In-EarZ Pro 450: špunty na zakázku s pořádným basem [test]

23. září 2015
TWEET SDÍLET
I špičkové špunty nabídnou zábavnější podání s pořádným basem. In-EarZ Pro 450 přesně takový zvuk nabízejí a navíc k němu přidávají maximální pohodlí a izolaci.

Špuntová sluchátka vyráběná na zakázku, v angličtině takzvané custom in-ear, jsou unikátním typem sluchátek, se kterými se na pultech obchodů opravdu nesetkáte. Oproti klasickým špuntům jsou totiž tyto „customy“ vyráběny speciálně pro každého zákazníka zvlášť - měniče, výhybka a akustické filtry, to vše je umístěno do speciální skořepiny (většinou z akrylu či silikonu), která je ručně vyrobena přesně podle otisku Vašich uší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V tomto testu se podíváme na customy od Americké firmy In-EarZ. Na trh vstoupila již v roce 2003 a patří tak mezi jedny ze starších a osvědčených výrobců tohoto odvětví.

Cena modelu Pro 450 začíná na 475 USD, k té je nutné připočítat mezinárodní Fedex poštovné 37 USD a případně další poplatky za prémiové ozdobné materiály použité při výrobě. A protože se kupuje z USA, musí se počítat s nutností platit Clo a DPH. Dohromady se pohybujeme lehce přes 15 000 Kč při volbě základních možností vzhledu.

Objednání

Koupě takovýchto customů se od normálního nákupu sluchátek výrazně liší, ale nejde o nic extrémně složitého. Základem jsou kvalitní otisky uší, s čímž pomůže místní ordinace ORL či výrobce sluchadel.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Poté už jen stačí si vytisknout objednávkový formulář z webu výrobce a ten poslat s otisky na udanou adresu v USA. Po doručení k výrobci proběhne platba přes kartu či Paypal a následuje už jen šestitýdenní čekání na vyrobení sluchátek.

Konstrukce

Customy se vyrábí ručně podle otisku uší zákazníka, každé tak mají naprosto unikátní vzhled plný záhybů a výstupků a můžou se velmi výrazně lišit i celkovou velikostí. Design sluchátek plně závisí na vůli zákazníka. Je možné volit z velkého množství barev, speciálních třpytivých barev, dřevěných vložek a mnoha dalších ozdob. Všechny si lze prohlédnout na webu a Facebooku výrobce. Můj pár patří mezi ty usedlejší, kombinující základní průhlednou žlutou s kouřovými zakončeními a vnější deskou.

Klepněte pro větší obrázek

Skořepiny se vyrábí z akrylu, jehož odolnost může být v krajních případech problémem. Normální zacházení přežijí naprosto v pořádku, jedině se mohou vyskytnout miniaturní oděrky od toho, jak do sebe sluchátka občas budou narážet. Ovšem pád na chodník pod nešťastným úhlem či dokonce jejich zašlápnutí může vyústit v rozštípnutí křehké skořepiny. Doporučuji tedy sluchátka volně přenášet naprosto minimálně a uschovávat je raději do dodávaného pouzdra na cesty.

Zvuk do ucha vedou tři trubičky, jejichž konce nejsou chráněny žádnými filtry. Pravidelně se tedy musí čistit od ušního mazu, aby se předešlo zanášení vnitřností sluchátek či ucpání jedné z trubiček. Tři trubičky ovšem vyžadují určité minimální rozměry zvukovodu a ve vzácných případech tedy výroba není možná.

Klepněte pro větší obrázek

Kabel se ke sluchátkům připojuje přes standardní dvoupinový konektor, lze ho tedy jednoduše vyměnit v případě poškození nebo pokud chceme použít jiný kabel z odlišného materiálu či s přidaným ovládáním pro telefon. Dodávaný kabel představuje standard na trhu s customy a využívá ho většina výrobců. I když se dají najít kabely kvalitnější, už i tento patří mezi ty nejlepší na trhu. Motaný ze tří vodičů, velmi poddajný bez snahy se namotávat, lehký, přitom velmi odolný a zakončený 3,5 mm jack konektorem do L.

Pohodlí a izolace

Zde se dostáváme k největší výhodě custom in-earů, nepřekonatelnému pohodlí. Sluchátka jsou vyrobena přesně podle otisku ucha, kopírují každý záhyb a vyplňují celý zvukovod. Tedy nikde netlačí, v uchu mají velmi stabilní pozici a samovolně nevypadnou ani při prudkém pohybu. Po pár minutách se navíc zahřejí na teplotu těla a už je poté vůbec necítíte, ani několika hodinový poslech není nejmenším problémem. Dokonalé usazení může narušit jedině výrazný pohyb úst a tváře, stačí se tedy příliš nešklebit.

Klepněte pro větší obrázek 

Vyzkoušel jsem za poslední léta mnoho sluchátek a ať už jde o in-eary nebo klasická sluchátka s hlavovým mostem, žádná se k pohodlnosti customů nepřibližují. Pokud je pohodlí hlavním kritériem při výběru sluchátek, customy jsou jasně tou nejlepší volbou.

Podmínkou pro maximální pohodlí a správné usazení je ale dobře vyrobený otisk uší, doporučuji tedy najít zkušeného doktora a postupovat přesně dle pokynů výrobce. Pořízení co nejkvalitnějších otisků uší se velmi vyplatí, protože se tak předchází případným problémům s usazením a následné nutnosti zasílat sluchátka zpátky výrobci na předělání.

Klepněte pro větší obrázek

Customy poskytují také excelentní izolaci před okolním hlukem. Díky zcela vyplněnému zvukovodu a uzavřené skořepině nebude poslech vůbec ničím rušen ani ve velmi hlučných prostředích, jakými jsou metro nebo letadlo. Customy izolují více než naprostá většina klasických špuntových sluchátek, lepší izolaci lze najít jedině u modelů značky Etymotic Research, kde je to ovšem  vykoupeno výrazně horším pohodlím.

Zvuk

Model Pro 450 využívá čtyři měniče v třípásmovém systému, dva pro bas a po jednom pro středy a výšky. Pro vyšší kvalitu zvuku jsou pásma oddělena co nejdéle a do ucha tak každé pásmo vede samostatná trubička.

Sluchátka nejsou nijak náročná na vybuzení, i podprůměrně výkonný telefon nebude mít s hlasitostí žádný problém. Kvalitnější Hi-fi přehrávač bude vítaným společníkem, ale není vůbec nutností.

Klepněte pro větší obrázek  

Celkové podání může být při prvním poslechu velmi nezvyklé, především pokud přecházíme z neutrálních monitorů či do V laděných hybridů. Model Pro 450 svým laděním cílí především na bubeníky a tak tu máme zvýrazněný a plný bas ve spojení s velmi hutným podáním, ve kterém chybí nepříjemná zvýraznění výšek a středů. Ovšem stačí trochu delší poslech a ideální styl hudby a sluchátkům plně propadneme.

Prim zde hraje bas, zvýrazněný, se skvělým rozsahem a opravdu plným podáním, který tvoří hutný základ zvuku. Zdvojené tlakové měniče k tomu zajišťují excelentní rychlost a kontrolu, s pevným a výrazným dopadem. Basové pásmo také překypuje bohatým detailem a texturou nástrojů. Přitom všem nepůsobí přehnaně a nijak výrazně nezasahuje do ostatních pásem, pomáhá tomu určitě i přístup ke zvýraznění, kde se jedná hlavně o hluboký bas a se středo basem se to nepřehání.

Klepněte pro větší obrázek

Střední pásmo hraje velmi naléhavě, hutně a se znatelným teplejším zabarvením. Hlasy jsou posazeny velmi blízko k posluchači, mužské znějí opravdu plně, ale u ženských to občas působí přehnaně a trochu vzdušnější podání by jim vyhovovalo lépe. Skvěle se povedlo potlačit nepříjemné sykavky, i problematické nahrávky se tak dají poslouchat naprosto bez problémů. V této cenové kategorii se dají najít středy výrazně čistší a technicky dokonalejší, ale In-EarZ se snažilo především o příjemné a zábavné podání a to se jim vcelku podařilo.

Výšky jsou mírně potlačené, ale znějí velmi jemně, s dobrým rozsahem a rozlišením. Jsou nadále plnohodnotnou součástí zvuku, ale nestrhávají na sebe pozornost. V kombinaci s absencí nepříjemných zvýraznění jsou tak skvělo volbou pro posluchače citlivější na výškové pásmo.

Klepněte pro větší obrázek

Prostor kvůli hutnosti podání nepatří mezi ty největší, ale vynahrazuje to velmi dobrou lokalizací a podáním hloubky. Opravdu podařená je separace nástrojů, která i u rychlé a náročné hudby udržuje přehled a pořádek.

Co se hudebních stylů týče, díky určité nekritičnosti a celkovému ladění si sluchátka skvěle sednou i s méně “hi-fi” žánry. Osobně mi velmi sedí na pop, elektro a rock, jazz s nimi zní trochu netradičně, ale i tak velmi zajímavě. Problém jsem měl pouze u klasické hudby, k té mi Pro 450 opravdu nesedí.

Závěr

Pokud hledáte pořádně nabasovaná sluchátka, jejichž bas exceluje i po technické stránce, jsou In-EarZ Pro 450 perfektní volbou. Ostatní pásma už jsou slabší, ale přesně sedí do zamýšleného příjemného a zábavného podání, které na cestách mnohdy oceníte více než chladnou přesnost.

To vše je zabaleno do nádherné akrylové skořepiny, která zajistí vysokou izolaci a nepřekonatelné pohodlí.

In-EarZ Pro 450

Cena: 475 USD
Sluchátka do testu poskytl výrobce: www.inearz.com

AVmania.cz: In-EarZ Pro 450
Konstrukce   9
Izolace   9
Pohodlí   10
Zvuk   8
  • konstrukce intra-aurální, zakázková výroba z akrylu
  • měnič třípásmový systém, 4 tlakové měniče
  • impedance 20 ohmů
  • kabel výměnný, 2-pin

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Sluchátka, Test, In-Ear, Hi-Fi systémy na Heureka.cz

Žalují Apple za to, že je „sledují“ AirTagy bývalých partnerů. Ochranné mechanismy nefungují tak, jak by měly

Žalují Apple za to, že je „sledují“ AirTagy bývalých partnerů. Ochranné mechanismy nefungují tak, jak by měly

** AirTagy jsou dlouhodobě zneužívány k nekalým účelům ** Ani nápravy z února k ničemu nevedly ** Apple v USA žalují dvě ženy kvůli stalkingu AirTagů

Martin Chroust
AirTagŽaloba
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nové průmyslové odvětví. Přednosti a strasti profesionálního 3D tisku

Nové průmyslové odvětví. Přednosti a strasti profesionálního 3D tisku

Domácí a profesionální 3D tisk staví na stejných základech, příležitosti, ale i problémy profi světa jsou však zcela odlišné a pro běžného uživatele často překvapující.

Jiří Kuruc
3D tisk
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Toto je nejzajímavější telefon za tři tisíce. Smartphonu do terénu chybí snad jen podpora 5G sítí a 3,5mm jack

Toto je nejzajímavější telefon za tři tisíce. Smartphonu do terénu chybí snad jen podpora 5G sítí a 3,5mm jack

** Odolný telefon dnes nemusí stát mnoho ** Robustní novinka od BlackView nestojí ani tři tisíce **Nenáročným uživatelům zřejmě nic podstatného chybět nebude

Martin Chroust
BlackViewZvýšená odolnostSmartphony
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Diablo IV bude mít season pass a obchod s prémiovou měnou. Sílu si za peníze ale prý nekoupíme

Diablo IV bude mít season pass a obchod s prémiovou měnou. Sílu si za peníze ale prý nekoupíme

Po poprasku s Immortalem přichází Blizzard s dalšími novinkami ohledně velkého pokračování Diabla.

Martin Nahodil
Diablo IVActivision Blizzard
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály