podáním, ve kterém chybí nepříjemná zvýraznění výšek a středů. Ovšem stačí trochu delší poslech a ideální styl hudby a sluchátkům plně propadneme.

Prim zde hraje bas, zvýrazněný, se skvělým rozsahem a opravdu plným podáním, který tvoří hutný základ zvuku. Zdvojené tlakové měniče k tomu zajišťují excelentní rychlost a kontrolu, s pevným a výrazným dopadem. Basové pásmo také překypuje bohatým detailem a texturou nástrojů. Přitom všem nepůsobí přehnaně a nijak výrazně nezasahuje do ostatních pásem, pomáhá tomu určitě i přístup ke zvýraznění, kde se jedná hlavně o hluboký bas a se středo basem se to nepřehání.

DSCF9843 (1280x960).jpg

Střední pásmo hraje velmi naléhavě, hutně a se znatelným teplejším zabarvením. Hlasy jsou posazeny velmi blízko k posluchači, mužské znějí opravdu plně, ale u ženských to občas působí přehnaně a trochu vzdušnější podání by jim vyhovovalo lépe. Skvěle se povedlo potlačit nepříjemné sykavky, i problematické nahrávky se tak dají poslouchat naprosto bez problémů. V této cenové kategorii se dají najít středy výrazně čistší a technicky dokonalejší, ale In-EarZ se snažilo především o příjemné a zábavné podání a to se jim vcelku podařilo.

Výšky jsou mírně potlačené, ale znějí velmi jemně, s dobrým rozsahem a rozlišením. Jsou nadále plnohodnotnou součástí zvuku, ale nestrhávají na sebe pozornost. V kombinaci s absencí nepříjemných zvýraznění jsou tak skvělo volbou pro posluchače citlivější na výškové pásmo.

DSCF9849 (1280x960).jpg

Prostor kvůli hutnosti podání nepatří mezi ty největší, ale vynahrazuje to velmi dobrou lokalizací a podáním hloubky. Opravdu podařená je separace nástrojů, která i u rychlé a náročné hudby udržuje přehled a pořádek.

Co se hudebních stylů týče, díky určité nekritičnosti a celkovému ladění si sluchátka skvěle sednou i s méně “hi-fi” žánry. Osobně mi velmi sedí na pop, elektro a rock, jazz s nimi zní trochu netradičně, ale i tak velmi zajímavě. Problém jsem měl pouze u klasické hudby, k té mi Pro 450 opravdu nesedí.

Závěr

Pokud hledáte pořádně nabasovaná sluchátka, jejichž bas exceluje i po technické stránce, jsou In-EarZ Pro 450 perfektní volbou. Ostatní pásma už jsou slabší, ale přesně sedí do zamýšleného příjemného a zábavného podání, které na cestách mnohdy oceníte více než chladnou přesnost.

To vše je zabaleno do nádherné akrylové skořepiny, která zajistí vysokou izolaci a nepřekonatelné pohodlí.

In-EarZ Pro 450

Cena: 475 USD
Sluchátka do testu poskytl výrobce: www.inearz.com

AVmania.cz: In-EarZ Pro 450
Konstrukce   9
Izolace   9
Pohodlí   10
Zvuk   8
  • konstrukce intra-aurální, zakázková výroba z akrylu
  • měnič třípásmový systém, 4 tlakové měniče
  • impedance 20 ohmů
  • kabel výměnný, 2-pin

Určitě si přečtěte

Články odjinud