Jabra Elite 85h: bezdrátová sluchátka s ANC pro ty nejdelší zaoceánské lety [test]

16. července 2019
TWEET SDÍLET
Na tato sluchátka jsme si brousili zuby už dlouho, byla představena hned z kraje roku na veletrhu CES, ale cesta do redakce se nečekaně protáhla. Navíc jde o první sluchátka tohoto druhu, jaká Jabra vyrobila.

Plusy

 • Výborné ANC
 • Pohodlí
 • Dlouhá výdrž

Minusy

 • Jen SBC kodek
 • „V“ charakteristika zvuku
 • Při ANC horší dynamika
8/10
Hodnocení

Elite 85h jsou velká circumaurální sluchátka, která výrobce označuje jako prémiová a láká hlavně na pokročilou technologii potlačení hluku. Po stránce ANC zatím kralují Sony WH-1000XM3, ale Elite 85h se jim hodně přibližují. Jabra má ale ještě jeden trumf a tím je obrovská výdrž.

Konstrukce

Papírových 296 g není úplně málo a svůj díl na tom má velká baterie, která má vydržet až 36 hodin při zapnutém potlačení hluku a dle mého měření je to reálná hodnota – překonat 30 hodin není problém ani u vyšší hlasitosti. Má měření se při denním používání na spíše vyšší hlasitosti zastavila asi na 33 hodinách, a to několikrát za sebou.

Klepněte pro větší obrázek 
Sluchátka se vyrábějí ve třech barvách – černé, modré a béžové

Líbí se mi měkce polstrovaný hlavový most, který má dostatečný přítlak, ale protože podobně měkké polstrování mají také náušníky, není nošení nepříjemné ani po několika hodinách. Asi není potřeba zdůrazňovat, že u této zavřené konstrukce se vám budou hlavně teď v létě dost potit uši. Výrobce na to ale myslí a vybavil sluchátka zvýšenou odolností vůči prachu i vodě.

Naopak příliš nadšený nejsem z ovládacích prvků: sluchátka vypnete tak, že škeble vytočíte o 90°. Při transportu tedy musíte škeble otočit a složit, jedině tak zůstanou vypnuté a vejdou se do přepravního pouzdra. U levé i pravé škeble najdete jedno tlačítko, které máte jakoby zespodu za uchem: na levé škebli přepínáte mezi potlačením hluku, příposlechem okolí a polohou vypnuto. Tlačítko na pravé škebli zase spouští hlasového asistenta z telefonu: Siri nebo Google Asistent.

Ovládání: zatlačte proti uchu

Co mě ale štvalo ještě víc, je ovládání hlasitosti vně pravé škeble, kdy musíte trojici tlačítek tlačit proti uchu, což není úplně příjemné, protože tlačítka šla alespoň zpočátku dost ztuha. V průběhu testování ale povolila a už to není tak divoké

. A úplně radost nemám ani z textilního povrchu, který se rychle zanáší. Na druhou stranu se musí nechat, že středové tlačítko při přijímání hovoru a pauzování skladeb je lehce zapuštěné, takže se dá krásně najít pohmatem. Regulace hlasitosti (při dlouhém podržení přeskakujete skladby) se dá najít také poslepu, díky plastické tečce.

Ve finále je to více o zvyku, a i na to mačkání proti uchu si člověk zvykne. Co mi ale chybí je možnost rychlé zapnutí příposlechu okolí, kdy chcete nebohému turistovi poradit kudy na pivo. Lze se sice procvakat tlačítkem na levé škebli, ale něco tak pohodlného, jako přiložení dlaně na sluchátko po vzoru Sony, tu není, takže komunikace většinou začíná tím, že sluchátka zamíří z uší kolem krku.

Bez aplikace ani ránu

Jabra sází na Bluetooth 5.0 a trochu překvapivě také jen na SBC kodek. Než začnete propadat panice, tak vězte, že podobné řešení používá Jabra už relativně dlouho dobu. Přímo ve sluchátkách se provádí rekonstrukce původního signálu, která má opravit napáchané akustické škody. Vše funguje na takové úrovni, že nepoznáte, že jde o SBC. Bravo! Srovnání s levnými sluchátky, která nechají SBC kodek řádit naplno a doručí vám do uší tuto čistokrevnou paseku, není na místě.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Mobilní aplikace pro iOS a Android vám dovolí kompletní správu
sluchátek a můžete si podrobně nastavit jednotlivé scénáře

V aplikaci Sound+ můžete jednoduše nastavit sílu přimíchání okolního zvuku u příposlechu, je tu hezký grafický ekvalizér a pochopitelně základní nastavení: kdy se mají sluchátka uspat, jestli se má pozastavit hudba, když sundáte sluchátka z uší atd. Zajímavě vypadá také funkce SmartSound, díky níž telefon vyhodnotí, jestli posloucháte v soukromí, v dopravním prostředku nebo se pohybujete někde na veřejnosti. Tyto profily si můžete ručně přepínat podle libosti a můžete změnit i jejich výchozí nastavení – třeba při cestě městem pěšky máte jiné nastavení ekvalizéru než ve vlaku.

Stejně tak můžete mít nastaveno buď potlačení okolního ruchu, nebo jeho přimíchání do uší. U každé situace to může být jinak. SmartSound tyto profily mění automaticky, ale má to své mouchy. Občas přepíná zbytečně zběsile tam a zpět, takže nakonec jsem tuto funkci vypnul. Nicméně poslední aktualizace aplikace vypadá nadějně. Sluchátka rozpoznají, že sedím doma, zvolí správný profil, pak rozpoznají, že jdu pěšky, a pak zase poznají, že jedu vlakem. Pro tři různé situace můžete mít tři různá nastavení.

Na zvuk si musíte zvyknout

Zvukově mi Jabry přišly zbytečně těžké a hutné, ale je to jen otázka zvyku a hlavně rozehrání. Musel jsem sluchátka nechat hrát asi 30 hodin, aby „změkla“ a projev se prosvětlil. A skutečně byl znát docela velký posun, basy jsou rychlejší a celkově je projev více neutrální. A také jsem malinko pohnul s ekvalizérem, abych získal věrnější přednes, kdy jsem šel lehce proti „V“ charakteristice.

Sluchátka se pak mohou chovat jako skoro neutrální a dost univerzální, ale svou původní charakteristiku neschovají úplně. Hlavní je, že zahrají všechno, velká tělesa, rychlý metal, umí i tiše zahrát folk nebo mluvené slovo. Jen je to všechno trochu sterilní. Chtěl bych trochu víc dravosti, trochu víc zábavy, trochu víc energičnosti.

Potlačení okolního hluku funguje také velmi dobře, a hlavně přirozeně, aniž by měl člověk dojem akustického tlaku. Troufám si tvrdit, že kvalita odrušení okolí může konkurovat Sony. Mám jen jedinou výtku a tím je ztrácející se dynamika, pokud je ANC aktivní a skladba se dynamiky dožaduje. Okamžik, kdy mi má skladba „upálit dekl“ se tady děje velmi decentně, ale stejný pocit jsem měl i u sluchátek Sony. Snad jediná sluchátka s ANC za poslední dobu, která mají dynamiky na rozdávání, jsou Beyerdynamic Lagoon, kde zase naopak stojí ANC za starou bačkoru.

Každopádně, Jabra Elite 85h jsou zvukově příjemná spíše neutrální sluchátka s lehce teplejším projevem, která nikoho neurazí. Sterilní zvuk nedělá chyby, nepouští se za hranu a není s ním tolik zábavy, kolik bych asi chtěl. Věcně ale nemám co vytknout.

Verdikt

Jabra Elite 85h jsou vynikající sluchátka s lehce specifickým projevem, na který si musíte zvyknout. Za skvělé ANC a dlouhou výdrž se patří sluchátka pochválit, jakkoli na ikonická sluchátka Sony lehce ztrácejí, ale zase mají příznivější cenu. Musím ocenit, jak jsou pohodlná i na dlouhé nošení, líbí se mi velmi povedená mobilní aplikace se spoustou nastavení, a nakonec jsem si zvykl i na ovládací tlačítka, která si tlačím proti uchu.

S ohledem na to, že 85h jsou první bezdrátová circumaurální sluchátka s ANC, které Jabra vyrobila, se patří smeknout. Chvilku to trvalo, ale nakonec jsme si k sobě našli cestu a zvykáme si na sebe.

Jabra Elite 85h

Cena: 7 790 Kč

bezdrátová sluchátka s ANC,

Zapůjčil: Jabra, www.jabra.cz

 • konstrukce: uzavřená circumaurální
 • konektivita: Bluetooth 5.0 (SBC)
 • měniče: 40mm
 • frekvenční rozsah: 10 až 20 000 Hz
 • výdrž: až 36 h s ANC, až 41 h bez ANC
 • příslušenství: USB-C kabel, 3,5mm jack kabel, adaptér do letadla, pouzdro na přenášení
 • rozměry: 195 × 225 × 82 mm
 • hmotnost: 296 g

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Sluchátka, Bezdrátová sluchátka, Bluetooth, aptX, Jabra, Hi-Fi systémy na Heureka.cz

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály
Vypadá jako iPhone 14 Pro Max, ale zdání klame. Čínská kopie však stojí jen dvacetinu toho, co originál

Vypadá jako iPhone 14 Pro Max, ale zdání klame. Čínská kopie však stojí jen dvacetinu toho, co originál

** Kopii iPhonu 14 Pro Max dnes pořídíte o 90% levněji, než originál ** Krabička je stejná, telefon má samozřejmě jiný hardware i výkon ** I přesto máte pocit, že držíte skutečný iPhone

Martin Chroust
ČínaKopie
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Dříve nebo později to čeká i vás. Návod, jak založit a nastavit Datovou schránku

Dříve nebo později to čeká i vás. Návod, jak založit a nastavit Datovou schránku

Od nového roku začne stát automaticky zřizovat datové schránky všem živnostníkům, spolkům nebo třeba nadacím. Nečekejte na to, až to za vás udělají úředníci a založte si datovku sami.

Jan Spěšný
Datová schránkaNávody
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Reportáž z Las Vegas a prapůvodní sestavy Týdne Živě a Týdne mobilně

Reportáž z Las Vegas a prapůvodní sestavy Týdne Živě a Týdne mobilně

Filip KůželJan SedlákJakub ČížekJan Láska
Týden mobilněAmazonTýden Živě
Google v Česku skryje náhledy článků. Co to znamená pro uživatele, co to znamená pro vydavatelství

Google v Česku skryje náhledy článků. Co to znamená pro uživatele, co to znamená pro vydavatelství

**Novela autorského zákona čeká na podpis prezidenta. **Zákon má posílit pozici vydavatelů vůči technologickým platformám. **Google už ale řekl, že v Česku raději omezí služby.

Petr Urban
ČeskoAutorské právoPrávo
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Samsung něco chystá. Má novou ochrannou známku XISO-CELL, můžeme tak vyhlížet novou generaci foťáků

Samsung něco chystá. Má novou ochrannou známku XISO-CELL, můžeme tak vyhlížet novou generaci foťáků

** Samsung má novou ochrannou známku pro mobilní foťáky ** XISOCELL má být nový generace mobilních fotočipů ** Jako první by se měla ukázat u řady Galaxy S23

Martin Chroust
200 MpxISOCELLFotočipy
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně