Iriver E100: test MP3/MP4 přehrávače

10. července 2008
TWEET SDÍLET
iRiver E100 patří do skupiny přehrávačů, které dokáží nabídnout mnohem více, než pouze hudbu. A cena není vůbec špatná!

iRiver E100 zaujme všechny uživatele, kteří chtějí od svého přehrávače více než pouhou hudbu. Přístroj nabízí bohatou sbírku funkcí, jednoduchý design a kvalitní displej.

Klepněte pro větší obrázek 

Jednoduše a účelně

Na rozdíl od mnoha svých konkurentů nepůsobí iRiver dojmem příliš exkluzivního přehrávače. Na přístroji zaujme nejprve jeho velikost srovnatelná s menšími mobilními telefony, jakmile jej ale vezmete do ruky, budete překvapení příjemně nízkou hmotností. Lacinější dojem podtrhuje plastové provedení přístroje, i když na konstrukci to nemělo sebemenší špatný vliv. iRiver zkrátka působí poněkud obyčejně, o to větší je pak překvapení při objevování všech možných funkcí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

„Obyčejnému“ přehrávači naštěstí stačí běžné ovládání, nesetkáme se tedy s tolik moderními dotekovými klávesami. Beru to rozhodně jako plus, klasické „mačkací“ tlačítka se stále ovládají o notný kus jistěji. iRiver E100 vsadil na čtyřsměrnou klávesu pod displejem a potvrzovací střed. Ten by ale přeci jenom mohl být trochu odlišitelný, pokud totiž prstem nezmáčknete celou plochu, často se vám stane, že přehrávač nijak nezareaguje. U směrových kláves jsem si zase všiml, že když je delší dobu nezmáčknete, reagují na váš první příkaz s drobným zpožděním.

Klepněte pro větší obrázek

Na horní stranu přehrávače se nachází slot pro paměťové karty microSD. Celková kapacita paměti se tak dá nezanedbatelným způsobem rozšířit, v obchodem běžně seženete i karty o velikosti 8 GB.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Boky přístroje zabírají tlačítka na úpravu hlasitosti a zámek. Spodní stranu si pro sebe zabral 3,5mm jack pro sluchátka, nechybí ovšem ani line-in konektor. Mezi nimi se usadil miniUSB konektor. Obvykle chválím, když je chráněn krytkou, tentokrát to ale nemohu udělat, protože právě krytka brání pohodlnému připojení kabelu, kterému nepříjemně zavazí.

O hudbě ví vše

Z hudebních formátů podporuje iRiver MP3, WMA, OGG, FLAC a ASF. Po zapnutí se vždy zaktualizuje hudební knihovna a pak už nic nebrání poslechu. Ten může probíhat bez sluchátek přes reproduktory, výrobce model pochopitelně vybavil i špuntovými sluchátky. Hudební kvalitou mě nijak neoslovila, alespoň do té chvíle, než jsem si začal hrát s nastavením zvuků. Kromě obvyklých ekvalizérů totiž iRiver nabízí i úpravu 3D zvukových efektů, nastavování úrovně basů, čistoty zvuku a pokouší se také o ostřejší zvuk. Najít vhodnou kombinaci pro jednotlivé album sice dá chvíli práce, ale odměnou je pak zvuk na dobré úrovni.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Samozřejmostí jsou různé úrovně přehrávání, nic zvláštního není ani na třídění skladeb podle alb, interpretů a žánrů. Líbilo se mi, že přímo mezi těmito výběry nechybí ani klasický pohled do adresářové struktury, někomu by se mohlo hodit i třídění podle hodnocení. Při přehrávání je vidět název alba, interpreta i písně, nastavený ekvalizér a případný rating písně. Samozřejmostí jsou i informace o délce písně. A pokud máte u souborů i obrázek, vidíte ho na displeji také.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Přehrávání hudby doplňuje rádio, tady už je ovšem nutné mít v každém případě připojená sluchátka.

Zaujme i oči

Doposud jsem se nezmínil o kvalitě displeje. Jedná se o 2,4" aktivní TFT obrazovku, která nabízí velice slušnou čitelnost i na slunci. Pokud se vám tedy nebude chtít poslouchat hudba, můžete využít třeba možnost čtení dokumentů. iRiver si bohužel poradí pouze s formátem TXT, ale reputaci si zlepšuje možností nastavení velikosti fontu a hodí se i automatické scrollování.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

U přehrávače s takto velkým displejem pochopitelně nemůže chybět prohlížení obrázků. Ty automaticky využívají celou šířku displeje, problémem ale není přetočit si je podle libosti.

Vynechat samozřejmě nemůžeme ani funkce přehrávání videa. I když jsem v návodu našel mezi podporovanými formáty AVI a WMW, přehrávač stejně nejprve vyžadoval konverzi. K ní slouží program iRiver plus, který najdete na přiloženém CD. Nastavíte audio a video kvalitu výstupního videosouboru, poměr stran a pak už jen zbývá čekat až převod proběhne. Rozhodně se nejedná o chvilkovou záležitost, tady ovšem hodně záleží na rychlosti vašeho počítače.

Nezlob

S jediným problémem při používání přehrávače jsem se setkal při zapojení do počítače. iRiver tvrdohlavě zůstával na nízké přenosové rychlosti, nijak nepomohlo ani aktualizace ovladačů nebo firmwaru. Ta je mimochodem velmi jednoduchá, ovládací program v PC vám automaticky ohlásí, pokud existuje novější verze firmwaru než máte v přehrávači a pak už ji stačí pouze jedním kliknutím nainstalovat. Pozor, touto operací přijdete o data, která máte v přístroji uložená.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 
Rychlost přenosu dat ale nebyla moc vysoká, několikrát se mi navíc stalo, že se přehrávač sám od sebe odpojil. Jedná se ale o jednu z mála chyb, na kterou jsem u testovaného kusu narazil. Klady v tomto případě jasně převažují. V obchodech se iRiver E100 dá koupit v několika verzích lišících se kapacitou vestavěné paměti. Kdo touží co nejvíce ušetřit, může vybrat 2GB variantu a časem třeba dokoupit paměťovou kartu. Ani s nejvyšší kapacitou ale iRiver nepatří mezi nijak drahé přístroje, ocení ho uživatelé hledající výhodný poměr mezi nabízenými funkcemi a cenou.

klady

 • konzervativní vzhled
 • kvalitní displej
 • line-in konektor
 • integrovaný reproduktor
 • bohaté nastavení zvuku

zápory

 • občas pomalejší reakce
 • krytka zavazí při připojení miniUSB
 • umístění reproduktorů
 • horší komunikace s počítačem

Klepněte pro větší obrázek

iRiver E100

Cena (na internetu) od 1 798 Kč (2 GB), 2 198 Kč (4 GB), 2 999 Kč (8 GB)

 • podporované formáty MP3, WMA, OGG, FLAC, ASF
 • bit rate MP3, WMA : 8Kbps ~ 320Kbps / OGG : až do Q10
 • tag ID3 V1 Tag, ID3 V2 2.0, ID3 V2 3.0, ID3 V2 4.0
 • podporované video MPEG4 SP/WMV9 SP/(30fps)
 • displej LCD TFT, 36 × 48 mm (320 × 240 pixelů), 262 000 barev
 • vnitřní paměť 2/4/8/ GB (flash)
 • paměťové karty ano, microSD
 • konektivita USB 2.0, sluchátkový výstup, linkový vstup
 • ekvalizér 7 + 1 vlastní 
 • integrovaný reproduktor ano
 • časovač vypnutí 30 sec – 10 min
 • zobrazení času/data ano
 • české prostředí ne
 • hmotnost 59 g
 • rozměry (v × š × h) 93 × 48 × 11 mm
 • FM tuner 20 předvoleb
 • hlasový záznamník ano
 • akumulátor Li-Ion 750 mAh
 • udávaná výdrž 17 hodin (audio), 5 hodin (video)
 • upgrade firmwaru ano
 • příslušenství český návod, USB kabel, sluchátka (špunty)

Zapůjčil

AVmania.cz hodnotí
vybavaKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
displej a ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
formáty a přehráváníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
rychlost přenosu a výdrž Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek5/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10

 

Témata článku: Novinky, Test, Přenosné, MP3 a MP4


25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Proč si předplatit HBO Max? Třeba kvůli těmto seriálům. Vybrali jsme ty nejlepší

Proč si předplatit HBO Max? Třeba kvůli těmto seriálům. Vybrali jsme ty nejlepší

Přiznejme si, že právě právě seriály jsou tím, proč jsou streamovací služby tak oblíbené. Komfort, kvalita, titulky, na HBO i tradičně solidní dabing. Nabízíme přehled těch nejlepších seriálů z HBO Max. Vybrali jsme jak ty známé, tak i skrytější skvosty.

Jaromír Puk
HBO Max
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
Jak jsem vybíral, kupoval a nakonec nastavoval svůj nový OLED televizor Sony

Jak jsem vybíral, kupoval a nakonec nastavoval svůj nový OLED televizor Sony

Jak se dobře zorientovat při koupi televizoru, co chtít, co koupit, jak koupit a proč nastavit to/ono. Článek není jen o testu konkrétního televizoru, ale má komplexnější pojetí se subjektivněji laděným nádechem.

Alexandr Bray
Google TVRecenzeTestAndroid TV4K TVSonyUživatelské recenzeTestyPrůvodce nákupem
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět