5
Fotogalerie

Jak dobře koupit stolní DVD přehrávač

Ceny DVD přehrávačů klesly tak, že si už může vybrat opravdu každý. Co vše ale chtít, abyste nebyli zklamaní?

Pro domácí počítače nebo notebooky není problémem přehrát odkudkoliv cokoliv – filmy, hudbu, fotky z disku, DVD nebo připojeného MP3 přehrávače. Co do jednoduchosti ovládání a uživatelského pohodlí však stále vedou klasické DVD přehrávače nebo stále populárnější síťové přehrávače.

Výběr vhodného DVD přehrávače není příliš složitý. Jednotlivé modely se od sebe většinou liší jen velice málo, a to jak svými parametry, tak i cenou. Dřívější velké rozhodování mezi plusovými a minusovými formáty DVD už je dávno za námi: všechny DVD přehrávače v našem přehledu si poradí bez problémů s oběma typy. Omezenější je zatím podpora dvouvrstvých vypalovatelných médií – ty však kvůli svým vysokým cenám nejsou příliš rozšířeny ani mezi uživateli. Podobně jsou na tom přehrávače i s podporou disků DVD-RAM.

DVD_S53K_500.jpg
Panasonic nejenže podporuje přehrávání DVD-RAM disků, ale nabízí kvalitní přepočet obrazu na vysoké rozlišení (až 1080p)

V nabídce renomovaných výrobců je možné najít první generace přehrávačů nových vysokokapacitních filmových disků Blu-Ray (Panasonic, Pioneer, Samsung a Sony) a HD DVD (Toshiba). Ceny těchto přehrávačů se však zatím pohybují vysoko nad hranicí 10 000 Kč a vzhledem k velmi omezenému množství filmů bude lepší si na ně ještě nějakou chvíli počkat. Nejlevněji z nich vychází HD DVD přehrávač Toshiba HD-E1, jenž navíc obsahuje síťové rozhraní pro přehrávání vybraného bonusového materiálu z internetu. Sharp i Sony uvedli nyní na trh nové Blu-ray přehrávače, jejichž cena klesla pod 15 000 Kč.

dvd2930.jpg
Podporu kvalitnějších a nepříliš rozšířených hudebních formátů DVD Audio a SACD čekejte až u dražších přístrojů „audiofilských“ značek než mezi přehrávači za jeden či dva tisíce korun. Například za velmi kvalitní přehrávač Denon DVD 2930 zaplatíte až 28 000 Kč

DivX umí, ale co české titulky?

Formát DivX je dnes natolik oblíben, že většina výrobců už prodává přehrávače jen s certifikací DivX Ultra, která zaručuje jeho bezproblémové přehrávání. Většinou bez problému pak přehrajete i formát XviD, přestože to výrobci moc často neuvádí (jen někdy to lze najít v návodu), tu si tedy při výběru přehrávače budete muset ověřit sami. Přehrávání komprimované hudby v MP3 nebo WMA je již dnes běžnou funkcí, zajímejte se ale o podporu ID3 popisků.

Velké rozdíly ovšem již bývají v přehlednosti zobrazení souborů a adresářové struktury u vypálených CD a DVD disků. Většina DVD přehrávačů pomáhá tím, že dle vaší volby zobrazí jen určitý druh souborů – fotografie, hudbu či filmy. Bohužel i značkové přístroje mají problémy s českými znaky v názvech souborů a dost často se můžete potkat s neschopností přehrávače zobrazit celý název souboru (z názvu uvidíte jen například 10 či 12 znaků). Pokud tyhle dva nedostatky DVD přehrávač „vhodně“ zkombinuje, spolehněte se, že budete mít velké problémy najít ve větším množství souborů (fotek, MP3 hudby) ten správný a požadovaný.

Ruku v ruce s DivX filmy jdou textové titulky, nejčastěji ve formátech SRT, SUB, SMI nebo TXT. Podpora českých znaků stále dělá stále méně přehrávačům problémy, ty pokročilejší už nabízejí i možnost nastavení kódování titulků nebo velikosti a barvy písma. I zde se ale kontrola při nákupu určitě vyplatí.

27329_0a.jpg
Mezi přehrávače s dobrou podporou českých titulků k DivX souborům patří i Ferguson 

Představa prohlížení fotografií na televizoru z pohodlného křesla je jistě příjemná, z pohody vás ale rychle vyvedou přehrávače načítající jednotlivé snímky (často i dostatečně zmenšené) šnečím tempem. Pokud fotíte a vypalujete na DVD fotografie ve vysoké rozlišení (6Mpx a více), může se vám stát, že se fotografie nenačte vůbec, případně až po velmi dlouhé době.

Televize se neztratí

Pro jednoduché přehrávání nejen fotografií přímo z digitálů, ale i hudby z MP3 přehrávačů nebo flash disků přijde vhod USB konektor pro připojení těchto zařízení. Ti kdo chtějí sledovat DivX filmy se vyplatí při nákupu zkontrolovat, zdali je USB novější verze 2.0 – v případě starší verze 1.1 nebudou filmy pravděpodobně přehrávány plynule.

Náročnější fotografové jistě využijí i integrované čtečky paměťových karet, jež u některých přehrávačů najdete také. Nejběžnější bývá podpora trojice karet – SD, MMC a Memory Stick.

28698_0a.jpg
Přehrávač XORO HSD 8430 HDMI nabízí i vestavěnou čtečku karet

DVD přehrávače sice nejsou určeny k příjmu televizního signálu, ale na druhou stranu, proč do něj malý digitální tuner DVB-T nezabudovat? Cenový rozdíl oproti modelům bez tuneru je sotva znatelný, tato funkce navíc se ale hodí vždy – i když třeba ještě digitální signál nechytnete. Odvrácenou stranou kombinovaných přístrojů je často pouze průměrná kvalita jak obrazu z DVD přehrávače, tak z DVB-T přijímače, u něhož pak můžou i chybět české znaky v EPG.

Dneska je v módě Hodně Detailů

S nástupem plochých obrazovek s velkými úhlopříčkami i rozlišením bylo potřeba přijít s novým způsobem propojení se zdroji obrazu. Malý digitální konektor HDMI, přes nějž se kromě obrazu přenáší i zvuk, je k tomuto účelu ideální. Jako investici do budoucna proto HDMI na přehrávači určitě chtějte. I mezi levnějšími modely se toto rozhraní začíná dostatečně zabydlovat a přehrávače, které HD rozlišení nepodporují nativně, na něj výsledný obraz alespoň dokáží přepočítat (běžně se setkáte s označením upscaling). Kvalita přepočtu je u kvalitních značkových přehrávačů ovšem často vyšší.

Sám pojem rozlišení HD je však poměrně široký a zahrnuje vícero možných rozlišení obrazu – nejčastěji s 1 080 nebo 720 řádky obrazu v prokládaných a neprokládaných variantách – označovaných 1080i/p a 720p. Navíc to, že přehrávač umí upscaling na HD obraz, neznamená automaticky, že si poradí i s HD verzemi DivX a WMV.

KiSS_1600-1.jpg
Jedním z mála DVD přehrávačů, který dokáže přehrávat i soubory ve vysokém rozlišení je Kiss 1600. Zároveň můžete přehrávač bezdrátově připojit i k síti a přehrávat soubory uložené na pevném disku. Nevýhodou je vysoká cena 

Pokud přehrávač digitální obrazový výstup nemá, musíte se spokojit s tradičním SCARTem (RGB signál) nebo trojicí cinchů komponentního videa. Pro přenos obrazu s běžným rozlišením jsou tyto způsoby stále bohatě dostačující. Vyhněte se však raději použití S-video kabelu nebo kompozitního výstupu, které výrazně zhoršují kvalitu obrazu. Přenos stereo zvuku téměř vždy obstarává dvojice konektorů cinch, pokud je to však jen trochu možné, chtějte raději digitální výstup – ať už koaxiální nebo optický. Digitální výstup později můžete využít pro připojení externího dekodéru prostorového zvuku. Naopak analogový výstup pro levné sestavy typu 5.1 najdete jen u velmi malého počtu přehrávačů – většina se spoléhá na propojení digitální nebo na některý ze standardů Dolby.

Jestli někde ale naleznete výrazný rozdíl mezi DVD přehrávači, tak je to dodávaný dálkový ovladač. U značkových jsou obyčejně přehlednější, větší a celkově s lepší ergonomií. To uvítají zejména starší lidé, případně ti, kteří hůře vidí na blízko – ti mohou s malými, nevýraznými a špatně rozmístěnými tlačítky mít problémy.

Určitě si přečtěte

Články odjinud