9
Fotogalerie

Jak a proč mít i u sportu kvalitní zvuk

Kapitoly článku:


2.0, 2.1 a 3.1 systémy

Další kapitolou jsou domácí kina 2.1 a 3.1. Již počet reproduktorů naznačuje, že jsou opět přítomny pouze přední reproduktory, ve druhém případě navíc doplněné centrálním dialogovým reproduktorem. Systémy nabízejí opět virtuální prostorový zvuk, díky možné větší vzdálenosti předních reproduktorů však nabídnou větší variabilitu. Jsou také vhodnější pro reprodukci hudby, než soundbary.

Samsung HT-D7200.jpg 

U systémů 2.1 je centrální dialogový kanál zamíchán do pravého a levého kanálu – není třeba tak řešit umístění centrálního reproduktoru nad, nebo pod televizor. Nevýhoda? Pokud nesedíte před televizorem, nemusíte mít pocit, že dialogy vychází z obrazu. Tuto nevýhodu právě odstraňují 3.1 systémy, kdy prostřední dialogový reproduktor zaručuje správné umístění a reprodukci dialogů „z obrazovky“.

Philips MCD900.jpg 

Tyto systémy lze pořídit v různých cenových relacích, kdy ty nejlevnější jsou vhodné jen pro nenáročný poslech hudby a především pro filmy, dražší systémy 2.1 či 2.0 jsou naopak schopny již kvalitně reprodukovat náročnější hudbu.

 

LG HB965DF.jpg  

Řešení 2.0 či 2.1 lze doporučit i tam, kde je prioritou spíše poslech hudby, než domácí kino, nebo tam kde zkrátka instalace zadních reproduktorů je z prostorových (či názorových) důvodů nemožná.

V této kategorii poslední dobou zažívají renesanci kdysi velmi oblíbené mikrosystémy, které výrobci místo CD mechaniky vybavuji DVD, nebo rovnou Blu-ray mechanikou, zde ale nemusí být k dipozici virtuální prostorový zvuk.

Proč ne rovnou 5.1?

Chcete-li ale skutečný nefalšovaný zážitek z domácího kina, je nejlepší pořídit kompletní 5.1, 6.1 či 7.1 systém (existují i 9.2). Pevně instalované domácí kino nejlépe složené ze samostatných komponent dokáže splnit i velmi vysoké nároky. Dobré domácí kino typu „vše v jednom“, kdy dostanete od výrobce vše v jednom balíčku, dokáže často vykouzlit lepší zvuk, nežli slyšíte v místním kině. Pro běžný poslech postačí 5.1 kanálové kino, další kanály pak slouží pouze pro lepší lokalizaci zvuků v prostoru.

Samsung HT-D5550.jpg 

Základní levná kina, kdy dostanete vše v jednom balíčku, jsou vyladěna pro domácí kino a pro poslech hudby náročnějším stačit nebudou. Zde se vyloženě šetřit nevyplatí, za cenu pod 10 000 tisíc korun více dostanete bez problému už domácí kino s DVD/Blu-ray mechanikou, které nabízí nejen kvalitnější přepočet DVD filmů na Full HD rozlišení, ale zpravidla nabízí i přehrávání DivX/MKV filmů z USB paměti či pevného disku, stále rozšířenější je i síťová podpora a on-line aplikace.

HT-S6405 Onkyo.jpg 

Zajímavou volbou pro ty, co nechtějí moc utrácet, ale mají rádi možnost volby, zde můžou být levné AV přijímače. Ty už bývají vybaveny HD dekodéry prostorového zvuku, nabídnou volbu počtu a velkosti připojených reproduktorů, takže si můžete vybrat pak reproduktory vhodné přesně pro váš interiér, či účel použití (hudba/film).

Jak vidíte, cesta k domácímu kinu nabízí více variant a možností, jak právě ten váš pokoj vybavit, a kterak si užít u filmu nejen obraz, ale právě i zvuk. Ten má totiž za úkol smazat onu pomyslnou dělicí čáru mezi vámi a obrazem. A právě kvalitnější, případně prostorový zvuk vám dokáže přinést do obývacího pokoje tu pravou sportovní atmosféru.

Další články na olympijská témata najdete na webu Londýn 2012.

 

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud