Jak dobře koupit přenosný DVD přehrávač

5. září 2007
TWEET SDÍLET
Přenosný DVD přehrávač je ideálním společníkem nejen na dlouhé cesty. Co všechno by měl umět?

Není tomu tak dávno, co ceny přenosných DVD přehrávačů dosahovaly několika desítek tisíc korun a na případného majitele okolí pohlíželo spíše jako na zhýralého zbohatlíka, který neví, co s penězi. Dnes i za 10 000 Kč koupíte velice kvalitní přehrávač s velkou obrazovkou a podporou mnoha formátů. A některé seženete ještě mnohem levněji.

Provedení těla většiny přehrávačů je podobné jako u přenosných počítačů – mají tedy výklopný displej, jenž je díky tomu dobře chráněný před poškozením. Ovšem místo klávesnice už najdete jen dvířka DVD mechaniky a několik ovládacích tlačítek. Ta vždy slouží pouze k základnímu ovládání – většinou ke spuštění přehrávání, pozastavení nebo rychlému posunu vpřed či vzad. K pokročilejšímu ovládání využívají výrobci dálkových ovladačů, stejně jako tomu je u větších dospělých stolních přehrávačů

Mezi přenosnými DVD přehrávači se však kromě klasické konstrukce můžete setkat také s netradičními provedeními. Třeba Panasonic rád u svých přehrávačů používá displej uchycený pomocí dvou kloubů. Výhodou tohoto řešení je, že přístroj můžete používat buď otevřený tj. v klasické „notebookové“ podobě, nebo bez problému otočíte displej vzhůru, takže i při tzv. zavřeném přehrávači můžete sledovat film. Někteří další výrobci zase našli inspiraci v Tablet PC a uchycení displejů vybavili otočným kloubem. Možnosti použití jsou pak stejné jako v případě Panasonicu.

Samotné přehrávání filmových DVD nečiní přehrávačům žádné problémy, a je naprosto jednoduché. Stačí vložit DVD do mechaniky, spustit přehrávač a začít sledovat film. Ovládací nabídky bývají navrženy hodně jednoduše, a přestože často nepodporují češtinu, určitě se v nich snadno vyznáte.

Dvoje sluchátka pro jeden film

Pokud máte k dispozici na cestách televizor, případně reproduktory, byla by škoda je při přehrávání filmů nevyužít. Na bocích přehrávačů pro tento účel najdete spoustu konektorů pro připojení externích zařízení. Vedle výstupů obrazu či zvuku disponují přehrávače i vstupy. Pro připojení televizoru jim většinou nechybí tři konektory cinch (AV výstup), kombinující dvoukanálový zvuk a kompozitní obraz. A většinou, v rámci úspory místa, je tento výstup často také rovnou kombinovaný se vstupem audio- a videosignálu. Na přehrávači tak můžete na cestách sledovat třeba natočené záběry z digitální kamery nebo fotografie z digitálního fotoaparátu.

Klepněte pro větší obrázek
Panasonic DVD-LX97 nabízí uživateli nejlepší podporu velkého množství formátů, jednoduché ovládání, kvalitní obraz i dlouhou výdrž. Displej je neobvykle uchycen pomocí dvou kloubů, tak jej můžete otočit a díky držáku připevnit na opěrku sedadla v automobilu. Kromě podpory DVD-RAM a formátu HighMAT zvládá i filmy DivX a XviD i s rozšířeními QPel a GMC. Integrované reproduktory trochu nestačí, proto budou sluchátka nutností.

Standardem je dvojice sluchátkových výstupů, které jsou především během sledování filmu při cestě automobilem mnohem lepším řešením, než nevýkonné vestavěné reproduktorky. Dobrým nápadem je integrace čtečky paměťových karet, z níž přehrávač může načítat veškerý obsah, tedy nejen fotografie, ale i filmy a hudbu. Někteří výrobci však šli ještě dále a do přehrávačů zabudovali i konektor USB, díky němuž k přehrávači přímo připojíte jakékoliv zařízení podporující rozhraní USB Mass Storage – tedy flash disky, MP3 přehrávače či digitální fotoaparáty.

Na dlouhé cesty automobilem

Zadní strana přehrávačů většinou slouží k připojení externí baterie, jež zajišťuje napájení na cestách. Přehrávání filmů je především kvůli nutnosti otáčení DVD média v mechanice poměrně hodně energeticky náročné, a tak většina přehrávačů vydrží jen kolem dvou a půl hodiny. Takže se raději připravte, že například konec Titaniku už nemusíte vidět. Kratší výdrž – tedy necelé dvě hodiny – je pak už pro pohodlné přehrávání většiny filmů spíše nedostatečná.

Výrobci ale kratší výdrž na baterie zase tolik netrápí. Počítají totiž s tím, že na filmy v přehrávačích stejně budete koukat především tam, kde je možnost jejich napájení. Kromě sledování doma nebo na chalupě jsou přenosné DVD přehrávače předurčeny k použití v automobilu. Už při nákupu je proto k většině přístrojů kromě klasického adaptéru dodáván i napájecí adaptér do zapalovače auta. Díky tomu pak na dlouhých cestách může posádka automobilu (kromě řidiče, samozřejmě) sledovat filmy, jak dlouho chce.

Klepněte pro větší obrázek
Svým tvarem připomíná Walkman D-VE7000S spíše přerostlý PMP přehrávač, přesto obsahuje i DVD mechaniku. Přehrávač má velmi kvalitní konstrukci a také špičkový displej – po stránce barev i úhlu pohledu téměř nemá konkurenci. Kompaktním rozměrům padly za oběť reproduktory, výrobce je přemístil do dokovací stanice, mají však překvapivě dobrý zvuk. Přehrávač Sony si bez problémů poradí s většinou formátů, oproti ostatním navíc podporuje třeba dekodér DTS 2.0.

K některým přehrávačům je jako příslušenství také dodáván držák na hlavovou opěrku zadních sedadel. Ten mívá podobu buď koženou (např. přehrávač Xoro se do něj podobně jako do batohu zasune a pomocí popruhů připevní na opěrku), nebo to může být pevný plastový držák (do něj se přehrávač zasadí a připevní k hlavové opěrce). Tak je tomu u přehrávače Panasonic; díky možnosti sklopení displeje je sledování velmi pohodlné a navíc přehrávač nezabírá příliš místa.

Rozměry přehrávače jsou dány hlavně velikostí displeje. Zatímco například Sony Walkman D-VE7000S se 7" displejem by se vám vešel i do větší kapsy, přehrávač Xoro HSD 7510 s displejem o 10“ úhlopříčce je téměř dvakrát tak velký. Bohužel neplatí úměra, že čím větší je velikost obrazovky, tím větší je její rozlišení. Celkem běžně se setkáte s rozlišením 480 × 234 bodů, což je při schopnostech současných výrobních technologií žalostně málo.

Takže při nákupu pozor. Při přehrávání filmů není nízké rozlišení tolik znát, neboť při sledování z větší dálky stejně moc detailů v rychlém ději nerozlišíte. Problematické v našich krajích bývá zobrazení titulků – kvůli nízkému rozlišení se totiž jejich písmo leckdy stává téměř nečitelným. Za rozumné rozlišení lze proto považovat až 800 × 480 bodů nebo 800 × 600 bodů, téměř odpovídající rozlišení formátu PAL (576 × 768).

Chcete obraz oříznout, nebo raději zmenšit?

Podle rozlišení si můžete odvodit také poměr stran jednotlivých přehrávačů. Jen málokteré přehrávače se ještě drží klasického poměru stran 4:3, většina výrobců se dobře uchýlila k

„filmovému“ poměru stran 16:9. Do něj pak přehrávače obraz různě dobře či špatně roztahují pomocí metod Pan & Scan (při ní je obraz oříznut na 4:3), Letterbox (nahoře a dole jsou zobrazeny černé pruhy) nebo pouhým roztažením či naopak sražením obrazu, bez zachování poměru stran a za cenu jeho zdeformování. Při nákupu se tedy vyplatí kontrola, neboť dívat se na zúžené obličeje na filmovém zážitku příliš nepřidá.

Podpora běžných vypalovaných CD a DVD nečiní přehrávačům problémy, větší starosti ovšem bývají se zapisovatelnými dvouvrstvými disky DL. U nich je potřeba vyzkoušet, zdali zrovna vaše disky přehrávač přečte. Kromě přehrávačů značky Panasonic si také neporadí s disky DVD-RAM, nicméně tento formát není příliš rozšířený. Podpora formátů DivX (verze 3.x, 4, 5 a 6 a vyšší) a XviD je dnes nutností a bez ní se dobrý přehrávač neobejde.

Klepněte pro větší obrázek
Kombinace černé a stříbrné vypadá u přehrávače Philips velice elegantně, vše ještě umocňuje 10" displej. PET1002 nabízí výstupní konektory i pro náročné uživatele – má S-Video i komponentní video. Podpora formátů je na dobré úrovni, českých titulků se však nedočkáte. Obraz i zvuk jsou velice kvalitní, displej nabízí velké zobrazovací úhly i vysoký jas a kontrast. Dobrý dojem však kazí příliš krátká výdrž, hlučná mechanika a horší dálkový ovladač.

Menší problém můžete mít, pokud u svých DivX souborů používáte rozšíření QPel (pro realističtější zpracování obrazových bloků při komprimaci) a GMC (jeho výhoda se projevuje u videí, v nichž jsou některé objekty zvětšovány, nebo zmenšovány bez změny jejich obsahu a struktury, třeba při zoomování kamerou). S nimi si ne všechny přehrávače poradí, což však není chyba jen u přenosných přehrávačů. Podobné problémy má hodně stolních přehrávačů. Ostatní formáty – především WMV nebo MPEG-2, v němž je třeba uloženo televizní vysílání DVB-T – dělají přehrávačům potíže a často je nezvládnou přehrát.

Časté problémy mívají přehrávače také se zobrazováním titulků a především českých znaků v nich. Před koupí si proto ještě v prodejně vyzkoušejte, jak se titulky zobrazují, abyste pak nemuseli filmy sledovat jen v originálním znění. Zvukovou stopu ve formátu Dolby Digital, kterou najdete na všech filmových DVD, zvládnou přehrát všechny přehrávače. Ty lepší k tomu navíc přidávají i podporu formátu DTS, i když pouze dvoukanálového.

Některé přenosné přehrávače v sobě mají integrovaný tuner pro příjem digitální televize DVB-T. Ani na cestách tak nepřijdete o aktuální zprávy, ještě několik let si však budete muset počkat na plné pokrytí Čech a Moravy digitálním signálem.

Jako příslušenství dostanete spolu s přehrávačem také dálkový ovladač. Na rozdíl od stolních přehrávačů na nich výrobci viditelně šetří a kvůli tomu se i špatně používají. Na ovladači s malými a všemi stejnými (někdy dokonce membránovými) tlačítky při večerním šeru podle hmatu toho opravdu mnoho nepoznáte.

Něco navíc – film do kapsy

S velkým cenovým pádem MP3 přehrávačů a zařízení s vestavěným pevným diskem klesly na zajímavou úroveň i ceny PMP. Kapesní přehrávače PMP (Personal Multimedia Player) mají oproti přehrávačům DVD nespornou výhodu v rozměrech – obsahují integrované 2,5" nebo 1,8" disky s kapacitou kolem 20–40 GB, které zaberou mnohem méně místa než mechaniky pro DVD s průměrem 12 cm.

S menšími rozměry přehrávače ale souvisí i menší fyzické rozměry displeje. Kapesní PMP přehrávače jsou tak předurčeny spíše pro sledování filmů a videí jedním divákem a jen z malých vzdáleností. Displeje těchto přehrávačů mají téměř výhradně poměr stran 4:3, proto se hodí pro sledování pořadů a seriálů nahraných z televize. Širokoúhlé filmy pak umějí některé lepší přehrávače zobrazit i bez černých okrajů a automaticky je upraví poměru stran displeje – buď zúžením pomocí Pan & Scan nebo částečným nebo úplným ořezáním černých okrajů.

Klepněte pro větší obrázek
Emgeton M6 Cult je malý celokovový přehrávač, jehož vzhled v mnohém připomíná iPod. Ovládání se provádí pomocí dotykové plošky a pomocného tlačítka. Slova chvály míří ke kvalitní reprodukci hudby – zvuk ve sluchátkách je plný, bez znatelného šumu na pozadí. Nevýhodou M6 Cult je, že je videa pro něj nutno nejdříve překódovat do rozlišení 240 × 320 bodů. Při koupi přehrávače rovnou sáhněte po nejvyšší variantě s 8 GB paměti, později ji už nerozšíříte.

Podporované kodeky bývají podobné jako u přenosných DVD přehrávačů – DivX 3.x, 4, 5, 6 a vyšší a XviD. Přehrávače však mohou vyžadovat třeba video zmenšené přesně na rozlišení displeje nebo mají omezený maximální datový tok. V tom případě před nahráním videa do přehrávače musejí přijít na řadu programy pro převádění na přehrávačem podporované formáty. Pokud přehrávač něco takového vyžaduje, je k němu příslušný program samozřejmě výrobcem dodáván.

Podpora titulků není mezi kapesními přehrávači zatím příliš dokonalá a i ony mívají problémy zejména s českými znaky, případně vyžadují speciální formát titulků. Na internetu ale naleznete spoustu programů pro jejich převod.

Malé rozměry, velké využití

Kromě možnosti přehrávání filmů a hudby obsahují některé modely také hry nebo prohlížeč textových souborů. Mezi dalšími funkcemi často nechybí diktafon, integrované FM rádio, praktický kalkulátor nebo dokonce schopnost nahrávání videa. Fotografové pak mohou přehrávače využít třeba jako databanku a přenosný disk pro odkládání fotografií z paměťových karet nebo prohlížeč fotek. Některé modely jsou pro to přímo uzpůsobené a obsahují buď slot pro čtení některých paměťových karet, nebo mají ještě univerzálnější řešení v podobě konektoru USB-Host OTG (On-The-Go). K němu lze připojit jakákoliv zařízení především typu USB Mass Storage, tedy většinu fotoaparátů, USB flash disky, USB čtečky paměťové karty a další.

Po stránce obrazových a zvukových vstupů a výstupů jsou na tom samozřejmě hůře – AV výstup i konektor pro sluchátka mají téměř všechny, ostatní konektory ale již musíte oželet.

Naopak po stránce výdrže jsou na tom kapesní přehrávače lépe. Notebookové pevné disky jsou na rozdíl od DVD mechanik po stránce spotřeby elektrické energie poměrně úsporné a delší výdrž podporují také mnohem menší displeje. Po jejich vypnutí pak přístroje vydrží přehrávat hudbu třeba i několik desítek hodin.

Co má mít dobrý přenosný přehrávač

  • Kvalitní a kontrastní displej
  • Dobrou výdrž na bateriový provoz
  • Dobrou kompatibilitu s DivX
  • Podporu českých titulek
  • Lehké a odolné tělo
  • Raději dva sluchátkové výstupy

Nevýhody přenosných přehrávačů

  • Často nízká kvalita displeje
  • Malé možnosti připojení
  • Malá výdrž baterie
  • Vyšší cena

Témata článku: Průvodce nákupem

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Recenze hry Call of Duty: Warzone 2.0. Mega úspěšný battle royale se hlásí v novém a velmi povedeném provedení

Recenze hry Call of Duty: Warzone 2.0. Mega úspěšný battle royale se hlásí v novém a velmi povedeném provedení

Pozvání do válečné zóny od tvůrců Call of Duty navíc zcela zdarma? To je nabídka, která se neodmítá! Podaří se vývojářům rozšířit už tak obří fanouškovskou základnu?

Michal Drmla
Call of Duty: WarzoneRecenzePC
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

** Internet se roky bavil uměle rozčtverečkovanými místy v mapách ** Postupně jich ale ubývá, nebo se jedná o běžné chyby ** Výjimkou je Evropa. Tady čtverečkujeme až až

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy