5
Fotogalerie

Jak a kdy kupovat bazarovou Hi-Fi a AV techniku

Starší Hi-Fi technika z druhé ruky může být pro mnoho lidí velmi zajímavá, neboť se prodává i za zlomek původní ceny. Na co je potřeba dát pozor?

Kapitoly článku:


V minulém článku o nákupu AV techniky z druhé ruky jsme se věnovali obecným radám a postupu při nákupu reprobeden z druhé ruky, dnes se podíváme na zbytek AV techniky, kterou může být zajímavé pořídit ztv. z druhé ruky.

Do kategorie komponentů, které nám neztrácejí, tak rychle na ceně řadím integrované zesilovače, tunery a dnes i high-endové gramofony. Do této skupiny patří veškerá audio technika, která nám takzvaně dál „nestárne“.

70s_stereo_1.jpg

Nákup zesilovače

Když pořizujeme starší zesilovač, věnujme svou pozornost části napájecí s transformátorem. Kontrola originality a celistvost letovaných míst je na místě. Pokud můžeme uskutečnit vlastní poslechový test, vyzkoušejme všechny potenciometry, zesílení a útlum hlasitosti zda není doprovázeno šuměním a praskáním a stejně tak i vyváženosti obou kanálů.

Zaměřme se na rozložení stejné hlasitosti a dynamiky L a P kanálu. Je pravdou, že po nějakých 30 letech bývají v zesilovačích oslabené kondenzátoy. Dnes není problém je nechat vyměnit, ale musíme zvážit, zda se nám tato repase zesilovače stále vyplatí. Jelikož se často jedná o nejtěžší komponent, pochopitelně i manipulace s ním náročnější.

Vzhledem k váze je sebemenší kolize s jinými předměty destruktivní a viditelná. Proto věnujme svou pozornost přednímu panelu, krytům zesilovače a kontrolujme i zadní terminály zesilovače, zda nejsou strženy výstupní šroubovací matky výkonných výstupů. Neodborný transport zesilovače může ohnout šrouby terminálů a následné utažení či povolení matky klade nadměrný odpor. Proto zkusme povolit a utáhnout terminály bez vodičů.

sony.jpg 

DVD, CD a další…

Pomyslný střed a tedy i pokles z pořizovací ceny obsazují legendární „mechanické“ (toto označení si dovolím používat i nadále) staré stroje jakými jsou kotoučové magnetofony, tapedecky a rekordéry DAT, co se týče CD a DVD je na tom o něco lépe CD. Jeho jednoduchost a jednostrannost optické části a převodníků ho staví na lepší pozici než je tomu u DVD.

U DVD budou svou pozornost budoucí majitelé zaměřovat na doprovázené formáty a dekodéry (DTS je již samozřejmostí), kterými DVD přehrávač disponuje. Pozornosti by neměla uniknout ani vybavenost zadního panelu. Standardem budou jistě výstupy:

  • cinch Audio out Stereo
  • cinch 5.1 (přední L a P, centr, zadní P a L, subwoofer)
  • cinch Component video out (trojce zelený, modrý a červený)
  • cinch video (žlutý)
  • S-Video
  • Digital Colaxial (oranžový) a optický
  • Dalšími výstupy mohou být Euro scart či novější HDMI
  • Pozor pro jaký region (kontinent) je DVD přehrávač určen !!!

Výhodou „mechanických“ strojů je, že vše se dá seřídit opravit, či vyměnit. Ale pozor! Cena za opravu či repasi bývá značně vysoká. Do této ceny se nám promítá vlastní hodinová práce technika. A jelikož se většinou jedná o složitější mechanizmy, je i čas věnovaný vlastní opravě delší, než je tomu například u optických CD přehrávačů.

Zde je na místě úvaha, v jakém vlastně stavu hodlám takový „mechanický“ komponent pořídit. Zde je více než nutné si vlastní komponent poslechnout. A to jak jeho vlastní reprodukci, tak i jeho chod. Slyšet, zda samotný chod motorků a setrvačníků, nečiní přístroji problém. Vyzkoušet si funkce reverse, stop, pause a rychlost běhu naprázdno a s nosičem (páskem). Vlastní chod nesmí být doprovázen rušivými zvuky a zejména pozor na drobné vibrace a kolísání otáček. U „mechanických“ komponentů platí 2x pravidlo - čistota půl zdraví.

1.jpg

AV zesilovače a receivery

Velkým lákadlem ve všech bazarech jsou integrované AV recievery (s tunerem) a AV zesilovače. U této kategorie je cenový propad z pořizovací částky takřka největší. Dnešní cena takovéhoto AV zesilovače činí 15-20% z pořizovací ceny. Kupříkladu vlajkový AV reciever některé z renomovaných značek, který před 15 lety stál nějakých 90 000 Kč se dá dnes sehnat za cenu již okolo 13 500 Kč. Při hledání v této kategorii roku výroby však zapomeňme na podporu vstupů a výstupů HDMI a USB rozhraní, Ethernet, Bluetooth či Wi-Fi, které jsou samozřejmostí v posledních letech.

Výhodnost ceny je způsobena nástupem nových technologií a následnou integrací výpočetní techniky do útrob dnešních AV recieverů nebo tzv. multimediálních center. Ty jsou vybaveny vlastním softwarem, který lze snadno aktualizovat. Hodně nadneseně se dá hovořit o komponentech s vlastním počítačem, který je osazen kvalitní zesilovací vícekanálovou koncovou částí. Ale o těchto mohykánech vyrobených v posledních 10 letech jsem psát nechtěl, jelikož jejich bazarová cena není nijak příznivě lákavá a jejich množství v sektoru bazarové audio-video techniky není dominantní.

První co zajímá potenciálního kupce staršího AV komponentu je jeho schopnost přehrávat tedy dekódovat co možná nejvíce formátů. Na to je potřeba dát velký pozor.

Určitě si přečtěte

Články odjinud