9
Fotogalerie

Jak dobře koupit MP3/MP4 přehrávač

Pokud si chcete pořídit přenosný přehrávač hudby i videa, možná vám přijde vhod několik našich rad.

Slovo multimédia je slyšet ze všech stran a skloňované ve všech pádech. Není se taky proč divit, vždyť vlna zábavy nás masově zaplavuje, množství seriálů a filmových počinů lze u televize či v kině jen těžko stihnout, proč tedy nevyužít každé volné chvilky k tomu, abychom smysly oblažili hudbou či posledním dílem oblíbeného sitcomu cestou do práce. Zahálející smysly mohou vést ke zplození vlastní myšlenky nebo k nebezpečnému rozvoji fantazie a následné možnosti vymknutí se z kolotoče konzumu. A to se přeci výrobcům moderní spotřební elektroniky nemůže hodit, proto na nás chrlí atraktivnější, schopnější a vybavenější modely za stále lákavější ceny.

uvod.jpg

Když už jste tedy dorazili do stádia, kdy všichni okolo vás chodí nepřítomně s klapkami na uších, hypnotizují poblikávající displeje a smějí se vtipům, o kterých jejich spolucestující ani netuší, je dost dobře možné, že taky zatoužíte mít kousek toho křemíku, plastu a tekutých krystalů jen pro sebe.

Co od baviče vlastně chtít

Na začátku vaší nové cesty byste se měli zastavit a ujasnit si několik základních bodů, podle kterých budete svého novotou zářícího baviče vybírat bez ohledu na to, jestli jste zbohatlík, nebo pravidelně skáčete přes plot. Cítíte-li se jako konzument-začátečník, máte raději hudbu a nepočítáte s tím, že byste museli mít o zábavu vždy postaráno, občas vyrazíte na cesty a chcete brát něco s sebou, sáhněte bez obav po některém z přenosných multimediálních přehrávačů s pamětí flash. Nebudou vás stát tolik peněž, ale na druhou stranu se smiřte s tím, že komfort zábavy, který vám poskytnou, bude v některých ohledech limitován. Především displeje jsou menší a paměť se pohybuje v řádech jednotek a nikoli desítek gigabajtů. Díky kompaktním rozměrům ale nebudou tížit vaši kapsu, nabídnou dobrou výdrž, a pokud zvolíte některou osvědčenou značku, získáte většinou dobré ovládání.

Zkontrolujte si příslušenství MP3 přehrávače

Pouze sluchátka a USB kabel dostanete jen k těm nejlevnějším a nejjednodušším MP3 přehrávačům. Slušnější výrobci přidají k přehrávači alespoň tkaničku na krk, případně pouzdérko. U lepších a dražších přehrávačů však můžete očekávat podstatně větší výbavu.  Například u přehrávače Cowon A2 naleznete mimo obligátní návod, CD s programy na převod mezi formáty videa, USB kabel a sluchátka ještě kožené pouzdro na přehrávač, kabel na připojení k audiovstupu mikrověže – jack 3,5 mm, AV kabel (3× cinch) pro připojení k televizoru, AC zdroj pro přímé napájení ze sítě a redukci miniUSB-USB. Díky takové výbavě si tedy opravdu pořizujete spíše přenosné audiovizuální centrum než obyčejný přehrávač.

DSC05437.jpg

Jestli nestrpíte kompromisy a chcete si užívat neomezeně, pak budete muset připlatit, ale vyšší kategorie přehrávačů s pevným diskem vás nebude brzdit v rozletu, nabízí většinou širší podporu formátů, snadnější spolupráci s počítačem a kopírování souborů a především rozměrnější, leckdy širokoúhlé displeje, které vašim zážitkům dají nový rozměr. Navíc jsou často vybaveny AV výstupem, takže jej lze využít jako přenosnou videotéku třeba na chatu, kde jej připojíte k televizoru a baví se celá rodina. 

Pohled úkosem a slunci vstříc

Velikost displeje flashových přehrávačů je důležitým rozhodujícím faktorem. Úhlopříčka by měla být alespoň okolo šesti centimetrů, aby na displeji bylo něco vidět. Dávejte si pozor na to, aby podpora multimédií nebyla jen maskou pro hudební přehrávač s okrajovou možností přehrát film v mizerné kvalitě a ukázat náhled fotografie. Nevybírejte naslepo, vyrazte do terénu a vyhlédnuté modely si pořádně osahejte. Určitě si vyzkoušejte princip a srozumitelnost nabídky a ovládání.

17.jpg 45.jpg

Každému vyhovuje něco jiného, ale pokud budete u pultu v menu tápat déle než pět minut, klidně jej odložte, nerozuměli byste si nikdy. Zkuste poprosit obsluhu nebo přemluvit ochranku, ať vás s přehrávačem pustí ven a prohlédněte si displej pod úhlem a hlavně na slunci. Pokud na vás hází prasátka, ušetříte, když si od přítelkyně půjčíte raději zrcátko. Lesknou se skoro všechny, ale právě proto by měl mít displej dobré pozorovací úhly, abyste jej bez vlivu na kvalitu obrazu mohli mírně naklonit. Zároveň si prohlédněte rozlišení a hustotu bodů (rastr) displeje. Na hrubém displeji budou písmena kostrbatá a obraz bez detailů. 

Ochutnejte i ušima

Multimediální přehrávač jistě nebudete kupovat jen kvůli filmům. Většina přehrávačů vznikla z MP3 přehrávačů a hudba je jejich nedílnou součástí. Kvalita reprodukce a možnosti nastavení se značně liší. Proto nezapomeňte nasadit dodávaná sluchátka a zjistit, nakolik zvuk vyhovuje vašim představám, jestli přístroj nabízí dostatek režimů přehrávání a nastavení ekvalizéru. I když ve specifikacích může být uveden výčet nastavení, jejich efekt může být různý a předejdete tak zklamání. Pokud vám nebudou sedět sluchátka v uších, představuje to nejspíš další investici.

5.jpg 52.jpg 9.jpg

Podle doplňkových funkcí asi vybírat nebudete, ale mohou přidat na misku vah ve finálním rozhodování. Zkontrolujte tedy alespoň pohledem do menu, jestli má přehrávač i rádio, jehož příjem se může značně lišit. Nejlepší modely nabízí dokonce FM tuner s příjmem RDS signálu. A až budete znát filmy i hudbu nazpaměť, může nastoupit zábava ve formě flashových her. Vytížené jedince jistě zaujme kontrola synchronizovaného kalendáře a poznámek z Outlooku a dokonale zábavou znavené vás probere budík.

Konvertovat, nebo zůstat bez podpory?

Možná si řeknete, že je USB jako USB, prostě univerzální sériové rozhraní, a když je něco univerzální, tak je to univerzální. Chyba. Některé přehrávače využívají protokol MSC (Mass Storage) a ty se po připojení k počítači hlásí jako další disk, nejlépe vyměnitelný. Princip kopírování je stejný jako ve Windows.

Některé ovšem používají protokol MTP (Media Transfer Protokol) a ty se v systému hlásí jako mobilní zařízení. Komunikace s těmi druhými může být komplikovanější. Někdy nelze na disk normálně přistoupit, případně struktura složek a souborů je naprosto nesrozumitelná. Většinou pro synchronizaci používají buď vlastní programy (např. Creative) nebo upravené okno průzkumníka a nebo s oblibou využijí služeb Windows Media Playeru. To samozřejmě nemusí být na škodu, WMP si s přenosnými zařízeními rozumí, a pokud využíváte jeho knihovnu médií, tím je to jednodušší. Pro ty, kdo si soubory udržují ve vlastním pořádku organizované ve složkách, bude přijatelnější protokol MSC. A aby to nebylo tak jednoduché, některé přístroje podporují oba protokoly, takže si můžete vybrat.

Každý není technický génius

Pokud jste v situaci, kdy přemýšlíte nad tím, že by nebylo na škodu někoho blízkého multimediálním přehrávačem obdarovat, zamyslete se zároveň nad tím, nakolik je daný člověk technicky zdatný a ochotný učit se nové věci. Jestliže v odpovědi spíš zakroutíte hlavou, vyberte takový model, který technické předpoklady nevyžaduje a jehož ovládání jde tak nějak samo. 

Jestliže se rozhodnete pro flashový přehrávač, je téměř jisté, že se neobejdete bez nástroje pro konverzi videosouborů do formátu či velikosti, kterou je schopen přehrávač zobrazit. Dodávané aplikace si před výběrem asi těžko vyzkoušíte, ale mohl by vám pomoci náš test. Někteří výrobci dodávají samostatné aplikace a je na vás, co využijete. Problém může nastat právě u přehrávačů s protokolem MTP, které chtějí komunikovat s dodanými aplikacemi, ale některé balíky nástrojů se tvrdošíjně zakousnou do systému a přitom o něj vůbec nestojíte. Je například nemyslitelné, že byste mohli použít Apple iPod bez aplikace iTunes, která rovněž v systému zanechá stopy, kam jen dosáhne.

56.jpg 57.jpg

Druhým extrémem, na který si dejte pozor, jsou balíky aplikací zadarmo, které by měly být odladěné pro daný typ přehrávače, ale ve skutečnosti se chovají nevyzpytatelně a jejich funkčnost vám nikdo nezaručí. Každý systém je jiný, lidé si instalují různé kodeky, které se navzájem perou, a výsledek je nejistý. Výrobce ušetří, za freewarové aplikace třetích stran neručí a vy si můžete přidělat zbytečné starosti s převodem videa. Překvapivé je, že po tomto řešení sahají i velké značky. Mezi nejlepšími z testu vychází konvertor dodávaný s přehrávači iRiver, který jako jeden z mála správně automaticky vloží do videa i titulky. Pozor, malé flashové přehrávače externí titulky v drtivé většině nepodporují. 

Velké věci si žádají velké peníze

Pokud zvažujete pořízení přehrávače s pevným diskem, měli byste vědět, za co si připlácíte. Pevný disk o kapacitě desítek gigabajtů může pojmout celou vaši hudební knihovnu a filmové novinky. Často na něj lze snadno a rychle kopírovat filmové soubory rovnou z počítače bez nutnosti předchozího převodu kvůli nepodporovanému formátu nebo jen za účelem vložení titulků do videa. Mnohé podporují i více formátů titulků a i když ne, jejich konverze je otázkou vteřin.

Kvůli větším rozměrům a hmotnosti se ale ne všechny hodí na nošení v kapse po městě. Častěji jej tak využijete i jako přenosný pevný disk na data a přenosný videopřehrávač, který můžete připojit k televizoru. Nezapomeňte tedy zkontrolovat, jestli je přístroj video výstupem vybaven, případně jestli jsou součástí balení i potřebné kabely, nebývá to totiž vždy podmínkou.

Vítaným rozšířením může být slot pro paměťové karty. Těmi jsou vybaveny i některé flashové přehrávače, ale to především z důvodu rozšíření paměťové kapacity. U diskových přehrávačů třeba slot na karty formátu CompactFlash využijí fotografové na cestách pro zálohování snímků. A pokud vámi vysněný model slot na karty nemá, a přesto byste chtěli do přehrávače kopírovat i na cestách bez počítače třeba pomocí USB čtečky karet, zkuste hledat model, který je vybaven konektorem USB Host. Ten umožňuje připojit k přehrávači jakékoliv jiné USB zařízení.

Základní vodítka již máte, pokud víte, co od přehrávače chcete, a vstup do světa nekonečné zábavy jste si přeci jen nerozmysleli, vzhůru do vybírání, zkoušení a nakupování.

Určitě si přečtěte

Články odjinud