23
Fotogalerie

iRiver LPlayer: test MP3/MP4 přehrávače

Chcete malý a levný, ale přitom povedený kvalitní MP3/MP4 přehrávač s ojedinělým ovládáním? iRiver může být to pravé.

iRiver LPlayer je poměrně malý, leč dobře propracovaný a příjemně ovladatelný přehrávač s dostatečně velkým displejem o rozměrech 41×31 mm a rozlišením 320×240 pixelů, na němž se dá vcelku komfortně zkouknout i nějaký ten seriál.

Obrovskou pochvalu si zaslouží pozorovací úhly, které jsou prakticky neomezené a ani při extrémních úhlech se nekonají žádné zásadní změny obrazu. Už si ani nepamatujeme, kdy naposled jsme u přehrávače takto dobré úhly viděli. Rezervu u displeje ale vidíme v jasu, který není ani při maximální nastavitelné úrovni nijak vysoký. V běžné osvětlené místnosti bude sice dostatečný, ale na denním světle na displeji neuvidíte téměř nic.

31mMO%2BVAL5L__SS400_.jpg rh_lplayerlarge2.jpg 316cZoJe2IL__SS400_.jpg
Tři barvy: bílá, černá a růžová

Co se ovládacích prvků týče, tak kromě přepínače pro uzamykání na zadní straně, tlačítka pro vypnutí a dvojtlačítka pro změnu hlasitosti na straně boční na přehrávači jiná nenajdete. Největší zajímavostí tohoto modelu je právě způsob ovládání.

VIDEO: 1519 'MP3 přehrávač iRiver LPlayer'
Video: ukázka ovládání, menu, funkcí se zvukem ze sluchátkového výstupu

Výrobce jej označuje jako „D-click“ a byť byl do praxe uveden již před čtyřmi lety, mezi přenosné přehrávače se příliš nerozšířil. A to je škoda, protože tento způsob ovládání se nám jeví jako poměrně praktický, svižný a velmi jednoduchý. A v čemže vlastně spočívá? Pro pohodlné ovládání je ještě potřeba tlačítek pro pohyb nahoru/dolu a doleva/doprava, jejichž funkci zde přebírají boční strany. Přehrávač je rozdělen na dvě části – základnu a částečně pohyblivou vrchní část s displejem, pod kterou se nachází čtveřice tlačítek reagujících na stisk (ideálně ve středu hrany) některé ze stran.

DSC07925.jpg DSC07928.jpg
DSC07929.jpg DSC07932.jpg

V základní nabídce slouží horní a spodní hrana pro listování mezi funkcemi, pravá pro potvrzení a levá naopak k návratu do nabídky. Ve firmwaru přehrávače nechybí možnost volby českého prostředí, které je téměř bezchybné, ale nevztahuje se na základní nabídku, kde se anglickým názvům nevyhnete. Pohyb v nabídce je vcelku svižný, ale ne natolik, abyste mohli hrany stran mačkat příliš rychle po sobě. Trochu zdržuje i zobrazování některých oznámení při nestandardních situacích, u kterých musíte čekat, než se opět schovají.

IMG_5323.jpg IMG_5324.jpg
IMG_5340.jpg IMG_5343.jpg

Podpora hudebních formátů je u tohoto přehrávače takřka příkladná. Nebo se snad najde někdo, komu by formáty MP3, WMA, OGG, ASF a FLAC nestačily?

Ovládání v prostředí hudebního přehrávače je také vcelku jasné a intuitivní. Jediné, s čím jsme trochu nesouhlasili, bylo přiřazení funkce přeskakování a přetáčení skladeb hornímu a spodnímu „tlačítku“ namísto logičtějších bočních. Levým tlačítkem se v tomto případě vracíte zpět do výběru skladeb a pravým aktuální skladbu pozastavujete.

Oceňujeme možnost nastavení rychlosti přetáčení (ač jen skokového), za nepříliš praktické však považujeme pomalé utlumování přehrávání při výběru nové skladby (dá se vypnout), ale i pozastavení či přeskakování skladeb, které je zcela zbytečné a jen zdržuje. Pochvalu si ale bezpochyby zaslouží zobrazování českých znaků nejen v samotných názvech, ale i u tagů. Hudbu lze samozřejmě třídit podle interpretů, názvu alb, žánru nebo ji vybírat z klasické adresářové struktury.

Videa nakonec opět s konverzí

Přehrávaná videa mohou mít maximální rozlišení shodné s rozlišením displeje, tedy 320×240 pixelů a až 30 snímků za sekundu. Pokud taková videa do přehrávače nahrajete, můžete se těšit na dostatečně kvalitní podívanou. Videa podporuje s příponami AVI a WMV a kodeky MPEG-4 (SP - Simple Profile), WMV9 SP a XviD SP a zvukem MP3 nebo WMA.

IMG_5326.jpg IMG_5327.jpg

Podpora je to na první pohled velmi slušná, nicméně omezení v podobě rozlišení, Simple Profile videí a absence podpory DivX kodeku znamená, že se ve velké většině případů stejně nevyhnete konverzi – například dodaným programem Movie Converter. Opět lze nastavit režimy přehrávání, rychlost přetáčení či přidávání záložek, ale něco jako změnu poměru stran či roztažení menších videí na celý displej zde nenajdete.

Movie_Converter_01.PNG Movie_Converter_02.PNG

Funkce navíc? Běžné jako jinde

Nabídka dodatečných funkcí je víceméně standardní. Můžete prohlížet obrázky ve formátech BMP, JPEG, GIF a PNG s možností slideshow, otáčení a jednokrokového přiblížení i zobrazovat textové soubory. Podpora opět sahá jen na obyčejný formát TXT, ale alespoň s bezchybným zobrazováním českých znaků.Samozřejmě nechybí FM rádio s dobrou citlivostí a spolehlivým automatickým hledáním stanic. Do seznamu předdefinovaných lze uložit až 20 stanic. Nahrávání je možné jak z integrovaného mikrofonu, tak i z FM rádia, a to do formátu WMA s výběrem ze tří úrovní kvalit.

IMG_5330.jpg IMG_5333.jpg IMG_5336.jpg

Konečně i použitelná sluchátka

Možné nastavení zvukových vlastností spočívá ve výběru ze sedmi předdefinovaných profilů, vlastního pětipásmového ekvalizéru nebo využití technologie SRS WOW HD s mnoha detailnějšími nastaveními. Dodaná sluchátka samozřejmě nepředstavují zvukovou špičku, avšak na rozdíl od mnoha konkurentů (a to hlavně při zvážení poměrně nízké pořizovací ceny) hrají dostatečně dobře na to, než aby z rukou méně i středně náročných posluchačů hned nesměřovaly do koše. Hrají dobře nejen středy, ale vcelku slušně dokáží podat také vyšší, ale z části dokonce i nízké kmitočty. Úderné basy to sice nejsou, ale za svůj výkon se rozhodně stydět nemusí. Výkon samotného přehrávače je na dobré úrovni, a ač nejednou nastavíte hlasitost na samotné maximum, nedostatek decibelů byste pro zdravý poslech pocítit neměli.

DSC07930.jpg 

Za malý peníz velmi slušná nabídka

V nastavení si můžete zvolit ten z přenosových režimů UMS/MTP, který je vám více sympatický a pak data do přehrávače vesele kopírovat průměrnou rychlostí 2,55 MB/s. Rychlost to sice není nijak ohromující, avšak dá se ještě označit za použitelnou. Výdrž přehrávání bychom si popravdě představovali ještě trochu vyšší, nicméně 12 hodin u hudby a 3,5 hodin u videa je v této kategorii slušný výsledek.

iRiver LPlayer si případní zájemci mohou zakoupit s kapacitami 2, 4 nebo 8 GB. Vzhledem k absenci slotu na rozšiřující paměťové karty ale doporučujeme variantu nejvyšší. Žádný extra výdaj vás ale nečeká, protože cena tohoto kvalitního modelu je velmi příznivá a 8 GB verzi lze zakoupit již od 2 000 Kč.

klady

+ vcelku kvalitní sluchátka
+ čeština
+ zpracování nabídky
+ jednoduché a praktické ovládání
+ elegantní a jednoduchý vzhled
+ podpora hudebních formátů
+ podpora video kodeků*

zápory

- viditelnost displeje na denním světle
- nižší maximální jas
- *obvykle nutná konverze videa

iRiver LPlayer

Cena (na internetu) od 1 350 Kč (2 GB), od 1 650 Kč (4 GB), od 2 000 Kč (8 GB)

 • příslušenství návod, USB kabel, sluchátka (špunty), programové vybavení
 • podporované formáty zvuku MP3, WMA, OGG, ASF, FLAC, LRC texty
 • podporované formáty videa AVI/WMV,videoMPEG-4 SP (Simple Profile), WMV9 SP, XviD SP, do 320×240, max. 30 fps, zvuk MP3, WMA (obvykle nutná konverze dodaným SW)
 • podporované formáty obrazu BMP, JPEG (ne progresivní), GIF, PNG
 • displej 41 × 31mm/320 × 240 pixelů (LCD TFT)/kvalitní s jemným rastrem
 • podsvícení displeje/počet barev slabší/neuvedeno
 • přenosový režim USB Mass Storage i MTP
 • časovač vypnutí 10 min–5 h a při neaktivitě (také nastavitelné)
 • testovaná verze firmwaru 1.05
 • výkon zvukového výstupu 2× 17 mW
 • přenosové rychlosti (čtení/zápis) 9,50/2,55 MB/s
 • udávaná doba přehrávání hudby 12 hod
 • udávaná doba přehrávání videa 3,5 hod
 • nastavení zvuku 7 profilů + vlastní ekvalizér (5 pásem), SRS WOW HD
 • tlačítko hold ano
 • mazání souborů/složek ano/ano
 • napájení Li-Pol akumulátor (500 mAh)
 • integrovaný reproduktor ne
 • slot paměťových karet ne
 • FM rádio/počet pozic ano/20
 • nahrávání zvuku/formát diktafon+FM rádio/WMA stereo (96/128/192 kbps)
 • doplňky obrázky, video, text (TXT)
 • rozměry (š × v × h) 60 × 43 × 13 mm
 • hmotnost 41 g
 • provedení matné
 • materiál plast
 • náchylnost na poškrábání nižší
 • poměr signál/šum 90 dB
 • vnitřní paměť 2/4/8 GB/flash
 • barevné variace černá, čokoládová, růžová, bílá

AVmania.cz hodnotí
výbavaHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
displej a ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
formáty a přehráváníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
rychlost přenosu a výdrž Hvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png6/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.png8/10

Určitě si přečtěte

Články odjinud