InEar ProPhile 8: špičkové High-End špunty z Německa [test]

18. června 2017
TWEET SDÍLET
Špičkové in-eary z Německa v ceně 1 300 Euro nabízí promyšlenou konstrukci zaručující dokonalé usazení a perfektní zvuk pro fanoušky neutrálního podání.

Německá firma InEar na první pohled nijak nevybočuje mezi ostatními malými výrobci high-endových špuntových sluchátek. Začínala také jako výrobce custom in-earů, sluchátek na míru, pro převážně lokální muzikanty, přičemž v současnosti jejich výrobky využívá ale i například tým Hanse Zimmera při světové tour.

Postupem času se začala více zaměřovat i na hi-fisty a s tím se nabídka rozšířila o univerzální varianty jejich sluchátek. Ty se staly rychle velmi oblíbenými díky své špičkové kvalitě zpracování, vysoké kvalitě zvuku a pověsti nejpohodlnějších in-earů na trhu. A v tomto testu se podíváme na jejich vrcholový model, který svým zvukem míří do té úplně nejvyšší třídy.

Model Prophile 8 se v současnosti prodává pouze v univerzální variantě za cenu 1 298 Euro, přibližně 34 000 Kč. Verze vyráběná na míru se zatím teprve připravuje.

Příslušenství

Výrobce ke sluchátkům přidává příjemně bohaté příslušenství. Nástavce tu jsou klasické silikonové, prémiové SpinFits i pěnové Comply Tips, od každých několik různých velikostí. S důležitou údržbou sluchátek pomůžou antibakteriální ubrousky, čistící nástroj, protimazové filtry a vysoušecí tableta. To vše uloženo do odolného pouzdra Pelican Case velikosti 1030, které ale svými rozměry bohužel překračuje hranici praktičnosti a menší velikost 1010 by se hodila více.

Konstrukce

Stejně jako jiní menší výrobci špuntů, i InEar používá pro své univerzální modely konstrukci z akrylu. V malovýrobě se jedná o méně nákladné řešení než hliník či plast a v rukou zkušeného technika představuje záruku skvěle provedeného výrobku. U modelu Prophile 8 se skořepina navíc vyrábí metodou 3D tisku, což zaručuje špičkovou kvalitu provedení a vysokou konzistenci mezi každým kusem.  U akrylu bohužel platí, že nepatří mezi ty nejodolnější materiály a tak může být náchylnější na prasknutí při pádech či nárazech.

Podobně jako tomu bylo u nedávno testovaných Unique Melody Martian, i design sluchátek Prophile 8 vychází z tvaru custom in-earů, ale podařilo se je okopírovat ještě lépe. Na první pohled nemusí výstupky a prohlubně dávat příliš smysl, ale každý má svůj význam a u většiny lidí zaručí naprosto excelentní usazení a pohodlí.

Po stránce vzhledové se výrobce držel při zemi, na čemž nese svůj podíl i použití 3D tisku, které možnosti výběru barev znatelně limituje. Žádná loga, ozdobné prvky ze dřeva či uhlíkového vlákna a i přesto si Prophile 8 dokázalo alespoň částečně udržet pocit výjimečného vzhledu. Může za to tmavý matný povrch, který je jasně odlišuje od všech konkurenčních lesklých či průhledných akrylových in-earů.

InEar jako jeden z mála výrobců u svých špuntů využívá systém filtrů proti ušnímu mazu, které jsou umístěni na konci krčků. Jedná se o filtry ze sluchadel, standard HF3, tedy náhradní kusy se dají koupit bez větších problémů. Ale už do příslušenství sluchátek jich výrobce přidává 16 párů a to na nějakou chvíli vydrží. Filtry to jsou kvalitní, jejich výměna není nic složitého a díky nim odpadají veškeré starosti s lovením ušního mazu z vnitřku sluchátek.

Kabel se připojuje ke sluchátkům standardním 2 pinovým konektorem, který je pouze částečně zapuštěn. Jedná se o překvapivě dobré řešení, protože kabel drží velmi pevně (při prvním vyndávání možná až příliš pevně), zapuštění chrání piny před poškozením a přitom není potřeba speciální konektor s drážkou, jako tomu bylo třeba u Hifiman RE-1000. Ke sluchátkům výrobce přidává obyčejný Plastics One kabel, který nepůsobí hodnotným dojmem jako mnohé prémiové kabely, ale nabízí dobré pohodlí díky tenkým a lehkým vodičům a zároveň vydrží bez problémů i nějaké hrubší zacházení.

Pohodlí a izolace

Prophile 8 tvarově kopírují custom sluchátka na mírů a jdou v tom dál než jakákoliv konkurence. S tím se pojí i nutnost používat trochu složitější způsob nasazování, na který si musí uživatel zvyknout a správně se ho naučit. Odměněn ale bude velmi unikátním pocitem usazení, který se custom in-earům velmi těsně přibližuje. Sluchátka do ucha dokonale zapadnou, opírají se o něj v několika místech, čímž se dosahuje naprosto dokonalé jistoty usazení při jakémkoliv pohybu. Po vyzkoušení těchto sluchátek budou všechny ostatní působit nejistě a nepřirozeně.

Bohužel velikostně jsou Prophile 8 mezi těmi mohutnějšími in-eary a do menších uší nemusí sedět úplně ideálně. Já sám mám s nimi drobný problém, protože takzvaný antihelix lock má ostřejší hranu a na mé uši příliš tlačí a při delším poslechu se to stává velmi nepříjemným. Ale pokud sedne velikost ideálně a u většiny lidí tomu tak skutečně je, nabídnou excelentní pohodlí pro nerušený dlouhodobý poslech.

I přes nepříliš hluboké usazení nabízí izolaci na velmi vysoké úrovni. Pomáhá tomu uzavřená konstrukce a mohutná skořepina vyplňující většinu ucha. Bez problému zajistí nerušený poslech i v metru a podobných hlučných prostředích.

Jak to hraje

Sluchátka byla testována především s high-end přenosnými přehrávači Sony NW-ZX2 a iBasso DX200. Náročnost Prophile 8 na vybuzení se pohybuje kolem průměru, není potřeba nijak přehnaně výkonný přehrávač a zároveň nejsou nijak extrémně citlivá na šum na pozadí. Dle výrobce mají i velmi lineární průběh impedance a nebudou tedy příliš náchylné na vyšší výstupní impedanci. Přesto kvůli své velmi vysoké kvalitě zvuku výrazně ocení kvalitnější zdroj a na nějakém lepším přenosném přehrávači by se tedy nemělo vůbec šetřit.

Prophile 8 využívají čtyřpásmové osazení s osmi tlakovými měniči pro každé sluchátko. Svým podáním se drží striktně neutrálního podání, kdy ze zvuku nic nevyčnívá, všechna pásma jsou zastoupena ideálně, nikde se nic nepřibarvuje. Zároveň netrpí na zvýrazněné výšky, nehrají agresivně ani neznějí příliš suše a nezajímavě. Nad zvukem si vždy drží naprosto dokonalou kontrolu, každý žánr zvládají podat klidně a naprosto přesně. V základu se podobají podání Etymotic Research ER-4, ale nejsou tak mdlé, zní reálněji s lepší texturou nástrojů a bas není tolik utlumený. Na trhu budou těžko hledat konkurenci, skutečně nevím o žádných takto skvěle neutrálních in-earech.

Výrobce do sluchátek přidal dva přepínače, které jsou umístěny v horní části skořepiny. Jimi lze zvuk sluchátek mírně upravovat, přidat +3 dB v basovém pásmu či +2 dB ve výškách. Změna ve výškách je pouze drobná a už v základním nastavení zní tak ideálně, že žádné zvýraznění není potřeba. Basovému pásmu by občasná energie navíc neuškodila, ale při jeho zvýraznění působí zvuk najednou méně spojitě a nepřirozeným dojmem. Osobně jsem výrazně preferoval výchozí vyrovnané podání.

Basové pásmo plně odpovídá představě neutrálních monitorů. Objemově se jedná o lehčí bas, který vyniká svým rozlišením, rychlostí a bohatým detailem. Ale v otázce údernosti a stylu se jedná pořád o zástupce zvuku tlakových měničů, kdy bas nedokáže nabídnout úplně reálnou texturu basu a sub bas se kvůli malému objemu občas ze zvuku vytrácí. Určitě tento problém není tak výrazný jako u Etymotic ER-4 či Q-jays 2015, ale na bas dynamického měniče či na plno využitého tlakové CI měniče trochu ztrácí.

Střední pásmo má skvěle vyrovnané ladění, není vystouplé ani v pozadí a díky vzdušnému přednesu vždy hraje přehledně a pod kontrolou. Mužské i ženské hlasy znějí stejně povedeně, s ideální hutností a bohatou texturou, navíc nemají ani problémy se zvýrazněnými sykavkami. Znějí velmi reálně, možná až příliš neutrálně a někomu určitě bude chybět drobné zabarvení pro navození požadované atmosféry.

Výšky nabízejí vzdušné podaní, přitom neznějí příliš tence ani uměle kovově. Jsou dostatečně energické pro oživení a  prosvětlení zvuku, ale zároveň vůbec netrpí na nepříjemná zvýraznění a objemem nejsou nijak přehnané. Při každé příležitosti hrají pod dokonalou kontrolou, nikdy se neslévají.

Celkově patří Prophile 8 k těm technicky nejlepším in-earům na trhu. V otázce rychlosti, rozlišení, čistotě, oddělení nástrojů i detailnosti patří mezi naprostou špičku. Zároveň hrají všechna pásma vyrovnaně a celý zvuk zní správně uceleně a velmi přirozeně. Jejich největší přednost představuje naprosto dokonalá kontrola, při jakékoliv nahrávce vždy působí kultivovaně a nic je nezaskočí. Jedinou drobnou oblastí kde ztrácí je rozlišení prostoru. Prophile 8 mají hudební scénu vzdušnou a poměrně širokou, ale podání hloubky a lokalizace za těmi úplně nejlepšími trochu zaostává.

Další menší nedostatky sluchátek se projeví až při porovnání se špičkovými Jomo Audio Samba. Ty se také snaží o neutrální podání, ale hrají o trochu více do V a zvuk mají energičtější a muzikálnější. V tomto porovnání se projeví nepatrně horší rozsah Prophile 8 do nejhlubších basů a také výšky překvapivě nedosahují ideálně vysoko. Prostor mají Prophile 8 širší, ale o trochu hůře rozvrstvený než Samba. Samba dokáží hrát ještě rychleji a přesněji, ale občas mohou posluchače svým zvukem až zahltit a v ten moment Prophile 8 s jejich klidnějším podáním mohou znít kultivovaněji. Rozdíly to nejsou moc velké a bude mezi nimi rozhodovat celkové podání, zábavnější neutralita Samby, či čistě neutrální, ale možná trochu nudné Prophile 8.

Verdikt

Co pochválit dříve? Bohaté příslušenství, vysokou kvalitu zpracování, kvalitní izolaci? Skvělý tvar, které nabízí jedno z nejlepších a nejpříjemnějších usazení na trhu? Zvuk té nejvyšší třídy, který podává v dokonale neutrálním balení?

Jednoduše, pokud jste fanouškem neutrálního zvuku a můžete si Prophile 8 dovolit, není nad čím se rozmýšlet. Každým aspektem se sluchátka řadí k tomu nejlepšímu na trhu a výrazný nedostatek se tu hledá velmi těžko.

AVmania.cz – InEar ProPhile 8
Konstrukce   10
Usazení   10
Izolace   9
Zvuk   10

InEar Prophile 8

cena 1 298 Euro

Sluchátka do testu zapůjčil výrobce www.inear-monitoring.eu

  • Konstrukce Akrylová, 3D tisk
  • Osazení 8 tlakových měničů, 4 pásma
  • Frekvenční rozsah 10 až 20 000 Hz
  • Impedance 34 ohmů @ 1kHz
  • Citlivost 120 dB/mW
  • Kabel výměnný 2 pin

 

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Sluchátka, Test, High-End, iBasso, Sluchátka na Heureka.cz