Jack Ryan: V utajení – recenze filmu

2. února 2014
TWEET SDÍLET
Se studenoválečnickým mrazem, který přichází z Kremlu, se potýká restartovaný agent Jack Ryan. Kenneth Branagh se snaží propojit staré s novým, bohužel s výsledkem, který až příliš pošilhává po svých vzorech

Jack Ryan, hrdina špionážních románů Toma Clancyho, se dosud dočkal čtyř filmových adaptací jeho dobrodružství. Tvář mu v nich postupně propůjčili Alec Baldwin (Hon na ponorku), dvakrát Harrison Ford (Vysoká hra patriotů, Jasné nebezpečí) a před dvanácti lety v Nejhorších obavách pak Ben Affleck.

Trend omlazování zavedených sérií

Nyní přichází režisér Kenneth Branagh s restartem, prequelem či rebootem ryanovské série, přesně jak to velí současný trend omlazování zavedených ság. Není ostatně náhoda, že v páté „ryanovce“ propůjčuje ústřední postavě tvář Chris Pine, který v režii J.J. Abramse už takto vzkřísil kapitána Kirka ze Star Treku.

Nejen Batman, Superman nebo hrdinové X-Menovské ságy, ale i Jack Ryan někde a nějak začínal. Pod vlivem teroristického útoku na „Dvojčata“ v září roku 2001 opouští rozjívený mladík studia na univerzitě v Londýně a pln vlasteneckého nadšení se nechá naverbovat do armády.

Za dva roky už s hodností poručíka slouží v Afghánistánu, kde je při havárii vrtulníku vážně zraněn. Během náročné rekonvalescence poznává nejen svou budoucí manželku Cathy Muller (Keira Knigtley), ale i řídícího důstojníka CIA Thomase Harpera (Kevin Costner), který jej naverbuje do služeb této zpravodajské služby.

Za dalších několik let a s doktorátem z ekonomie v kapse vykonává práci finančního analytika, který na Wall Streetu pro CIA monitoruje podezřelé transakce, které by mohly mít souvislost s financováním terorismu. Pochopitelně v dokonalém utajení, o němž neví ani Cathy.

Moskevská mise

Tato činnost ho přivede také k jeho první akci v terénu, kdy je Harperem vyslán do Moskvy, aby skrze audit objasnil podivné spekulace miliardářského magnáta Viktora Cherevina (Kenneth Branagh). Při kontrole toků peněz mezi USA a tímto ruským oligarchou odhalí plánovanou teroristickou akci na americké půdě a na ni navazující ekonomický útok s cílem uvrhnout Spojené státy do devastující hospodářské krize.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Jack a Harper rozehrají na moskevské půdě složitou špionážní hru, plnou předstírání a hackování důležitých informací, do níž dost nešťastným způsobem zasáhne impulsivní Jackova partnerka, která netuší, co je skutečnou náplní jeho práce a podezírá ho z nevěry.

Kancelářský analytik, byť s válečnou zkušeností, se během ní bude muset proměnit v chladnokrevného agenta, který disponuje nejen ocelovými svaly, ale i nervy. Jedině tak ochrání nejen svou snoubenku, americký dolar, ale i stabilitu mezi USA a Ruskem.

Jack Ryan hledá tvář

Pokud by se vám z dějového nástřelu zdálo, že se prostřednictvím scénáře vrací duch studené války, nebudete daleko od pravdy. Debutující scenárista Adam Cozad, spolu se zkušeným Davidem Koeppem (Spider-Man, Válka světů, čtvrtý Indiana Jones), uchystali zápletku, která připomíná mix starého a nového. Což je obecný rys, který se dá vztáhnout na celé dílo.

Ve scénáři nalezneme jak ozvuk studenoválečnických bondovek (postava záporáka), obsahujících oproti těm současným velký prvek nadsázky, tak paranoidních thrillerů ze sedmdesátých let.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ale stejně tak scenáristé i režisér pracují s motivy, které už se objevily v jiných a modernějších sériích s neohroženými agenty v hlavní roli. Ať už jde o Ethana Hunta v Mission: Impossible, seriálového Jacka Bauera ve 24 hodin a především Jasona Bournea.

Jack Ryan stojí někde mezi nimi. Postrádá blazeovaný šarm Jamese Bonda a jeho soukromý život je oproti agentovi 007 značně monogamní. Není ani takový drsňák jako Jason Bourne, i když se ho tvůrci snaží tímto směrem do budoucna směřovat.

Aby k tomu došlo, musí nejprve voják a ekonomický analytik z kanclu ztratit zábrany při střetu s protivníkem. Na jeho první misi v terénu je znát, že je emocionálně rozrušený ze smrti člověka, ale zároveň už od prvního hotelového souboje s dvoumetrovým a stopadesátikilovým černochem prokáže, že mu nechybí síla, postřeh a mrštnost.

Nehraje si na žádného nadčlověka, ale oproti minulým představitelům Jacka Ryana, jejichž zbraní byl spíš mozek a schopnost analýzy a diplomatického jednání, je tento agent mnohem akčnější. Umí se rvát, střílet, ale i se nabourat do počítačového systému padoucha, jenž se tváří jako ekonomický mozek Ruska.

Uvolněné scenáristické ruce

Že to není ten agent Jack Ryan, kterého znáte z knih Toma Clancyho nebo jejich předchozích filmových adaptací, je zcela zjevné. Jeho literární stvořitel loni v říjnu zemřel. Scenáristé pak při přípravě pátého agentova dobrodružství nevycházeli, tak jako v předešlých případech, z Clancyho novel, ale pouze se postavou Jacka Ryana inspirovali.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na základě dostupných informací o jeho životě, které jsou přítomny v Clancyho knihách, se rozhodli zrekonstruovat tu část jeho pracovních začátků, která jim posloužila pro vznik této origin story, sledující zrod hrdiny. Postupovali tak podobně jako scenáristé Jamese Bonda s Danielem Craigem, kteří se v Casinu Royale vrátili do jeho mládí, zasadili ho do současnosti a tím ho aktualizovali.

Bondovská zápletka

Z bondovek si toho ale tvůrci vypůjčují mnohem víc. Nejen aranžmá některých akčních scén (bitva v koupelně), ale především celou zápletku, v níž jeden agent zmaří plány mocného ruského protivníka na zhroucení amerického impéria pod vlivem provázanosti ekonomických a teroristických útoků.

Scenáristé sice reflektují jak postavení ruských miliardářů, kterým jsme si pro jejich úzké propojení s ruskou vládou zvykli říkat oligarchové, tak hry se státními dluhopisy, jež vedou k finanční krizi, ale jinak zápletka nepřináší nic nového. Vývoj děje se dá poměrně dobře vytušit dopředu, včetně všech zkratkovitých náhod a tvůrci se ani nijak nesnaží, aby tomu bylo jinak.

Branagh akční i divadelní

Tempo neoriginálního a předvídatelného příběhu zachraňuje Branaghova režie. Ten už v minulosti dokázal, že je nejen respektovaným shakespearovským hercem a adaptátorem, ale i režisérem, který jde rád naproti různým žánrovým výzvám.

Ať už jde o romanticko-mysteriózní thriller Znovu po smrti, převedení gotického románu Mary Shelley Frankenstein nebo komiksového Thora, jemuž vetknul do vínku situační humor i divadelní okázalost.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zkušenost divadelníka v sobě nezapře ani v dialogových scénách v Ryanovi, kterým umí při slovním souboji protivníků dát patřičnou brilanci pokerových hráčů, jež napětí, vyplývající z daných situací, pozvolna šroubují do vyšších otáček.

Zvládá dobře ale i akční scény, ať už jde o kontaktní střety nebo automobilové honičky. Střih je přehledný, kamera dynamická, díky čemuž má film ve své stominutové stopáži svižné tempo. Působí to mile starosvětsky, aniž by se snažil Branagh ohromovat nějakými CGI efekty.

Teatrální záporák

Režisér si zároveň vystřihl i hlavního záporáka Cherevina. Ten kvůli své nemoci nemá co ztratit, čímž jeho figura získává mnohem tragičtější rozměr. Herec ji obdařil lahůdkovým ruským přízvukem, který nepůsobí, tak jako u jiných akčních padouchů, směšně. Postava díky němu má i mnohem děsivější charakter. Jde ale o děsivost spíše teatrální, která se dobře hodí právě k bondovským psychopatům, kteří chtějí vykolejit světovou rovnováhu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Chris Pine jako Jack Ryan dobře zvládá jak dramatičtější, tak odlehčenější pasáže filmu a sympatičnost jeho postavy vynikne především při rozmluvách s jeho partnerkou, mentorem v podání Kevina Costnera i při duelu s Kennethem Branaghem.

Otazník nad dalšími pokračováními

Ten se pokusil za pomocí kombinace starších a moderních motivů, typických pro úspěšné a zavedené akčně thrillerové série, nastartovat znovu sérii, která má v minulosti na čem stavět. Jejím aktualizováním a zasazením do problémů současného světa jí vytvořil půdu pro další pokračování, nad nimiž ale po velmi slabých tržbách v USA visí otazník.

Důvodů tohoto neúspěchu je víc. To, co mělo být předností, tedy skloubení starého a nového, se ukázalo spíš pastí. Neoriginální zápletka si bere něco z nadnesených bondovek z éry studené války, ale jejich nadsázku zoufale postrádá. Inspiruje se i mladšími a realističtějšími sériemi s ikonickými agenty v hlavní roli, ale opět ne důsledně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Režisér zavedenou šablonu špionážních dobrodružství v dynamickém tempu ničím neoživuje a Jack Ryan v jeho podání působí jako o něco méně drsná varianta Jasona Bournea. Což jde proti duchu této postavy, vytvořené spisovatelem Tomem Clancym, která sázela vždy víc na svou inteligenci a intuici.

Přesto by nebylo špatné této postavě ještě do budoucna šanci dát, protože ten potenciál odlišit se od jejích agentských kolegů tam je. A dobrých špionážních thrillerů také moc nevzniká.

Jack Ryan: V utajení
 

  • Žánr: akční špionážní thriller
  • Původní název: Jack Ryan: Shadow Recruit
  • www.jackryan-film.cz
  • USA/Rusko 2014
  • Scénář: Adam Cozad, David Koepp (inspirováno hrdiny knih Toma Clancyho)
  • Režie: Kenneth Branagh
  • Hrají: Chris Pine, Keira Knightley, Kevin Costner, Kenneth Branagh, Colm Feore, Nonso Anozie, Aleksandar Aleksiev, David Paymer, Lee Asquith-Coe, Gemma Chan
  • Distribuce: CinemArt
  • Distribuční premiéra v ČR: 30. 01. 2014

AVmania.cz hodnotí
Film 6

 

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Na Netflixu jsme vybrali nejlepší seriály, které mají české titulky a často i dabing. Vycházeli jsme z hodnocení na filmových webech a přidali i trochu svého vlastního vkusu. Naprostou většinu seriálu nikde jinde než na Netflixu nenajdete.

Jaromír Puk
Proč si předplatit?
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nvidia jde za hranice možností. Technologické pozadí kouzel skrytých za zkratkou DLSS 3.0

Nvidia jde za hranice možností. Technologické pozadí kouzel skrytých za zkratkou DLSS 3.0

S novou generací GeForce představila Nvidia další evoluci DLSS pro zvyšování výkonu. Umělá inteligence se naučila generovat rovnou celé snímky.

Adam Vágner
Nvidia
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

** Internet se roky bavil uměle rozčtverečkovanými místy v mapách ** Postupně jich ale ubývá, nebo se jedná o běžné chyby ** Výjimkou je Evropa. Tady čtverečkujeme až až

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Hry zadarmo, nebo se slevou: Zlevněné DLC balíky na Xboxu a Saints Row IV: Re-elected zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: Zlevněné DLC balíky na Xboxu a Saints Row IV: Re-elected zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Známý antivirus z desktopu se nově dostává na Androidy a iPhony. Bez předplatného to ale nepůjde

Známý antivirus z desktopu se nově dostává na Androidy a iPhony. Bez předplatného to ale nepůjde

** Microsoft Defender se vydává mimo operační systém od Microsoftu ** Nově jej stáhnete na MacOS, Android i iOS ** Bez předplatného Microsoft 365 to ale nepůjde...

Martin Chroust
AntivirusMobilní aplikace
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony pod 10 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony pod 10 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
Fotomobily
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály