Nejprve si ji mohli vyzkoušet zákazníci Netboxu, pak ji začali nabízet partnerští operátoři a dnes je internetová kabelovka Kuki k dispozici v každé síti.
Téměř každý větší internetový operátor dnes vedle samotného připojení nabízí také nějakou formu televize. Zatímco dříve to byla klasická kabelovka, dnes se stále častěji prosazuje IPTV – příjem televize přes běžnou internetovou linku.
IPTV boří stigma lineární televize. Ta se promění spíše v YouTube
IPTV se oproti svému kabelovému předchůdci koncepčně liší především v tom, že ve většině případů ruší stigma lineární televize. To v praxi znamená, že nemusíte sledovat výhradně jen to, co běží právě v tomto okamžiku jako u běžné DVB-T, ale v EPG si vyberte pořad, který stanice vysílala třeba před několika hodinami.
IPTV dnes nabízejí paměť nejméně na posledních 24 hodin (zpravidla však alespoň 48 hodin) a to díky tomu, že provozovatel všechny stanice průběžně nahrává na svých serverech, ze kterých pak libovolné pořady streamujete podobným způsobem, jako byste spustili třeba video na YouTube.
Kuki z Brna za dvě stovky
Druhou specialitou IPTV je možnost sledování televize na různých zařízeních. To se týká i jednoho z prvních podobných systémů, který na našem trhu před pár lety začal bojovat o své diváky – Kuki.
IPTV Kuki na televizoru, PC a mobilních telefonech
Ačkoliv je Kuki projektem převážně brněnského operátora Netbox, dnes už si ji může objednat zákazník jakéhokoliv poskytovatele internetu. Za 200 korun měsíčně (Kuki menší) získáte 30 televizních programů, za dvojnásobek pak šedesát stanic. Polovinu vždy tvoří fixní výběr a tu druhou si můžete složit sami. Samostatnou položkou je set-top-box Arris VIP1113, který se sice maličký, ale stojí přes dva tisíce korun (kompletní ceník najdete zde). Na stranu druhou, nemusí být nutný. IPTV totiž můžete sledovat i na televizorech Samsung s Tizenem, v PC a na mobilu. O tom ale později.
Slabina IPTV? Virtuální videorekordér s krátkou pamětí
Měsíční paušál nemusí být konečný, základní programovou nabídku totiž můžete vylepšovat všemožnými balíčky. Nechybí jak obvyklý příplatek za HBO, tak třeba rozšíření kapacity virtuálního videorekordéru.
Virtuálního rekordéru? Co to má proboha být? Odpověď je jednoduchá. Každá IPTV umí vedle svého základního time-shiftu nahrávat pořady podle EPG i do vaší soukromé knihovny. Jelikož se ale jedná o internetovou televizi, nic se samozřejmě nenahrává u vás doma v STB třeba na integrovaný pevný disk, ale opět na serveru.
Nahrávání pořadu na Kuki IPTV
Taková soukromá knihovna v datacentru provozovatele pak má samozřejmě svůj strop – jak časový, tak kapacitní. V případě základní nabídky Kuki můžete tímto způsobem uložit 10 hodin videa na 7 dnů. Právě časové omezení nahrávky je snad jedinou opravdovou nevýhodou IPTV a v případě Kuki jej lze rozšířit nejvýše na 3 měsíce a 50-100 hodin záznamu, přičemž cena rozšiřujícího balíčku začíná na 50 korunách. Pokud byste si chtěli nahrát film na libovolně dlouhou dobu, u Kuki to nepůjde.
Seriály a videopůjčovna
S předchozím souvisí ještě jedna specialita Kuki – seriály. Jedná se o automatický nahrávač seriálů, které právě běží napříč televizními kanály, přičemž vy si mezi nimi pak budete moci listovat podobným způsobem jako třeba na Netflixu a tedy nehledě na to, kdy je přesně která stanice vlastně vysílala. To už vás nebude zajímat, protože jak jsem zmínil v úvodu, IPTV narušuje koncepci lineární televize.
Do třetice nesmím zapomenout ještě na jednu klíčovou vlastnost většiny tuzemských internetových televizí. Nejen že nabízejí televizní obsah, ale často jsou napojené i na některou z internetových videopůjčoven. Svůj filmový katalog má i Kuki, přičemž využívá služeb Banaxi. Cena filmů začíná zhruba na padesátikoruně (prémiové za 79 korun) a provozovatel vám částku započítá do měsíčního vyúčtování.
Kuki je napojená na videopůjčovnu Banaxi
Velikost katalogu sice filmového fanouška nijak neohromí, ale ani neurazí. Nabídka se totiž průběžně mění a nechybí i některé čerstvé kousky – aktuálně třeba Sully: Zázrak na řece Hudson. Nové filmy jsou k dispozici ve FullHD rozlišení, ale zpravidla pouze s českým dabingem bez možnosti přehrání v původním znění s titulky. Na ty je přitom Kuki technicky připravená, a pokud by byly k dispozici, poradí si s nimi.
Na televizoru, v mobilu i na počítači (ale ne v prohlížeči)
Většinu IPTV můžete vedle televizoru s připojeným HDMI set-top-boxem sledovat i v aplikacích pro mobilní telefon. Kuki není výjimkou a nabízí přehrávač pro Android, iOS a také desktopové aplikace pro Windows, Mac OS a dokonce Linux. Široká podpora operačních systémů je dána tím, že je desktopový přehrávač postavený na multiplatformním XBMC/Kodi. Podle grafického rozhraní to ale nepoznáte, to je totiž zcela předělané a maximálně jednoduché. S Kodi má ale přehrávač společné některé klávesové zkratky a také konfigurační soubory.
Kuki jako aplikace pro Windows a Android
Když už jsme u toho rozhraní, je opravdu spartánské, takže ačkoliv jsem si už vyzkoušel snad všechny tuzemské internetové televize, Kuki se vyznačuje naprostou přímočarostí a opravdu jednoduchým UX, které pochopí i vaše babička. Dálkový ovladač netrpí hromadou zbytečných funkce, nicméně ani samotná aplikace na obrazovce neumí některé speciality konkurence. Takže zatímco UPC nabízí v IPTV i přehrávání videí z YouTube a O2 zase videopořady z Aktuálně.cz, Kuki nic takového nezná.
Chybí podpora HbbTV a aplikace pro Android TV
Mnohem více než absence YouTube však zabolí něco jiného – prakticky žádná česká IPTV si už z principu neporadí s HbbTV, což je škoda zejména u České televize a přímého vstupu do jejího katalogu iVysilání.cz. V tomto směru je na tom tedy paradoxně klasická DVB-T na televizoru s internetovou konektivitou lépe než IPTV.
Jelikož pro IPTV zároveň neexistuje žádný jednotný standard, v nejbližší době nehrozí ani to, že by ji uměly přímo televizory bez potřeby set-top-boxu jako v případě DVB-T/S. Provozovatelé IPTV na to jdou tedy jinak a spíše se pokoušejí vyvíjet aplikace pro vybrané modely chytrých televizorů. V takovém případě se dokáže IPTV alespoň omezeně docela slušně integrovat do televizoru a můžete ji komandovat jedním ovladačem.
Kuki zatím nicméně nabízí aplikaci pouze pro televizory Samsung s Tizenem (vzhledem k jejich tržnímu podílu to dává smysl), a přestože má povedenou aplikaci pro Android, doposud ji programátoři nedokázali upravit pro Android TV, což je velká škoda, Kuki by totiž v softwarové podobě byla k dispozici i na televizorech od Sony a Philipsu s tímto operačním systémem.