iRiver Astell & Kern AK70 & AK300: Test high-end přenosných přehrávačů

20. prosince 2016
TWEET SDÍLET
Pokud se podíváte na současný trh s přenosnými Hi-Fi přehrávači, Astell & Kern najdete na každém rohu. Podíváme na levnější, ale nejspíše i nejpovedenější přehrávače.

Když v roce 2013 přišel iRiver s nápadem na vytvoření značky Astell & Kern, asi nikdo netušil, že za pár let tyto přenosné přehrávače budou vládnout trhu a udávat všechny hlavní trendy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Čím dál tím více výrobců má přehrávače s dotykovým displejem a kolečkem hlasitosti na boku, symetrický výstup se stává pomalu samozřejmostí, stejně jako podivný design s ostrými hranami. Ale zatímco iRiver pomalu šplhal s cenou nesmyslně vysoko, konkurence zůstávala na rozumnějších cenách a přitom se v kvalitě zlepšovala mílovými kroky. A tak přišel čas, aby se i přehrávače Astell & Kern začaly vyrábět i pro běžné zákazníky a ne pouze pro nejmajetnější Hi-fisty. Nejprve přišel AK Jr, který byl v mnoha ohledech povedený, ale úplně nepasoval do nabídky výrobce. Nové modely AK70 a AK300 k tomu ale přistupují jinak a skutečně přinášejí veškeré vlastnosti přehrávačů Astell & Kern za nižší ceny.

AK300 se prodává za 26 990 Kč a jedná se o nejlevnější přehrávač řady AK3XX. Své dražší sourozence ale kopíruje tak dokonale, že i při bližším zkoumání parametrů není příliš jasné, kde jsou ty podstatné rozdíly, za které se připlácí až skoro 100 tisíc korun.  Levnější AK70 stojí 17 990 Kč a zaujme především svými menšími rozměry a střídmějším designem. Po ostatních stránkách ale nabízí plnohodnotnou výbavu přehrávačů A&K.

Konstrukce

Model AK300 se drží aktuálního stylu značky, kdy s asymetrickým tvarem a s množstvím hran vypadá opravdu působivě. Ale praktické řešení to příliš není. V ruce se drží špatně, pouzdro nezvládá plně ochránit všechny hrany a dokonce ani na stole nedokáže ležet rovně. AK70 si také neodpustí pár ostřejších hran a rohů, ale tvarově se jedná o výrazně střízlivější a praktičtější konstrukci.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Větší AK300 se se svými rozměry a váhou přes 200 g řadí po bok mohutnějších přehrávačů Fiio X7, Opus #1 či Sony ZX2 a jeho nošení v kapse není nejpohodlnější. Menší AK70 zhublo na 130 g a rozměrově se může srovnávat s Fiiem X3II, díky čemuž se jedná o výrazně praktičtějšího společníka na cesty.

Čelním stranám dominují dotykové displeje s rozlišením 800 x 480, u AK300 se jedná o 4 palce, u AK70 o 3.3 palce. Zde příjemně překvapil levnější model AK70, který nabízí výrazně plnější barvy, vyšší jas a lepší čitelnost na slunci. I když se u obou přehrávačů ovládání hlasitosti řeší kolečkem na pravé straně, má každý design své výhody i nevýhody. Pokud přehrávače leží na stole, výrazně lépe se ovládá AK70, v  kapse má naopak výhodu AK300. Na toto ovládání se rychle zvyká a působí lépe než klasická tlačítka, ale především u AK300 se musí dávat pozor na nechtěné změny hlasitosti při zasouvání přehrávače do kapsy.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

V ostatních aspektech se přehrávače příliš neliší. Oba mají jeden 3.5 mm jack pro klasická sluchátka a druhý 2.5 mm jack pro sluchátka se symetrickým konektorem. Hudbu lze ukládat přes micro USB konektor do 64 GB vestavěné paměti, kterou lze rozšířit díky micro SD kartě. Pro rychlé a jednoduché ovládání v kapse poslouží trojice tlačítek na levé hraně přístroje. Stejně perfektní je i kvalita zpracování, nádherné hliníkové konstrukci nelze vůbec nic vytknout.

Užívání

Oba přehrávače lze využívat jako USB DAC bez nutnosti instalace ovladačů, což vykupuje omezení na nejvýše 24 bit 94 kHz soubory. Oba také dokáží fungovat jako transport pro další USB DAC, například velmi oblíbené Chord Mojo. Mohou se také připojit k Wi-fi síti, což využijí například fanoušci streamovací služby Tidal. Někdo možná využije i podporu Bluetooth V4.0.

I když A&K přehrávače patří mezi ty nejlepší na trhu, jejich výdrž bohužel dosahuje pouze průměrných hodnot. Při běžném užívání nabídnou kolem osmi až devíti hodin poslechu, při steamování přes Wi-fi se výdrž samozřejmě ještě zhorší. S mizernou výdrží se potýká stále drtivá většina výrobců přenosných Hi-fi přehrávačů a pokud si nepořídíte přehrávač značky Sony, cyklu neustálého nabíjení se nezbavíte.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Uživatelské prostředí mají přehrávače také totožné. Vystačí si s jednoduchými funkcemi hudebního přehrávače a sází se na jednoduchost a povedený vzhled. Pohyb mezi nabídkami či složkami si vyžádá trochu trpělivosti, každý takový pohyb v menu si totiž dává na čas a trvá 2 až 3 sekundy. Ale samotné scrollování nabídkou je naštěstí pěkně plynulé a displeje reagují na doteky přesně a okamžitě. Mezi Hi-fi přehrávači patří uživatelské prostředí A&K určitě k těm nadprůměrným, ale stále tu chybí ta hbitost moderních smartphonů.

Zvuk

Testování probíhalo především s high-end in-eary Heir 10. A, Unique Melody Martian a Hum Pristine. Pro porovnání posloužily přehrávače Opus#1 a Sony NW-ZX2.

AK300 využívá DAC Asahi Kasei AK4490, který lze najít i v nejvyšším modelu AK380. V současnosti se tento DAC těší velké oblibě a má ho například Cayin i5, Xduoo X10 či nové Fiio X5III. Pro AK70 zvolil výrobce DAC Cirrus Logic CS4398, který kromě starších AK100II a AK120II používá i například Fiio X3II a Opus#1.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Oba modely nabízejí standardní i symetrický výstup, přičemž výstupní impedance jsou udávány s hodnotami 2 ohmy pro klasické a 1 ohm pro symetrické zapojení. V těchto hodnotách nepatří testované přehrávače mezi to nejlepší a teoreticky se to může negativně projevit u některých problematických in-earů, například Shure SE846.

Sluchátkové výstupy potěší extrémně tichým zvukovým pozadím. S průměrnými in-eary není slyšet absolutně žádný šum či ruchy, pouze extrémně citlivé kousky jako jsou Hum Pristine odhalily velmi slabý šum. Zvuk lze nastavovat ve 150 krocích, u AK300 i ve dvou různých úrovních zisku. Hlasitost jde tedy dostatečně jemně naladit a problémem není ani velmi tichý poslech.

Prvně k otázce symetrického a nesymetrického zapojení. Testovalo se s kabely pro Heir 10.A a Campfire Audio Jupiter, identické kabely ve variantě pro klasické i symetrické zapojení. Osobně zde příliš velký rozdíl neslyším a nedoporučuji nijak přehnaně řešit symetrické kabely. Samozřejmě, pokud máte možnost sluchátka zapojit symetricky, ničemu to neuškodí a zvuk se posune o ten malinký kousíček dál.

AK300 hraje teplejší, hutný, velmi hladký a až relaxační zvuk. Bas má mohutnější, jdoucí opravdu hluboko a s dobrou úderností. Středy jsou plné, krásně rozlišené a lehce zabarvené pro příjemnější poslech. Výšky znějí přirozeně, s velmi dobrým rozlišením a kontrolou. AK70 hraje v přímém porovnání méně zabarveně, s větší energií a dynamikou a vzdušnějším podáním. I tak si ale zachovává plnější podání a lehce teplejší nádech.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Po technické stránce zvuku vítězí AK300 jasným rozdílem. Nabízí vyšší rozlišení zvuku s lepší kontrolou, údernější a přesnější bas, širší a hlubší prostor a dokonalejší separací nástrojů. Ak70 ho poráží opravdu pouze v podání dynamiky nahrávky.

Dle mých preferencí se AK70 více hodí k basovějším či vyrovnaným in-earům, jako jsou Heir 10.A či AAW W500. Naopak AK300 bude ideálním partnerem pro světlejší a vzdušnější modely, například Q-Jays či Unique Melody Martian. Celkově AK70 působí jako univerzálnější přehrávač, který si sedne s větším množstvím sluchátek.

Porovnání s konkurencí

Pro hlavní porovnání posloužil také korejský přehrávač Opus#1, který se prodává za 600 USD a představuje tedy přímou konkurenci k AK70. Svým zvukem ale míří na úplně odlišné posluchače než dvojice A&K. Opus hraje neutrálněji, podání je vzdušnější, čistší, s menším objemem a úderností basu. Po technické stránce se ale vyrovná i dražšímu modelu AK300, nabízí stejné rozlišení a kontrolu, přičemž díky odlišnému podání zní ještě o něco detailněji, čistěji a s lépe podaným prostorem.

Zajímavé srovnání představuje Sony NW-ZX2, který ve svém zvuku dokáže kombinovat výhody obou testovaných modelů A&K. Podáním se také pokouší o plnější a příjemný zvuk, přitom nezní tak zabarveně jako AK300. Dokáže hrát dynamičtěji než AK70, s vyšším rozlišením a detailností než Ak300 a s basem, který ohromí přesností a úderností. Ale tento posun ve zvuku si vyžádá znatelně vyšší investici, protože Sony se prodává za 35 990 Kč.

Verdikt

Oba testované přehrávače jsou nádhernými zařízeními s perfektní konstrukcí, bohatými funkcemi, dobrým uživatelským prostředím a příjemným zvukem. Který ale vybrat?

Zatímco AK300 bude se správně zvolenými sluchátky znatelně lepší po zvukové stránce, AK70 jednoduše vypadá jako mnohem lepší koupě. Ve většině ohledů jsou přehrávače plně srovnatelné, ale AK70 má praktičtější design, přívětivější rozměry a stojí výrazně méně. Pokud pro Vás kvalita zvuku nepředstavuje to hlavní měřítko, je AK70 jasně tou lepší volbou.

AVmania.cz: Kern AK300
konstrukce   9
ovládání   7
výdrž   6
zvuk   8


iRiver Astell & Kern AK300

Cena 26 990 Kč

 • Rozměry 112 x 75 x 15,5 mm
 • Váha 205 g
 • Paměť 64 GB + slot na micro SD kartu
 • Displej 4 palce 800 x 480
 • Podporované formáty WAV, FLAC, WMA, MP3, OGG, APE, AAC, ALAC, AIFF, DFF, DSF. Podpora PCM až do 24bit 192 kHz a až DSD128 (DSD se převádí na PCM).
 • Výstupní impedance 2 ohmy standardní výstup, 1 ohm symetrický výstup
 • Konektory micro USB, 3.5 mm jack, 2.5 mm jack
 • Konektivita Wi-fi a Bluetooth V4.0
AVmania.cz: Kern AK70
konstrukce   10
ovládání   7
výdrž   6
zvuk   7

iRiver Astell & Kern AK70

Cena 17 990 Kč

 • Rozměry 97 x 60 x 13 mm
 • Váha 132 g
 • Paměť 64 GB + slot na micro SD kartu
 • Displej 3.3 palce 800 x 480
 • Podporované formáty WAV, FLAC, WMA, MP3, OGG, APE, AAC, ALAC, AIFF, DFF, DSF. Podpora PCM až do 24bit 192 kHz a až DSD128 (DSD se převádí na PCM).
 • Výstupní impedance 2 ohmy standardní výstup, 1 ohm symetrický výstup
 • Konektory micro USB, 3.5 mm jack, 2.5 mm jack
 • Konektivita Wi-fi a Bluetooth V4.0

Přehrávače zapůjčil: Audigo

Témata článku: Hi-Fi, Sluchátka, Test, Zesilovače, High-End, Astell & Kern, Fiio, Shure, Chord, Hi-Fi systémy na Heureka.cz

Recenze českého počítače Āsome Studio PRO MiniPC R7. Pro hraní i práci v kompaktním těle

Recenze českého počítače Āsome Studio PRO MiniPC R7. Pro hraní i práci v kompaktním těle

**Počítač zaujme kompaktními rozměry **O grafický i procesorový výkon se postará osmijádrový Ryzen 7 **Nová česká značka překvapí cenou i kvalitou

Jan Pánek
Testy
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Počítač MSI MEG Trident X2: maximální výkon RTX 4090, chytré chlazení a extrémní cena

Počítač MSI MEG Trident X2: maximální výkon RTX 4090, chytré chlazení a extrémní cena

** Absurdně vysoký výkon pro hraní v maximálních detailech ** Netradičně řešená skříň pro lepší oddělení zdrojů tepla ** Dotykový displej pro rychlý přístup do nastavení

Tomáš Holčík
MSITestyPočítače
Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Na Netflixu jsme vybrali nejlepší seriály, které mají české titulky a často i dabing. Vycházeli jsme z hodnocení na filmových webech a přidali i trochu svého vlastního vkusu. Naprostou většinu seriálu nikde jinde než na Netflixu nenajdete.

Jaromír Puk
Proč si předplatit?
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Androidy dostanou dárek pod stromeček. Nejzajímavěji vypadá nová aplikace, která zpřehlední čtení textů

Androidy dostanou dárek pod stromeček. Nejzajímavěji vypadá nová aplikace, která zpřehlední čtení textů

** Androidy dostanou „dárek“ pod stromeček ** Google si připravil drobné aktualizace svých aplikací ** A také jednu novou - užitečný Režim čtení, který umí předčítat nahlas

Martin Chroust
UpdateMobilní aplikace
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Recenze hry WRC Generations. S láskou pro rallye nadšence

Recenze hry WRC Generations. S láskou pro rallye nadšence

KT Racing opouští značku WRC s plnou parádou a přináší největší množství obsahu, jaké jsme v jejich závodech doposud mohli vidět.

Michal Polok
WRC GenerationsRecenze