IPod Nano 5. generace: test mp3 přehrávače

23. prosince 2009
TWEET SDÍLET
Apple před časem znovu inovoval nabídku svých přenosných přehrávačů audia. Nové Nano dostalo nejznatelnější změny.

Vedle nového modelu Nano Apple představil i nový iPod Touch s výkonnějším hardware, Shuffle ve více barevných variantách a také tyl Classic s větší kapacitou pevného disku. Nano přináší do světa značkových přenosných přehrávačů zásadní novinku. Kamera v žádném přehrávači ještě nefigurovala (nepočítám-li čínské pokusy). Naštěstí přibylo ještě pár věcí, i když jen minimálních. V nejnovější generaci jsou novinky spíš uvnitř. Chápu nulové změny na tvaru těla, Apple chce možná ušetřit práci výrobcům příslušenství. Ale trochu jsem se těšil, co nového výrobce vymyslí. Pravděpodobně to všem uživatelům vyhovuje.

Klepněte pro větší obrázek

Výborný konzumní design

Vzhledově byly a budou vždy produkty Apple výborně zpracované. Myslím, že každý musí uznat, že Nano vypadá opravdu krásně. Kovový povrch mu dodává pocit luxusu, rozměry a hmotnost to jen umocňují. Jak vždy nic nevrže, jen rámeček displeje není přesně nalepený (možná chyba kusu).
Jako hlavní ovládací prvek slouží jako již tradičně Click Wheel. Mám pocit, že se o něm napsalo už hodně, takže není třeba ho rozvádět. Citlivost na pohyb prstu je občas malá, občas velká. Přechod o jednu položku vedle je často moc zdlouhavou hrou na kočku a myš. Jediný další pohybující se prvek je posuvník pro funkci hold.

S novou generací iPodů (Shuffle 3. generace, Nano 5. generace a iPod Touch 3. generace) přichází diskutabilní novinka. Ovládání na kabelu sluchátek, tím pádem nepotřeba iPod neustále vytahovat. Problém ale je, že ovládání mají zabudovaná originální sluchátka. Jenže při použití vašich sluchátek budete muset využít redukcí a to je další investice. Jinak si nebudete moci vyzkoušet funkci VoiceOver. Jednoduše řeknete, od jakého interpreta chcete zahrát písně a iPod si je v sobě najde. Bohužel jsem nemohl vyzkoušet přesnost u českých interpretů (i když Apple podporu uvádí), protože jsem neměl sluchátka s potřebným ovladačem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vnitřní novoty

Použitý displej nového iPodu je kvalitativně identický ke starší 4. generaci, byla mu dopřána větší úhlopříčka 2,2 palce, tudíž i lepší poměr stran pro přehrávání videa. Kvalita zobrazení je vynikající. Bílá je bílá, barvy působí živě. Ovládání je dostatečně intuitivní pro začátečníky i rychlé pro ty, co požadují rychlý pohyb v menu. K tomu se pojí i menu, které si lze přizpůsobit. Určit, která položka v jaké úrovni menu bude figurovat.

Jako první položka v menu je standardně zobrazena Hudba. Jako všechny přehrávače Apple, i tento řadí podle ID3 tagů, takže je potřeba mít dobře vyplněné písně. Po přetočení přístroje na bok se nabídka přepne na tzv. Cover Flow a vybíráte alba přímo podle přebalu desky. Není to žádná praktičtější funkce, na iPhone dává alespoň trochu smysl. Při přehrávání se zobrazuje cover alba na skoro celý displej. Informace jsou ukázány jen o písni, albu interpretu, bohužel chybí jakákoli data o formátu nebo datovém toku přehrávaného souboru.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hlavní menu a přehrávání písně

Díky pohybovému senzoru Nano podporuje náhodný výběr další písně zatřesením přehrávače. Mrzí mne, že přístroj nemá další využití této funkce změnou nastavení. Raději bych uvítal přechod zatřesením o další album, píseň dále nebo například ztišení přehrávače.

Video samozřejmě iPod podporuje. Úhlopříčka displeje není moc velká na přehrávání videa, konverze souborů je nutná. Při sledování se obraz otáčí podle náklonu přehrávače. Na animovaný seriál cestou do práce myslím funkce poslouží výborně. Obraz je díky jemnému displeje výborný, vysoké snímkování zamezí trhanému obrazu.

Od začátku všech iPodů je tento první, který má vestavěné rádio. Wow. Funguje jen s připojenými sluchátky, ale vynahrazuje to funkcí RDS (informace o nalezeném rádiu a dalších metadatech) a hlavně vychytávkou Live Pause.

Ta vám dovoluje při poslechu rádio pozastavit a znovu začít poslouchat po několika minutách na stejném místě. Můžete se i v přehrávaném kanálu vracet nebo případně dát přehrávané písni Tag. Ten se pak synchronizuje s iTunes a vy si skladbu stáhnete do počítače. Samozřejmě z iTunes Store za určitý obnos. A samozřejmě musíme dodat, v ČR nedostupno.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přehráváme natočené video, rádio

Tím se dostáváme k otázce, proč tedy Radio a další funkce tak pozdě. Apple dobře chápe, že zmíněné rádio lidem chybělo. Nedovolí si ho do přehrávače umístit jen tak, ale přidá další hodnotu ve formě Live Pause. Stejně to je i s kamerou. Mimochodem, jak výkonný musí iPod být, pokud dokáže online záznam rádia ukládat, a přitom přetáčet a přehrávat. Na tak tenké tělo je to skoro zázrak, podobně jako MacBook Air.

V iPodu Nano jsou jako obyčejně i vestavěné hry, graficky jsou docela dobré a na ukrácení času poslouží dobře. Jako nejposlednější důležitá funkce tu je krokoměr. Díky pohybovému senzoru Nano počítá kroky posluchače, na běhání to je praktické a odchylka od reality je minimální.
Díky vestavěné digitální kameře dostalo Nano mikrofon, takže si můžete konečně i nahrát přednášku nebo meeting. Proč se na některé zavedené funkce čeká u iPodu snad desetiletí...?

Majitel může hned po vybalení z krabice iPod užívat a nemusí hledat v návodech. Jako jediná překážka je tu samozřejmě klasicky iTunes. Pro mnoho začínajících uživatelů je práce s ním opravdu porod a dodnes to beru jako největší problém. Alternativní programy jako Floola, SharePod, Copy Trans nenahradí většinou všechny funkce iTunes, takže se bez nich neobejdete...
Trochu zamrzí absence vývoje alternativního firmware jako Rockbox nebo Linux, jak tomu bylo u prvních iPodů Nano. Tím by se zpřístupnil Mass storage pro hudební soubory a videa a samozřejmě další širší uživatelská nastavení.

Podpora mnoha formátů souborů nikdy nebyla silná stránka iPodů, není tomu ani nyní jinak. MP3 a WAV jsou samozřejmostí; AAC, Apple Loseless, AIFF a Audible však nezachrání chybějící FLAC. Na druhou stranu, pro někoho je jen maličkost si soubory převést... Pro začátečníka určitě nikoli.

S okem pro třicet snímků za sekundu

Nano páté generace jako první přichází do rodiny iPod s kamerou v těle. Nachází se levém rohu zadní strany. Zde je však problém. Díky malé tloušťce přehrávače je problém přehrávač stabilně. O k tomuto problému se pak pojí nešťastně umístěná čočka kamery. Dlouho budete spekulovat, jak s jistotou držet iPod a zároveň nemít prsty v nahrávce. Videa z přístroje jsou relativně kvalitní. Vzhledem k velikosti lze uznat, že výborná. Rozlišení záznamu je 640x480 bodů a potěšujících 30 snímků za vteřinu. Formát videa je H.264 a ke komprimaci zvuku se používá kodek AAC.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kamera a porovnání s Cowonem D2

Při rychlém pohybu kamery překreslování není zvládnuté, ale v mezích. Musím pochválit citlivý mikrofon s dobrým rozlišením, lidem i hudbě je dostatečně rozumět. Jako výbornou, a na jednu stranu revoluční, záležitost beru ukládání souborů videa do složky DCIM v paměti přehrávače, a také jednoduché přetažení v rámci Mass Storage do počítače. Rovnou tak můžete nahrávat klipy na internet bez konverze a dodatečných programů.

Možná vás zajímá, proč Apple implentoval kameru, bez fotoaparátu. Steve Jobs vysvětluje tím, že hardware pro zaznamenání statického obrazu je tlustší, proto by se do modelu Nano nevešel. Zní to logicky... A taky by to bylo určitě méně cool :)

Zvuk jako z praku

Po nasazení sluchátek, přichází první překvapení: “Nehraje to vůbec zle.“. Jakkoli jsem se mohl snažit Cowon D2 nebo Sansu Clip+ upřednostnit, tento iPod prostě hraje výborně. Charakterem se reprodukce blízká Cowonu, podle mého tedy vyrovnaný zvuk.

Trochu mám podezření, že nové Nano dostalo stejné zvukové ústrojí jako novější iPhone.
Další překvapení přijde při odpojení konektoru. Pátá generace dostala integrovaný reproduktor, schovaný v hliníkovém těle, takže není vidět žádný otvor. Reprodukce je slyšet ze spodní hrany přehrávače. Hlasitost hodnotím jako plě dostatečnou o ozvučení videa a nenáročnému poslechu v místnosti. Nebyl by to Apple, kdyby to neměl nějak chytře vymyšlené. Přehrávač si pamatuje odděleně hlasitost sluchátkového výstupu a reproduktoru. Díky tomu neohluchnete po nasazení sluchátek.

Ano, ekvalizérem přehrávač také oplývá, ale není moc kvalitní, při vyšší hlasitosti si lze všimnout limitace stejně jako u starších modelů. Na dodaných sluchátkách to možná nepostřehnete. Ty nevyčnívají z průměru, stejné jako například pecky k Sony.

Přihlédnu-li k velikosti přehrávače, reálná výdrž opravdu přes 24 hodin. Jakmile si hrajete s kamerou, výdrž jde hodně rychle dolů. Škoda chybějícího nabíjecího adaptéru do elektrické zásuvky v základním balení, nabíjet tak musíte jen datovým kabelem k počítači. Ještě upozorním, že iPody jsou mnohdy háklivé k napájecím adaptérům a některé méně výkonné ignorují.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Je nad čím váhat?

Jakkoli můžete mít k iPodům předsudky, Apple jen přetvořil novou generaci Nano do ještě sympatičtější formy a obsahu. Přehrávač něco vydrží, jednoduše se ovládá a ještě k tomu přináší pár bonbonků navíc. Stylem se výborně hodí do mužské i dámské ruky a výbavou vůbec neudělá ostudu. Cena v Čechách není nízká. Nová generace ale navazuje na tradici a kupující musí být vlastně s touhle vlastností smířený.

Klady

 • výborný displej
 • jednoduché ovládání
 • zvuk
 • vzhled
 • rozměry, váha
 • kamera + správa souborů kamery
 • obrovské množství prodávaného příslušenství
 • reproduktor
 • iTunes - konečně udělá pořádek bordelářům

Zápory

 • vládání na kabelu špatné ovládání v kapse
 • neprakticky řešené VoiceOver (na kabelu dodaných sluchátek)
 • iTunes a jakýkoli program nutný k používání
 • nestandardní konektor
 • ani nevíte, že ho máte v kapse :)

AVmania.cz hodnotí
výbavaKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
displej a ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
formáty a přehráváníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek6/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
rychlost přenosu a výdrž Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10

Apple iPod Nano 5. generace

 • příslušenství speciální USB kabel, sluchátka (pecky), dokovací adaptér
 • podporované formáty audia po synchronizaci (AAC, MP3, ALE, WAV, AIFF)
 • podporované formáty videa po synchronizaci m4v, mp4, mov; (H.264, MPEG-4, zvuk AAC LC, do 640×480), nutná konverze
 • podporované formáty obrazu(JPEG, BMP, GIF, TIFF, PSD, PNG)
 • displej 2, 2 palce / 240 × 376 pixelů (TFT LED)
 • výkon zvukového výstupu: 2 x 24 mW
 • přenosové rychlosti (čtení/zápis) 11,73/11,28 MB
 • udávaná doba přehrávání (hudba) 24 hodin
 • udávaná doba přehrávání (video) 4 hodiny
 • nastavení zvuku 22 profilů + limit hlasitosti
 • tlačítko hold ano
 • napájení Li-Ion akumulátor
 • možnost dobíjení přes nabíječku (nutno dokoupit) i USB
 • integrovaný reproduktor ano
 • slot paměťových karet ne
 • diktafon ano
 • FM rádio/počet pozic ano
 • nahrávání zvuku ano
 • podcasty, čidlo polohy natočení, hry, kalendář, poznámky
 • rozměry (š × v × h) 38,7 × 90,7 × 6,2 mm
 • hmotnost 36,4 g
 • provedení matné + lesklý displej
 • materiál hliník
 • vnitřní paměť 8/16 GB

 

Témata článku: Novinky, Přenosné, Test, MP3 a MP4

Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Před zhruba rokem jsem měl v testu staršího bratra TCL 65C825. Vyčetl jsem mu pár chyb. Televizor mě přesto hodně oslovil. Dnes přichází nástupce. Dokáže porazit svého staršího sourozence?

Alexandr Bray
Google TVminiLEDTCLRecenzeTest4K TVLCD a LEDTestyTelevizory
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Nejlepší filmy o cestování časem, které byste měli vidět. Víme, kde je najdete on-line

Nejlepší filmy o cestování časem, které byste měli vidět. Víme, kde je najdete on-line

Kdo by nechtěl vrátit čas a něco změnit? Vybrali jsme nejlepší komedie, sci-fi, vážnější i zamilované filmy, které mají společné téma cestování v čase.

Jaromír Puk
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Recenze televizoru TCL 65C935. Překrásný křižník s prostorovým burácením

Recenze televizoru TCL 65C935. Překrásný křižník s prostorovým burácením

Když jsem dopisoval článek o nižším modelu C835, vyřkl jsem myšlenku, že budu s napětím čekat na modely roku příštího, roku 2023. Proč? Abych zjistil, zda TCL byla schopna udržet mimořádnou kvalitu. Ale proč čekat tak dlouho?

Alexandr Bray
Google TVTCLRecenzeTestAndroid TVLCD a LEDTestyTelevizory
19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka