Iron Man: recenze filmu

2. května 2008
TWEET SDÍLET
Do marvelovské rodiny komiksových superhrdinů přibyl ke Spider-Manovi nebo X-Menům jejich cyničtější souputník, který se z nonšalantního playboye a ochmelky mění v dalšího zachránce lidstva.

Superhrdina bez superschopností

Oproti svým kolegům ale miliardář Tony Stark (Robert Downey, Jr.) nedisponuje žádnými nadpřirozenými schopnostmi, způsobenými silou z jiné planety, radioaktivním pavoučím kousnutím nebo samovolnými genetickými mutacemi. Své protivníky odzbrojuje geniálním mozkem, suchými hláškami a využitím v praxi získaných zkušeností s výrobou a prodejem ultramoderních zbraní a vojenských technologií. 

Tento film na DVD/Blu-ray si můžete zakoupit na www.Filmopolis.cz

Stark jako další „obchodník se smrtí“ se od Cageovy postavy liší hlavně v tom, že je víc vizionář než kuplíř, zneužívající trhliny v systému. Svou práci si sám pro sebe omlouvá tím, že svými nápady zásobuje americkou armádou k „bohulibým“ účelům šíření míru, až si jednoho dne při pracovním výletě na Střední Východ při prezentaci nových raket sám vyzkouší, k jakým účelům a jakým lidem jeho výrobky také slouží.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zbrojní magnát je v afghánských horách zraněn, zajat a teroristy přinucen ke zkonstruování nového modelu své raketové střely Jericho. Ve vězení mu zachrání život Asiat Yin Sen (Shaun Toub), který mu pomocí silného elektromagnetu pomůže zmírnit poranění šrapnelem, který ho zasáhne blízko srdce. Zároveň přijde i s nápadem na konstrukci prototypu neprůstřelného „brnění“, které Starka vysvobodí ze zajetí a zachrání mu život. Na svobodě se v něm ozve svědomí a uvědomí si, jaké důsledky jeho práce nese. S vylepšeným červenozlatým oblekem, který ho mění v chodící a létající moderní superzbraň se rozhodne skoncovat nejen s teroristy, ale i s moci a peněz chtivým škůdcem ve vlastních řadách. Ten má pocit, že až příliš dlouho stál ve stínu svého šéfa a jeho proměna v pacifistického lidumila mu také zrovna nesedí.  

Ironické pomrkávání na diváka

Tvůrce komiksového Iron Mana Stan Lee se před pětačtyřiceti lety inspiroval pro vznik této postavy Howardem Hughesem (Scorseseho životopisný Letec), vynálezcem, dobrodruhem, multimiliardářem, megalomanem a člověkem, jenž na svůj dar výjimečnosti doplatil šílenstvím. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Ač se tvůrci dopředu zaklínali, že jejich hrdina nebude žádný skautíkovský teenager v přiléhavém trikotu, což se pro comicsovou typologii jeví jako osvěžující oživení, i Tony Stark si musí v duchu pohádek pro dospělé nakonec projít typickou charakterovou proměnou. Scenáristé si byli dějových i typových klišé podobných filmů dobře vědomi a dovedli je s hravostí využít ve svůj prospěch. Neustále pomrkávají na diváka a zásobují ho množstvím gagů, vyplývajících ze Starkova nově získaného spasitelství, jež mu přináší soužití s kovovým oblekem a jeho dovednostmi.

Tento nadhled, k němuž přispívá i Downeyho uvolněné herectví, odzbrojující nás desítkami sebeironických bonmotů, ale dostává trhliny v konstrukci a motivovanosti hlavního záporáka, jehož Jeff Bridges s holým temenem hlavy obdařil možná až příliš předvídatelnou a ke karikatuře se blížící démonickou vizáží.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Starkův tajemník Obadiah Stane se ve finále, jež připomene závěrečný souboj plecháčů z Bayova megahitu Transformers, promění v maniakálního mstitele, jež chce svého konkurenta po vzoru bondovek sprovodit ze světa co nejefektnějším způsobem. Závěrečný souboj ale postrádá velkolepost obdobných scén a ukazuje režijní limity svých tvůrců.   

Samolibý požitkář

Pro ztvárnění komplikované postavy, jež má daleko k „dušínovskému“ charakteru, našel režisér Favreau ideálního představitele v Robertu Downeym, Jr.. Herec, jenž si prošel peklem drogové a alkoholové závislosti, se dokázal vrátit a postavu Tonyho, jež by mohla kvůli své hejskovské neomalenosti snadno sklouznout k nesympatickému přehrávání, vybavil takovou dávkou charismatu, bezprostřednosti a suchého humoru, že mu ty peníze i slečny na jednu noc budete přát.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Tony Stark čile obchoduje s americkou armádou a vydělávává na tom neskutečné jmění, které si rád užívá při alkoholových dýcháncích a ve společnosti modelek z titulních obálek časopisu Maxim. Z comicsových postav má díky bohatství a šarmu asi nejblíže k civilnímu Bruceovi Wayneovi, jen místo depresí z traumatizující dětské zkušenosti nabízí její antitezi a chce hlavně bavit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jeho chování má mnohem méně ušlechtilé rysy než skutky „netopýřího muže“ a z každého jeho pohybu je za kamennou tváří a živýma očima cítit požitkářství a samolibá radost z výstřelků, jež musí občas před veřejností krotit a urovnávat jeho asistentka Virginia Pepper Pottsová (Gwyneth Paltrowová). Ta slouží nejen jako firemní „čistič“ šéfových nevybíravých způsobů jednání, ale i jako objekt i subjekt romantického škádlení se svým nadřízeným, s nímž jí to v konverzačních scénách velmi příjemně jiskří.  

Zrod hrdiny i série?

Režie Jona Favreaua, od něhož známe komedii Vánoční skřítek s Willem Ferrellem nebo rodinnou podívanou Zathura: Vesmírné dobrodružství, má daleko k osobitosti „batmanovských“ adaptací Tima Burtona i Christophera Nolana nebo „pavoučího“ Sama Raimiho. Favreau je spíš zručný řemeslník a víc než na akci se zaměřuje na budování charakterů a ironickou nadsázku, při níž režisér nezapře své původní povolání komika.  

Příznivci akce a triků se ale nemusí obávat, i oni si přijdou na své, i když tempo a napínavost akčních dobrodružství má značně kolísavou úroveň. Přesto, když si „muž se železnou maskou“ zaletí za zvuků nadupaného hardrockového soundtracku vyřídit účty s afghánskými „svatými válečníky“, trhá stíhačky nebo hází tanky, bude každý správný komiksový fanoušek vrnět blahem. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Film, jímž začalo comicsové impérium Marvel produkovat sérii snímků s jejich populárními postavami (následovat má Hulk s Edwardem Nortonem) již plně ve vlastní finanční režii, se ukazuje být zdařilým počinem pro zahájení nastávající blockbusterové sezóny. Příběh o zrodu hrdiny v sobě nese mnoho naznačených linií (včetně té milostné) a postav (Terrence Howard jako Starkův armádní přítel Jim Rhodes), které dostanou zajisté větší prostor v dalších pokračováních. Úkol představit postavu a nastartovat další populární a výdělečnou řadu, v níž se nám dostane zábavného a nekomplikovaného mixu akce a humoru, splňuje ale velmi dobře. 

P.S. A počkejte si až na konec závěrečných titulků, kdy dojde na provázání s dalším marvelovským komiksovým universem.          

Iron Man

  • Žánr: komiksová adaptace
  • www.ironmanmovie.marvel.com
  • Původní název: Iron Man
  • USA 2008
  • Scénář: Mark Fergus, Hawk Ostby
  • Režie: Jon Favreau
  • Hrají: Robert Downey, Jr., Gwyneth Paltrowová, Jeff Bridges, Terrence Howard, Shaun Toub
  • Distribuce: Bontonfilm
  • Distribuční premiéra v ČR: 1. 5. 2008
 
AVmania.cz hodnotí
filmKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
 

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Na Netflixu jsme vybrali nejlepší seriály, které mají české titulky a často i dabing. Vycházeli jsme z hodnocení na filmových webech a přidali i trochu svého vlastního vkusu. Naprostou většinu seriálu nikde jinde než na Netflixu nenajdete.

Jaromír Puk
Proč si předplatit?
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Recenze hry Choo-Choo Charles. Hororovka o pavoučím vlaku, která neumí pořádně postrašit

Recenze hry Choo-Choo Charles. Hororovka o pavoučím vlaku, která neumí pořádně postrašit

Charles přinesl neokoukané téma a zajímavý gameplay v otevřeném světě. Na druhou stranu, se ale nedá zbavit pocitu, že hra postrádá hloubku, pocit strachu nebo dokonce samotného Charlese.

Matouš Sychra
HororRecenzePC
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify